ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2008.04.17. 12:19

vagy a törvány teljesen egyértelműen a földhivatali beadási időt tekinti a megvásárlás évének?

Sajnos igen.

zsigi66 # 2008.04.17. 11:58

Kedves nandy!

Köszönöm a választ, ez az mód tűnik nekem is a legjárhatóbbnak, bár az eredményessége ? nem tudom.
Sajnos 200 eFt-t jelent, hogy 2003 vagy 2004 a vétel éve.
Persze a felvett 3 mill. hitel mellé ez a bónusz már nem igazán hiányzik. :(
Azért vagyok alapban a legmérgesebb, hogy 2003-ban az ügyvéd nem igyekezett a földhivatali beadással és most ennek látom a kárát. Erre van valami tanácsod, vagy a törvány teljesen egyértelműen a földhivatali beadási időt tekinti a megvásárlás évének?

GGABI # 2008.04.17. 11:18

Ingatlanomat még tavaly adtam el, az ebből származó összeget még nem költöttem el lakáscélra, ha május 20-ig nem sikerül elköltenem, akkor mi a teendő? Méltányosságból kérhető az adó megfizetésének későbbre tolása? Ha van ilyenre mód, bevallás előtt kérjem (megvárva a választ) v. azzal egyidejűleg? Ha mégis be kell fizetnem az szja-t, akkor milyen módon kaphatom vissza? Csak az új lakás megvásárlása után?
Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2008.04.17. 10:59

zsigi:

Szja. tv. 63. §
(7) Az állami adóhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint az ingatlan vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem felhasználási körülményeire figyelemmel (különös tekintettel, ha a felhasználás saját maga, közeli hozzátartozója, a vele egy háztartásban élő élettársa, volt házastársa lakhatását biztosító célra történik) az (1) bekezdés szerinti adót mérsékelheti vagy elengedheti.

laszloferrari # 2008.04.17. 10:42

Tisztelt Kovacs Bela Sandor!

Koszonom gyors valaszat az elozo kerdesemre.A kovetkezo a helyzet.Jelenleg kulfoldon elek es szeretnenk eladni az elozo keredesemben is emlitett hazunkat melyet 2005-ben epitettuk (bocsanat az elozo teves informacioert)viszont meg hitel terheli es a megelolegezo szocpolt is igenybevettuk a felesegemmel 2 gyerekre 2.400000 ft-ot lakasepitesre. Az elso gyerek megszuletett viszont a masodikat mar nem valoszinu hogy Magyarorszagon szuli a felesegem.Vissza kell-e fizetni a teljes szocpolt ha eladjuk a hazat vagy csak az egy gyerekre eso reszt? Az epitesre egyebkent 7.000.000 forint hitelt vettunk fel 2005-ben 20 evre amelyet eladaskor szeretnenk visszafizetni. Meg egy kerdes.Hogy-hogy adomentes lesz a hazunk ha jovore adjuk el es mi a szerzeskori ertek,amennyibe a haz epites kerult telek vasarlassal egyutt?
Valszat elore is koszonom!
Tisztelettel!
laszloferrari

zsigi66 # 2008.04.17. 10:23

2003. december 12-én (adásvételi szerződés kelte) vettem egy lakást a szüleim részére, ez a földhivatalban 2004. január 14-én iktatódott, pár napra rá a bejegyzés is megtörtént.
Sajnos édesapám halála miatt el kell adnom ezt a lakást, ami egy kisvárosban 100 km-re van az én lakóhelyemtől. Édesanyámat egy kicsit közelebb akarom tudni magamhoz, azaz a közelemben veszek egy lakást a vételárból és - a mai világban természetesen - kölcsönből, ahol ő fog lakni.
Az adózás a nagy kérdésem, illetve az esetleges méltányolhatóság, "joghézag".
Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.17. 06:54

Laszloferrari: ha jövőre adod el, akkor már adómentes lesz.

Ha az idén adod el, akkor a szerzéskori érték és az eladási ár különbözetének 7,5% az adó.

Valótlan tartalmú szerződést írni, kötni ellenjavalt.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.17. 06:50

Lilio. Természetesen a tényleges bevétel. De a másik fél oldalán is. Az nem megy, hogy ő 1/2-et vall be, a másik meg 1/2-5 milliót.
Ja, és tessék dokumentálni a dolgot, minimum egy nyugtával.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.17. 06:48

25 milliós ingatlan után - ha szülőnek ajándékozzák - kb 1,5 millió forint. De talán érdemes számolni a majdan fizetendő, kb. 900 ezres öröklési illetékkel is.

laszloferrari # 2008.04.17. 00:52

Tisztelt Szakertok!
Eloszor is elnezest az ekezet nelkuli iras miatt de jelenleg nincs magyar nyelvu billentyuzetem.
Szeretnem eladni a tulajdonomban levo lakohazamat amit 2004-ben epitettem.A kerdesem az lenne hogy kell e adoznom az eladasbol szerzett osszegbol, ha igen akkor mennyit, es megoldahto e az hogy kevesebb osszeg szerepel a szerzodesben mint amennyiert valojaban eladom?
Koszonettel
laszloferrari

grey # 2008.04.16. 21:17

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi helyzetben kérném tanácsukat:
Szocpolt szeretnénk felvenni, de férjem nevén van szüleinek háza. Ajándékozással rendeznénk a helyzetet, csak az a kérdés mennyi illetéket kell fizetni utána, megéri-e még utána is a szocpol.
Ha úgy ajándékozzuk a 25M-os ingatlant, hogy a tulajdonjogot ajándékozzuk, de a haszonélvezet a férjem nevén marad, mennyi illetéket kell fizetünk?

Köszönöm segítségüket!
grey

Lilio # 2008.04.16. 19:39

Tisztelt Tanácsadók!

50-50%-os tulajdoni arányú ingatlan értékesítésére került sor 2007. évben válás miatt. A házastársak megegyezést írtak, mely szerint az egyik fél 5 millió forinttal többet kap az ingatlan árából. Ez nem szerepel az adásvételi szerződésben, de a váláskor a bíróság figyelembe vette a vagyonmegosztás során. Az ingatlan érékesítésből származó bevétel az 50%, vagy a ténylegesen befolyt jövedelem? Az szja tv. melyik §-a szabályozza ezt az esetet? Előre is köszönöm a segítséget.

gaspar1 # 2008.04.16. 15:33

Tisztelt Ügyvéd Úr és Nandy ,

köszönöm a válaszokat (03.31),már csak annyi kérdésem lenne , hogy a adóbevalássunkban a 6,8 milliós összeget 50%-os arányban kell-e bevallani a feleségemmel ? (gondolom igy logikus)

Üdv.

Gaspar

nandy # 2008.04.15. 06:57

Ha lakóingatlanról van szó, akkor már nem kell adót fizetni, mivel a szerzéstől számított 5 éven túl kerül sor az értékesítésre (irányadó dátum a földhivatali bejegyzés).

juntaba # 2008.04.14. 19:31

Kedves tudósok!

2001-ben örököltem egy ingatlant, amit most el szeretnék adni 10 millióért. Mennyit kell ebben az egyszerű esetben adózni?

Köszönöm a segítséget!

anhelita # 2008.04.12. 16:21

Köszönöm szépen a segítséget!

Goodwitch # 2008.04.12. 16:02

Bevétel: ide azt kell írni, amennyiért a lakást a mamád eladta

Költség: ide azt, amit már írtam (amennyiért az értékesített lakáshoz hozzájutott)

Jövedelem: ide a bevétel-költség művelet eredményét

Lakásra földszerzésre fordított összeg adója: ide a jövedelemre eső adót kell írni a te esetedben

Adó: 0


Goodwitch

anhelita # 2008.04.12. 15:49

Köszönöm elolvastam a kitöltési útmutatót természetesen!!!! Csak nem vagyok jártas a dologban, és gondoltam itt talán tud segíteni valaki!

Ha valaki meg tudná mondani, hogy a jövedelem oszlopba jó-e ha nullát írok azt megköszönném! Mert ha jól értem a kitöltési útmutató alapján, akkor nem kell adót fizetni, ha teljes egészében lakásvásárlásra lett fordítva az összeg.

Goodwitch # 2008.04.12. 15:38

A költség rovatba azt kell írni, amenniybe a lakás annak idején került, plusz az egyéb elszámolható költségeket.

Sokat segíthet, ha elolvasod a kitöltési útmutatót!!!


Goodwitch

anhelita # 2008.04.12. 15:32

Sziasztok!

Édesanyám tavaly tavasszal eladott egy lakást, aminek az árát az én lakásomba fektette teljes egészében. Az adóbevallásban ha jól értelmezem a 0753-05-ös lapot kell kitölteni. Az értékesítés összegét a b oszlopba kell írni ez világos. A költség (c) oszlopba (mivel teljes egészében lakásvásárlásra lett fordítva az összeg) is az értékesítés összegét kell írni? A jövedelem oszlopba pedig nullát?

Anyukámnak más jövedelme nincsen, csak a lakás eladása miatt kell adóbavallást benyújtania.

Köszönöm a segítséget!

Goodwitch # 2008.04.12. 15:20

Mindenki el akarja adni a kkt-beli részesedését? Mert egyedül ehhez kevés vagy!

A társasági részesedést akarod átruházni, vagy az ingatlant?

Az előbbi esetben vállakozásból kivont vagyonként kell adózni, az utóbbi esetben a kkt. adózik nyereségadót. A vevő nem adózik, csak vesz. Bár kkt-ben részesedést nem olyan egyszerű anélkül, hogy közben megmaradjon a társaság.

Az ingatlan vételárából te semmiképpen nem fogsz ilyen címen adózni, kivéve, ha előbb végelszámoltok, és az ingatlan tulajdonjogát a tagok között felosztjátok.

Miután az adásvételhez mindenképpen kell egy ügyvéd, javaslom keress fel egyet. Lehetőleg olyat, aki a társasági jogban is jártas.


Goodwitch

tibike123 # 2008.04.12. 12:10

üdvözlök mindenkit a fórumon.egy 1994-ben alakult kkt saját építésü-tulajdonu ingatlanban kereskedelmi tevékenységet folytattunk .Jelenleg el szeretném adni a kkt az ingatlannal együtt.a kkt könyv szerinti értéke gyakorlatilag nulla.azonban 120 négyzetméteres könnyűszerkezetes ingatlan forgalmi értéke kb4-5 millio ft.
a kérdésem az lenne,hogy milyen formában történhet az ingatlan értékének a kiszámlázása?illetve milyen adóvonzata van az eladó és a vevő részéröl?
(a vételárat ingatlanba szeretném visszafektetni magánszemélyként ez mentesít az adózás alol?)köszönöm előre is a válaszokat

petya83 # 2008.04.10. 17:22

Tisztelt Hozzáértő!

Vidéken volt szántófőldünk. 12 éve vásároltuk, és ezen gazdálkodtunk. 2006-ban volt lehetőségünk ezekből építési telket alakítani.
2007-ben 12 db telket egyszere eladtunk egy kft-nek aki családi házakat épít rá. Maradt 4 db.
Az eladott telkek után milyen adókötelezettségünk van?
Válaszát előre is köszönöm!

velemer # 2008.04.09. 09:31

A gyermek elmúlt 25 éves,most egyetem nappali tagozatára jár,már harmadszor halasztott évet/Az első mindjárt a felvételinél volt/.Meddig kell még gyerektartást fizetnem és mennyit? Köszönettel Velemér

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.07. 09:23

Az attól függ, mennyi volt a szerzéskori érték. Azt lehet levonni az eladási árból - és nem az adóból -, továbbá a vagyonszerzési illetéket és a megszerzés egyéb költségeit (itt a hagyatéki eljárás díját, földhivatali bejegyzés díját). A különbözet 25%-a az adó. 2007-ben eladott ingatlan után még érvényesíthető a lakásszerzási kedvezmény.