ingatlan eladás után fizetendő adó


pfpf2 # 2008.05.12. 06:17

monalisa 1
köszi a választ. túl röviden irta le a dolgokat

Anyu a haszonélvezetről nem ingyen mondott le, hanem az ügyvéd tanácsára beleirtuk az adásvételibe, hogy egymás között 7o-3o arányban megosztjuk a vételárat (ha jól emlékszem, ha ingyen mondana le haszonélvezeti jogáról, akkor nekem illetéket kéne fizetnem).
ezért mivel neki aktuálisan bevétele (és mivel drágábban adtuk el mint vettük, haszna is keletkezett) gondolom hogy Neki is kell szja-t fizetni.

Nekem nem kell szja-t fizetnem, mert én az én részem még tavaly új ingatlanvásárlása költöttem

monalisa1 # 2008.05.11. 19:57

Az okiratszerkesztő ügyvéd nem tájékoztatott benneteket?

monalisa1 # 2008.05.11. 19:56

pfpf2

Az egy dolog, hogy a vételárat édesanyáddal egymásközt hogyan osztottátok el, de mível az ingatlannak 100%-ban te voltál a tulajdonosa, szja fizetési kötelezettség téged terhel...

Ha az eladáskor édesanyád a haszonélvezetéről ingyenesen mondott le, ő nem fizet semmit.

monalisa1 # 2008.05.11. 19:50

Lindi76

Az eladáskori ár és a vételár közti különbözet, azaz jelen esetben a 3 M Ft-ból levonásba helyezendő a vételkor fizetett illeték összege, valamint az akkori ügyvédi költség is - mindezek után a tiszta hasznon feleztek a férjeddel.

Ha édesapád banki/takarékpénztári folyószámládra helyezi azt az összeget, mellyel a férjedtől az ő részét megválthatod, és ha apukád az utaláskor konkrétan megjelöli, hogy a pénzt ajándékba adta, akkor a kivétkor nem kell a pénzösszeg után a banki 20%-ot megfizetned. (Aztán akkor adod vissza az apukádnak amikor majd tudod...)

Ha mindketten 4 éven belül saját célra ingatlan vásárlására és/vagy építésére fordítjátok a majd' másfél-másfél milliótokat, az összeg mentes lesz a szja alól.

A ti esetetekben is irány egy ügyvédi iroda, mert adásvételi szerződést ügyvéd készíthet csak.

monalisa1 # 2008.05.11. 19:26

fehanna

Mível az értékesítés 2008-ban történik, ezzel szemben mind a vásárlás mind az öröklés egyaránt már 5 éven túli időpontú, tudomásom szerint szja kötelezettség nem áll fent.

Ingatlan adásvételéhez ügyvéd elengedhetetlenül szükséges, a továbbiakról kérdezzétek őt.

Az eladás összegét "finomítani" nem nagyon célszerű, egyrészt az adóhivatal felülbírálhatja azt, másrészt utóbb esetleg gubanc támadhat, hogy akkor meg honnan a többlet pénz...

Irány egy ügyvédi iroda!

Lindi76 # 2008.05.11. 19:00

Én egy olyan kérdésben kérnék segítséget, hogy 2004.január elején vettünk egy 11 milliós ingatlant, de a végleges adás-vétel 2004. szeptemberében történt meg(részletfizetés miatt). Most viszont válunk férjemmel. Az ingatlan közös tulajdonban van. Az 5 év még nem telt el, így nem tudom mennyi adót kell fizetnünk eladás után, vagy kell-e fizetni. Kb. 14 milliót ér most a ház, és mindketten szándékozunk új ingatlant venni.
Van egy olyan lehetőség, ha ez az új törvényben meghatározott 5 év miatt sokat kellene adózni, hogy szüleim kifizetnék a házból a férjemet, és én mikor jövőre eladom a házat visszaadom apámnak a kölcsönt. De úgy gondolom így mégtöbb adót kellene befizetnünk.

pfpf2 # 2008.05.11. 16:24

volt egy telkünk faházzal, aminek én voltam a tulajdnososa, anyukámnak haszonélvezeti joga volt raja.
tavaly eladtuk a telket, és 7o-3o arányban osztoztunk a bevételen. kb 600 000 forint haszonnal (eladási ár-vételár) adtuk tovább, igy anyué 18o ooo forint haszon.

jól sejtem, hogy anyunak 25% szja-t kell fizetni a rá eső haszonrész után? (vagy netán az egész rá eső bevétel rész után kell adóznia?)

fehanna # 2008.05.11. 14:24

Kedves fórumozók!
Tudna valaki segíteni, hogy mennyi adót, illetéket..stb kell befizetni, ha a házunkhoz tartozó telek felét, mint építési telek el akarjuk adni?
Az egész ingatlan csak félig az enyém, apukám után örököltem 94-ben, másik fele anyukám nevén van.
Azért kérdezem, mert lenne egy vevő, aki komoly, de erősen alkuszik, de nem tudjuk mennyit engedjünk az árból, amíg meg nem tudjuk, hogy mennyit kell még nekünk az eladás után befizetni...
Azt hallottam valahol, hogy ha az eladási szerződésbe kevesebbet írunk, mint az eredetileg kialkudott összeg, akkor jobban járunk mi is, vevő is, mert kevesebb után kell adózni...?
Amúgy hol kell ilyesmit megkérdezni pontosan, Ügyvédtől?
Előre is köszi a válaszokat!

nandy # 2008.05.10. 11:18

Jenni:

Nem elég, hogy 2012-ig "beépíted", a használatbavételi engedélyt is meg kell kapnod addigra.

nandy # 2008.05.10. 11:16

Eaglet:

ha jól értem, az 1994-ben vásárolt lakást adja el 2007-ben? Mert akkor a jövedelem 80%-kal csökkenthető.

Jenni # 2008.05.09. 13:39

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában.
2007-ben eladtam egy építési telket. 2008.május 02-án vásároltam egy másik teket.Ha jól értelmezem a törvényt, akkor ez kedvezményként figyelembe vehető azzal a kikötéssel, hogy 2012-ig be kell építenem, ellenkező esetben az igénybe vett adókedvezményt kamatostul be kell fizetnem.
Jól értelmezem, vagy van valami buktató ebben?

Köszönöm a segítséget!

Edina

polgarkitty # 2008.05.09. 10:20

Kedves nandy!

Nagyon köszönöm a segítségedet!

Üdv,
polgarkitty

Eaglet # 2008.05.09. 09:12

Kedves Nandy !

Elírtam 2007 évben értékesítették. Bocsi !
Igy akkor sajnos csak 90% -ban csökkenthető a jövedelem, pedig már majdnem szóltam a szegény őzvegynek..
De azért köszönöm szépen !

heditke # 2008.05.09. 08:56

Nagyon köszönöm a válaszokat.Sajnos én is így gondoltam , csak reménykedtem hátha mégis másképpen van.
Még annyit szeretnék kérdezni, hogy ezt a 25 %-ot most mindenképpen be kell fizetnem? Illetve ha a 19 milliót egy másik ingatlanba fektetem pld a fiamnak veszek lakást, akkor a szerződés aláírása után ill. a Földhivatalhoz való benyújtás után azonnal vissza kérhetem és kapom az APEH-tól?
Köszönöm a választ előre is.
Edit

nandy # 2008.05.09. 08:16

kitti:

Szerintem meg nem. A cserét úgy kell kezelni, mint két külön adásvételt. Tehát én eladom a lakásomat 18 M-ért a nővéremnek. Ő edig eladja nekem az övét 15 millióért. Tehát nekem 18 M a bevételem, amiből 0 jövedelem következik, mert 5 évnél régebben került a lakás a tulajdonomba.

Mit gondolsz?

Így van! Az a lényeg, hogy 5 évnél korábban szerzett lakást értékesítesz, így bármennyit kapsz érte (vagy cseréled), az már adómentes.

nandy # 2008.05.09. 08:15

heditke:

Még annyit, hogy a 2007. évi szabályok szerint még van lakásszerzési kedvezmény, tehát ha a 19 millió forintból másik lakóingatlant vesztek, akkor azzal csökkenthető az adóalap.

nandy # 2008.05.09. 08:12

kitti:

Valóban nem kötelező bevallani akkor, ha jövedelmed nem keletkezett, de erősen ajánlott.

(Nehogy a későbbiekben emiatt felszólítson az APEH. Mert akkor futhatsz egy felesleges kört... Márpedig szeretnek felszólítgatni akkor is, ha szabályosan nem lett bevallva.)

nandy # 2008.05.09. 08:08

heditke:

A telek szerzésének akkor van jelentősége, ha az adóalap megállapításánál külön bontod a házat és a telket. De nálad ennek nincs jelentősége, hisz a telek is 2002-ben került a tulajdonodba (a foldhivatali bejegyzés a mérvadó), tehát az eladás előtti 5 éven belül.

Mivel a telek 2002. évi, a ház 2005. évi szerzés, mindkettő 5 éven belüli, tehát a 2007. évi szabályok szerint az adóalap az eladási ár és a szerzésre fordított összeg különbözete, azaz 19 millió forint.

nandy # 2008.05.09. 08:04

Eaglet # e-mail 2008.05.08. 16:37
A férj 1993 november 30-án ajándékozási szerződéssel a feleség nevére irat egy ingatlant. A körzei földhivatal 1994 február 21-én hoz határozatot az 1993 évben kötött ajándékozási szerződésre hivatkozva. Ilyen esetben 1993 vagy 1994 a szerzés időpontja ? A férj fenntartotta a haszonélvezeti jogát halálig jelőléssel. 1997-ben a férj rákos beteg lett, az ingatlant gyorsan értékesítették, az ellenérték a feleség nevére érkezett, férj lemondott haszonélvezeti jogáról. A feleség hozott egy csomó felújítási számlát, melyet a néhai férj nevére szólnak és annak lakás címére, nem az ingatlan cimére. Ezekből szerintem nem tudok igy semmit költségcsökken­tőként figyelembe venni ugye ?

A szerzés éve 1994.

Ha 1997-ben értékesítették, akkor nem értem, miért most, 2008-ban merül fel ezzel kapcsolatban kérdés.

nandy # 2008.05.09. 08:01

Erről a 2007. évre vonatkozó 0753 nyomtatvány kitöltési segítsége azt írja, hogy a 15 évnél régebbi ingatlan eladását be sem kell vallani, mert ott nem keletkezett jövedelem.

„Adómentes és nem kell bevallani a 2007-ben értékesített vagyoni értékű jogból származó jövedelmet akkor, ha az értékesített vagyoni értékű jogot Ön 1982. január 1-jét megelőzően szerezte.“

Ez nem 15, hanem 25 év.

nandy # 2008.05.09. 08:00

Kitti:

A bevétel 18 millió Ft, a költség ugyanennyi, adóalap nulla, fizetendő adó nulla.

polgarkitty # 2008.05.09. 04:57

Nálad a 3 M Ft különbözet mindenképpen szerzett jövedelemként jelentkezik, tehát szja köteles.

Monalisa!

Szerintem meg nem. A cserét úgy kell kezelni, mint két külön adásvételt. Tehát én eladom a lakásomat 18 M-ért a nővéremnek. Ő edig eladja nekem az övét 15 millióért. Tehát nekem 18 M a bevételem, amiből 0 jövedelem következik, mert 5 évnél régebben került a lakás a tulajdonomba.

Mit gondolsz?

monalisa1 # 2008.05.08. 21:25

Polgarkitty

Nálad a 3 M Ft különbözet mindenképpen szerzett jövedelemként jelentkezik, tehát szja köteles.

Ha tudsz vegyél pluszban mondjuk egy garzonlakást 6 M Ft-ért, a vételár fele a 3 M Ft-ból - így mentesülsz az adófizetés kötelezetsége alól -, a többi meg hitelből., a lakást kiadod és a lakbérből nagyjából kivan a havi hiteltörlesztés.

Ismerősöm csínálta ezt nagyjából ekként, és hosszú távra gondolkodva "megvan" neki a plusz ingatlan.

monalisa1 # 2008.05.08. 21:14

heditke

Valóban nem mindegy - sem az államnak sem neked...-, hogy egy 99-ben vásárolt pl. 3 M Ft-os építési telek után vetnék ki MOST az adót, vagy a végleges használatbavételi engedély alapján, az értékesítéskor becsült/vélelmezett 29 M Ft alapján - a tervezett értékesítés okán.

Azt a különbözeti 19 M Ft-ot el akarod költeni?! (A szerzéskori ügyvédi költség és az akkori illeték levonásba helyezendő belőle.) Mert ha nem egy másik ingatlan vásárlásába fekteted a pénzt magad és/vagy családtagod részére, akkor az összeg után 25% szja fizetési kötelezettség fog terhelni...

monalisa1 # 2008.05.08. 21:01

Mindkettőtöknek!

Laikus hozzászóló vagyok, amit írtam saját kutfő szerint, valamit amit innen a jogi fórumról - az előző hasonló esetekből - sikerült (?) megjegyeznem.

Ügyvéd bizonyára pontos, konrét választ tud adni egyikőtök - másikótok kérdésére, problémájára, annál is inkább, mert mind írtam: ingatlan adásvételénél jogász közreműködése elengedhetetlemül szükséges. És ő bizonyára jól és pontosan tudja.

De lehet, hogy itt a fórumon is kijavít ill. pontosít majd még hozzáértő fórumtárs.

Tőletek meg elnézést...