ingatlan eladás után fizetendő adó


Myke # 2008.05.30. 22:22

Rexor - Köszönöm a gyors választ :) ez így teljesen jól hangzik. Mostmár lehet, hogy tudok nyugodtan aludni... :)

nandy # 2008.05.30. 21:29

Ugyanúgy, mint bárki másnak.

ReifA # 2008.05.30. 19:33

Üdvözlök Mindenkit!

Kérdésem a következő: Ingatlan eladása után, nyugdíjas korú személynek kell-e adót fizetni?

Rexor # 2008.05.30. 11:17

Ha tavaly adtad el, akkor a jövedelmed (megszerzésre forditott érték: öröklési illeték, egyéb költségek) és a kapott ellenérték különbslge jövedelem, ami után 25% adót kell fizetni. Ugyanakkor mivel még ugyanabban az évben vettél másik lakást, nem kell adót fizetned, mivel az igy kalkulát adóból nem kell megfizetni azt, amit lakáscélú felhasználásra forditottál (bár a bevallásban nem ártott volna ha ezt feltünteted, de adóhiányod nem lesz).

Illeték esetében mivel 1 éven belül vettél másik lakást nem keletkezik illetékfizetési kötelezettséged.

Szóval nem kell kétségbe esni, nyugalom :)

Myke # 2008.05.29. 22:58

Az ingatlant tavaly augusztus környékén adtam el, és a novemberben kötetetett az új lakása a szerződés. 2x 1 negyed rész és körülbelül mindegyik 2 evig volt a nevemen. Ha jól rémlik...
Mire kellene figyelnem?
Köszi

M

Rexor # 2008.05.29. 14:32

Myke mikor adtad el az ingatlant és mennyi ideig volt a tulajdonodban? Az új lakást mikor vásároltad? A céged nem igazán tud mit kezdeni az ingatlanos résszel, szerencsésebb lett volna, ha magad adod be a bevallásod, de utólag önellenőrizheted ha szükséges.

Myke # 2008.05.29. 09:16

Hello!

Nos egy összetett kérdésem lenne. Számomra eléggé bonyolult ez az egész ügy remélem tudtok segíteni.

Tehát.
Örököltem egy ingatlanrészt, mely után természetesen fizettem illetéket illetékhivtalnak stb.
Pár évvel később (tavaly) ezt az ingatlant eladtuk az én részem ebből 6M forint lett (hozzátszem többre volt felbescsülve és kb 10M kellett volna kapnom a tranzakcióból alapesetben, de ennyiben egyeztünk meg a másik féllel, ez most talán mindegy)
Ezek után idén (a szerződés tavaly novemberben készült) vettem egy használt lakást 6M saját + 2,9M banki kölcsönből.

A kédésem ezzel kapcsolatosan annyi, hogy milyen illetékre vagy adóra számíthatok az ingatlan vétel miatt, vagy egyáltalán lesz e ilyen, mert ezt teljesen nem világos számomra. Több infót is kaptam, hogy ami az öröklésből származik az után nem kell már fizetnem stb.
De teljesen kétségbe vagyok esve, hogy ilyenkor mi van. A cégem elkészítette az adóbevallásom, de azt sem igazán értem, és nem is tudom, hogy ennek van e köze az ingatlanos részhez, vagy ez most egy másik téma. Ebből kifolyólag azt sem értem, hogy meyik hivatal az aki ezt ellenőrzi, vagy küldenek erről nekem valami papírt vagy bármit? Mert teljesen nagy kuss van és félek, hogy betalálnak évek múlva valami iszonyat nagy kamatokkal vagy valami hasonló...

A választ előre is köszönöm.

Rexor # 2008.05.27. 07:21

És ha lakóingatlnaról van szó, akkor teljesen mindegy hány cég székhelye van bejelentve oda.

vivi1111 # 2008.05.26. 16:20

ha a tulajdonos magánszemély, ugyanazok a szabályok, mintha nem lenne oda cég bejelentve.

Asmodeus # 2008.05.26. 15:43

Helló!

Ha az ingatlan címére egy cég székhelye van bejelentve és eladásra kerül sor, akkor 5 év után az is adómentes vagy ilyen esetben más törvények vonatoznak rá?

nandy # 2008.05.26. 09:44

Mikor adtad el?

ha 2008-ban, akkor már nem. De ez csak a lakóingatlanokra vonatkozik!!

szkriptorium # 2008.05.26. 08:53

Elnézést, ha már volt hasonló kérdés:
1997-ben vásárolt ingatlan eladása után kell adózni?
Ha igen, mennyit?

nandy # 2008.05.25. 02:04

(2 MFt - 1,5 MFt - illeték) x 25%

nandy # 2008.05.22. 16:07

Ha a szerződést 2004-ben adtátok be a földhivatalba, akkor igen, 2009-ben adhatjátok el legkorábban adómentesen.

Az egyáltalán nem számít, mikor fizettetek.

Lindi76 # 2008.05.22. 14:53

Akkor ezek szerint 2009. január 1-től adhatjuk el, úgy hogy ne kelljen adót fizetni?

nandy # 2008.05.22. 06:52

Ja, és teljesen mindegy, melyik hónapban.

A törvény úgy szól, hogy a szerzés évét követő ötödik évben már nem kell adót fizetni.

nandy # 2008.05.22. 06:50

Mikor adtátok be a szerződést a földhivatalba?

Ha 2004.01.01. előtt, akkor az idei értékesítés már adómentes.
Ha 2004-ben, akkor jövőre lesz adómentes
Ha 2005-ben, akkor jövő év utáni évben... és így tovább.

Lindi76 # 2008.05.21. 18:57

Nandy köszönöm az eddigi segítségedet. Még egy kérdésem lenne. A házunkat 2004. január 1-én "kezdtük" megvenni, részletfizetéssel, az utolsó részlet kifizetése 2004. szeptember 1-én történt meg.
Mikor telik le az 5 év? Mert valahol olvastam, hogy már az 5. évben eladható a ház adózás nélkül. Akkor idén szeptember 1 után eladhatjuk már, vagy csak jövőre?
Előre is köszönöm a segítségeket!

Lindi

nandy # 2008.05.21. 12:33

Ha törvényi hivatkozás érdekel, javaslom, mélyedj el az adó-, és járuléktörvények olvasásában. Nem kell sokat olvasnod, elég csak az első néhány paragrafust (törvény hatálya, alanyai).

_Wasp_ # 2008.05.21. 12:28

a(z adó) törvények be nem tartásának szankciói vannak.
Ilyenek például a bírságok.
Ha nem akarod kifizetni a bírságot, akkor végrehajtják azt.
Ha a végrehajtást megakadályozandó elmented a vagyonod, akár szabadságvesztésre is ítélhetnek. Ha nem vonulsz be, bevisznek. Ha nem találnak köröztetnek.

Ha teljes illegalitásba vonulsz, elmész a hegyekbe egy barlangba, és nem találnak meg, akkor nem is tudnak megbüntetni. Persze te sem tudod az állam által nyújtott előnyök nagy részét élvezni. (oktatás, egészségügy, köz és jogbiztonság, infrastruktúra (víz, villany, telefon, csatorna, úthálózat))

Mi is a kérdés? (és hogy jön ide?)

Én biztos nem szeretném helyetted kifizetni az adódat, úgyhogy légy szíves, gondold át a dolgot: nem csak jogaid vannak, hanem kötelességeid is. Ilyen kötelességed a jogszabályok betartásának kötelezettsége.

Ha nem tetszik a rendszer, ki lehet vonulni olyan helyre, ahol nincs közteherviselés (a dzsungelbe, egy lakatlan szigetre, stb). Csak tessék.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

davemixwell # 2008.05.21. 12:00

Ez egyáltalán nem anarchista hozzászólás volt, és ne csinálj viccet a dologból, ha egy mód van rá, mert egyáltalán nem az.


________________________________
nem vagyok jogász

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.05.21. 11:34

bocs, de sztem valami anarchista fórumon éld ki magad a továbbiakban. Bár mivel nem ismersz el engem, ezen kérésemet sem fogod teljesíteni attól tartok :-)

davemixwell # 2008.05.21. 11:28

Rexor: Mit értesz az alatt, hogy nem kell elismernem? Ha én valakit nem ismerek el, nem fogok "engedelmeskedni" neki. (pl egy csövest se ismerek el, hogy utasítgasson engem)


________________________________
nem vagyok jogász

davemixwell # 2008.05.21. 11:26

Van bármilyen törvény arra (amit egyáltalán köteles vagyok betartani, sőt ki formál velem szemben érdemben érvéneyesíthető jogot arra, hogy betartassa velem), hogy én köteles vagyok az APEH nevű gittegyletnek egy fillért is kifizetni? Az, hogy magyar állampolgár vagyok? És ha lemondok róla? (ha egyáltalán lehet ilyet)


________________________________
nem vagyok jogász

Encara # 2008.05.21. 10:44

Köszönöm a segítséget, úgy gondolom (mert biztosan nem tudom sajnos), hogy valamilyen halasztási kérelmet talán benyújtott a hugom.

Abban, hogy adóbevallást készített-e, már nem vagyok biztos, talán azt gondolta, hogy a kérelem benyújtása miatt azt már nem kell beadnia.

Majd kiderül.

Mégegyszer köszönöm.