ingatlan eladás után fizetendő adó


kicsimukk # 2008.01.25. 09:33

Szervusztok!

Elnézést, hogy nem olvasom végig a hozzászólásokat, de inkább szeretném feltenni konkrét kérdésem:
Ingatlanomat vásároltam 2001. -ben 800 e ft-ért, majd 2007-ben eladtam 1300 e ft-ért. Főállásban dolgoztam 2007-ben.

  1. A 2007-es adóbevallásom készítésekor mely rovatban kell feltüntetnem az ingatlan eladásból származó jövedelmem?
  2. Az ingatlan értékének hány százalékát tartalékoljam, magyarul várhatóan mennyi lesz az eladás után fizetendő adó.

Köszönettel: kicsimukk

nandy # 2008.01.25. 08:09

Soma:

Vedd elő 2004. évre beadott adóbevallásodat, és nézd meg, hogy érvényesítettetek-e akkor lsz. kedvezményt, és ha igen akkor mennyit.
Azzal az összeggel kell most növelni az adóalapot.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.25. 07:41

Ha nem keletkezik jövedelmed az eladással, nem kell adóznod. Ha keletkezik, adóznod kell. Nem olyan bonyolult ez.

hang # 2008.01.25. 02:37

hello!

2oo6. dec. 2o-án vettem egy lakást, például 1o millió kp., 1/1 tulajdonjoggal. Tiszta ügy. (nem tudom mikor vitte be az ügyvéd a szerződést, 2oo7. feb. 19-én határozattal bejegyeztek tulajnak)

Kérdésem a következő:Ha eladom ezt a lakást(esetleg drágábban mint vettem -12millió-) DE veszek helyette ugyanekkora értékben-12millió- egy másikat, adóznom kell (mert régen ugye nem, hisz így a 2 érték különbözete nulla lenne hiába drágábban értékesítettem)?

Ha mégis adózni kell, akkor járható út esetleg a lakóingatlan csere(talán)? Akkor is adózni kell a teljes összeg után?
Vagy adjam el a lakást azon az értéken amihez hozzájutottam?
(a törvény magyarázatait nem értem, mindenki saját szája íze szerint mondja)

Hogy nem kellene adóznom, ha innen el akarok költözni, de ehhez értékesítenem kell amiben lakom?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 21:08

Adójogi sezmpontból az számít a megszerzés időpontjának, amikora bejegyzési kérelem a földhivatlba beérkezik. Ebből az is következik, hogy nem számít, ki és mennyi idej lakik ott. Az adó a szerzéskori érték és az eladási ár különbözetének 25%-a. De csak a mesgzerzés évében és azt azt követő évben. Utána az alapot évente meghatározott szorzóval csökkenteni kell, egészen az ötödik évig, amikor már nem kell adózni utána.

Az ötleted mosolyogtató. Az adót mindenképpen az ealdónak kell megfizetnie, és nem valószínű, hogy erre tekintettel bárki hajlandó lenne többet fizetni annál, amennyit megér.

Som@ # 2008.01.24. 21:02

"Azzal a kiegészítéssel, hogy amennyiben az előző adás-vételek során lakásszerzési kedvezményt érvényesítettek, akkor azzal most meg kell növelni az adóalapot (mivel 5 éven belül adták el)"

És akkor mivel kell megnövelni a mostani adóalapot?

nandy # 2008.01.24. 20:39

Jó lesz az 90%-nak is :)

(0-0-30-60-90-100)

tothpeter2 # 2008.01.24. 19:37

Akkor 70%, ha jól értem. Köszönöm ismételt válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 19:32

2008 a negyedik év.

tothpeter2 # 2008.01.24. 19:27

Következőben kérnék segítséget! Az új változás szerint mennyit kell adóznom? Édesanyám után örököltem egy házat. 2004.06 hónapban fizettem 1.5 millió forint után illetéket. Most 2.5-ért lenne vevő. A különbség 1 millió. Azt tudom, hogy három év után 40%-al míg 4 év után 70%-al tudom csökkenteni a különbséget. Abban nem vagyok biztos, hogy most 3 vagy 4 évnek számít, mert a teljes 4 év júniusban lesz meg. Viszont a vonatkozó törvényből nem tudom megállapítani, mert ha csak az évszámokat vizsgáljuk, akkor 2008-2004=4. Így már jobb lenne a helyzet.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 18:13

Épp arról beszélt nandy. És sajnos igaza van, én erről megefeledkeztem.

Som@ # 2008.01.24. 14:27

És mi a helyzet az örökölt ingatlannal, amit később eladtam és abból fedeztem a most eladott ingatlant?

nandy # 2008.01.24. 12:32

Azzal a kiegészítéssel, hogy amennyiben az előző adás-vételek során lakásszerzési kedvezményt érvényesítettek, akkor azzal most meg kell növelni az adóalapot (mivel 5 éven belül adták el)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 12:19

Az ingatlan szerzéskori értéke 12 millió. Az eladási ár 12 millió 100 ezer. A kettő különbözete 100 ezer forint (és akkor a megszerzés költségeit le sem vontuk.) Ennek a jövedelemnek a fele a tiéd, hiszen 1/2 arányban vagy tulajdonos. 100:2=50

Som@ # 2008.01.24. 08:29

Nem haragszom! :)
És az az 50.000 hogy jött ki neked, hogy én is értsem?

Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 08:06

Már ne haragudj... Ha jól számolom, az ingatlaneladásból származó jövedelmed maximum 50.000 azaz ötvenezer forint. Ezt nem olyan nehéz lakáscélra költeni; de ha mégsem sikerülne, akkor az adója 12.500 azaz tizenkétezer-ötszáz forint.

Som@ # 2008.01.24. 07:56

Tehát akkor röviden a történet, amiben a segítségeteket kérem

  • Még valamikor 2000 táján öröklés útján egy ingatlan került az apai nagyszülők révén az 1/2 részében tulajdonomba. Ezt az ingatlant 2004 február 6. napján eladtuk 16.000.000 Ft. értékben.
  • 2004. május 4. napján vettünk egy ingatlant 12.000.000 Ft. értékben. Ebben az ingatlanban szintén 1/2 részben én voltam a tulajdonos a bátyám 1/2 tulajdonrésze mellett.
  • Ezt az ingatlant 2007. október 25-én eladtuk 12.100.000 Ft-ért.
  • A kedves feleségemmel most tervezzük egy közös ingatlan megvásárlását, melynek forgalmi értéke 23.500.000 Ft. A kérdésem az lenne, hogy az én fenti ingatlanból származó pénzemet milyen mértékben kell felhasználni, hogy ne keletkezzen adókötelezettség. Továbbá kérdésem, hogy az APEH kér-e adásvételi szerződést, vagy csak tulajdoni lapot. Hogy érthető legyen a kérdés. Az mennyire járható út, hogy a közel 5.500.000 Ft (12.100.000 Ft fele, csökkentve az adásvételi ügylet számlával igazolt költségével. Értsd: ingatlanközvetítői jutalék.) nem jelenik meg az ingatlan adásvételi szerződésben, mint önerő, hanem egyéb berendezési tárgyakat veszek belőle, a kertet rendezem, kerítést építek. Igaz, hogy több hitelt kell felvennem, de az lehet pusztán lakás hitel, a készpénzből pedig az egyéb járulékos költségeket tudjuk finanszírozni. Már ha nem keletkezik adókötelezettség.

Egyéb ötletet is szívesen fogadok. :)

ui: az öröklött lakás után már megfizettük az öröklési illetéket.

rolex78 # 2008.01.23. 21:10

Sziasztok!

Kedves bimba, sajnos ez egyébként szomoru, hogy igy van de a nyugdijra már nem nagyon kell alapoznunk.
Addig kidölünk, mert az elvárás azért elég magas, ha be vagy jelentve ha nem.
Remélem egyszer megváltozik és jobb lesz minden.

bimba # 2008.01.23. 18:30

Jocika a befizetett adódat nem a segélyezettek kapják,ne essél tévedésbe.

bimba # 2008.01.23. 18:26

Rolex nem vagy egyedül,rajtad kívül van még pár millió ember aki ugyanígy jár vagy járt.A pláne az benne,hogy a feketemunkával sem keresel többet mint a nem feketével,azaz én azt látom magam körül hogy ma ebben az országban egy egyszerű melós,akár postás,akár villanyóraleolvasó akár pultos egy abc ben akár egy butikban dolgozik akár az idősek otthonában,akár lakatosként vagy takarítóként,az NEM keres többet mint max 80 eze ft/hó!És akkor még így is sokat mondtam.

rolex78 # 2008.01.22. 22:28

Kedves nandy!
Sajnos az optimizmus elfogyott.
15 évet dolgoztam vendéglátásban és ebböl kb 4 évet voltam bejelentve, mert azt mondták vagy igy dolgozol vagy jön helyeted más.
Ez van.
Bocsánat egyébként ez nem ide tartozik.
Elnézést.

nandy # 2008.01.22. 22:20

Kedves Rolex drága!

Egy kicsivel több optimizmus nem ártana. :)

rolex78 # 2008.01.22. 22:14

Kedves nandy drága!

Ezt ugye nem gondoltad komolyan, hogy akik több száz milliós ingatlanrol beszélnek Ők adózni fognak rendesen.Szerinted miböl van nekik? Adózót jövedelemböl? Ha igen akkor miért sikeres ennyire a vagyonosodási vizsgálat, mármint miért tudd ekkora bevételt produkálni az apeh belöle?Egyébként azoknak ugyanugy meg lesz a kiskapu, csak megfelelö ember kell ott fent akik segitenek ebben ezeknek a személyeknek.
Ez egy ilyen ország.

nandy # 2008.01.22. 20:58

"Dolgozzunk még többet és adózzunk még, hogy tudjuk támogatni őket!akik nem dolgoznak és nem is akarna, de minek is dolgoznának majd mi eltartjuk őket"

Erre írtam, amit írtam.

Erre te: "UI:Szivesen fizetnék több adót is ha tudnám, az megfelelő helyre kerül nem pedig olyan embereknek akik ..."

Ha ezen múlna...

Jocika2007 # 2008.01.22. 20:31

Bocsi Nandy!
Nem sajnáltatni akartam magam!
Azért azt nem árt tudni, hogy a lakást hitelre vettük vagyis 5.850.000 hitel.
A törlesztő részletért mi dolgoztunk, amit ráköltöttünk szintén a ház igen elavult volt teljes mértékig át alakítottuk és felújítottuk kivül-belül "80%-ban saját kezüleg".
+még kicsit emelkedett az ingatlan ár. És most azért adjuk el, hogy minnél hamarabb kikerüljünk a hitelből. És veszünk egy olcsóbbat.

UI:Szivesen fizetnék több adót is ha tudnám, az megfelelő helyre kerül nem pedig olyan embereknek akik ...

Na mindegy azért köszönöm a segítséget!