ingatlan eladás után fizetendő adó


blanche # 2008.04.21. 12:58

Kedves Kriszta11!

A haszonélvezet megváltását én fizettem annak, akinek özvegyi jogon haszonélvezete volt az ingatlanra. Így teljes mértékben az én tulajdonomba került az ingatlan, viszont ez jelentős pénzbe került. Ez a kérdésem, hogy ez levonható-e ugyanúgy igazolható költségként, mint az illeték, amit alább írtatok, vagy ez nem számít sehova. Előre is köszönöm a választ.

blanche # 2008.04.21. 12:58

Kedves Kriszta11!

A haszonélvezet megváltását én fizettem annak, akinek özvegyi jogon haszonélvezete volt az ingatlanra. Így teljes mértékben az én tulajdonomba került az ingatlan, viszont ez jelentős pénzbe került. Ez a kérdésem, hogy ez levonható-e ugyanúgy igazolható költségként, mint az illeték, amit alább írtatok, vagy ez nem számít sehova. Előre is köszönöm a választ.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 11:55

Mennyi idon belul kell ingatlant vasarolnom hgoy ne kelljen adot fizetnem?

Adót 2 év múlva nem kell fizetned, mert a bejegyzést követő 5. évben adómentes az eladás.

majd folytatom:)

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 11:48

laszloferrari!

Részletekben fogok válaszolni, mindenre egyből nem megy.:)

Mivel hogy a hitel a kettőnk neven van a felesegemmel, igy eladhatja e nelkulem a hazat hivatalos meghatalmazas­sal?(mert jelenleg en kulfoldon tartozkodom)

Jól értem, hogy a ház is kettőtök nevén van? Ez a lényeg, és nem a hitel, ha már a hitelt vissza kell fizetni és tehermentes az ingatlan, akkor a tulajdonos meghatalmazására kimásoltam a tv-t.

Ingatlan-nyilvántartási tv.
"32.§. (2) A belföldön kiállított magánokirat bejegyzés alapjául csak akkor szolgálhat, ha kitűnik belőle a keltezés helye és ideje, továbbá, ha

  1. a nyilatkozattevő az okiratot saját kezűleg írta és aláírta, vagy
  2. két, az okiraton névvel és lakcímmel megnevezett tanú aláírásával igazolja, hogy a nyilatkozattevő a nem általa írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük saját kezű aláírásának ismerte el, vagy
  3. az okiratot a közjegyző készítette, vagy
  4. az okiratot ügyvéd (jogtanácsos) ellenjegyzéssel látta el, továbbá, ha
  5. több lapból álló okirat esetén a szerződő felek, a készítő és az ellenjegyző, illetőleg a tanúsító személyek kézjegyét minden lapon tartalmazza. A szerződő felek kézjegyét az okirat lapjainak nem kell tartalmaznia, ha az okirat lapjait a szerződő felek által az erre meghatalmazott kézjegyével látta el.
  6. a meghatalmazottaknak és a feleknek az okirat alapján nyilvánvalóan azonosítható aláírását tartalmazza.
nandy # 2008.04.21. 08:10

Iván:

A telket 5 évnél korábban vásároltad?

Ha nem, akkor a haszon után kell 25% adót fizetni (jól tudod).

Lehet kérni adóelengedést, -mérséklést az APEH-től, de akkor vizsgálják az adóalany szociális helyzetét, továbbá igazolni kell, hogy a teljes hasznot új lakóingatlan vásárlására fordítod.

Iván77 # 2008.04.21. 04:26

Kriszta11

Igen téves volt az egyik dátum: 2007ben kezdtük az építkezést.
Esetleg igy tudsz válaszolni:

Megtudjátok nekem mondani hogy hogyan kell adózni illetve az adó mértékét csökkenteni :

Köv. a helyzett: Volt egy saját telkem, 2007-ban építkezés,tár­sasház,majd 2008 áprilisábn értékesítés: Adókötezettségem a profit és a bekerülési érték különbözetének 25%-a,ha jól tudom??! Hogyan tudom a 25%-ot csökkenteni…nincsen valami adókedvezmény,a­dóelengedés vagy hasonló…mint 2008előtt volt. Ja,és idén terveben egy telek vásárlás is saját részre.Ezt nem tudom hogyan lehetne itt kihasználni esetleg.

Köszönöm a segítséget.

laszloferrari # 2008.04.20. 22:16

Kedves Kriszta11!

Lenne itt meg egy par kerdesem az elozo problemamra.

  1. Milyen ertekben kell hazat vasarolnom hogy ne kelljen visszafizetnem a megelolegezo szocpolt es mennyi idon belul?
  2. Elorol kezdodik a 10 ev elevulesi ido az masik ingatlan megvasarlasatol kezdodoen?
  3. Mennyi idon belul kell ingatlant vasarolnom hgoy ne kelljen adot fizetnem?
  4. Mivel hogy a hitel a kettonk neven van a felesegemmel, igy eladhatja e nelkulem a hazat hivatalos meghatalmazassal?(mert jelenleg en kulfoldon tartozkodom)
  5. Ha megis ugy dontunk hogy visszafizetjuk a szocpolt, akkor lesz-e meg lehetosegunk ujra megigenyelni a kesobbiek folyaman?

6.A telekvasarlasrol es az epitoanyagokrol megvannak a szamlaink, viszont a hazat sajat magam epitettem, igy a munkadijrol nincsenek szamlaink. Ez problema?
Mert kb. 12 millio forintrol van szamlam a munkadij pedig kb.7 millio es az ingatlant 23-25 millio forintert tudnam eladni.Ebben az esetben a 60%-os adoalap mennyi lenne?
Elore is koszonom a segitseget!
laszloferrari

Mr. Kiváncsi # 2008.04.20. 16:39

KBS és Kriszta köszönöm válaszukat!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.20. 12:32

Mr. Kiváncsi!

Szerintem, ha az eladott ingatlanodat megelőzően 12 hónapon belül vettél egy másikat, akkor azt a mostani adóbevallásodban elszámolhatod.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.20. 12:26

Igen, mert már nem számít, hogy mire fordítod az eladás összegét.

Itt lejjebb felírtam, hogy melyik évben hány %-ot kell fizetni, de az évszámokat a gép lehagyta pedig azt is felírtam.
2007-2008-ban szerzett és eladottra 100% az adóalap
2006-ban szerzettre 90%,
2005-ben szerzettre 60%,
2004-ban szerzettre 30% és
2003-ban 0% amennyiben 2008-ban vagy később adod el.

Visszanéztem, korábban haszonélvezetis dolgot is kérdeztél, de nem válaszoltál.

Amennyiben tulajdonos vagy és az ingatlannak van haszonélvezője és eladjátok, akkor a haszonélvező is adózik, az ingatlanból rá eső érték után. Ha azonban ingyenesen lemond a haszonélvezeti jogáról, természetesen nem adózik, viszont az igen, akinek a javára mondott le.

blanche # 2008.04.20. 11:32

Kedves hozzáértők! Az lenne a kérdésem, hogy akkor is kell-e adóznom az 5 éven belül szerzett (örökölt) lakás eladása esetén, ha ezt az összeget egy másik lakás megvételére fordítanám?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.20. 08:40

Mr. Kiváncsi: igen és igen.

laszloferrari # 2008.04.19. 23:31

Kriszta 11!

Nagyon szepen koszonom a segitseget!

Mr. Kiváncsi # 2008.04.19. 22:09

Abban az esetben is kell adót fizetni, ha 2007-ben értékesített saját ingatlanból származó nyereséget (az eladási ár és az annó vételár különbségét), egy másik saját ingatlanon lévő lakáshitel végtörelszésére fordítottam?

  • Ha mégis be kell fizetni, jól tudom hogy az eladástól számított 5 éven belül kell vennem egy ingatlant hogy visszaigényelhessem a befizetett adót?
Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.19. 19:00

Először is a jegyzőhöz kell fordulnod, ő majd elmondja, hogy hogyan tudod töröltetni a jelzálogot. A jegyző ad ki egy igazolást, ha már visszafizetted a szocpolt, azzal lehet menni a földhivatalba.

Igen, a teljes kölcsönt vissza kell fizetned, mert a jogszabály nemcsak a gyerekek születését írja elő, hanem azt is, hogy 10 évig nem adhatod el azt, amire felhasználtad. Ha belföldön vennél egy másikat, arra átvihetnéd, de így biztosan nem.

A 60% adóalap azt jelenti, hogy van úgye a telek + az építkezés költsége, ez a kettő a szerzési érték, az eladási és a szerzési érték közti különbséget kell számításba venned, a két ár különbségének a 60%-a lesz az adóalap, aminek a 25%-a az adó.

laszloferrari # 2008.04.19. 12:11

Kriszta11!

El szeretnem adni es kulfoldon vasarolni lakast. Ilyen esetben a teljes szocpolt vissza kell fizetnem?
A foldhivatalba meg 2005-ben be lett jegyeztetve.Ne haragudj de mit jelent az hogy 60% az adoalap?Hany szazalekat kell fizetnem adoba az eladasbol szerzett osszegbol?
Koszonom

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.19. 11:35

laszloferrari!

Akarsz venni másik ingatlant, vagy csak eladod és kész.
Más a helyzet, ha veszel egy újabbat, mert akkor arra átviheted a szocpolt.

A 2005-öst ha az idén adod el, akkor az adóalap 60%.

Igen, a telek és az építkezés teljes költsége, számlákkal igazoltan.

Figyelj csak, a használatbavételid 2005-ös, meg azt kell még tudni, hogy a földhivatalba mikori a bejelentés dátuma.
Azt tudod úgye, hogy a használatbavételi engedéllyel be kell jegyeztetned az új házat a földhivatalba. A szerzéskori dátuma a bejelentés napja, de ha nem történt bejelentés, akkor a tényleges használatot is figyelembe szokták venni, vagy a jogerős használatbavétel időpontját. A szerint változik az adóalap %-a.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.19. 11:19
  1. év 100%
  2. év 90%
  3. év 60%
  4. év 30%
  5. év 0

Kérdezz konkrétan!

blanche # 2008.04.19. 09:08

Elnézést, ha már sokan megkérdezték: 5 éven belül örökölt ingatlan eladási esetén mennyit kell adózni? A szerzéskor megállapított ár és az eladáskor megállapított ár valahány %-át? mik lehetnek a költségcsökkentő tényezők esetleg? a haszonélvezet megváltása beleszámít? vagy csak az illeték, és alábbiakban felsorolt dolgok? Köszönöm a választ!

laszloferrari # 2008.04.18. 23:13

Tisztelt Szakertok!

2005-ben epitett csaladi hazamat szeretnem eladni amely epitesere megelolegezo szocpolt vettem igenybe ket gyerekre 2.400.000 forintot.Az elso gyerek mar megszuletett viszont masodik egyenlore nem lesz. Ilyen esetben csak az egyik gyerekre eso reszt kell visszafizetni vagy mindkettot es mennyi adot kell fizetnem az eladasbol szarmazo osszegbol? Meg egy kerdes.Mi minosul a szerzeskori osszegnek?Az epitkezes teljes koltsege a megvasarolt telekkel egyutt?
Valaszukat elore is koszonom!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.18. 15:46

Olvasd el amit írtál, igaz, hogy 3 és fél hónap alatt zajlott le az „építkezés,tár­sasház és értékesítés?

Iván77 # 2008.04.18. 11:36

Megtudjátok nekem mondani hogy hogyan kell adózni illetve az adó mértékét csökkenteni :

Köv. a helyzett: Volt egy saját telkem, 2008-ban építkezés,társasház,majd 2008 áprilisábn értékesítés: Adókötezettségem a profit és a bekerülési érték különbözetének 25%-a,ha jól tudom??!
Hogyan tudom a 25%-ot csökkenteni....nincsen valami adókedvezmény,adóelengedés vagy hasonló...mint 2008előtt volt.
Ja,és idén terveben egy telek vásárlás is saját részre.Ezt nem tudom hogyan lehetne itt kihasználni esetleg.

Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.18. 06:20

A szántót továbbra is csak a megszerzését követő 15. évben lehet adómentesen eladni. A hatodik évtől kezdve évente 10%-kal kell csökkenteni az adó alapját.
Ami a szerzéskori érték és az eladási ár különbözete.

krita # 2008.04.18. 06:15

T. Kbs!
Szántóföldet vásároltam 2000-ben. Az idén szeretném eladni. A kérdésem az lenne, h. hogyan alakul a szja? Az elévülési idő 5 vagy 10 év? Mennyi az adóalapja a 8. évben?

nandy # 2008.04.17. 12:22

Gabi:

Fizetési halasztást kell kérni, az APEH oldalán van fent nyomtatvány (adatlapok menü).
Általában engedélyezik, ha mégsem, akkor az erről szóló határozatot követő x napon belül be kell fizetni (esetleg lehet kérni részletfizetést).

Ha megvan az új lakás, akkor külön levelet kell írni az APEH-nek, csatolni a szerzést igazoló okiratot.