ingatlan eladás után fizetendő adó


andi77 # 2008.04.23. 09:11

szia Kriszta
csereszerződésről van szó két fél között két ingatlan között. az apehban azt mondták hogy ez ugyan úgy működik mindha két külön adásvételi lett volna.
a hitelek azon a házon voltak ami el lett cserélve, de mivel csere volt igy szépen átvezették ezeket az újra.
én már tiszta zizi vagyok nem csodálom hogy te is kibuktál rajtam

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.23. 09:10

Elment a magán, de ha nem kaptad meg szólj!

:) valami gyanús, nem látom az elmentek között.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.23. 08:55

a bibi az hogy ezen a lakáson van kedvezményes lakás hitel, szocpol, munkáltatói kölcsön

melyiken, amelyiket eladtad, vagy amelyiket megvetted.

Azon vigyorgok, hogy pihenésképpen jövök fel ide, de már kezdek fáradni.

Nem csere történt, mert két adásvételiről van szó, különböző személyek között, jól mondom?

A csere attól csere, hogy két ingatlan cserél gazdát két fél között.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.23. 08:24

2000 ben épittettek egy lakást (telek+ szerkezetkész állapot) a többit saját maguk csinálták. 2007 ben eladták a lakást. 14.000 E FT ért majd vettek belőle ugyancsak 14000 e ft ért egy másikat (Igazából elcserélték)

Itt ugyan így kell eljárni, a telket a szerkezetkész házzal vették 2000-ben. Az volt a szerzési érték.
Ha ez a szerkezetkész komfortfokozat növeléssel, bővítéssel, esetleg ráépítéssel járt, akkor azokat a költségeket le lehet vonni a bevételből.
Az szja tv. felsorolja, hogy mik a levonható költségek. Egy szerkezetkész házban ha nem volt fürdőszoba, fűtés, akkor az komfortfokozat növelésnek számít.
Ha 2007-ben adták el, akkor 80% az adóalap.
tudod végeredmény x 0,80 x 0,25

a cserénél illetékkedvezmény van, nálatok nulla az illeték.

andi77 # 2008.04.23. 08:19

sziasztok
még egy független bevallás:
csereszerződéses
van egy ingatlan amit elcseréltek egy másikra 14000 e ft értékben (mindkettőnek ez az értéke) ez úgy működik mint egy sima adásvételi? tehát meg kell adni az elcserélt lakás szerzéskori értékét is?
a lakás szerzéskori értéke 8500 e ft volt. a kettőközti különbözet 5500 e ft. az lett ugye belerakva a cserelakásba. a bibi az hogy ezen a lakáson van kedvezményes lakás hitel, szocpol, munkáltatói kölcsön és igy ezek az 5500 e er együtt meghaladják a 14000 e ft-ot, tehát adózni kéne. jól gondolom?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.23. 08:16

Példa:

Bevétel 1800e
költségek: 400e
Jövedelem 1400e
Adóalap 840e (1400e-nek a 60%-a)
Adó: 210e Ft

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.23. 08:06

Ha a jövedelmet 2008 áprilisában utalja át akkor azt elfogadja az apeh vagy akkor kellett volna átutalni. ha igen akkor a lánya bankszámlájára kell utalni? A kp már nem is jó, ha esetleg valamilyen papirt ők ketten irnának?

Erre magánban válaszolok.

andi77 # 2008.04.23. 07:58

Kedves Nandy, Kriszta
Köszi a választ, a 75 % elfelejtve.Az anyós féle bevalláshoz még annyi kérdésem lenne:
"az eredmény 60% a az adóalap, ami után van az adó"
nem az eredményt lehet még csökkenteni 60%kal? (tehát az eredmény 40%-a az adóalap és azután van az adó?

nandy # 2008.04.23. 07:49

Kriszta!

A 75 % os kérdés: az előzőtől független bevallás. 2000 ben épittettek egy lakást (telek+ szerkezetkész állapot) a többit saját maguk csinálták. minden munkát, munkadijat beleértve amit nem tudunk számszerűsíteni. Ez esetben lehet e élni ezzel a 75 % os lehetőséggel. tudom hogy az apeh nem nagyon szereti ezt a megoldást.

Nem. Mivel a szerzés értéke, költségek megállapíthatóak egyébként.
A saját munka le nem vonhatóságát a tv. külön kiemeli.
Az APEH nem csak hogy nem szereti, hanem egy ellenőrzésnél még bírságra is számíthattok.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.23. 07:49

:) Ma átbeszéljük még az időjárást is.

anyósom bevétele 1800 e költség:ajándé­kozás+öröklés

ehhez kapcsolódo ktg-ek. a kettő különbözete a jövedelem. az itt kijött összeget csökkentem még a jövedelem 60%ával és az igy kapott összeg után fizetné meg az adót.

Igeeen, körülbelül.
1800 a bevétel
szerzési érték: ajándékozási érték + öröklési érték
a kettő különbségéből további levonható költségek:
ajándék illetéke, öröklés illetéke, hagyaték során felmerült közjegyzői költség rá eső része, temetési költség, ügyvédi költség, földhivatali költség stb.
ha levontad mindezeket, akkor az eredmény 60%-a adóalap, aminek 25%-a az adó.

nandy # 2008.04.23. 07:47

gaspar: ha a tul. arány 50%-50% volt, akkor igen.

andi77 # 2008.04.22. 20:09

Kriszta
most visszaolvasva látom hogy az anyósommal kapcsolatban is kérdeztem ezt a 75%-ot. ezzel csak arra szerettem volna kilyukadni, hogy ha "elveszne" az öröklési és ajándékozási szerződés akkor lehetne ezzel a lehetőséggel élni?
ha lehetne akkor a 1800 e ft ot csökkentem ennek a 75 %-ával és az igy kapott összeg után van az adó? vagy az igy kapott összeget még mindig csökkenthetem 60%-al (mivel 11. évben értékesitette)? bár ez túl szép lenne.Remélem most nem zavartalak össze még jobban.
lehet hogy én is inkább megyek aludni és holnap nem leszek ennyire összekuszálva. hiába, a 20 hónapos kis Mazsolám kiszivja minden energiámat. holnap folytatjuk. Addig is hálás vagyok a válaszokért és a türelmedért

gaspar1 # 2008.04.22. 20:05

Tisztelt Ügyvéd Úr és Nandy ,

köszönöm a válaszokat (03.31),már csak annyi kérdésem lenne , hogy a adóbevalássunkban a 6,8 milliós összeget 50%-os arányban kell-e bevallani a feleségemmel ? (gondolom igy logikus)

Üdv.

Gaspar

andi77 # 2008.04.22. 19:56

Kriszta!

A 75 % os kérdés: az előzőtől független bevallás.
2000 ben épittettek egy lakást (telek+ szerkezetkész állapot) a többit saját maguk csinálták. minden munkát, munkadijat beleértve amit nem tudunk számszerűsíteni.
Ez esetben lehet e élni ezzel a 75 % os lehetőséggel. tudom hogy az apeh nem nagyon szereti ezt a megoldást.
2007 ben eladták a lakást. 14.000 E FT ért majd vettek belőle ugyancsak 14000 e ft ért egy másikat (Igazából elcserélték)

andi77 # 2008.04.22. 19:47

Kriszta!
Azt hiszem egy kicsit zavarosan irtam le a kérdéseimet.
még egyszer hogy biztosan jól értem:
anyósom bevétele 1800 e költség:ajándékozás+öröklés

  • ehhez kapcsolódo ktg-ek. a kettő különbözete a jövedelem. az itt kijött összeget csökkentem még a jövedelem 60%ával és az igy kapott összeg után fizetné meg az adót.

Ha a jövedelmet 2008 áprilisában utalja át akkor azt elfogadja az apeh vagy akkor kellett volna átutalni. ha igen akkor a lánya bankszámlájára kell utalni?
A kp már nem is jó, ha esetleg valamilyen papirt ők ketten irnának?
a 75%-os kérdés (szerzéskori érték nem állapitható meg) Azt egy másik bevallással kapcsolatban szerettem volna kérdezni.Bocsi hogy igy összekuszáltalak de már én is meg vagyok zavarodva. 6 bevallás van nálam és mindegyik zűrös.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 18:43

Andi77!

szja tv. 64. §. (3) Ha a megszerzésre fordított összeg a (2) bekezdés rendelkezései szerint nem állapítható meg, akkor a bevételt annak 75 százalékával kell csökkenteni.

A hasznot, az értékesítésből származó nyereséget.

A te esetedben 60%, ami kevesebb a 75-nél. Amiket mondtam, hogy levonhatod, azok jók, sokat nyerhetsz velük.

(4) Ezt követően a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve

Így 11. év , a megszerzés évét követő évet első évnek tekintve.

hogy kell igazolnia hogy ezt a pénzt belefektette a lánya lakásába?

kapott valamilyen formán jogot?
Az a baj, hogy az apeh 2007. áprilisától a banki utalást fogadja el igazoló bizonylatnak.

Mennem kell, holnap folytatom!

andi77 # 2008.04.22. 17:07

szia Kriszta
Bocs hogy ennyit kérdezek de ez az ingatlan eladás vétel olyan bonyolult dolog.
ha egy lakást 2007 ben értékesitettek, és 2000 évben építtettek (telek+szerkezetkész állapot) saját munka van benne, ilyenkor a szerzéskori érték megállapitásánál lehet azt alkalmazni hogy az eladási ár 75%-a a szerzéskori érték?

andi77 # 2008.04.22. 16:03

Kriszta!
Most jutott eszembe hogy az anyósom lánya 2006 év végén építtettek az élettársával egy házat, igy ebbe bele tudom számitani az anyós jövedelmét. igy nem kell fizetnie csak bevallania. de most legalább a kitöltés pontos lesz. ha ellenőrzés lesz akkor hogy kell igazolnia hogy ezt a pénzt belefektette a lánya lakásába?

Iván77 # 2008.04.22. 15:47

Nandy-Kriszta

Összegzés

Telek kevesebb mint 5 éve az enyém.
Tehát ha jól értem ,2009-es adóbevallásnál tüntesem fel a formanyomtatványon,fizesem be a profit 25%-át.
De ha 1 éven belűl veszek egy telket/ingatlant akkor az új telek vásárlásánál az illetket csökkentik ...

  • ha kérek adókedvezményt vagy adóelengedést akkor megvizsgálják a szoc. körülmémyemet.

És ha a teljes haszon árából telket vásárolok és az adásvételiszerződésel igazolom azt akkor van esély az 25% adóbefizetés eltörlésére??+ az épitett sorházak banki hitelből lettek finanszirozva,amit most az eladások után törlesztek vissza.

pfpf2 # 2008.04.22. 14:54

tavaly eladtuk lakásunkat illetve egy telket kis faházzal, majd szintén tavaly vettünk egy újabb lakást. valószínőleg egyszerűek a kérdésem, előre is elnézést.

1. mind az eladott lakáson, mind az eladott telken természetesen volt valamennyi hasznunk.

Mivel még azévben vettünk egy új, nagyobb értékű lakást, a kérdésem az, hogy mindkét ingatlanból származó haszonra is ráfogható-e az hogy az új lakásra forditottuk és igy nem kell adózni egyik haszon után sem, vagy a törvény csak 1 ingatlant enged figyelembe venni? (természetesen matematikailag kijön a dolog, csak jogilag nem vagyok biztos benne)

2. a telek eladás picit komplikált:
a telek-faház az én nevemen volt, anyukámnak holtig tartó haszonélvezeti joggal. eladáskor az ügyvéd tanácsára a bevételt megosztottuk 7o-3o arányban anyuval (illetékfizetés elkerülése miatt)

anyu az ő részét nekem adta az új lakásra, egy fillért sem vett fel belőle.

  • egy esetleges APEH ellenőrzéskor hogyan tudja ő igazolni, hogy nekem adta a részét amit az új lakás megvásárlására forditottam? azaz hogyan tudja igazolni hogy jogosan nem fizetett adót a 3o% része után?
andi77 # 2008.04.22. 14:46

Szia Kriszta!
köszi a választ. ha 96-ban szerezte az ingatlant akkor az nem számit 1.évnek? ha számitana akkor a 12 évben lenne az eladás.
a kitöltési útmutatóban van egy olyan sor hogy ha az ingatlan szerzési értéke nem állapitható meg akkor az ingatlan értékének a 75%-a a költség. ez mire alkalmazható? mert igy igazából sokkal jobban járna, nem kellene annyi adót fizetnie.

uj_balek # 2008.04.22. 14:28

Kedves Hozzáértők!
Kérdésem:
2007 dec.-ben adás-vételi szerződést kötöttem ingatlanom eladására és másik ingatlan vételére.
Akkor megtörténtek a foglalózások is. A teljes vételár kifizetések 2008-ban történtek.
A földhivatali átírások is 2008-ban történtek meg.
Önadózónak kell-e lennem 2007-re és/vagy 2008-ra?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 14:18

Szia, most csak a felsőre, mert mennem kell.

Anyósod része 1.800e Ft, a 11. évben értékesítette, így 60%-kal kell csökkenteni az adóalapot és annak a 25%-a az adó.

Az 1.800e-ből levonhatja a szerzési értéket, (ez egyrészt a 226e Ft ajándékozási szerzés és a 45.200.- Ft örökösi szerzés,) aztán a hagyatéki költségek rá eső részét (1/5-öd,) a temetési költség 1/5-öd, részét, az ajándékozási illetéket, földhivatali költségeket, ügyvédi költséget, az eredmény után veszed a 60%-ot és annak a 25%-a az adó.

andi77 # 2008.04.22. 13:51

Kedves Kriszta!
Anyósom édesapja 96-ban elhunyt. Az ingatlan értéke (fele) 226e Ft temetési ktg 108 e Ft.(anyósom része 1/5 mivel öten vannak testvérek. ugyanebben az évben 96 ban a lakás másik felét az édesanyja neki ajándékozta. (226 e Ft) ajándékozási illetéket megfizette.
2007-ben eladták az ingatlant 3000 e ft-ért. anyósom része 6/10. mennyi adót kell fizetnie?
Válaszodat előre is köszönöm: Andrea

andi77 # 2008.04.22. 13:41

Kedves Kriszta!
köszönöm hogy válaszoltál, igyekszem minden fonto-s adatot megadni.
időközben utánajártam egy két dolognak remélem jól értettem őket.
Tehát: 2000-ben vásárolt 2 testvér lakást 3900 e ft-ért + édesanyjuknak holtig tarto haszonélvezeti joga lett erre a lakásra. 2007 ben eladták a lakást a két testvér 2080 e kapott fejenként + édesanyjuk 1040 e ftot kapott (haszonélvezeti jogért)
aZ illetéktv. alapján a haszonélvezet értéke:
3900 e ft-nak a 4/20 része (költség)
1040 e Ft (bevétel) jövedelem 260 e ft. adó 65 e ft
jól értettem ezt a törvényt?
hogy ne kelljen adót fizetni, ezt a 260e ft jövedelmet bele lehet e számitani egy 2006-ban a fia által vásárolt ingatlanba (amire egyszer a fia már 2006 ban érvényesitett lakásszerzési kedvezményt?)
éven belül van és az összeg is belefér.
köszönettel:Andrea