ingatlan eladás után fizetendő adó


vivi1111 # 2008.05.17. 23:18

attól, hogy a vevő "tisztán" veszi meg, ezt úgy is lehet értelmezni, hogy az Eladónak megfizeti a vételárat, a h.élvezők pedig lemondanak az ő javára (szerződésben az volt, h hélvezők a törléshez hozzájárulnak, eladó pedig megkapja a vételárat).

nandy # 2008.05.17. 21:17

vivi:

nandy, ez szép levezetés, de ki a megajándékozott???

a vevő vagy az eladó???

Vajon kinek a javára mondott le a haszonélvező a jogáról? Mint írtam, ha haszonélvezettel terhelten adnák el az ingatlant, és a h.élvező csak ezután mond le a jogáról, akkor valóban a vavő lenne a megajándékozott.

De a te eseteben arról van szó (ha jól értem), hogy a h.é. már az eladással egyidőben mond le a jogáról, tehát a vevő már "tisztán" veszi meg az ingatlant.

vivi1111 # 2008.05.17. 17:07

de lassan el is jutok oda, h nem akarom érteni... :(

vivi1111 # 2008.05.17. 17:06

szóval, 2003-ról van szó, nem 2004-ről, de egy bizonyos okból ez most felvetődött. :(

megnéztem a jogtárban, akkor még így szólt az a paragrafus:

"c) az olyan ajándék megszerzése, amely után az ajándékozót - természetbeni juttatás címén - személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség terheli;"

úhogy nem értem, h miért nem szabtak ki illetéket az Eladóra!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.17. 16:59

nandy, szerinted az Eladó a megajándékozott, de az igazság az, hogy egy árva petákot sem szabtak ki rá illetékfizetés címén!!

Vivi, Gábor olyan szépen levezette: nincs kétféle adó. Az a 17.§. c) pont idevág.

vivi1111 # 2008.05.17. 16:58

és ez 2004-ben is így volt, Gábor?

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.17. 16:53

Ide vág, tekintve, hogy az egész,-az ajándékozás következtében- tehermentes ingatlant adja el az eladó.

vivi1111 # 2008.05.17. 16:52

asszem nem is elmélkedem ezen többet, mert kezdek begolyózni...

amúgy közben munkajogot tanulok szakvizsgára :))) érdekes agyjáték egyik területről a másikra váltogatni.

vivi1111 # 2008.05.17. 16:49

nandy, szerinted az Eladó a megajándékozott, de az igazság az, hogy egy árva petákot sem szabtak ki rá illetékfizetés címén!!

pedig nem mai ügyletről van szó.

vivi1111 # 2008.05.17. 16:47

Gábor, nem vagyok benne biztos, h az ajándék illetékmentességével kapcs. paragrafus idevág. Az nem akkor jön szóba, ha pl. természetbeni juttatásról van szó, ami után SZJA-t kell fizetni??

vivi1111 # 2008.05.17. 16:45

nandy, ez szép levezetés, de ki a megajándékozott???

a vevő vagy az eladó???

sztem tuti van erről vmi APEH-állásfoglalás, csak nem találtam még rá.

methát mást írt itt szinte mindenki. :(

Vadmacs # 2008.05.17. 14:45

Köszönöm Nandy! Most már összeállt a kép jobban:-) A legutóbbi hozzászólásom után gondolkodtam el én is azon, amit végülis levezettél. Nekem is ennyi jött ki legvégül:-) Így már nyugodtabban megyek a szülőszobára:-) Még egyszer köszike!


Üdv néktek

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.17. 14:30

a

nandy # 2008.05.17. 13:23

A megajándékozott pedig nem a lakás vevője, hanem az eladója lesz, feltéve, hogy az ingatlant nem haszonélvezettel terhelten adják el.

nandy # 2008.05.17. 13:19

Megpróbálom összefoglalni.

  1. Az eladó az ingatlan eladása után nem fizet illetéket, hiszen arra a vevő kötelezett. Az illetéket a megvásárolt lakás értéke szerint fogják megállapítani.
  2. Az eladó személyi jövedelemadó fizetésére kötelezett.

2.a. ha a haszonélvező a jogról való lemondásért pénzt kap, akkor

  • az eladó az ing. eladásból származó jövedelmét csökkentheti a haszonélvezőnek kifizetett összeggel
  • a haszonélvezőnél ez adóköteles bevétel lesz (vagyoni értékű jog eladásából származó), mely után 25% szja-t kell fizetnie.

Szja tv.
59. §
Az ingatlan átruházásából, a vagyoni értékű jog visszterhes alapításából, átruházásából (végleges átengedéséből), megszüntetéséből, ilyen jogról való végleges lemondásból (a továbbiakban: a vagyoni értékű jog átruházása) származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották.

61. §
(1) Ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez.

62. §
(6) A (4)-(5) bekezdés rendelkezéseitől eltérően, az ingatlanügyi hatóság nyilvántartása szerint

  1. lakásra vonatkozó vagyoni értékű jog

átruházása esetén a jövedelem a számított összeg

  1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
  2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
  3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
  4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
  5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.

2.b. ha a haszonélvező ellenérték nélkül mond le a jogáról, akkor az ajándékozás, ebben az esetben a megajándékozott illeték fizetésére kötelezett.

Enciána # 2008.05.17. 12:23

nandy, köszönöm szépen a választ, sokat segítettél. :)
(Múltkor is akartam írni, amikor a választ kaptam, de többszöri próbálakozásaim ellenére sem küldte el a rendszer.)

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.17. 11:37

A vevő egyféle illetéket fizet.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.17. 11:33

A haszonélvezeti jog jogosultjai az állageladó javára ingyenesen mondanak le a haszonélvezeti jogukról. Azaz megajándékozzák az állageladót a haszonélvezeti joggal, mint vagyoni értékű joggal. Az Illetékekről szóló 1990. évi XCIII.Tv. ( továbbiakban: Itv.) 17.§. (1) bekezdés c. pontja szerint nincs illetékfizetési kötelezettség abban az esetben, ha a megajándékozottat személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség terheli. A kérdésben szereplő tényállás szerint az állageladó, mint megajándékozott, az
ingatlan eladásából származó adóköteles jövedelme után adófizetésre kötelezett. A fentiekre tekintettel az ilyen esetekben az illeték kiszabására jogosult hatóság nem vizsgálja azt, hogy a haszonélvezők kaptak-e a vételárból vagy sem. A földhivatalhoz benyújtott adásvételi szerződést nem lehet módosítani, tekintve, hogy az érkeztetéstől számított 8 napon belül továbbítják az APEH felé a szerződést.

vivi1111 # 2008.05.17. 11:06

office 1:

vagy pedig a teljes vételár után fizet a vevő vagyonszerzésit és a jogok után plusszban felszámítják az ajándékozási illetéket??
nekem ez tűnik logikusabbnak!!

vivi1111 # 2008.05.17. 11:05

nandy: ha többre jön ki az illeték, akkor nem félnek egy kis számítástól szerintem!!

vivi1111 # 2008.05.17. 11:04

kriszta: bocsánat, nem Gábor, hanem Office 1 írta azt, amire hivatkoztam lejjebb.

nandy # 2008.05.17. 11:01

az érték alapján az apehnál kiszámolják.

Ez biztos? :)
Nem tudom, hogyan fut náluk össze, de elvileg adott egy szerződés, melyben az szerepel, hogy a haszonélvező(k) hozzájárul(nak) az ingatlan eladásához.

vivi1111 # 2008.05.17. 11:01

office1:

ezt a szerz-t már nem lehet módosítani!

a kérdésem: akkor ezek szerint a vevő illetékét úgy fogja kikalkulálni az APEH, hogy a feltüntetett vételárat megosztja: az állag ellenértékére és a jogok ellenértékére. Az állag után kalkulál visszterhes v.szerz illetéket és a jogok értéke után pedig ajándékozásit??

nandy # 2008.05.17. 10:57

viv:
ok, már tiszta. :)

vivi1111 # 2008.05.17. 10:56

kriszta: hmm...ez az eset több éve történt és bizony az illetékhivatal nem szabott ki ajándékozási illetéket az Eladónak és ha az van, amit Te mondasz, h az eladó javára mondtak le, akkor kellett volna az eladónak ajánd. illetéket fizetnie, vagy nem?

nandy: én shanon kérdésére válaszoltam.