ingatlan eladás után fizetendő adó


Blasio # 2008.01.04. 17:31

Üdv!

2006 decemberében vásároltam egy telket ami szántó besorolásban van jelen pillanatban is! Most szeretném felét eladni az általam 2006-ban kifizetett összeg feléért. Tehát nyereségem nem lenne rajta. Ezután kell-e adóznom és szeretném tudni az adózás %-os értékét mert jelen pillanatban nem áll számdékomban új ingatlant venni.

Előre is köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.04. 08:47

Alapvetően a különbözet után kell adózni, az értéknövelő beruházások levonhatók. Nem vagyok benne biztos, mit fogadnak el ilyenként - jómagam azt pl. értéknövelőnek tekintetém, ha fürdőszobát alakítanak ki ott, ahol nem volt, de nem tekinteném értéknövelőnek, ha a mosdókagylót újra cserélik. (A jakuzzi meg luxusberuházás.)

Az idén már nincs kedvezmény arra, ha a jövedelmet lakáscélra fordítják. Ez volt az ára a 15 éves mentességi határ 5 évre csökkentésének. Illetve ez is.

paris # 2008.01.04. 08:11

Eddig senki nem tud nekem segíteni????-Pedig nagyon fontos lenne!!!!Mert az ügyvédek sem egyforma felvilágosítást adnak, sőt a könyvelő sem biztos a dolgában!
A kérdésem 2008.01.03.-án írtam 11:43-kor kiegészíteném annyival:

  • A ház több mint 2 éve a tulajdonomban van-ekkor 10%-kal csökken eleve az adóalap-ez igaz?
  • Az adóalapot lehet csökkenteni olyan számlával,amellyel bizonyítom, hogy a ház értéknövelése céljából költöttem rá:pl csempe,szaniter árúról ha van 500ezer Ft-os számlám?Ez is csökkenti akkor az adóalapot?
Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.04. 07:01

Nincs jövedelem -> az adó alapja nulla -> az adó is nulla.

gelar # 2008.01.04. 06:07

Sziasztok!
Lenne egy kérdésem az adózásokkal kapcsolatban. 2005-ben elcseréltem az ingatlanomat egy másikra. Értékben 6,2 millió volt mind a kettő. Most szeretném eladni. Valószínűleg 5 millió körüli értékben fog sikerülni, mert leestek a környéken az ingatlanárak. Azt szeretném megkérdezni, hogy ha a befolyt összeget nem szándékozom ingatlanra költeni, akkor mennyi adót kellene fizetni? Azért érdekelne a dolog, mert ugye a vételi és az eladási ár között negatív különbség lenne és szerintem erre nem vethetnének ki adót, mert hiszen bukok rajta, de sajnos nem tudom. Ha valaki tud erre választ, kérem írjon.
Köszönettel: Gelar

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.03. 18:15

Virág5! A szerzéskori érték és a vételár különbözete az adó alapja. (Még pontosabban le lehet vonni a megszerzés közvetlen költésgeit és az esetleges értéknövelő beruházásokat is.) Az adó mértéke 25%.

monalisa1 # 2008.01.03. 17:16

(Én nem tudok megválaszolni, de az utóbbi néhány kedves kérdezőnek javasolnám, hogy amíg a kérdésére szakértő érdemben válaszol, addig is olvassa át a következő honlapot: http://www.ingatlanjog.hu/
Sok minden onnan is megtudható.)

Virág5 # 2008.01.03. 16:23

Tisztelt Szakértő!
2006-ban ingatlancserével jutottunk egy lakóházhoz, mely azonos értékű volt az elcserélttel. Ezt most szeretnénk eladni. Hogy kell adózni 2008-ban ez után az ingatlan után?
Milyen mértékű az adózás? A teljes vételárra, vagy csak az értékkülönbözetre (csereérték és új eladási érték különbözetére) vetnek ki adót?
Nem vagyunk ingatlan-spekulánsok. Kisebb ingatlanra van szükségünk.

Cipo Péter # 2008.01.03. 14:29

Tisztelt Illetékes! garázsomat ez évben adtam el, 6éve volt a tulajdonomban, kell e adót fizetni?Ha lakást veszek 1éven belül beleszámithatom? Vagy gyerekem lakásvásárlásába?


Garázst eladtam,(6éve volt tulajdonomba)2008évi a szerz?désem, kell adót fizetni?

bigdady # 2008.01.03. 10:58

Én úgy tudom hogy ha az rajta lévő jövedelmedet lakásvásárlásra fordítod akkor nem kell illetve visszaigényelhető az adó. Nem?

paris # 2008.01.03. 10:43

Tisztelt fórum!

Konkrét problémában kérném a segítségüket!

2005 novemberben vettem egy házat 5millió Ft.ért.Ebből 2,5millió készpénz volt, 2,5 millió hitel.
2008 februárjában eladom 9millió Ft-ért.
Mennyi összeg után kell 20% adót fizetnem?
A különbözet 4 millió után?
Vagy ilyenkor a hitel összege - 2,5millió lejön a 9millióból=6,5millió ebből kivonom az 5 millió vétel árat- azaz "csak" 1,5millió után?
Sajnos nem igazán értem ezt a törvényt kérem segítsenek!

A másik kérdésem, ha idén 2008-ban veszek új lakást az még illeték mentes-e?
Ha használt lakást veszek a vételár hány %-a az illeték?Semmilyen kedvezményem nincs és van egy másik lakás a nevemen már.

papisa # 2008.01.02. 18:03

Tisztelt Fórum,

Az új adózási ( 2008-as)szabályokról szeretnék érdeklődni konkrét példámmal mivel nem teljesen egyértelmű a megfogalmazás .
A földhivatali bejegyzés 2004 .január.15-én történt.
Az idén szeretném eladni és ezek szerint 2008.jan.15-én lesz 4 éve a tulajdonunkban az ingatlan .
A rendelkezés mindenütt úgy fogalmaz hogy az ötödik évben a lakáseladásból származó jövedelem 0%-a után kell adót fizetni .
Nem egyértelmű számomra hogy 2008. jan .15 után vagy 2009. jan 15 után lesz 0% az adó ebben az esetben ?
( a rendelkezés csak ötödik év-ként írja és nem 5 év eltelte után )

Következő kérdésem :

Az adó alapja a vételi és az eladási ár különbözete lesz vagy csak az eladási ár ? 3 millió forintos banki kölcsön terheli az adott ingatlant amit eladás után vissza kell fizetnem .Ez csökkenti 2008-tól az adóalapot ?

Előre is köszönöm

szgabi # 2008.01.01. 18:53

50-50% tulajdonrész az élettársammal.Köszönettel a gyors választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.01. 15:11
  • Nem írtad, milyen arányban szereztetek tuajdont az élettársaddal.
  • Az örökléskori érték és az eladási ár különbözetének 25%-a az adó.
szgabi # 2008.01.01. 14:59

Tisztelt ügyvédek!
2003-ban vásároltam egyedül 4.2m-ért egy lakást amit 2007-ben eladtam 5m-ért és ugyanabban az időpontban vásároltam az élettársammal szintén 5m-ért egy házat.Mindkettő vásárlása hitelre történt.Ezután milyen mértékü adót kell fizetnünk.A másik kérdésem pedig,hogy 2006-ban elhunyt édesapám akinek a tulajdonát {a szülői lakás 50%a} ketten a testvéremmel örököltük ami után kifizettük az illetéket.A lakás 2007-ben eladásra került és az ez utáni adó mértékét szeretném tudni.A lakás 1996-ban lett a szülők tulajdona.Anyám része 50%, 25-25% pedig a mienk.Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.19. 07:24
  • Nem számít, hogy a vevő mikor teljesít - a szerződésnek a földhivatalba történő beérkezése a tulajdonszerzés napja adójogi szempontból.
  • Nem az adóbevallás benyújtásáig, hanem a bevallási határidő utolsó napjáig.
caravell # 2007.12.19. 07:11

Üdvözlet!

Tisztelt Ügyvéd Úr / és bárki, aki felvilágosítást tud nyújtani!
2 1/2 éve vett lakásom eladnám és kertes házat vennék. A vevő megvan,de nem tudja a teljes összeget kifizetni egyben még decemberben, ráadásul a lakásomon banki hitel is van,aminek a lenullázása és a törlési engedély időt vesz igénybe.
Kérdésem: ha a foglalós szerződést nyújtjuk be a földhivatalhoz decemberi érkeztetéssel,akkor még az ideji adótörvények vonatkoznak-e rám, így, hogy a teljes összeg nem lesz kifizetve?
Másik kérdés: mennyire kell sietnem a másik ingatlan megvételével? Ha jól értettem, az adóbevallásom benyújtásáig ezt megtehetem és még előzetesben sem kell fizetnem adót rá...

Köszönöm mindenki segítségét!
Cara

kvec # 2007.12.15. 21:54

Szép estét!
Lenne egy érdekes kérdésem. Feleségemmel 2003-ban kaptunk lakhatási engedélyt a magunk által épített házunkra, melynek 50-50%-ban voltunk tulajdonosai, s számlával igazoltan kb 6millíó forintból építettünk fel.Az OTP szerint ekkor 13 milliót ért, de rengeteg sajáterős munkánk, és meglévő anyagunk volt, amiről nincs számla. 2006-ban elváltunk, 2007 augusztusában a volt feleségem részét magamhoz váltottam oly módon, hogy az addig az ingatlanon lévő kb 5millió forint kölcsön mellé felvettem még 10milliót, amiből az előző kölcsönt és a volt feleségemet is kifizettem. Így most van egy kb. 20 millió forintot érő házam, amin 10millió forint kölcsön van. Ezt most szeretném eladni, de erre már csak 2008-ban kerülhet sor. Kérdés: ha a kölcsönt visszafizetem eladás után, milyen elv szerint kell bevallanom adót.Sajnos ahányszor az apeh-nál voltam, mindíg más ügyintéző volt, s mind mást mondott.Ha valaki lenne olyan kedves egy lehetőleg tiszta képet varázsolni, nagyon hálás volnék.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.11. 15:35

Az attól függ, mikor szerezte, hogyan, és mennyiért.

Beus # 2007.12.11. 15:14

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni! Mivel nem nagyon értek a joghoz, és ezért is írok ide, mert az egyik ismerősöm állítása szerint nem kell adót fizetnie a tavasszal eladott háza után. A házat 4,5 millióra becsülték, és annyiért is adták el, az összegen nem vásároltak újabb lakást és véleménye szerint neki nem kell majd az összeg után adóznia jövőre. Légyszives segítsetek, hogy kell e fizetnie mert véleményem szerint igen és hogy kb mennyit?!
A választ előre is köszönöm!
(mandarin0402@freemal.hu-ra írjatok)

szota # 2007.12.10. 17:03

én 1991ben, édesapám halálával örököltem egy építési telket. A földhivatal viszont csak 1994ben jegyezte be a tulajdoni lapra a nevemet (1994es dátummal). Szeretnénk jövőre a telket eladni (miután jövőre már a közművek is rajta lesznek és így már piacképes), de nem tudom, hogy most az adózás szempontjából melyik dátum a releváns? Ha jól tudom, akkor az örökös tulajdonjoga az elhalt halála napján keletkezik és nem a bejegyzés napján, így ha 1991 óta vagyok tulajdonos akkor 15 éve a tulajdonomban van a telek és így (ha jól tudom) nem kell adót fizetnem, de ha 1994 akkor még igen.
Melyik verzió az igaz vagy mit tehetek, hogy ne kelljen adózni?


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

Jack13 # 2007.12.10. 16:41

Még az idei szabály vonatkozik rád, viszont jobb lenne, ha május 20-ig vennél lakást (eddig kell beadni az SZJA bevallást) mert akkor nem kellene megfizetned az adót. Később is vehetsz, de akkor májusban be kell fizetned az eladás után az SZJA-t és később visszakérheted, kérdés mikor kapod vissza.

Vicus70 # 2007.12.09. 15:09

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni ha én most ebben az évben decembereben eladok egy lakást amiben van 2/6-od részem akkor én rám a most érvényben lévő jogszabály vonatkozik és egy éven belül vehetek még helyette ingatlant vagy januárba életbe lépő jogszabály fog rám vonatkozni?

Sürgős választ kérek!!

Timi73 # 2007.12.09. 14:30

Tisztelt Ügyvéd Úr!

kérdeésem lenne: édesanyám 1998-ban vásárrolt ingatlanát, most eladta 12 mft-ért. Hogyan vonatkozik rá az adózás

  • ha vásárol ingatlant
  • ha telket vásárol, és arra épít /kell-e számlával igazolni az építkezés ktg-ét
  • ha új építésű ingatlant vásárol építési vállalkozótól.

Mivel most decemberben fizették ki neki a vételárat, így csak 2008-ban esedékes a vásárlás, vagy építés.
Most talált egy megosztható telket, melyre lehet ikerházat építeni. Érdemes egyedül megvenni, vagy keressen másik vevőt maga melllé.
Adózás szempontjából érdekelne, hogy mennyi adót, hogy kell neki fizetnie.

köszönettel
Timi

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.06. 19:09

Ha még az idén benyújtjátok a szerződést a földhivatalba, akkor nem, ha csak jövőre, akkor igen.