ingatlan eladás után fizetendő adó


Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.16. 15:18

??? Milyen 15 év telt el?

Valószínűleg eseményekkel teli:)

vivi1111 # 2008.05.16. 14:37

SZJA TV.
62.§(4) Az ingatlan átruházásából származó jövedelem, ha az átruházás a megszerzés évében vagy az azt követő öt évben történik, az (1)-(3) bekezdés rendelkezései szerint kiszámított összeg (e bekezdés alkalmazásában: számított összeg). Ezt követően a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve -,

  1. a hatodik évben történik, a számított összeg 10 százalékával,
  2. a hetedik évben történik, a számított összeg 20 százalékával,
  3. a nyolcadik évben történik, a számított összeg 30 százalékával,
  4. a kilencedik évben történik, a számított összeg 40 százalékával,
  5. a tizedik évben történik, a számított összeg 50 százalékával,
  6. a tizenegyedik évben történik, a számított összeg 60 százalékával,
  7. a tizenkettedik évben történik, a számított összeg 70 százalékával,
  8. a tizenharmadik évben történik, a számított összeg 80 százalékával,
  9. a tizennegyedik évben történik, a számított összeg 90 százalékával,
  10. a tizenötödik évben vagy később történik, a számított összeg 100 százalékával.
nandy # 2008.05.16. 14:23

??? Milyen 15 év telt el?

vivi1111 # 2008.05.16. 10:56

Tehát abban az esetben, ha 2007-ben beadták a szerződést a földhivatalba, nem kell adót fizetniük, mivel a szerzéstől eltelt 15 év.

nandy # 2008.05.16. 08:33

Mivel az ingatlant 2007-ben adták el (feltételezve, hogy az erről szóló szerződés 2007.12.31-ig beért a földhivatalba), így a 2007. évi szabályok vonatkoznak az értékesítésre. A 2008. évi új szabály csak a 2008.01.01-jén, vagy azt követően értékesített ingatlanokra vonatkozik.

shanon # 2008.05.16. 08:31

Üdvözletem!
Az alábbi kérdésem lenne a hozzáértőkhöz:
Szüleim 1985-ben vették birtokba a saját maguk által épitett családi házat. 2007. márciusában eladták.
Kell-e adót fizetniük? Eddigi olvasataim alapján 2008. január 1-től ha már 5 évig volt a tulajdonukban akkor adómentességet élveznek. És mi van a 2007-ben érvényben lévő törvénnyel?
Köszönettel!!

nandy # 2008.05.16. 07:39

Szia Vadmacs!

Először is meg kell bontani az eladási árat. Mivel édesapátok részét több, mint 5 éve szereztétek, ennek a résznek az eladása már adómentes. Anyai rész: 3/4, apai rész 1/4.

Ha 10 millió forintért adjátok el, akkor ennek a negyede 2 millió forint - ez az adómentes apai rész.
Az édesanyád utáni rész bevétele pedig 8 millió forint lesz, ebből kell az adóalapot megállapítani.

Ha a hagyatékátadó végzésben az édesanyád része 8 millió forint volt (és ez után számolták az illetéket), akkor az eladásból nem származik jövedelem - ezért adót sem kell fizetni az eladás miatt -, hisz azt a részt ugyanannyiért szereztétek, mint amennyiért majd eladjátok.

Ha a 8 millió a teljes ház értéke volt, akkor annak a 3/4-ed része 6 millió.
Így a 8 millióból (eladási ár 3/4-ede) levonható ez a 6 milla (szerzési ár 3/4-ede), és levonható az erre jutó illeték is. Az adóalap kb. 2 millió forint lesz, ennek adója (25%) 500 ezer forint. Ezt nem egyedül fizeted, hanem ketten a nővéreddel (természetesen a bevételt, ráfordítást, adóalapot is eszerint kell megbontani).

remélem, nem írtam túl bonyolultan :)

nandy # 2008.05.15. 19:53

demargo:

Adóalap = (bevétel - kiadás pl. szerzési érték) x 60%

Adó: adóalap x 25%

(mivel nem lakóingatlan, ezért a 15 éves szabály vonatkozik rá)

Tímea # 2008.05.15. 18:45

nandy!

nagyon szépen köszönöm. esetleg az illeték mértékében tudsz segíteni?

eladok 14 millióért-veszek 16 millióért új építésűt/ hány százalék az illeték mértéke?

köszi

demargo # 2008.05.15. 13:33

Az üzlet, amit szeretnék eladni a tulajdoni lapon is üzletként szerepel.

Vadmacs # 2008.05.15. 12:57

Én a méltányosságból való mérséklésben nem hiszek, főleg mostanában nem. De hogy jól értem-e: ezek szerint, a hagyatékátadó végzésben foglalt érték és az eladásból származó vételár közötti különbség adózik, azaz ha nem 8 millióért, hanem 10-ért adom el, akkor a kétmillió után kell adót fizetni, illetve a kétmillióból levonni a költségeket. .... Másrészt hogyan veszik figyelembe a számításnál azt, hogy a negyedrésze már 99 óta a saját tulajdonom, szintén öröklés útján?


Üdv néktek

aborbas # 2008.05.15. 11:14

sziasztok
nos, akkor a hitelre vasarolt lakassal kapcsolatosan lenne egy fontos kerdesem.
Az utmutato szerint - es a torvenyben is ellenoriztem-, szoszerint az all, hogy "levonható költség az ingatlan, a vagyoni értékű jog szerzéskori értéke, a szerzéssel és átruházással kapcsolatosan felmerült kiadások (ügyvédi költség, hirdetési költség, a szerzésre tekintettel megfizetett illeték,...)". Tehat a megszerzessel kapcsolatos osszes koltseg.
Tehat mi a tavaly eladott lakasunkat hitelre vettuk. A hitelt csakis azert vettuk fel, mert megvettuk a lakast. A banknak fizettunk: tokereszt es kamatokat, valamint banki koltsegeket minden honapban, a torlesztes ezeket tartalmazza. A banknak fizetett kamatresz tehat koltsegkent merult fel. Errol minden evben kaptunk hivatalos kimutatast is termeszetesen. Tehat banknak fizetett kamat is elszamolhato koltsegkent???
Irtam hivatalosan az APEH-nek is errol egy allasfoglalast kero levelet, de sajnos a mai napig nem kaptam hivatalosan es semmilyen uton valaszt. (Telefonon keptelenseg elerni es beszelni barkivel is, sajnos...)
Mi a velemenyetek?

nandy # 2008.05.15. 08:56

Adó szempontjából a hitel nem játszik.

Megvetted x forintért (tök mindegy, hogy hitelből), most eladod y forintért, a különbözet után adózni kell.

pupari # 2008.05.15. 08:32

3 évvel ezelőtt államilag támogatott, jelzálog alapú hitelt vettünk fel a férjemmel. Eladható-e adómentesen a terhelt lakás? Ha nem, akkor mennyit bukunk rajta? köszi

nandy # 2008.05.15. 08:20

Timi:

Mivel ugyanannyiért "adtad el", mint amennyiért vetted, így az "eladás" után nem kell adót fizetni.

A vásárlás után adót most nem kell fizetni, csak illetéket.

nandy # 2008.05.15. 08:19

Demargo.
A tul. lapon lakóingatlan vagy nem?

Tímea # 2008.05.15. 08:04

üdv

2007 ben vásároltam egy új építésű ingatlant 14 millió forintért. az eladó visszavásárolja ugyan- ennyi pénzért ( hibás teljesítés miatt)

még az évben ha 16 millióért vásárolnék szintén új építésű lakást, ebben az esetben van e valamilyen fizetési kötelezettségem??? - adó, illeték

nagyon köszönöm a választ

demargo # 2008.05.14. 18:55

Kilenc éve birtokokban levő ingatlanom, mely jelenleg üzleként szerepel értékesíteni akarom!
Hogyan kell ezután adóznom?

Köszönöm a választ!

malgyuri # 2008.05.14. 17:42

Nandy, köszönöm, ez a jó!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.05.14. 16:16

Szia

nem a vételár után, hanem a vételár és a megszerzési érték (jelen esetben az örökösödési illeték alapja) közti különbözetre (levonható az illeték, hirdetési költség, ügyvédi díj).

Egyébként lehet kérvényezni az adó mérséklését ill. elengedését szociális helyzetre tekintettel.
Hátha megadják.

Vadmacs # 2008.05.14. 13:29

Szia nandy! Adózásban nem vagyok nagy szakértő, de a magyarorszag.hu oldalon megdöbbenve olvastam, hogy 2008-tól megszűnt az a lehetőség, hogy másik ingatlan vásárlásával megússzuk az adófizetési kötelezettséget. A helyzet a következő: édesanyánk tavaly áprilisban ment el. A testvéremmel közösen már megörököltük édesapánk részét a házból még 99-ben, tavaly pedig a másik felét örököltük édesanyánk után. A nővérem nagyon el akarja adni a házat, mivel a sajátját felújítja. Ha jól értelmezem a jogszabályt, akkor ha idén eladjuk a házat, akkor mindkettőnknek 25% adót kell bevallani és befizetni a tisztelt államnak a vételár után. Mivel nekem még nincs saját ingatlanom, ezért bosszant a dolog. Ráadásul nem sok kedvem van megválni a háztól, hiszen valószínűleg nem kapunk érte sokat, a hagyatéki eljárás során 8 millióra értékelték. Részemről talán akkor járnék jól, ha megváltanám a nővéremet, de ez a jelenlegi állapotomban (38 hetes terhes vagyok) nem kivitelezhető. Mi a véleményed? Jól értem-e, hogy le kell perkálni fejenként az egy milliót állambácsinak, ha eladásra kerül a sor?


Üdv néktek

nandy # 2008.05.13. 22:08

És még a következő: a nagyi úgy tudja külön adómentesen édesanyád részére juttatni a pénzt, ha az anyukád nevén lévő bankszámlára és/vagy takarékpénztári számlára befizeti, és AJÁNDÉKOZÁS címszóval megjelöli az összeget.

Ezt is kéretik NEM figyelembe venni... Persze, adózzon csak a Mama.

nandy # 2008.05.13. 22:07

azonban a jogszabály akként rendelkezik, hogy az eladást követő 4 éven belül csak!…

ÉS ez melyik jogszabály??? Jó lesz az 60 hónapnak is...

Fejezd be légyszíves a kéretlen és szakszerűtlen tanácsadást.

nandy # 2008.05.13. 21:00

Gaben.
A Mamádnak 2005-ben kellett volna adót fizetnie, vagy halasztást kérnie a fizetésre. És most igényelhetné vissza a már befizetett (vagy halasztott) adót.

Az APEH már nem nagyon küld nyomtatványt, mivel az letölthető az internetről is (csak annak, aki eddig is a "régi" nyomtatványt küldte be minden évben).

nandy # 2008.05.13. 20:56

malgyuri: adómentes lenne, ha nem adtátok volna el, hanem az egyik fél kifizeti a másikat, és mindez külön megállapodás keretében történik.

Mivel nem így volt, ezért adóköteles és a 2007. évi szabályok szerint adózik.
Jó hír, hogy a lakásszerzési kedvezmény még igénybe vehető, tehát ha te a részedből más ingatlant vásároltál, azzal csökkenthető az adóalap (akár nulláig is).

Nem az számít, mikor építettétek a házat, hanem az, hogy mikor kaptátok meg a haszn.vételi engedélyt. Az lesz a szerzés éve.