ingatlan eladás után fizetendő adó


Zsu....... # 2008.03.09. 14:06

Kedves nandy !

Én azt olvastam a laknikell.hu-n, hogy a 30%-ék 25%-át kell befizetni.
Levezetnéd nekem számszakilag, ha lehet.
Pl:külömbség 12 m akkor mennyi lesz a befizetendő adó.

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.09. 10:55

Ahogy Kriszta mondja. Ha 2003. december 31-én benyújtották a szerződést a földhivatalba, akkor 2004. kjanuár elseje már azt azt követő első év. 2005. január 1. a második - és 2008. január 1. már az ötödik.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.09. 08:56

Nem az 5. év leteltével, hanem kezdetével.

monalisa1 # 2008.03.09. 00:13

És mivel alant azt írtad, hogy "... a szerzést követő ötödik adóévtől", akkor 2009. évben - az ötödik év leteltével - lesz adómentes az értékesítés. De mível a példa szerint 2003-ban vette, így szerintem az 1+5 vagy 5+1 egykutya...

ObudaFan valahol az 5+1 évet írta...

nandy # 2008.03.09. 00:01

szerzés éve: 2003
ezt követő első év: 2004...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 23:23

Semmi plusz. Az ötödik évebn adómentes. nem öt év múlva, hanem az ötödik évben.

monalisa1 # 2008.03.08. 23:06

Akkor nem 5+1 hanem 1+5 év - szerintem az adófizetés szempontjából ugyanott vagyunk...

Egyébiránt köszönöm a pontosítást.

nandy # 2008.03.08. 22:13

Tehát ha a 2003-ban (teljesen mindegy, január vagy december) vásárolt lakást 2008-ban - vagy később - adja el, akkor nem kell adózni.

nandy # 2008.03.08. 22:11

Ha 5+1 év utáni az eladás, akkor nem kell az adót megfizetni - ha jól tudom...)

Nem 5+1 év, hanem a szerzés évét követő ötödik adóévtől nem kell adót fizetni.

nandy # 2008.03.08. 22:09

Szja fizetési kötelezettség akkor lenne, ha eladjátok és nem vesztek semmit.

Már nagyon sokszor leírtuk: 2008-tól NINCS lakásszerzési kedvezmény.

monalisa1 # 2008.03.08. 22:06

Vagyis hogy a közreműködő jogász majd minden további információval ellát benneteket.

monalisa1 # 2008.03.08. 22:04

A két lakás közti értékkülönbözet okán kell vagyonszerzési illetéket fizetni, melynek megfizetésére lehet részletfizetést kérni - csatolandó a kettőtök jövedelemigazolása.

Kicsi a remény a szociális ok miatti elengedésre, de meg lehet próbálni, különben soha nem tudjátok meg., esetleg mérséklik, és akkor majd arra a részletfizetés kérése.

Szja fizetési kötelezettség akkor lenne, ha eladjátok és nem vesztek semmit. (Ha 5+1 év utáni az eladás, akkor nem kell az adót megfizetni - ha jól tudom...)

Mivel egy ingatlan adásvételénél elengedhetetlen szükséges az ügyvéd és/vagy közjegyző közreműködése: ő készíti el a szerződést, egyben beszerzi a földhivataltól a tullapot, valamint az egész ügyletre vonatkozóan jogászi szempontból felügyel.

nandy # 2008.03.08. 21:57

a vétel ár és az eladási ár közötti külömbség 30%-ának a 25%-át kell befizetnem adóba.

Nem, a 10%-ának a 25%-át.

akkor is kell adót fizetnem ha a vásárolni kívánt lakás drágább és kölcsönt veszünk fel rá?

igen.

Ha kell fizetnem van lehetőség részletfizetésre?
Esetleg szociális körülményekre hivatkozva lehet kérni az adó befizetésének eltörlését?

Igen, lehet kérni részletfizetést. Igen, lehet kérni méltányossági alapon az adó mérséklését vagy elengedését.

A kérvényt célszerű a bevallással egyidőben elküldeni.

(P.s. nem tudtok várni még egy évet? Mert akkor már egyáltalán nem kellene adózni)

Zsu....... # 2008.03.08. 21:45

Jó estét!

Segítséget szeretnék kérni! Szolgálati lakásban lakunk 10 éve, 4 éve vettük meg.
Most eladnánk és vennénk helyette egy nagyobbat. Szeretném megtudni, hogy ha jól értem a jogszabályt a vétel ár és az eladási ár közötti külömbség 30%-ának a 25%-át kell befizetnem adóba.
Azt szeretném megtudni, hogy akkor is kell adót fizetnem ha a vásárolni kívánt lakás drágább és kölcsönt veszünk fel rá?
Ha kell fizetnem van lehetőség részletfizetésre?
Esetleg szociális körülményekre hivatkozva lehet kérni az adó befizetésének eltörlését?
Ha ilyenekre van lehetőség mikor kell kérvényt benyújtanom az adóhatósághoz?

Köszönöm

nandy # 2008.03.07. 11:23

Mármint szerepel -e benne a kölcsönünk?

Igen, mert véleményem szerint azt a hagyatékkal szemben kellett volna érvényesíteni.

marcsa # 2008.03.07. 11:13

Üdv!

Nem igazán értem a kérdést?
Mármint szerepel -e benne a kölcsönünk?
Mariann

nandy # 2008.03.07. 09:00

Kérdés, hogy mi szerepel a hagyatékátadó végzésben?

marcsa # 2008.03.07. 08:51

Üdv!

Szeretnék felvilágosítást kérni.
Párom édesannyja 2005-ben meghalt ,mielőtt meghalt pár nappal szólt, hogy tartozása van és végrehajtás alá vonták aházat ,mi kértünk kölcsön pénzt apukáméktól ,hogy ki tudjuk fizetni,/ ügyvédnél írtunk kölcsönadási szerződést/ miután kifizettük rá 1 hétre anyósom meghat a párom és aposom örökölte a házat, kifizettünk minden illetéket. Most sikerült végre eladni a házat .Vissza kell fizetnünk a pénzt apuéknak, az adóbevallásba ,hogy lehet beleírni a kölcsönt és ,hogy az után apunak kell fizetnie ,hogy vissza kapja, kamatot semmit nem kell fizetnünk utána.
2. Mivel apósnak kell laknia valahol veszünk neki egy házat mit lehet leírni a befizetendő adóból.?
Várom válaszod!
Köszönöm.
Mariann

nandy # 2008.03.07. 08:44

Beatrix:
máshol már válaszoltunk neked: nem kell adót fizetned.

lilli # 2008.03.07. 08:37

Üdv.!

Azt szeretném megtudni, hogy ingatlan öröklés esetén (kiskorú gyermekemrôl van szó), ha el akarom adni, az eladási árból levonhatók-e a költségek (ajándékozási illeték (mert egy kis része abból is származik), ügyvédi költség, földhivatali bejegyzés, örökösödési illeték, haszonélvezetrôl való lemondás), mert ha levonhatók, akkor a szerzett érték jön ki és akkor nem kell adózni.

Válaszukat elôre is köszönöm,

lilli

herczig.beatrix # 2008.03.06. 13:26

Jó napot!

A következő kérdésekben szeretnék tanácsot kérni: adózás.
2004-ben vásároltuk ingaltanunkat férjemmel együtt 50-50 %-ban 4,200,000 Ft-ért (ebből 3 millió lakáshitel). 2007-ben értékesítettük ugyancsak 4,200,000 Ft-ért.
Lakást csak jövőre szeretnénk venni.

Eladáskor 3,000,000 Ft-ot visszafizettünk a pénzintézetnek, 600-600 ezer Ft jövedelmünk maradt.

Az adóbevallásnál ilyenkor mit kell írni a bevétel rublikába?

A fejenként 2,100,000 Ft-ot, vagy a hitel visszafizetése után maradt 600.000 Ft-ot?

Várom válaszukat

Köszönettel

Beatrix

nandy # 2008.03.05. 22:22

Pansy:

Ha nincs használatbavételi (=lakhatási) engedély, a szerzés éve az ingatlan vagy építés hitelt érdemlően bizonyított tényleges használatbavételének éve. Ez igaz az ingatlan használatbavételi engedélyének megszerzését követő bővítésekre is (ami azt jelenti, hogy értékesítéskor adott esetben több szerzési évvel, szerzési értékkel kell számolni). Ha a tényleges használatbavétel hitelt érdemlően nem állapítható meg, az átruházás éve számít a megszerzés évének (ami ugyancsak több szerzési évet keletkeztethet).

Már korábban javasoltam, hogy fordulj bizalommal egy könyvelőhöz (vagy adótanácsadóhoz), mivel a ti esetetek elég összetett és gyanítom, nem minden információ hangzott el itt.

nandy # 2008.03.05. 22:10

zahangya: igen.

_Angi_ # 2008.03.05. 17:46

Üdvözlöm!
A kérdésem a következő lenne: 11 év után a szüleim akik élettársi kapcsolatban éltek most különköltöznek. Édesanyám részét a lakásból édesapám megveszi, anyukám pedig a pénzből egy csak az apukám nevén lévő új házat vesz meg. A kérdésem az lenne hogy ha anyukám el szeretné adni ezt a házat és egy ugyanolyan értékű lakást vesz belőle, akkor meddig kell utána adóznia. 5 év ebben az esetben is? Válaszát előre is köszönöm.


puszedli

Pansy # 2008.03.05. 17:46

Használatbavételi engedély=lakhatási engedély, vagy építési engedély? Sajnos lakhatásink még nincs.