ingatlan eladás után fizetendő adó


Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 12:50

Andi77!

Bennem megvan a jószándék, csak kérdezz konkrétan időpontok, összegek.

Anyósod esetében, az adóból levonhatja az illetéket, de nem tudok konkrétan válaszolni, ha te is nagyjából kérdezel.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 07:53

Nandy!

laszloferrari kérdezte, neked hagytam:

Milyen ertekben kell hazat vasarolnom hogy ne kelljen visszafizetnem a megelolegezo szocpolt es mennyi idon belul?
Elorol kezdodik a 10 ev elevulesi ido az masik ingatlan megvasarlasatol kezdodoen?

Köszi K.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 07:51

laszloferrari!

A telekvasar­lasrol es az epitoanyagokrol megvannak a szamlaink, viszont a hazat sajat magam epitettem, igy a munkadijrol nincsenek szamlaink. Ez problema? Mert kb. 12 millio forintrol van szamlam a munkadij pedig kb.7 millio es az ingatlant 23–25 millio forintert tudnam eladni.Ebben az esetben a 60%-os adoalap mennyi lenne?

Tegnap bevágtam neked valamit, de félek, hogy el fog veszni, újra beidézem:

„Házilagos kivitelezésű munka esetén a saját munkavégzés ellenértékével a költség nem növelhető. Fontos, hogy a költségeket csak akkor számolhatja el, ha azokat számlával vagy más okirattal tudja igazolni.“

Amennyiben eladod az ingatlant, mondjuk 24 mFt-ért, levonhatod belőle, a telek szerzési értékét, az anyagárat, egyéb költségeket amiről számlád van, olyanra gondolok, hogy ha az építkezés kapcsán kellett fizetned az önkormányzatnak az engedélyért, vagy a szolgáltatóknak bekötési díjat stb., tervezés, ügyvédi költség, a teleknél kifizetett szerzési illeték stb. gondold át, szóval az eredmény 60%-át veszed, mert az idén adod el, és annak a 25%-a az adó.

hpanka # 2008.04.22. 07:39

Üdv,
remélem ezt a lakást már nem kell eladni..
Köszönöm a válaszokat mindkettőtöknek.
A probléma egy részét az okozta, hogy a lsz-kedvezményre vonatkozó öt évet összekevertem az adótartozás elévülésével:-)
P.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 07:26

Panka!

Hallgass Nandyre, őszintén mondom, nem ismerek nála jobbat, pedig nagy cégnél dolgozom és a barátosném is könyvelő.

A 2002-es 2 mFt-ot és a 2007-es 10,7 mFt-ot most kellene elszámolnod, de az évek száma itt lényegtelen, mert nagyon ügyesen beleforgattad még a tavalyi évben egy következő ingatlanba, amiben mindkét összeget érvényesíthetted.

Lehet, hogy nem tudatosan, de ügyes voltál.

Én csak azért válaszoltam ebben a témában, mert megszólítottnak éreztem magam, ilyenkor pedig nem bírom magam visszafogni, míg meg nem oldok egy problémát. Bocs.

nandy # 2008.04.22. 07:10

főleg, mert az APEH nem az adókötelezettség keletkezésének az évével kezd el számolni, hanem a bevallás évével -tehát a rákövetkező évvel

Mire gondolsz? Ha 2007. évben adtátok el az ingatlant és a szerződés 2007. dec. 31-ig be lett adva a Földhivatalba, akkor az még a 2007. évi szabályok szerint adózik - tehát jár a lakásszerzési kedvezmény. A bevallás és az adó megfizetésének határideje 2008. május 20.

Arra kell figyelni, ha ezt az ingatlant is eladjátok 2012. dec. 31. előtt, akkor viszont valóban vissza kell fizetni a kedvezményt 20%-kal növelten (mivel nincs már lsz.k., bár ki tudja, hányszor változik még a tv. addig?).

hpanka # 2008.04.22. 05:48

igen nandy, de akkor nem telt le az 5+1 év (főleg, mert az APEH nem az adókötelezettség keletkezésének az évével kezd el számolni, hanem a bevallás évével -tehát a rákövetkező évvel).
Most melyik jogszabály vonatkozik rám?

Remélem tényleg nem kell adóznom...

Kriszta, nagyon köszönöm az infókat, bár most a két törvényszöveg-részlet elbizonytalanított (teljesen egyformák, de mégsem.)

nandy # 2008.04.21. 21:01

Egyébként Panka esetében a végeredmény ugyanaz: nem kell adóznia.

Mert: 2007-ben eladott lakás eladási ára: 21,4 MFt, vételár 10,7 MFt, különbözet: 10,7 MFt. Ehhez hozzáadjuk még a 2 MFt-ot (előző lsz.kedv.), így a jövedelem: 12,7 MFt, ebből vett másik lakást 15,9 MFt-ért, tehát a jövedelmét teljes egészében lsz.-re fordította. :) (és akkor még nem számoltuk az esetleges illetékeket, ügyvédi díjat stb.)

nandy # 2008.04.21. 20:42

hpanka: ez akár vizsgatétel is lehetne :)

Kriszta: honnan származik az általad beidézett szöveg?
Kriszta11 # e-mail 2008.04.21. 21:30
Panka!

„Ha a magánszemély a 2008. január 1-je előtti lakásszerzési kedvezménnyel megszerzett lakóingatlant a lakásszerzési kedvezmény érvényesítésének évében, vagy az azt követő ötödik naptári év első napját megelőzően eladja, akkor az átruházásból származó jövedelmét ki kell egészítenie azzal a jövedelemmel, amelynek adóját nem fizette meg, vagy visszaigényelte.“

A 2006-ban érvényes Szja-tv. így szól:
63. § (6) Ha a magánszemély vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa a lakásszerzési kedvezmény alapjául szolgáló lakást, jogot a megszerzésről szóló szerződés megkötésének (...) évében, vagy az azt követő öt évben átruházza, akkor az átruházás adóévében ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelemként veszi figyelembe a msz. álta a lsz. kedvezmény alapjaként érvényesített összeget. (...)

Nem kötözködni szeretnék, de szerintem egyértelmű: a szerzés évében és az azt követő 5 évben, tehát 5+1 év.

nandy # 2008.04.21. 20:21

Iván77!

Nandy egy részére válaszolt, azt akarta mondani, hogyha a telek régebben a tulajdonodban van, mint az épület, akkor ketté lehet választani adózás szempontjából. Ha a telek 5 évnél régebben van a tulajdonodban, akkor annak értékét külön veszed és azután nem kell adóznod.

Na, azért nem teljesen. Kell adót fizetni (mivel nem lakás, hanem telek), csak az adóalapot lehet csökkenteni százalékosan - a telekre továbbra is a 15 év vonatkozik.
De még így is jobban jár, mintha a teljes telek utáni haszont leadózná.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 19:52

Panka, ha jól számolom, akkor az első lakásszerzési érvényesítésed 2002-ben 2mFt volt.

Ezt a 10,7 mFt-os lakást 2007-ben adtad el, úgyhogy az ötödik év megvan, mert az évek számítanak és nem az öt éves fordulónap. (pld. ha 2002.dec.31-én veszel és 2007.jan. 1-én eladod, akkor túl vagy az 5 éven)

2007-ben pedig a nyereségedet bőven beleforgattad a mostani vételbe, úgyhogy megint érvényesítheted a lakásszerzési kedvezményedet. Tehát adóznod nem kell, csak bevallanod.

Cserepótló szintén van, mert az eladást megelőzően és utána 1 évvel újabb vétel esetén jár az illetékkedvezmény, vagyis a két ár különbsége lesz az illeték alapja.

Summa summárum: Adót nem kell fizetned sem a 2002-es, sem a 2007-es lakássszerzési kedvezményed miatt, és jár az illetékkedvezmény az azonos évben vett újabb ingatlan után.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 19:30

Panka!

"Ha a magánszemély a 2008. január 1-je előtti lakásszerzési kedvezménnyel megszerzett lakóingatlant a lakásszerzési kedvezmény érvényesítésének évében, vagy az azt követő ötödik naptári év első napját megelőzően eladja, akkor az átruházásból származó jövedelmét ki kell egészítenie azzal a jövedelemmel, amelynek adóját nem fizette meg, vagy visszaigényelte."

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 19:17

laszloferrari!

Pankának keresgélek és neked találtam valamit:

"Házilagos kivitelezésű munka esetén a saját munkavégzés ellenértékével a költség nem növelhető. Fontos, hogy a költségeket csak akkor számolhatja el, ha azokat számlával vagy más okirattal tudja igazolni."

hpanka # 2008.04.21. 17:57

"A lakásszerzési kedvezmény összegére jutó adót 20%-kal növelten kell visszafizetni."

Ez számszerűleg mit jelent? Vagy miből kell kiszámolni?
A könyvelő sem érti...

P.

hpanka # 2008.04.21. 17:55

Üdv Kriszta,
nekifutok mégegyszer. A kérdést nem én válaszoltam meg, hanem a dezinformációs hivatal (apeh, lakáseladásban résztvevő ügyvéd és a könyvelőm.)
De én kételkedem, mert egymásnak is ellentmondanak...

Gondoltam megkíméllek titeket ettől az "ingatlanvásárlási sagától":

Tehát a tények:
Ingatlan vásárlása: 2000.év. Vételár:8,5MFt
Ugyanezen ingatlan eladása: 2002.év.
Eladási ár: 10,5Mft.(Lakásvásárlási kedvezmény igénybevétele: igen)
Új ingatlan vásárlása: 2002.év. Vételár: 10,7Mft. (Lakásvásárlási kedvezmény igénybevétele: igen)

Ugyanezen ingatlan eladása: 2007. Eladási ár: 21,4Mft.
Új ingatlan vásárlása: 2007. Vételár: 15,9Mft. (Lakásvásárlási kedvezmény igénybevétele: kérdéses).

Kérdések:

  1. Ez utóbbi vételre kaphatok-e illeték-kedvezményt (cserepótló vétel okán)
  2. Kell-e adó formájában bármit is visszafizetnem, hiszen 2002. és 2007. között nem telt el öt év.

Elnézést mindenkitől, ez tényleg ilyen bonyolult sztori. Ha egyszerű volna, magam is kiböngészném a választ a jogszabályból...
P.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 17:55

Panka!

akik lakásszerzési kedvezménnyel vásárolt ingatlanját 5 éven belül eladja,
Annyira már képben vagyok, hogy szja-t kell visszamenőleg fizetni…

A lakásszerzési kedvezmény összegére jutó adót 20%-kal növelten kell visszafizetni.

andi77 # 2008.04.21. 17:49

2001-ben igényelt szocpol használt lakásra (450e )vissza lett fizetve 2006 ban mivel el lett adva a lakás. újra lehet e igényelni a szocpolt (900 e ) ft-ot ha 2008 januárban új épitésü ingatlant építtettek.
állitólag nem lehet mert idő közben más lett a szocpolt kezelő intézmény és azt mondták hogy valamilyen jogszabály változás történt. mi igaz ebből,ha lehet hova kell fordulni, milyen beadvány kell?
köszönettel:Andrea

andi77 # 2008.04.21. 17:40

Anyósom 96-ban megörökölte egy ház felének az 1/5-öd készét.ugyanakkor a másik fele ajándékozásként az ö nevére került. igy a tulajdona 6/10. 2007 ben eladta. mennyi adót kell fizetnie?
van valamilyen szabály hogy ha akkor megfizette az illetékeket akkor nem kell adót fizetnie?
köszönettel: Andrea

andi77 # 2008.04.21. 17:35

A következő kérdésem az lenne, hogy ha kifizetett haszonélvezeti jog (1040)ból adódó jövedelmet (130.) e) bele lehet e számitani egy közeli rokon lakásvásárlásába (ami 2006 ban történt, éven belüli, de 2006 os bevallásban is érvényesitettek ugyanerre az ingatlanra lakásszerzési kedvezményt)
Tehát egy lakásba (2006) bele lehet e számitani két kedvezményt? (az összeg beleférne)
köszönettel:Andrea

andi77 # 2008.04.21. 17:27

Tisztelt Szakértők!

több kérdésem is lenne de csak egyenként kérdezek.
ha egy lakás eladásra került, amiből 1040000 ft haszonélvezeti jog ki lett fizetve akkor ugyanúgy működik mint a sima ingatlan értékesités.
amikor a lakás lett véve a hoszonélvezeti jog értéke nincs feltüntetve, igy a bevétel 1040 e a költség ennek a 75%-a? igy az adó 65e Ft?
köszönettel: Andrea

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 17:19

Iván77!

Nandy egy részére válaszolt, azt akarta mondani, hogyha a telek régebben a tulajdonodban van, mint az épület, akkor ketté lehet választani adózás szempontjából. Ha a telek 5 évnél régebben van a tulajdonodban, akkor annak értékét külön veszed és azután nem kell adóznod.

Az épület az más az után 100% adóalap után fizeted a 25% adót. Ha pedig egy éven belül veszel egy másik ingatlant/telket, akkor illetékkedvezményben részesülsz.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 17:04

Asszem visszamegyek a kutyaugatásra.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 17:03

Panka!

Kétszer is nekiugrottam az írásodnak, egyelőre csak annyi, hogy derűs. Megválaszolni nem lehet, megkérdezted és válaszoltál is, reméljük te jobban értetted, mint mi.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 13:20

Sajnos az szja-dban nem számolhatod el!

Ha nem váltod meg, akkor kevés esélyed van az eladásra, nagyon nyomott áron, most viszont a vételárba beszámíthatod a haszonélvezet értékét is, és minden esélyed megvan reális értéken értékesíteni.

hpanka # 2008.04.21. 13:10

Tisztelt Szakértők és Fórumozók,
kérdésem fókuszában a lakásszerzési kedvezmény áll, illetve annak viszonya az szja-val és a lakásvásárlási illetékkel.

Ha lehet, világosítsanak fel azzal kapcsolatban, hogy milyen "retorziók" várnak arra, akik lakásszerzési kedvezménnyel vásárolt ingatlanját 5 éven belül eladja, és vásárol egy lakóingatlant, amelynél ismét szeretné igénybe venni a lakásszerzési kedvezményt (és illetékfizetéskor persze a cserepótló vétel lehetőségét is.)

Annyira már képben vagyok, hogy szja-t kell visszamenőleg fizetni...és talán illetéket is...

További meg nem erősített infók: a most megvásárolt lakóingatlannál már nem is érvényesíthetem a lakásszerzési kedvezményt. Illetve egy másik infó: nem vagyok jogosult a cserepótló vétel intézményére, tehát az illetéket teljes egészében (tehát nem vételár-különbözet alapján) kell megfizetnem az új lakásra.

Az ügylet (ingatlan eladás és vétel) 2007. évben lett lebonyolítva.

Köszönöm segítő információikat, Panka