ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2008.03.31. 07:01

gaspar: nem kötelező, de ajánlott 0-ásan is kitölteni a bevallást (tehát bevétel x mFt, költség x mFt, jövedelem 0). Az APEH-nek "jó szokása", hogy ha a bevallási kötelezettség alá nem eső jövedelmet az adózó (teljesen törvényesen) nem vallja be, akkor utólag felszólítja a bevallás pótlására.
Tehát ezt a kört célszerű már most megspórolni(akár egy vagyonosodási vizsgálatot is meg lehet vele előzni)

nandy # 2008.03.31. 06:58

Még egy:
nincs már lakásszerzési kedvezmény. Tehát hiába épít/vesz másik ingatlant, annak az árával nem csökkenthető az szja alapja.

Lehet méltányosságból kérni az eladás után fizetendő szja mérséklését/elengedését, de ezt csak akkor adják meg, ha a kérelmező vagyoni és jövedelmi helyzete indokolja.

nandy # 2008.03.31. 06:55

Richárd:

Igen, nagyjából annyit lehet levonni. Levonható még a telek szerzése és az építési, haszn.vételi engedély miatt fizetett illeték, stb. Tehát mindent, ami a ház építésével összefüggésben kiadás volt.

Ha a telket 3 millióért vette és ennek a dupláját éri, ezt a "nyereséget" kell most leadózni.
A saját munka nem vehető figyelembe kiadásként, de ha jobban meggondoljuk, ha saját munka helyett vállalkozóval szerződik, akkor a vállalkozó kb. dupla annyiért vállalta volna, viszont ő abból adózik (jó esetben). Míg saját munkánál nincs adófizetés - csak akkor, amikor a lakást/házat értékesíti.
Tehát kb. ez az adózás logikája. Egyszer valakinek adót kell fizetnie.

monalisa1 # 2008.03.30. 21:08

Én itt csupán azt, hogy ha egy adófizetés dolga "0" Ft-ra jön ki - kivételesen szerencsés eset -, akkor is fel kell tüntetni a szja bevalláskor, tehát f. év május 20-ig bezárólag. (Ha egyéb más bevallani való nincs akkor is ki kell tölteni az adóívet és beküldeni, nehogy később probléma legyen miatta.) Azt hogy melyik pontot kell x-elni az adóíven azt megmondani nem tudom.

Még van idő az APEH-nél az ügyfélszolgálaton a személyes érdeklődésre, de akár egy könyvelőiroda is tájékoztat.

gaspar1 # 2008.03.30. 20:10

Tisztelt Ügyvéd Úr ás Nandy,

igen ,a 2006 aug.-ban vásárolt házat úgy vettük meg hogy szerződésben bele foglaltuk hogy árát a másik ingatlan értékesitéséből befolyt eladásból egyenlitjük ki, és 2007 májusában sikerült is.

A 1999ben vás. házat 1,6 millióért vettük.

Ha nullára jön ki az adó akkor is be kell vallani ?

és hogyan ,fele-fele arányban a feleségemmel?

Tisztelettel : Gaspar

gaspar1 # 2008.03.30. 20:10

Tisztelt Ügyvéd Úr ás Nandy,

igen ,a 2006 aug.-ban vásárolt házat úgy vettük meg hogy szerződésben bele foglaltuk hogy árát a másik ingatlan értékesitéséből befolyt eladásból egyenlitjük ki, és 2007 májusában sikerült is.

A 1999ben vás. házat 1,6 millióért vettük.

Ha nullára jön ki az adó akkor is be kell vallani ?

és hogyan ,fele-fele arányban a feleségemmel?

Tisztelettel : Gaspar

Mackó Ricsi # 2008.03.30. 15:15

Tisztelt ügyvéd úr

A telket a 3 millióért vetük(de már akkor is fél ár volt a piaci árhoz képest)a ház költségvetése meg 8,5 millio volt.Mivel kőműves vagyok kivitelezői számla nincsen mert én építettem.Szoval igy a 11,5 milliot kell levonni a huszból?Az nem számit ,hogy épiteni szeretnénk egyből egy másik házat ugyanannyi szobaszámmal ugyanolyan komfort fokozattal?Csak más faluban.Igy kb mire számítsunk mennyit kell féretennünk adóra és illetékre?

válaszát előre is köszönöm

üdvözlettel
Richárd

nandy # 2008.03.29. 22:16

Richárd:

Adózás szempontjából a hitel nem játszik.
Tehát az számít, hogy valójában mennyibe került az építkezés (kivitelező számlái, anyagvásárlás, telek vásárlása). Ezt lehet levonni a 20 MFt eladási árból.

nandy # 2008.03.29. 22:12

az igénybevett lakásszerzési kedvezményt (példában 2,94 Mft) 20%-kal növelten kell visszafizetnetek.

Illetve a lakásszerzési kedvezményre jutó adót kell 20%-kal növelten visszafizetni.
(Példa szerint: 2,94 MFt x 25% adó x 120% = 0,882 MFt)

nandy # 2008.03.29. 22:10

gaspar:

Ha max. 12 hónappal az eladás előtt vettétek a másik házat, akkor valóban figyelembe vehető, mint lakásszerzési kedvezmény.

Bevallás:

  • bevétel: 6,8 millió Ft, ebből levonható az a
  • költség: az az összeg, amennyiért a lakást 1999-ben vettétek + akkor fizetett illeték

Ami így kijön különbözet, annak a 70%-a lesz a jövedelem.

Pl. ha annak 1999-ben 2 millió forintért vettétek, akkor (6,2 MFt - 2 MFt) x 70% = 2,94 MFt

Ebből a jövedelemből levonható az egy évvel azelőtt vásárolt lakás értékének azon része, míg a jövedelem 0 lesz (mínuszba nem mehet át a jöv.).

Példa szerint: lsz. kedvezmény = 2,94 MFt

Tehát bevétel: 6,8 MFt, költség: 6,8 MFt, jövedelem: 0 Ft, fizetendő adó: 0Ft

Arra kell figyelni, hogy ha 5 éven belül eladjátok ezt a lakást, akkor az igénybevett lakásszerzési kedvezményt (példában 2,94 Mft) 20%-kal növelten kell visszafizetnetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.29. 22:05

2006-ban vettünk 6,2 millió Ft-ért egy házat feleségemmel,amit a 2007-ben eladott ház árából fizettünk
És ezt itt így hogy?
Hogyan lehet egy később eladott lakás árából egy évvel korábban venni egy másikat?

Mackó Ricsi # 2008.03.29. 20:34

Tisztelt ügyvéd úr

Azt szeretném megtudni ,hogy 2004 ben vásároltam egy telket aztán három év alatt felépítettem egy családi házat ugy hogy igénybe vettem a szocpolt is és vettünk fől rá jelzálog hitelt is.
De most családi okokból el kell adnunk és a hitelt vissza kell fizetnünk.
Én azt kérdezném ha 20millio forintért eladjuk
a hitelünk kb 10 millio és a maradék pénzből megint építenénk milyen adókra vagy illetékekre számitsunk?

köszönettel
Richárd

gaspar1 # 2008.03.29. 19:40

Tisztelt Ügyvéd Úr ,

2006-ban vettünk 6,2 millió Ft-ért egy házat feleségemmel,amit a 2007-ben eladott ház árából fizettünk ezt 6,8 millióért adtuk el (1999-ben vásároltuk)
A 600 ezer ft külöbözetet is a lakásbövitésre használtuk.
Az illetéket ennek megfelelően számitotta az APEH (egy éven belül adás-vétel )

Kérdésem mit kell a SZJA bevallásunkban szerepeltetni ?

Köszönettel ,József

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.29. 19:35

A kölcsöntörlesztés nem lakáscélú ráfordítás. Az építési engedélyköteles, értéknövelő beruházás valószínűleg az. Bár ha a szobaszám nem nőtt, akkor lehet, hogy az sem számít.

Bonjour # 2008.03.29. 18:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ingatlanadózással kapcsolatos kérdésem:
2001-ben 5,3mió Ft-ért vásárolt ingatlant -minden igyekezetünk ellenére - "csak" 2007-ben sikerült értékesítenünk 7,8 mióért. 2004 ben vásároltuk jelenlegi ingatlanunkat lakáscélú hitellel, melynek nagy részét (5 mió Ft-ot) az eladott ingatlan bevételéből 2007-ben visszatörlesztettünk. Az adózás során tekinthető-e ez a lakáscélú hitel-visszatörlesztés "lakáscélú" felhasználásnak? A 2004-ben vásárolt ingatlanon 2007-ben felújítást ill. hozzáépítést (terasz) eszközöltünk (használatbavételi engedély megvan): ennek költségei levonhatók-e az eladott ingatlan adózása során, mint lakáscélú felhasználás?
Előre is köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.27. 19:13

Az az összeg lesz a szerzéskori érték, ami után a vagyonszerzési illetéket fizetted.

zdzd # 2008.03.27. 18:13

Tisztelt Ügyvéd Úr,

Elolvastam a szabályokat (minek a 25%-a, stb), de van egy komoly bajom.

A 2006ban megszerzett társasházi lakást "ingyen" adták, mert a telek az enyém volt (bedobtam a telket, kaptam alakást a beruházózól). Most el akarom adni a lakást, 13M Ft-ért, ez azt jelenti, hogy állambácsi ~ 3M ft-ot akar leszedni rólam (13M 90% és annak 25%-a)? Vagy ilyenkor becsléssel megállapítható a valós "nyereség" a 2006os értékéhez képest?
Lehet megoldás e mértéktelen adó megtakarítására?
köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.27. 15:26

Úgy tudom 25%-át az eladási árnak.

Annyira azért még az állam se mohó.

dorica # 2008.03.27. 14:21

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2007ben vásárolt új építésű lakásunk eladása esetén mekkora illetéket kell fizetni, ha 5 éven belül eladjuk?
Úgy tudom 25%-át az eladási árnak.
Változik -e, magasabb -e, ez százalék 2,3,4 év után?
Ha elcseréljük a lakást vagy hitelkiváltással másik ingatlant vásárolunk ugyanígy meg kell fizetni az illetéket?

Köszönettel
Dóra

dorica # 2008.03.27. 14:21

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2007ben vásárolt új építésű lakásunk eladása esetén mekkora illetéket kell fizetni, ha 5 éven belül eladjuk?
Úgy tudom 25%-át az eladási árnak.
Változik -e, magasabb -e, ez százalék 2,3,4 év után?
Ha elcseréljük a lakást vagy hitelkiváltással másik ingatlant vásárolunk ugyanígy meg kell fizetni az illetéket?

Köszönettel
Dóra

mmel # 2008.03.27. 14:06

Köszönöm!
Bele sem kell írnom az adóbevallásba? Melyik törvény szerint, az új vagy a régi? Nem úgy volt, hogy az eladás és a vétel közti különbözet után kell? vagy a most megváltozott törvény visszamenőleg is érvényes?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.27. 11:59

Igen, gigi49, mindezek - no és mindek előtt az eladott ingatlan szerzéskori értéke.

Ugye, az eladott ingatlan megszerzéséhez kapcsolódó költségekről beszélünk?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.27. 11:57

Akkor nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

mmel # 2008.03.27. 10:23

kbs: az eladott ingatlant 2004 szeptemberében vettük, 12, 3 M forintért, újépítésű volt, első lakói voltunk, ha ez számít.

gigi49 # 2008.03.26. 18:48

Gigi
Az ingatlan árából mi számitható le a közgyegyzői munkadij ?
az illeték befizetett összege ? és a födhivatalhoz befizetettösszeg ?????Tehát mit lehet levonni az eladott ingatlan árából és azután kell adózni????