ingatlan eladás után fizetendő adó


Rexor # 2022.03.28. 08:04

A közjegyző díjáról egyáltalán nem kaptatok számlát? Ki fizette a közjegyzőt?

gabriell71 # 2022.03.27. 17:22

Igen, az illetékalap 1,5 M/fő. Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2022.03.27. 17:08

Igen.
(Ha az 1,5M illetékalap is per fő)

gabriell71 # 2022.03.27. 08:30

Némi megerősítésre lenne szükségem, hogy jól gondolom-e az ingatlan eladása után keletkező jövedelem kiszámítását és az utána fizetendő SZJA-t. Egy örökösre a lakás eladása után 1.666.665 ft bevétel jutott. Az illetéket kiaszabó határozatban alapként 1.506.556 ft szerepelt. A befizetett illeték összege 135.608 ft. Ha levonjuk a bevételből az illetékalapot és az illeték összegét, akkor mindösszesen 24.501 ft marad, mint jövedelem. Ennek 15 %-os adója 3.675 ft, ezt kell befizetni az ingatlanértékesítés után. (A közjegyző díja pedig nem levonható, mert nincs róla minden örökös nevére számla.)

gabriell71 # 2022.03.26. 23:19

Köszönöm szépen a gyors választ!

drbjozsef # 2022.03.26. 18:52

Helyesebben : ha volt illetékfizetés, akkor a vételárból az illetékalapként megállapított érték vonható le, ha az esetleg eltér a hagyatéki végzésben szereplő értéktől.

drbjozsef # 2022.03.26. 18:52

gabriell71,

Igen, öröklésnél levonható a hagyatéki végzésben szereplő érték is, és a kifizetett illeték is kifejezetten a szerzéssel kapcsolatos költség, az is levonható.

A közjegyző díja szintén levonható - lenne, ha lenne róla számlád. Ha egy örökös nevére van kiállítva, az hiba volt, az lényegében azt jelenti, hogy ő fizette (még ha a valóságban nem is). Azt én nem vonnám le.

gabriell71 # 2022.03.26. 16:39

Jó napot kívánok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy örökölt ingatlan értékesítése esetén a személyi jövedelemadó alapjának számítása során, vagyis a jövedelem kiszámítása során, a befizetett öröklési illeték a kiszabó határozat alapján levonható-e az ingatlan eladási árából? Nincs róla külön számla, csak a határozatot küldték és egy csekket hozzá.
Illetve a szerzéssel összefüggő kiadások között a közjegyző díja örökrész arányosan levonható-e akkor is, ha a díjról csak az egyik örökös részére állítottak ki számlát? Úgy értem az egész közjegyzői díjról egy számla készült mindösszesen, egy örökös nevére kiállítva.

drbjozsef # 2022.03.21. 09:36

Kavics1981,

A költséget számlával, okirattal kell igazolni.
Főszabályként a saját névre kiállítva, az szja tv.-ben az értéknövelő beruházásnál nincs kivétel (csak a megszerzésre fordított összeknél van egy kivétel).

Olyan sok ez, hogy számít? Egyikőtök több adót fizet, mint a másik? Vagy neked több a számla, mint amit egyáltalán el tudsz számolni? Csodálkoznék, azért az combos felújítás lenne. Ha nem olyan sok, akkor összesen ugyanannyi adót fizettek ketten, csak fejenként nem ugyanannyit. Számít?

Kavics1981 # 2022.03.21. 09:18

Tisztelt Cím!

Ingatlant adtunk el, SZJA fizetési kötelezettségünk van. Az adóalap csökkentésére vannak felújítás számláink, ingatlan értékesítő igénybevételéről számla, stb... Az eladott ingatlan 1/2 - 1/2 tulajdonban volt a feleségemmel. Az említett számlákon viszont csak az én nevemre szólnak, nyilván nem kértünk úgy számlát, hogy mindkettőnk neve legyen rajta.
Ilyen esetben hogyan számolhatók el a költségek mindkét adóbevallásban?

Köszönöm!

Üdv,
Zsolt

escargot # 2022.03.10. 17:59

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a válaszát!

escargot # 2022.03.10. 17:59

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a válaszát!

drbjozsef # 2022.03.10. 11:09

Kis Mariann,

A kulün választás miatt mi után kell adózni teljes össze után?
A teljes összeg után. Az adó ugyanannyi mindenféle ingatlan után, 15%.
(A vevőnek az illeték lesz különböző, a lakás és a nem lakás ingatlanoké eltér)

Nincs okosság, jogszerű eljárás esetén.
Írhattok kevesebbet a szerződésbe, ha a vevő belemegy, de ez természetesen adócsalás, ahogy az is az volt, amikor nem a valós értéket írtátok be a szerzéskor.

Kis Mariann # 2022.03.10. 10:13

Tisztelt hozzáértők!

Házeladás elött állunk pár nappal.A fél házat kivásárolás alapján szerezte a férjem 200 ezer forintot irtak rá hogy ne legyen sok az illeték.
Nem telt el egy év és eladjuk a házat.Fél ház után kell elvileg adóznia.A szerződésben külön jelölik a garázsokat amik nem szerepelnek az alaprajzon.Ház eladás ára 15 millió,garázsok 3 millió.A kulün választás miatt mi után kell adózni teljes össze után?Remélem érthetően írtam és tudnak segíteni.Van esetleg valéami amivel tudjuk az adózás összegét csökkenteni?
Valami okosságot írni a szerződésbe
Nagyén szépen köszönöm ha valaki tud ebben segíteni.

drbjozsef # 2022.03.10. 05:12

escargot,

A 13 millió feletti rész lesz a jövedelem, az után kell csak adózni.
Ebből még a közjegyzői díj is levonható (mármint az adóalapból), mint a szerzéssel összefüggő költség (ahogy az ingatlanközvetítő vagy hirdetés díja ha van róla számla).

A rezsitartozás nem vonható le, ahhoz semmi köze se a szerzéshez, se az eladáshoz.
Ugyanakkor, ha bizonyítható, hogy a tartozást ki okozta (unokatesó egyedül lakott bent, nem a nagymama fogyasztotta, ő nem lakott ott), akkor (végső esetben polgári perben) követelhető tőle az összeg. Hajtsátok be rajta. Vagy legalábbis, próbáljátok meg...

escargot # 2022.03.09. 20:19

Szép napot!
Tavaly februárban meghalt a nagymamám, idén januárban volt a hagyatéki tárgyalás, anyu és a nagynéném örököltek egy lakást egy rakás rezsitartozással (unokatesó bent lakott és nem fizetett semmit). Illetéket nem kellett fizetniük.
Az ingatlan értéke a hagyatéki végzés szerint 13 millió. Ha eladják idén, akkor milyen összeg után kell szja-t fizessenek?
A teljes vételár lesz az adóalap vagy a 13 millió feletti rész?
A rezsitartozás és a közjegyzői díj csökkenti az adóalapot?

Köszönöm

Majordomus # 2022.03.01. 19:57

Az esélyes.
De nem lehet horribilis összeg.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.01. 16:57

Nana. Én nem vagyok benne biztos, hogy az örökhagyó személyi jövedelemadó-tartozását csak úgy elfelejtik.

Majordomus # 2022.03.01. 16:15

Mint egyenesági örökösnek szerintem nincs.
.
Az ingatlan már nincs meg,legfeljebb az ára, ahhoz a Navnak már nincs köze.

nagykrisztina # 2022.03.01. 15:59

Kedves Forumozók!

2021. márciusában édesapám eladta a mamám után örökölt lakást ( éppenhogy 5 éven belül ). Édesapám 2021. júniusában elhunyt. Egyedüli örököse vagyok, a hagyaték csak most januárban zárult le. A kérdésem az lenne, hogy van-e adózási kötelezettségem, amit idén be kell vallanom vagy bármi egyéb fizetendőm, amit nekem kell intéznem? ( Úgy értem, hogy a nav automatikusan nem értesít illetékről stb-ről? )

Köszönettel,

potaj88 # 2022.02.16. 08:24

Köszönöm a választ! Nagyon sokat tanultam már itt ezen a fórumon :)

drbjozsef # 2022.02.16. 08:13

Ha a vételkori szerződésben nem szerepel külön a felépítmény értéke, akkor igen.

Bevallanod, az adót kiszámolnod neked kell. Ha nem tetszik a NAV-nak, majd szól. Csekély az esélye.

potaj88 # 2022.02.16. 07:58

Ez a meghatároznám kvázi egy saját (de reális) becslés?

drbjozsef # 2022.02.16. 07:29

potaj88,

Én ezt tenném :

Meghatároznám, hogy a ház+400nm és a maradék 1000nm külön-külön mennyit ért az 5M forinton belül 2018-ban.
Az a bekerülési értéked, mármint az előbbi érték, amit eladtál.
Hozzáadod az elszámolható költségeket, és ezt vonod le a 10M eladási árból, ez a jövedelem.
Ha idén adtad el, akkor a 30%-ának a 15%-a az adó.
Ha még tavaly, akkor a 60%-ának 15%-a az adó.
(Nincs már külön adózás, minden ingatlan ugyanazzal az 5 éves sávokkal megy).

potaj88 # 2022.02.16. 06:03

Tegnap voltam egy ügyvédnél teljesen más témában, de rákérdeztem találkozott e már ilyennel , hogy nincs udvar és elvileg ez egy hatósági igazolással "könnyen" javítható. Az adózáson ez változtat(na) bármit is ?