ingatlan eladás után fizetendő adó


csigi02 # 2008.04.07. 07:10

2002-ben örököltem 1/8-arányban egy házat. 2007-ben eladtuk az 1/8-ad értéke 812500 Ft volt.
Mennyi adót kell utánna fizetnem?
Az örökösödéi illeték levonható-e az adóból?
Mi vonható még le belőle?
Köszönettel

Goodwitch # 2008.04.05. 22:18

Bár nem vagyok sem ügvvéd, sem úr:

  1. a jövedelem 25%-a. Akkor is, ha veszel másik ingatlant
  2. ha nem vásárolsz, akkor 0, mert eladáskor nem kell illetéket fizetni. ha veszel, akkor a két ingatlan értéke közötti különbség alapján kell számolni, mindegy, hogy melyik volt a magasabb értékű.

Goodwitch

mislok # 2008.04.05. 22:10

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem lehet, hogy naívan hangzik, de 2007 nyarán vásárolt Budapesti családi házamat szeretném eladni, melynek értéke kb.13.000.000Ft.
Az ingatlant befektetési célból lett véve, értéke azért ennyi mert felújításra szorul.
Természetesen banki hitellel terhelt.
A kérdéseim a következők:
1., Mennyi az adó ha nem kívánok másik lakást vásárolni?
2., Mennyi az illeték ha nem vásárolok, illetve ha vásárolok másik ingatlant hasonló összegben?

Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2008.04.05. 19:00

20%-kal növelten vissza kell fizetni a 2006-ban lakásszerzészi kedvezményként figyelembe vett összeget

Illetve az erre jutó adót kell 20%-kal növelten...

nandy # 2008.04.05. 18:58

Nem.
Az 1,5 Millió 90%-a után adózik és emellett 20%-kal növelten vissza kell fizetni a 2006-ban lakásszerzészi kedvezményként figyelembe vett összeget.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.05. 17:51

Bibi1972. A 1,5 milliós jövedelemhez még hozzá fogják csapni a 8 millióért eladott ingatlan után igénybevett lakásszerzési kedvezmény összegét, és ennek az egésznek a 90%-ának a negyede lesz az adó.

Goodwitch # 2008.04.05. 15:04

Monalisa1!

Kevered az illetéket az adóval össze és vissza.

Temyke!

Ez az ingatlan nem egy telek, hanem egy lakóház. Így nincs illetékkedvezmény.

Az illeték adásvételnél kedvezőbb, lehet alacsonyabb vételárat írni a forgalmi értéknél, de az azzal járhat, hogy 1. az illetékhivatal felülbírálja és magasabb után szabja ki az illetéket, 2. megállapítja az ajándékozással vegyes adásvételt, és az ajándékozásra kiszabja az ajándékozási illetéket.

Javaslom, hogy az ingatlan forgalmi értékén cseréljen gazdát, abból a későbbiekben nem lehet baj. Ha csökkenteni akarjátok a fizetendő illetéket, és a forgalmi értéket, akkor alapítsatok édesanyád részére holtig tartó haszonélvezetet.

Aztán jöhet az építkezés. Egyébként a vételárat betétkönyvként másnap neked ajándékozhatja édesanyád, illetékfizetés terhe nélkül, és abból lehet építkezni.


Goodwitch

monalisa1 # 2008.04.05. 14:50

Temyke

Laikus hozzászólóként: megszünt a 15 éven belüli eladás esetén fizetendő illeték kötelezettsége, helyébe az 5 éven belüli értékesítés esetén kötelezettsége lépett, tehát édesanyádat már semmiképpen nem érintené ha netán eladná az ingatlanát.

Az ajándékozás látszik a legjobb megoldásnak, mert az akár ingyenes vagyonátruházás is lehet, míg adásvételnél 4 M Ft-ig 2% az illeték, azon felül 16 M Ft-ig 6%.

És neked sem kell illetek fizetned: a visszterhes vagyonártuházási illeték alól mentes a lakóház építésére alkalmas telektulajdonnak (tulajdoni hányagnak(, valamint az ilyen ingatlanon alapított vagyoni értékü jognak a megszerzése.

Ebben az esetben a mentességhez szükséges, hogy a vagyonszerző az ingatlanon - a szerződés illetékkiszabásra történő bemutatásától számított 4 éven belül - lakóházat építsen. A vagyonszerző a lakóház építési szándékáról legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozhat.

http://www.magyarorszag.hu/
a megjelenő honlap bal felső sarkának a "keresés a Portálon" ablakba be kell írni az "ajándékozási illeték" kifejezést, és a 7. tételt olvassad.

Mível ingatlan ajándékozásáról van szó, ügyvéd közreműködési elengedhetetlenül szükséges, aki a részletes felvilágosítást megadja majd.

bibi1972 # 2008.04.05. 13:09

Sziasztok! 2006-ban épült házamat szeretném eladni költözés miatt 29M ft-ért. Bekerülési költsége számlákkal igazolhatóan 27.5M ft(telek 6.5M + ház 21M). Mennyit kell adóznom utána ha nem vásárolok helyette másik ingatlant? Mennyit ha vásárolok egy 20M ft értékű ingatlant?
Ui: az eladásra szánt ingatlant két másik ingatlan eladásából finanszíroztam, melyeknek eladási ára 20M és 8M ft volt. Ezek eladása után adót nem kellett fizetnem mivel másik ingatlanba fektettem az árát(a 20M-os már amúgy is több, mint 15 éve a tulajdonomban volt)

Goodwitch # 2008.04.05. 12:57

Krita!

De, le kell vonni, meg az örökösödési illetéket. Aztán venni kell az egésznek a 30%-át, és ez lesz az adóalap. Ennek kell a 25%-át befizetni adóként majd 2009-ben, az szja bevallásoddal egyidejűleg.


Goodwitch

krita # 2008.04.05. 12:51

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérdésem lenne szja-val kapcsolatban. Nem tudom ,hogy jól számoltam-e? Ha 6M-ért értékesítem a nagyszűlői házat, amit 2004-ben örököltem 7/12 részben (1,866M Ft becsértékben, a többi részt már 2001-ben megörököltem), és az idén sikerül eladnom ezt a részt pl 3,5M Ft, akkor ez lesz az adóalap? Amikor a nevemre került a ház azt az értéket (1,866M) nem kell a 3,5M-ből levonni? +milyen költséget vonhatok le még?Sajnos, nem ismerem az új adószabályokat. Kérem segítsen nekem a számításban is . Köszönöm

Temyke # 2008.04.04. 20:35

Üdvözletem!
Mivel ilyen ügyekben nem vagyok jártas gondoltam felteszem kérdéseim itt a fórumon, hiszen pont ezért van a fórum.
A helyzet a következő:
Édesanyám nevén van egy ingatlan, kissé romos, lakhatatlan ház (nincs fürdő, wc)
Viszont nagyon jó panorámás helyen van.
12-14 éve van az ő nevén.
Papíron megvenném tőle, vagy ajándékozásin, vagy adás vételein. (nem tudom melyikkel járnánk jobban)
Én 4 éven belül egy vadi új házat szeretnék épülni a telekre, nem a régi helyére az utcafrontra, hanem előkertesen kicsit beljebb.
Ha jól tudom nekem ez esetben nincs illeték kötelezettségem ha 4 éven belül lakhatási engedélyem is van, stb... Jól tudom?
Viszont a kérdés, hogy édesanyám milyen fizetési kötelezettséggel áll szemben ha ezt lepapírozzuk.
Illetve melyik formában járunk jobban?!
Ajándékozási, vagy adás-vételi?!
A tanácsokat előre is köszönöm!
És elnézést ha buta kérdéseket tettem fel!

Dani

nandy # 2008.04.04. 10:50

A kérelem mintája innen letölthető:

www.apeh.hu/…3/fizmag.pdf

nandy # 2008.04.04. 10:48

Ha idén május 20-ig nem veszel másik lakást, vagy megveszed, de az adásvételi szerződést 2008. május 20-ig nem adjátok be a földhivatalba, akkor be kell vallani és fizetni az adót.

Javaslom, hogy a bevallással egyidőben adjatok be az APEH-nek egy "Fizetési könnyítési kérelmet", ezen belül kérjetek fizetési halasztást erre az adóra, mondjuk kérjetek 6 hónapot vagy 1 évet (amikorra várhatóan meg tudjátok venni a másik lakást).

Így nem kell most azonnal fizetni. Ha az APEH engedélyezi a halasztást, akkor később sem - a halasztásban kért időpontig.
Amikor a lakás adásvételi szerződése megvan, írni kell egy levelet az APEH-nek erről a tényről, és csatolni kell a szerzést igazoló okiratot.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.04. 09:22

Jézusom...
Ez már majdnem az a kategória, ahol kártérítést lehet követelni az ügyvédtől. Jó, jó, mondom, hogy csak majdnem...

Ha vár néhány hetet, és csak 2008-ban adja be a szerződést, akkor nem kellene adóznod. Így viszont ki fogsz pengetni olyan 650 ezer forintot.
Persze, ha az eladást követő 60 (vagy megelőző 12)hónapon belül lakáscélra fordítod, akkor mentesülsz, illetve visszaigényelheted.
De akkor is.

Goodwitch # 2008.04.04. 09:20

Mendelzon!

Az ingatlan szerzésének időpontja 1994. Az eladásának időpontja 2007. A teljes bevétel 2007-ben jövedelem, mert akkor került a szerződés a földhivatalba.

A 2007-es adózási szabályokat kell alkalmazni, ami szerint a mostani vételárból le kell vonni a költségeket, és a beszerzéskori értéket, a fennmaradó rész 20%-a az adó alapja, az adó ennek a 25 %-a. Igénybevehető a lakásszerzési kedvezmény már a bevallásban, ha a bevallási határidő előtt megveszed az új lakást. Ha erre később kerül sor, akkor most megfizeted az adót, és a lakásszerzés után pedig érvényesíted a kedvezményt az APEH-nál utólag.


Goodwitch

mendelzon # 2008.04.04. 08:26

Tisztelt Ügyvéd Úr!
1994-ben vettem egy lakást az önkormányzattól 380 eFt-ért, részletre. Az utolsó részletet, pontosabban a fennmaradt 60 eFt tartozást egy összegben törlesztettem 2008. januárban. Értéknövelő beruházás nem történt.
Ezt a lakást nemrég eladtam. A folyamat 2007. decemberben kezdődött szerződéskötéssel, és ugyanekkor átvettem 1,5 mFt foglalót. A vevő ügyvédje 2007. decemberben nyújtotta be a a Földhivatalnak az adásvételi szerződést. A vételár fennmaradó részét, 12 mFt-ot, 2008. januárban vettem át.
Sejtem, hogy a régi szabály szerint kell adóznom, de hogyan? A foglaló 2007-es bevétel és a többi 2008-as? És mit vonhatok le az adóalapból, és hogyan érvényesíthetem a következő lakásvásárlással kapcsolatos adócsökkentést?
Tisztelettel
Mendelzon

nandy # 2008.04.01. 21:35

Igen, kétfelé kell bontani.
Az egyik fele után már nem kell adózni, hisz a szerzéstől számított 6. adóévben értkesíti.

A másik fele: bevétel lesz az eladási ár fele. Nem lehet azt mondani, hogy az egyik fele x millióért ment el, a másik fele meg csak y millióért.

az számít bevételnek, ami az adásvételi szerződésben szerepel.

kvec # 2008.04.01. 10:43

Tisztelt ügyvéd úr!
2003 ban építettünk egy házat feleségemmel, majd 2006-ban elváltunk. 2007ben az ő 1/2 tulajdonát magamhoz váltottam, jelentős hitel felvételével. Ha most szeretném eladni, tudomásom szerint a két részt adózás szempontjából külön kell kezelni. Azt már a visszaolvasásokból tudom, hogy a visszafizetendő kölcsön összegét nem lehet költségként levonni.Azonban azon gondolkoztam, lehetőség van-e a megválltott és az eredetileg is tulajdonomban lévő két fél rész más-más áron történő értékesítésére? Esetleg létezik-e az a módszer, hogy hitelátvállalással adom el a házat, és az eladási ár csak a hitelen felüli összeg?( hisz gyakorlatilag valóban csak ennyi a bevétel, amiből le lehet vonni a költségeket. Ami egyébbként nem is igazolható, mivel mint egy lentebbb író sorstárs, magam építkeztem, a megváltott részt meg pontosan a kölcsön nagysága miatt jóval alacsonyabb áron vettem mint az értéke).Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2008.03.31. 21:00

Annyit tehetsz, hogy bevallod (majd 2009,05.20-ig) az eladásból származó bevételed, ebből levonható az eladott lakás szerzési ára, akkor fizetett ügyvédi díj, illeték stb.
Ami marad, annak a 30%-a lesz a jövedelem, ez lesz a 25%-os adó alapja.

És írsz egy kérelmet az APEH-nek, hogy méltányosságból engedjék el vagy csökkentsék a fizetendő adó mértékét.

Vagy: vársz még egy évet az eladással és akkor már nem kell adót fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.31. 19:16

Éppenséggel a te álláspontod az abszurd. Mintha hat havi bruttó bérednek megfelelő összeget előre elköltenél, majd követelnéd, hogy a következő félévben fizetéskor ne vonjanak tőled adót, hiszen a kölcsön visszafizetése után "nulla forintod fog maradni".

imeon # 2008.03.31. 18:06

Bocsánat, ha már elhangzott...

2004-ben vásárolt lakást most szeretném eladni, és ha jól tudom, az öt éven belüli eladás adószabályai vonatkoznak erre. Csakhogy. Apukámtól kölcsönkapott pénzből már vásároltam egy másik lakást, ami többe került, mint amennyiért a 2004-ben vettet el fogom tudni adni. Kb. 2,5-3 millió forint lesz a különbség. Amint eladom a lakást, visszafizetem a kölcsönt apukámnak, vagyis nulla forintom fog maradni, sőt, még részletekben törlesztem a maradék 2-3 milliócskát.
Kell-e adót fizetnem a nulla - sőt mínusz 3 millió - forintból? (Ez viccesen hangzik, de olyan kelet-európai.) MI a teendőm adózás szempontjából? Köszönöm

terika # 2008.03.31. 11:11

Köszi szépen!

én is így tudtam ,csak a férjem ügyvédje mondta ezt.....
Sajnos csak kb két éve van lakhatási engedélyünk.

Goodwitch # 2008.03.31. 11:08

Rosszul tudod:

2. A lakáshoz kapcsolódóan adómentes:
2.4. a házassági vagyonközösség megszüntetése következtében ingatlannak, ingónak vagy vagyoni értékű jognak a házastárs által történő megváltásából származó jövedelem;

Tehát csak akkor nem kell adót fizetni a keletkező jövedelem után, ha valamelyikőtök magához váltja a másik részét.

Mióta tietek a lakás? Ha több, mint 5 éve, akkor egyébként sem lesz adóköteles az ebből származó jövedelem.


Goodwitch

terika # 2008.03.31. 10:47

Sziasztok!

Ismét egy kis segítségre lenne szükségem a lakásértékesítés után fizetendő szja tekintetében. A férjemmel válófélben vagyunk és értékesíteni szeretnénk ingatlanunkat és azt hallottuk hogy ha 3 fél személy felé értékesítünk nem kell megfizetni az adót, ha az adásvételi szerződésbe bele lesz foglalva, hogy a vagyonmegosztás miatt történik az értékesítés.

Szeretnék érdeklődni hogy tud-e valaki valamit erről!

Segítségeteket előre is köszönöm!