TB fizetés


bodsan # 2016.08.30. 19:21

Tisztelt Fórumozók!
A következő ügyben fordulnék hozzátok.
Májusban regisztráltam a foglalkoztatási központban. Ekkor igényeltem egészségügyi szolgáltatási járulék (TB) támogatását is, amit 1 évre meg is kaptam. Azonban, ebben a hónapban töröltek a munkaügyi központ nyilvántartásából, megjelenés elhalasztása miatt. Októberben megkaptam az újra regisztrálás lehetőségét. Most nem tudom, hogy a TB járulék továbbra is jár-e jövő év májusáig? Vagy az most megszűnt és újra kell igényelnem.
Segítségeteket és válaszotokat előre is köszönöm!

Rexor # 2016.08.24. 07:02

Nem, feltéve hogy eleget fizetsz.

Dindyfranky # 2016.08.24. 06:04

Tisztelt Fórumozók!

Azt szeretném megtudni, hogy ha én külföldön bejelentve dolgozok már egy éve, de itthon még fizetem magam után a TB-t, az nagy baj-e és ezért is büntethet az NAV?

limma # 2016.08.09. 11:19

Szerintem is mindegy, ki a számla tulajdonosa, honnan utalták. Az a lényeg, hogy a pénz ott legyen, adószámmal megjelölve, hogy a NAV tudja könyvelni. Ellenkező esetben miért akart volna az APEH annak idején az én számlámon inkasszózni a férjem tartozása miatt? Nem közös bankszámla.

Rexor # 2016.08.03. 07:06

Andika, én mondtam ezt. Megismétlem teljesen mindegy hogy ki utalt, ha feltüntettétek az adóazonosítódat és megfelelő bankszámlaszámot adtatok meg akkor biztos hogy ott van a pénz ahol lennie kell.

V.Andika # 2016.08.02. 19:03

Dr. Attika! Tudom hogy nem így kellett volna, de lakcímkàrtya hiànyàban nem tudtam bankszàmlàt létrehozni! Egyébként itt a fòrumon valaki azt ìrta ez nem olyan nagy baj. De akkor most mit tegyek, menjek a nav-hoz? Vagy ha màr ez ìgy történt akkor hogy lehet jóvà tenni?

sortie # 2016.08.02. 07:38

V.Andika 2016.08.01. 17:53

Tisztelt szakértők! Ìrtam pàr napja egy hozzàszólàst, hogy volt egy nagyobb tb tartozàsom amit elutaltunk a szüleim szàmlàjàròl. Nem jutottam el a múlt héten nav-ba, ma délutàn voltam orvosnàl, de a taj szàmom még mindig piros! Ez a rendszerben meddig lesz így?? Terhes vagyok és vizsgàlatok előtt àllok, ultrahang, labor, ekg. Ha ezeken piros taj szàmmal jelenek meg szerintem haza is küldenek! Kihez forduljak ez ügyben, nav-hoz, oep-hez? Eléggé kétségbe vagyok esve, nem tudom mit tegyek még! Januàr òta fizetem a tb-met rendszeresen, a visszamenőlegest egy hete kifizettem, de még mindig nincs tb-m!

A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya tudja a "lámpákat állítani", ezért javasolt hozzájuk fordulni, a befizetés tényét náluk (is) igazolni, problémáját előadni, jegyzőkönyvbe mondani.

Dr.Attika # 2016.08.01. 17:21

Tisztelt Andika!
Nagy hiba volt a szülei számlájáról utalni. Ezzel nem tud mit kezdeni a NAV. Egyébként is ilyen tranzakciók joghatás kiváltására több hét- hónap- szükséges. Fizethet adót másvalaki, de ahhoz az adóhatóság jóváhagyása szükséges. Ilyen tranzakciók előtt máskor tájékozódjon.

V.Andika # 2016.08.01. 15:53

Tisztelt szakértők! Ìrtam pàr napja egy hozzàszólàst, hogy volt egy nagyobb tb tartozàsom amit elutaltunk a szüleim szàmlàjàròl. Nem jutottam el a múlt héten nav-ba, ma délutàn voltam orvosnàl, de a taj szàmom még mindig piros! Ez a rendszerben meddig lesz így?? Terhes vagyok és vizsgàlatok előtt àllok, ultrahang, labor, ekg. Ha ezeken piros taj szàmmal jelenek meg szerintem haza is küldenek! Kihez forduljak ez ügyben, nav-hoz, oep-hez? Eléggé kétségbe vagyok esve, nem tudom mit tegyek még! Januàr òta fizetem a tb-met rendszeresen, a visszamenőlegest egy hete kifizettem, de még mindig nincs tb-m!

monoszkop # 2016.07.29. 08:32

Tuli54 2016.07.27. 14:57

Tisztelt Szakértő!
Most olvastam, hogy aug.1-től lesznek akik szakorvosi ellátásra csak korlátozottan jogosultak. Kérem szíveskedjenek megírni, ez pontosan mit takar, milyen ellátásra nem jogosultak egyesek. Mit takar ez tulajdonképpen és kik nem jogosultak teljes körű ellátásra ? Akik csak 4 órában vannak bejelentve azokra is vonatkozik? Aggódom egyik családtagomért. Ő csak 4 órában van bejelentve, Ő mire jogosult?
Előre is köszsönöm a segítséget!

T. Kérdező!

  • Akik 4 órában vannak bejelentve azok a Tbj. 5. § szerinti biztosítottnak minősülnek, igy egészségügyi szolgáltatásra úgyanúgy jogosultak, mint a 8 órás munkavállalók.

Egyebekben:
Hol olvasta? Esetleg ha beidézné, vagy megadná a linket (hiperhivatkozást)....

Én erről tudok, ami viszont nem 2016.08.01-től, hanem 2016.07.15-től hatályos:

http://www.oep.hu/…rzesben.html

Tisztelt Egészségügyi Szolgáltató!

Felhívom szíves figyelmét, hogy 2016. július 15.-jétől az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által egy új „sárga lámpaszín” kerül bevezetésre a jogviszony-ellenőrző rendszerbe a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (továbbiakban: Tbj.) 34. § (10) bekezdése szerint kötött megállapodás alapján egészségügyi szolgáltatást igénybevevők számára.

Az OJOTE rendszerben a jogviszony-ellenőrzés során megjelenő „sárga lámpa” érvényes TAJ-t, de korlátozott egészségügyi szolgáltatásokra való jogosultságot fog jelenteni.

Az új lámpaszín bevezetését indokolja, hogy a megállapodás jogintézménye nem biztosít teljeskörű egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot az érintett személyeknek, mivel a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXX. törvény 12. § (1) bekezdése, a 20. § (5) bekezdés b) pontja, valamint a 27. §-ban foglaltak alapján a sürgősségi fogászati ellátás kivételével nem jogosultak: sem fogászati, sem külföldi gyógykezelésre, illetve a transzplantációs várólistára sem kerülhetnek fel.

Fontos továbbá, hogy a megállapodás kedvezményezettje a megállapodás megkötését követően - amennyiben nem került sor a türelmi idő megváltására - a sürgősségi ellátás kivételével kizárólag a hatodik - 2016. augusztus 1.-jétől a huszonnegyedik - hónap első napjától veheti igénybe a közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatásokat.

A megállapodás türelmi ideje alatt a jogviszony-ellenőrzés során a TAJ-hoz tartozó lámpa színe barna lesz, de amennyiben az érintett személynek van érvényes megállapodása, úgy a sürgősség körébe tartozó ellátásokat az érvényes TAJ-jal rendelkező biztosítottakhoz hasonlóan kell jelenteni (1-es térítési kategória, 1-es azonosító típus).

A teljeskörű egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság hiányában az Önök munkájának megkönnyítése érdekében fontosnak tartjuk, hogy a megállapodást kötők személyi köre – a jogosulatlanul igénybe vett ellátások megelőzése érdekében – megkülönböztetésre kerüljön a Tbj. 5. §-ban foglalt biztosítotti, valamint a Tbj. 16. §-ban foglalt jogosulti személyi körtől az új lámpaszínnel.

Tájékoztatom továbbá, hogy az új „sárga lámpa” nemcsak arra vonatkozóan fog tájékoztatást nyújtani, hogy az adott személy megállapodás alapján jogosult egészségügyi szolgáltatásra, hanem a lámpaszín mellé megjelenítésre kerül azon ellátások köre is, amelyekre az érintett személyi kör nem jogosult.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által működtetett OJOTE lekérdező felületen az új lámpaszín automatikusan beállításra kerül, azzal kapcsolatosan az egészségügyi szolgáltatóknak külön tennivalójuk nincs. A saját szakrendszerbe integrált lekérdező felületet használó egészségügyi szolgáltatóknak 3 hónapos türelmi időt biztosítunk a szinkronizálására.

Országos Egészségbiztosítási Pénztár

Tehát teljeskörű ellátásra az 1997. évi LXXX. törvény (továbbiakban: Tbj.) 34. § (10) bekezdése alapján megállapodást kötött személyek nem jogosultak, illletve jogosultságuk a megkötést követően 6 havi "várakozási idő" elteltét követően nyílik meg.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatójához fordulhat.

Elérhetőségei:

Levélben Budapest Váci út 73/A
Elektronikusan: oep@oep.hu

Tuli54 # 2016.07.27. 12:57

Tisztelt Szakértő!
Most olvastam, hogy aug.1-től lesznek akik szakorvosi ellátásra csak korlátozottan jogosultak. Kérem szíveskedjenek megírni, ez pontosan mit takar, milyen ellátásra nem jogosultak egyesek. Mit takar ez tulajdonképpen és kik nem jogosultak teljes körű ellátásra ? Akik csak 4 órában vannak bejelentve azokra is vonatkozik? Aggódom egyik családtagomért. Ő csak 4 órában van bejelentve, Ő mire jogosult?
Előre is köszsönöm a segítséget!

V.Andika # 2016.07.26. 15:23

Megfogadom, köszönöm!

Rexor # 2016.07.26. 14:37

Javaslom csinálj egyet, semmibe nem kerül és nagyon hasznos. Kb 10 perc a kormányablaknál.

V.Andika # 2016.07.26. 13:35

Sajnos nincsen ügyfélkapum, de köszi a javaslatot!

Rexor # 2016.07.26. 11:30

Egy javaslat: ha van ügyfélkapud, elektronikusan is meg tudod nézni a befizetést. Az ajéndékozási illeték témakör független ettől, azt sima levélben is be tudod jelenteni.

V.Andika # 2016.07.26. 10:31

Igen, a közleménybe beleìrtuk az adòazonosítómat! Én biztos ami biztos alapon bemegyek holnap a nav-hoz, mivel babat vàrok, nagyon fontos hogy gyorsan rendeződjön a biztosítàsi jogviszonyom! Nagyon köszönöm a vàlaszokat!:-)

Rexor # 2016.07.26. 08:25

Persze, ott megjelenik, ha feltüntettétek az adószámodat. Nem kell bemenni, egy levelet elég írni.

V.Andika # 2016.07.26. 07:59

Köszönöm! Igen, nagyobb összegről van szò, 340000 ft-ról. Bemegyek a navhoz holnap akkor bejelenteni. De ettől még a tb folyószàmlàmon meg fog jelenni az összeg?

Rexor # 2016.07.26. 07:35

Nem nagy probléma, de ha nagyobb összegről van szó jelentsétek be a NAV-nak mint illetékmentes ajándékozást a szüleid részéről (feltéve persze ha nem lesz később visszafizetve az összeg nekik).

V.Andika # 2016.07.26. 07:07

Tisztelt szakértő!
Tudatlansàgom sok bajt hozott a fejemre tb ügyben. Volt egy 4 éves jogosulatlan időszakom amiről nem is tudtam, tavaly év végén derült ki. Idén januàr òta csekken fizetem az aktuàlis hónapokat tegnap pedig csak csalàdi segítséggel rendeztük a hatalmas visszamenő tartozàst, legalàbbis azt hittem. Mivel nem voltam abban az informàciò birtokàban, hogy nem lehet, a szüleim szàmlàjàròl lett elutalva a pénz, nem a sajàtomról. A közleménybe beìrtuk az adòszàmomat. Nagy bajt csinàltam? Sürgős volt rendezni a jogviszonyomat, bankszàmlàm nincs és nyitni sem tudtam tegnap azon banàlis okbòl, hogy csere alatt àll a lakcímkàrtyàm, a hivatalban adott pecsétes papírt nem fogadjàk el bankszàmlanyitàshoz... Ezért úgy gondoltam szüleim szàmlàja is jó lesz.

Burn Out # 2016.07.24. 15:45

Ha megtudja, hogy melyik országban vagy és van jogsegély egyezmény akkor tilthat. Magyarországon 50 %-ig tilthat.

törvényszabó # 2016.07.24. 15:04

Tisztelt Szakértő!

Ha EGT tagállamban vállalok munkát, hogy megszabaduljak a milliós összegű adótartozástól és természetesen évek óta nem fizetek egészségügyi hozzájárulást sem,a külföldi fizetésemből így le tudják tiltatni a tartozást és a fizetésem hány százalékát?

Vagyis ahogy biztosított leszek külföldön(Ausztriában vagy Németországban), mennyi időn belúl tudja meg a NAV?

Köszönöm a válaszát!

Burn Out # 2016.07.24. 10:46

csak az adós ingó-, ingatlana, munkabére stb. vonható végrehajtás alá

törvényszabó # 2016.07.24. 10:42

Tisztelt Szakértő!

Új partnerrel kezdtem új életet, előző kapcsolatomban milliós összegű adótartozást halmoztam fel. Na most, ha én feleségül veszem az új partnerem, akkor a nemrég nevére vásárolt autóra is rátenyerelhet a NAV? Ezért is nem az én nevemre vettük az autót.

Köszönöm válaszát.

törvényszabó # 2016.07.24. 10:38

Tisztelt Szakértő!

Ha EGT tagállamban vállalok munkát, hogy megszabaduljak a milliós összegű adótartozástól és természetesen évek óta nem fizetek egészségügyi hozzájárulást sem,a külföldi fizetésemből így le tudják tiltatni a tartozást és a fizetésem hány százalékát?

Vagyis ahogy biztosított leszek külföldön(Ausztriában vagy Németországban), mennyi időn belúl tudja meg a NAV?

Köszönöm a válaszát!