ingatlan eladás után fizetendő adó


wigwam # 2008.02.14. 09:18

Köszönöm a segítséget KBS!
Szívás ez rendesen!
Most itt topoghatok egy helyben 2011 január 1.-ig, hogy ne
kelljen adót fizetnem a saját tulajdonom eladása után, amit adózott jövedelemből vettem meg és a teljes összeget lakásvásárlásra szánnám!
Állítsátok meg a Földet, le akarok szállni!
Üdv!
Attila

nandy # 2008.02.14. 09:14

Szép nagy állatka, de néha nehéz észrevenni :))

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.14. 08:55

Te 2005-ben valószínűleg lakásszerzési kedvezményt érvényesítettél,
No, ott az elefánt! :)

lewy # 2008.02.14. 08:54

Nagyon köszönöm a segítséget.

nandy # 2008.02.14. 08:42

Az eladási árból levonod a 8.500 ezer forintot, örökösödés után fizetett illetéket, közjegyzői díjat (arányosítva, ha a lakáson kívül volt más hagyaték is).
Levonható még az ingatlanközvetítőnek fizetett díj, lakásfelújítás költsége bizonyos feltételekkel.

lewy # 2008.02.14. 08:38

Üdv Mindenkinek!

Kis segítséget szeretnék kérni. Örököltem egy lakást, túl vagyok a hagyatéki ügyintézésen, a tulajdonjog pár hónapon belül kerül bejegyzésre, de szeretném eladni a lakást. Az öröklés pillanatában volt a lakásban haszonélvező, de a hagyatéki eljárás alatt Ő is meghalt, viszont a lakást még lakottan és haszonélvezettel érékelték fel 8.500.000.- forintra ( a teljes érték 9.500.000.-forint). Ha idén szeretném eladni a lakást vajon milyen összeg alapján számolom a nyereséget, ami után a 25%-ot adózni kell?

Előre is köszönöm a segítséget.

wigwam # 2008.02.14. 07:31

Nandy!
Mindent nagyon köszönök!!!!
Legyen mosolygós vidám szép napod!
Üdv!
Attila

nandy # 2008.02.13. 15:56

szja. tv. 62.§ (7) „Az Szja tv. 2008. január 1-je előtt hatályos rendelkezései szerint lakásszerzési kedvezménnyel szerzett lakás átruházása esetén a (6) bekezdés alkalmazásában számított összegbe be kell számítani a lakásszerzési kedvezmény alapjaként érvényesített összeget, ha az ilyen lakás átruházása a lakásszerzési kedvezmény érvényesítésének évében vagy azt követő negyedik naptári év utolsó napját megelőzően történt.

Tehát ha a lakást 2005-ben szerezted, akkor 2009.12.31. után adhatod el úgy, hogy az előzőleg igénybevett kedvezményt nem kell leadózni.

wigwam # 2008.02.13. 14:39

Szia Nandy!
Igen, jól látod a helyzetet.
Az első lakástulajdont 2004-ben szereztem meg, mely eladásából és a vállalati kölcsönből tudtam megvenni 2005-ben a második lakást. Ahhoz, hogy adózás szempontjából ne bukjak semmit az eladáson ki kell várnom az 5 évet és a 6.-ban eladhatom?
Még mindig maradt bennem egy kérdés, kérlek segíts még egy picit. Ha kivárom a 6. évet, akkor már nem kell foglalkoznom a lakásszerzési kedvezménnyel??
Vagy az még akkor is ketyeg tovább?
Örök hála!
Üdv!
Attila

wigwam # 2008.02.13. 14:20

Köszi!
Ezek szerint az a megoldás, ha ezt a második lakást nem adom el 2011-ig, és akkor tiszta nullás papírral állhatok az adóhatóság elé, ha jól értettem.
Vagy mi lehet más út?
Még egyszer köszi!
Üdv!
Attila

nandy # 2008.02.13. 14:08

Te 2005-ben valószínűleg lakásszerzési kedvezményt érvényesítettél, és mivel ezt a lakást 5 éven belül eladtad, emiatt a korábban érvényesített kedvezménnyel meg kell növelni a mostani adóalapot.
A 2008-ban értékesített ingatlanból származó jövedelmet csökkenteni lehet (2. évben 30%, 3. évben 60, 4. évben 90%-kal). Az így módosított jövedelemhez viszont hozzá kell adni a rég lsz. kedvezményt, tehát azt le kell adózni.

wigwam # 2008.02.13. 13:39

Eladtam egy lakást, amiből kaptam 7.3 milliót, ehhez felvettem vállalati kölcsönt 1.2 milliót, így tudtam megvenni 2005-ben 8.5 millióért a lakást.
De szeretném eladni és nem hiszem, hogy lenne rajta profit, max 9.o millióért megy el.
Az egyik fórum szerint hiába veszek a befolyt összegből egy másik lakást, ha a 2005 ben megvett lakást 5 éven belül eladom, akkor százalék arányban az évektől függően adóznom kell! Csak a 6. évtől leszek teljesen adómentes.
Egy másik fórum pedig egy számpéldával állt elő, ami ettől az értelmezéstől szerintem jelentősen eltér. Íme:
"SZÁMPÉLDA:
De mi a helyzet akkor, ha meg akarunk szabadulni a lakásunktól mondjuk 4 évvel a szerzés után, és nem tudjuk kivárni a hatodik esztendőt? Konkrét példán: tegyük fel, hogy 2008-ban eladjuk 15 millióért, de 2004-ben szereztük 10 millióért, és az illetékek meg a felújítás összege félmillió forint volt. Ekkor nem a 15-(10+0,5)=4,5 millió forint után kell megfizetnünk a 25 százalékos adót. (Azért 25 százalékos az adó, mert az ingatlanátruházásból származó jövedelem egyes külön adózó jövedelemnek minősül, és ott nem 18 és 36 százalékos szja-kulcs van érvényben, hanem 25 százalékos.) Az adóalapot - a mai helyzethez hasonlatosan - fokozatosan csökkenteni kell az évek számától függően. Esetünkben a 4,5 milliónak a 30 százaléka lesz az adó alapja, így 4,5*0,3=1,35 milliónak az egynegyedét kell becsengetnünk az adóhatóságnak."
E szerint a példa szerint a két lakás különbözete után fizet az illető arányosan, de ez nem ugyanaz, mintha az eladott lakás teljes összege után számoljuk ki minden különbözetet nélkülözve.
Ezért nem tudom már magamban hova tenni ezt az egészet.
Mi az igazság?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.13. 12:49

Ha nincs jövedelem, nincs miből adózni.

így a vételhez felvettem 1,2 milliót. Lakásvásárlási kedvezményem ezzel meg is szünt.
Ezt viszont ki kellene fejtened, mert valami nem stimmel vele. S ahogyan szokták mondani, lehet, hogy csak egy szál cérna zavarja a képet, de ha elkezded húzni, jön a végén az elefánt...

wigwam # 2008.02.13. 12:11

Szép napot mindenkinek!
Segítségre volna szükségem az alábbi kérdésben:
2005 júniusában vettem egy lakást egy előző, de kisebb értékű lakás eladásából, így a vételhez felvettem 1,2 milliót. Lakásvásárlási kedvezményem ezzel meg is szünt.
Az új lakás vételára kölcsönnel együtt 8.5 millió forint.
Szeretném eladni a 2008-as évben, várható értéke továbbra sem fogja meghaladni a 8,5 millió forintott. A kapott pénzből szintén lakást szeretnék venni egy éven belül.
A kérdés az, kell-e nekem adózni? ha kell mennyit?
A kérdésből is látható teljes tudatlanságban szenvedek és minél több hozzászólást olvastam, annál jobban elbizonytalanodtam.
Előre is köszi, ha valaki jártas és hajlandó segíteni a témában!
További szép napot, jó étvágyat!

nandy # 2008.02.13. 10:37

Jövedelem meghatározása:

(3.500.000 - 450.000 - egyéb költségek) x 30%

Ezt csökkentheted (max. 0-áig) a lakásszerzési kedvezménnyel.

nandy # 2008.02.13. 10:33

Ha az eladás szerződése 2007.12.31-ig beérkezett a Földhivatalhoz, akkor az még a 2007. évi szabályok szerint adózik.
Tehát a jövedelemmel szemben a lakásszerzési kedvezmény érvényesíthető.

amire figyelj: ha az új lakás vételárának egy részét hitelből fedezted, akkor a hitel összegével nem csökkentheted a jövedelmet, csak a ténylegesen kifizetett vételárral.

hheni # 2008.02.13. 10:14

Sokat olvastam már a témáról, de sok ellentmondásba ütközök, ezért kérem a hozzáértők segítségét:
1995ben vásárolt házam: 450.000 ft
2007ben eladtam: 3.500,000 ft
2008ban vásároltam egy másikat: 8.400.000 ft

Kérdés: Kell-e adót fizetnem az eladott ingatlan után?

Köszönöm előre is a válaszokat!
További szép napot minden segítőkész fórumozónak!:)

nandy # 2008.02.12. 22:57

Mivel a szerzés több mint 15 éve történt, ezért nem kell adót fizetni.

-Thomas- (törölt felhasználó) # 2008.02.12. 22:16

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve.

nandy # 2008.02.12. 21:42

Hát igen, eszembe jutnak néha a régi idők. Általános iskolába jártam, abban az időben rengeteg gyerek volt, emiatt az iskolának szüksége lett volna 6 új tanteremre. Megvették az anyagot, de a munkadíjra már nem volt keret. Szóltak minden szülőnek, aki tud, jöjjön segíteni. És jöttek. Villanyszerelő, kőműves, festő, burkoló, segédmunkás, takarító, szóval nagyon sokan. És felépült az új szárny.

Ezek a fórumok valahogy ezt a hangulatot idézik fel. :)

Örülök, hogy segíthettem.
N. Andy

guluku # 2008.02.12. 19:08

Ez egy erdekes dolog. A delutan folyaman kivetel nelkül csak rossz hirekkel hozakodtal elö, de valahogy mindig halaval es fülig erö szajjal olvastam. Most, hogy kiderült, hogy tulajdonkeppen egy Nandy nevü hölgy, bizonyara sok tanulast igenylö tudasat hasznaltam ki egy szarasz, de jo tudni temaban, meg a terdeimet is csapkodtam.
Valaszaidbol egyszerüen süt a segiteni akaras, ami manapsag mindenütt hianycikk.
Maradj olyan, amilyen vagy, mert ez igy jo.

Köszönet mindenert, S.Peter

nandy # 2008.02.12. 18:13

Ha nincs költséget igazoló okirat, akkor sajnos nem csökkenthető vele az adóalap.

A vegen annyira kikupalsz, hogy mint konkurrens lepek fel a dobogon, de ettöl meg elvalaszt valami.

Ne add fel ilyen könnyen :))

Sok sikert!

(ps. esetleg Arany Barátnéd lehetnék:) )

nandy # 2008.02.12. 18:10

a www.ingatlanforgalmazas.hu oldalon 20% szerepel

írtam nekik :)

guluku # 2008.02.12. 18:06

Legszivesebben Arany Baratom, Nandy-val kezdenem a levelem, de ez megis tul direkt lenne. Suttyomban igy erzem, de ehhez senkinek semmi köze.
A vegen annyira kikupalsz, hogy mint konkurrens lepek fel a dobogon, de ettöl meg elvalaszt valami.
Mivel az epület külsö tatarozasa meglehetösen kaotikus volt, ezert egyetlen szamlam nincs. Van olyan, hogy öneröböl törtent ez meg az, amit esetleg leirhatnek?
Ezzel tenyleg vege.
Köszönök mindent, jo egeszseget es sok siekert kivanok.

S.Peter

nandy # 2008.02.12. 17:18

Szja tv. 2.§ (4) „A belföldi illetőségű magánszemély adókötelezettsége összes bevételére kiterjed (teljes körű adókötelezettség). A külföldi illetőségű magánszemély adókötelezettsége kizárólag a jövedelemszerzés helye alapján belföldről származó vagy egyébként nemzetközi szerződés, viszonosság alapján a Magyar Köztársaságban adóztatható bevételére terjed ki (korlátozott adókötelezettség).

3.§ 4. Jövedelemszerzés helye:

  1. ingatlan birtoklásából, használatából és hasznainak szedéséből, valamint az ingatlan feletti rendelkezési jog gyakorlásából (így különösen az ingatlan átruházásából, bérbeadásából vagy haszonbérbe adásából) származó jövedelem esetében - az a) alpontban foglaltaktól függetlenül - az ingatlan fekvése szerinti állam;

Tehát itt kell adóznod. Az adókulcs 25% (kb. 5 éve).