TB fizetés


Rillababa # 2013.05.26. 17:01

Kedves Fórumozók!
Olyan kérdésem lenne, hogy regisztrált munkanélküli vagyok, elvégeztem egy munkaügyi központ által szervezett tanfolyamot amely során keresetpótló juttatást kaptam, a tb-meg fizették, most magam után kéne, de ha pl van egy munkahelyed és utánna munkanélküli leszel akkor van 45 nap amit az állam fizet, ilyenkor is van, vagy rögtön fizetnem kell magam után???
A választ előre is köszönöm!!!

monalisa1 # 2013.05.23. 14:20

Próbáld igazolni, hogy a kérdéses időszakban is érvényes tanulói jogviszonyod volt.

monalisa1 # 2013.05.23. 14:17

Jogos a követelés veled szemben mert kb. fél évig nem volt TB jogosultságod, nemfizetés esetén adóként behajtják. A kiesett Ft/hó összeg időarányos. Kérhetsz részletfizetést.

Rengeteg ember "lazán" kezeli, hogy a hatóság szükség esetén nem tudja utolérni hivatalosan, aztán emiatt problémája adódhat.

Amikor kiköltöztél be kellett volna menni az okmányirodába...

Viola2 # 2013.05.23. 12:33

Szeretném megkérdezni, hogy mi a teendő akkor, ha ma kaptam a NAV-tól egy levelet, hogy 324000 Forintot fizessek be elmaradt TB miatt. Azt is írták, hogy a tértivevényes levelükre nem válaszoltam (amikor is cáfolhattam volna az állításukat). Én ilyen levélre nem emlékszem, mert nyilván komolyan vettem volna. A gondom az, hogy mivel mióta az eszemet tudom nappali tagozatos iskolába járok (középiskola, OKJ, egyetem), így a TB-t az állam állta. Körülbelül fél évig nem volt TB-m, mert kiderült, hogy egy régi lakcímemről kijelentett az új lakó, én meg akkortájt nem foglalkoztam ezzel. De ez is egy fél éves időszakot ölelt fel. Kérdésem az lenne, hogy jogos-e a követelés, mert én nem tartom annak. És mit lehetne tenni, ennek kiküszöbölésére? Köszönöm

morzsalina # 2013.05.21. 15:52

Ha május 02-tól munkába álltam, és a munkáltató fizeti a TB-met, és előtte munkanélküli voltam (ez idő alatt magamnak fizettem csekken TB-t), akkor a váltást jelezni kell valamely hatóság felé (NAV), hogy innentől a cégem fizeti, vagy nem szükséges? Köszönöm a választ! A.

monalisa1 # 2013.05.17. 12:25

Nyugodt lehetsz abban, hogy a NAV nem foglalkozik a TB befizetésed "eredetével", van nekik sokkal fontosabb dolguk elég - meg különben is.

mico01 # 2013.05.17. 10:25

Szeretném megkérdezni hogy ha magánszemélyként fizetem a TB-met mivel nincs munkaviszonyom akkor felmerülhet -e annak a ténye hogy az APEH ami már NAV megkérdezi hogy "ugyan már tisztelt hölgyem/uram ön miből fizeti a TB-t.. ?"

Tovább megyek: A válasz erre hogy, az egyik családtagom eltart tőle kapom ezt az összeget és én meg befizetem.

Akkor azt a családtagot be kell hogy valljam ki ő és akkor őt esetleg le ellenőrzik adóügyileg?

Tovább megyek: Ha ezen családtagom külföldön él (USA-ban legálisan)és tőle kapom a támogatást a NAV ezt, őt le ellenőrizheti adóügyileg?

Egyáltalán foglalkozik ezzel a NAV honnan van a TB-re szánt összeg?
Egyáltalán foglalkozik a NAV azon családtaggal aki eltart akár az(USA-ból)akár Magyarországon?

Köszönöm a válaszokat

Zengőbérci # 2013.05.15. 14:53

csipot 2013.05.11. 14:44 szia,erdeklodnek,hogy ha jelenleg Irorszagbol kapok munkanelkuli ellatast,a magyar munkugyi kozpont kozbenjarasaval,amibol termeszetesen fizetek biztositast az ir allam fele,viszont az allando lakcimem mar Magyarorszagon van ,akkor en itt az unios alapelveket figyelembe veve biztositott vagyok Magyarorszagon?Valaszod elore is koszonom!!!

Nem, mivel a Tbj. 5. § d) értelmében akkor lenne Mo-on biztosított, ha az álláskeresési járadékot a magyar munkaügyi központ fizetné.

Ön Írországban biztosított, ha az ottani jogszabályok szerint az álláskeresési járadékban részesülő személy biztosítottnak minősül.

Ezen, esetleges biztosítást Magyarországon akkor tudják elfogadni, ha azt az ír munkaügyi központ E301-es, vagy U1-es nyomtatványon leigazolja.

Zengőbérci # 2013.05.15. 14:45

doma79 2013.05.11. 21:42 Szép estét!

Világosítson fel valaki a tb-vel kapcsolatban,hogyan működik.Egy fél évig egyéni vállalkozóként dolgoztam,teljesítmény függő volt a fizetés.Teljesíteni nem mindig sikerült,így a járulékok nem lettek befizetve,a tb sem.Fél év után elküldtek..Most 4 órában dolgozom,be vagyok jelentve.Lebetegedtem,és akkor szembesültem vele,hogy nem vagyok benne a háziorvosom rendszerében,eddig nem voltam beteg.Nem is tudtam róla,hogy így nem tudnak nekem táppénzes papírt adni,mert nem vagyok megtalálható a rendszerben.Így,hogy dolgozom,elkezdtem apránként visszafizetni az elmaradt járulékokat...Kérdem én,ilyenkor mi a teendő?

Üdv.

T. Doma!

A vállalkozói járulék nem fizetés és a jelenlegi "piros lámpa" között nincs összefüggés.

Ha most 4 órában dolgozik és valóban be van (lenne) jelentve, akkor a háziorvosnál nem "piros", hanem "zöld" lámpát mutatna a "TAJ BSZJ".

Teendők: A munkaszerződést és a Tbj. 44. § (3)-(5) szerinti, a bejelentés tényét igazoló, a munkáltató által kiadott igazolást vigye be a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervének Nyilvántartási Osztályára és kérje, hogy az orvosnál megjelenő adatokat ennek alapján módosítsák.

Ezen igazolást a munkáltató az Ön kérése köteles kiadni!

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

(3) A foglalkoztató a biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos bejelentési kötelezettségét az Art. 16. §-ában foglaltaknak megfelelően az állami adóhatóságnak teljesíti.

(5) A foglalkoztató és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak nyilvántartásába való bejelentésre kötelezett más személy vagy szerv legkésőbb a bejelentést követő napon, illetve a biztosított vagy egyéb jogcímen egészségügyi szolgáltatásra jogosult személy kérésére három munkanapon belül köteles a bejelentésről igazolást kiadni a biztosított, illetve az egyéb jogcímen egészségügyi szolgáltatásra jogosult személy részére, mely tartalmazza a bejelentésben közölt adatokat és a bejelentés teljesítésének időpontját.

Ha ezzel megvan és amennyiben csupán ügyviteli hiba történt kérheti a keresőképtelenség visszamenőleges igazolását. A háziorvos a keresőképtelenséget csak 5 napra visszamenőleg igazolhatja, azonban az orvosszakértői bizottság akár fél évre visszamenőleg is. Ezt Önnek, illetve a háziorvosának kell kérelmezni. Lásd Ebtv. 45. §

(3) A keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható.
(4) Kivételesen indokolt esetben - a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az orvosszakértői szerv a keresőképtelenséget a vizsgálatra jelentkezés időpontjától legfeljebb hat hónapra visszamenőleg is igazolhatja.

Zengőbérci # 2013.05.15. 14:29

Ági29 # 2013.05.15. 12:12 Szeretném megkérdezni, hogy van egy 6 órás bejelentett munkahelyem és egy heti 10 órás bejelentett munkahelyem. Kiderült, hogy várandós vagyok, de még dolgozom. Az lenne a kérdésem, hogy a 6 órás munkahelyemről szeretnék táppénzre menni, mert fizikai munka, de a másikat szívesen folytatnám akár a terhességem 8. hónapjáig is. Lehetséges? Vagy mind a két munkahelyemről el kell mennem táppénzre?
Köszönettel

Lehetséges. Az Ebtv. értelmében az orvos munkakörönkét bírálja el a keresőképtelenséget, így előfordulhat, hogy valaki az egyik jogviszonyában keresőképtelen, a másikban viszont keresőképes.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

45. § (1) A betegség okozta keresőképtelenség elbírálásánál az a foglalkozás, illetőleg az a munkakör az irányadó, amelyben a biztosított a keresőképtelenségét közvetlenül megelőzően dolgozott.

(2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.

monalisa1 # 2013.05.15. 13:56

http://www.nav.gov.hu/nav/ugyfelszolg

Javaslom e-mailban érdeklődni a NAV területileg illetékes ügyfélszolgálatánál.

miracle.red # 2013.05.15. 12:21

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Az lenne a kérdésem, ha az önkormányzat fizeti egy évig a tb-t, arra jár a 45 nap passzív jogosultság?
Vagyis, ha van egy konkrét dátum az önkormányzat által kiadott igazoláson, pl. 2013. június 4-ig fizetik, akkor nekem mikortól kell ténylegesen fizetnem megint?
Június 5. vagy számoljak rá még másfél hónapot? Nem volt megszakítva az elmúlt 1 évben.

Előre is köszönöm!
Zs.

Ági29 # 2013.05.15. 10:12

Szeretném megkérdezni, hogy van egy 6 órás bejelentett munkahelyem és egy heti 10 órás bejelentett munkahelyem. Kiderült, hogy várandós vagyok, de még dolgozom. Az lenne a kérdésem, hogy a 6 órás munkahelyemről szeretnék táppénzre menni, mert fizikai munka, de a másikat szívesen folytatnám akár a terhességem 8. hónapjáig is. Lehetséges? Vagy mind a két munkahelyemről el kell mennem táppénzre?
Köszönettel

doma79 # 2013.05.11. 19:42

Szép estét!

Világosítson fel valaki a tb-vel kapcsolatban,hogyan működik.Egy fél évig egyéni vállalkozóként dolgoztam,teljesítmény függő volt a fizetés.Teljesíteni nem mindig sikerült,így a járulékok nem lettek befizetve,a tb sem.Fél év után elküldtek..Most 4 órában dolgozom,be vagyok jelentve.Lebetegedtem,és akkor szembesültem vele,hogy nem vagyok benne a háziorvosom rendszerében,eddig nem voltam beteg.Nem is tudtam róla,hogy így nem tudnak nekem táppénzes papírt adni,mert nem vagyok megtalálható a rendszerben.Így,hogy dolgozom,elkezdtem apránként visszafizetni az elmaradt járulékokat...Kérdem én,ilyenkor mi a teendő?

Üdv.

csipot # 2013.05.11. 12:44

szia,erdeklodnek,hogy ha jelenleg Irorszagbol kapok munkanelkuli ellatast,a magyar munkugyi kozpont kozbenjarasaval,amibol termeszetesen fizetek biztositast az ir allam fele,viszont az allando lakcimem mar Magyarorszagon van ,akkor en itt az unios alapelveket figyelembe veve biztositott vagyok Magyarorszagon?Valaszod elore is koszonom!!!

MsHeadlum # 2013.04.12. 08:40

Szia Nagyhajvezér!

Laikus vagyok, szintén most végeztem az egyetem.
Március 31-e után 45 nap türelmi idő van. Tehát Május 15-ig vagy biztosított, ezután ha nem szereztél munkát, akkor magadnak kell fizetni a TB. Nem tudom pontosan az összeget, havonta 6000 forint körül van. Az önkormányzat ezt átvállalhatja, kérelmezni kell. Azonban ezen kívül én semmilyen támogatásról nem tudok, amit pályakezdőknek nyújtanának.
Javítson ki valaki ha mégis.

Remélem segítettem.

nagyhajvezer # 2013.04.09. 12:46

Kedves Fórumtársak!

A problémámra sokfelé sok mindent olvastam már, így szeretnék egy rendszerezett és lehetőleg pontos választ kapni.

Szóval most diplomáztam, a jogviszonyom valamikor február elején szűnt meg, a diákmatricám március 31-el járt le. Az egyetem alatt, az elmúlt 3 évben dolgoztam gyakornokként 15 hónapot, részmunkaidőben, illetve alkalmi munkákat diákszövetkezeten keresztül.

A kérdésem az lenne, hogy akkor pontosan mikortól kell fizetnem az egészségügyi járulékot, és ennek mi a menete? Illetve van-e mód rá, hogy ezt nekem ne kelljen fizetni (önkormányzat, stb. átvállalja)? Ezen kívül van-e még bármilyen kötelezettségem? Illetve van-e lehetőségem igényelni valamilyen kedvezményt, kiegészítést, vagy támogatást a munkakeresési időszakra?

Szóval röviden arra keresem a választ, hogy milyen teendői vannak egy frissen diplomázott munkanélküli álláskeresőnek?

Válaszotokat előre is köszönöm!

További kellemes napot!

moraki # 2013.04.05. 18:29

Nekem a következő lenne a kérdésem. Külföldön élek, a TB-m megfizetésére is itt kerül sor. Azt a tényt, hogy külföldön dolgozom be is jelentettem, ezért az otthoni magyar TAJ-számomat "befagyasztották". Európai Uniós Egészségbiztosítási Kártyát helyettesítő dokumentummal rendelkezem az adott külföldi országból. A kérdésem, hogy ha Magyarországon szeretnék szülni, akkor ezt térítésmentesen megtehetem-e otthoni kórházban?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Moraki

kovi8484 # 2013.03.20. 15:39

Tisztelt Lima!
Kérdésedre válasz,a következő.

A NAV TB adótartozás miatt végre hajthat?
A nem fizetett TB esetében, a jogszabály alapján azt az adóhivatal kivizsgálja, és hivatalból megállapítja a járulékfizetési kötelezettséget. Nem fizetett és felhalmozódott összegekre az adóhivatal kamatot és bírságot számít fel, amit együttesen végrehajtóval hajtat be!

Hogyan hajt be a NAV adótartozást, közlés után?

  • Fizetés vagy nyugdíj letiltás
  • Gépjármű lefoglalással
  • Adótartozás, és felduzzadt pótlékok erejéig,minden tulajdonban lévő ingatlan beterhelésével.
  • Többszörösen, évek óta (súlyosan) felgyülemlett tartozás esetében végső megoldásként, ingatlan árverezéssel.

Gondolj bele, ha nem így lenne senki nem fizetne adót, hisz úgy sem történik semmi!

Mit tehetek, ha végrehajtás van ellenem?
Természetesen, mint minden adótartozás esetében itt is van lehetőség részletfizetési kérelmezésére, de mivel a részletfizetés nem jár alanyi jogon és nem automatikus, ezért a kérelemben felhozott érveknek megalapozottnak és szilárdnak kell lennie. Fontos, hogy nem tanácsos egyedül, szóbeszédre hagyatkozva kísérletezgetni. Érdemes szakértőre bízni, mert egy rosszul megírt kérelem akár visszájára is fordulhat.

Nincs fizetve a TB, ellát az orvos?
Az orvos tájékoztatást ad, hogy nincs fizetett biztosítás és erről nyilatkozatot irat alá a beteggel. Ennek ellenére alap, életmentő vizsgálatokban részesít. Vizsgálat költségeit természetesen rád terhelik.

Ki kérheti az önkormányzatot, hogy TB támogatásban részesítse.
Azok akik az egy főre eső nettó jövedelme a mindenkori nyugdíj összegét (28500 Ft) nem haladja meg, és ezt a szociális körülményei is ezt tükrözik.

Mit vizsgálnak a szociális körülmény megállapításánál?

  • házastárs és közeli hozzátartozók egy főre eső jövedelmét
  • kiadásait/bevételeit
  • gépjárművel rendelkezik-e a kérelmező
  • ingatlannal rendelkezik-e a kérelmező

Remélem tudtam segíteni!

http://www.kerelmek-beadvanyok.hu


Mérlegképes könyvelés
Pénzügyi és számviteli ügyintézés
www.kerelmek-beadvanyok.hu

pazs # 2013.03.20. 11:20

limma: ezt a helyi önkormányzatnál kell megérdeklődni, bizonyos jövedelemszint alatt az fizeti az illető helyett a tb-t.
A NAV nem fogja elárverezni a lakását, csak egész egyszerűen nem fogják ellátni, ha beteg.

dtida # 2013.03.20. 11:05

Nyugdíjszakértő:
http://szepkor-nyugdij.hu/

limma # 2013.03.20. 09:54

Ez alól csak azok képeznek kivételt, aki saját maguk nem kötelezettek járulékfizetésre, helyettük a központi költségvetés „Magyar Állam” teljesít járulékfizetést. Ide tartoznak pl. a nyugdíjasok, GYES-en, GYED-en, ápolási díjban részesülők, nappali tagozaton tanulók, szociálisan rászorultak.

Kik a szociálisan rászorultak?

Mi van, ha valaki nem tudja fizetni?

A NAV elárverezi a lakását?

kovi8484 # 2013.03.16. 11:48

TB egy közös kockázatvállaláson alapuló kötelező biztosítási rendszer, amely fedezeti elven alapul. Vagyis, a TB egy kötelezően fizetendő biztosítás, és nem egy szolgáltatás, amiért csak az igénybevételekor kell fizetni. Azok, akik Magyar Köztársaság területén bejelentett lakóhellyel rendelkeznek, és nem biztosítottak, azoknak egyéni, kötelező TB fizetési kötelezettségük van.

Ez alól csak azok képeznek kivételt, aki saját maguk nem kötelezettek járulékfizetésre, helyettük a központi költségvetés „Magyar Állam” teljesít járulékfizetést. Ide tartoznak pl. a nyugdíjasok, GYES-en, GYED-en, ápolási díjban részesülők, nappali tagozaton tanulók, szociálisan rászorultak.

Álláskeresési járadék megszünése után, a regisztrált együttműködő kérheti az önkörmányzattól, hogy TB támogatásban részesítse. Érdemes rendezni a TB hátteret, mert a nem fizetett és felhalmozódott összegekre az adóhivatal kamatot és bírságot számít fel!

http://www.kerelmek-beadvanyok.hu


Mérlegképes könyvelés
Pénzügyi és számviteli ügyintézés
www.kerelmek-beadvanyok.hu

monalisa1 # 2013.03.11. 11:25

htt://www.nav.gov.hu/nav/ugyfelszolg

monalisa1 # 2013.03.11. 11:24