TB fizetés


jávorfa # 2012.11.14. 08:42

A kérdésem, csak az lenne havi 8 napot dolgozom ami után fizetik a tb , de a többi napok után nem. Akkor most nekem kell-e külön fizetnem! Ebben az évben végig így dolgoztam , de én még nem fizetem. Köszönöm a választ előre is.

andi1971 # 2012.11.12. 06:15

Sziasztok
Azt szeretném meg tudni ha valaki volt 2008-ban betegségre nyugdíj felül vizsgálaton , de nem érte el az 50%
csak a 40% annak nem érvényes a tb kártya ?
Üdv Andi

Zulu # 2012.11.10. 16:38

Tisztelt fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni! Ez év június végéig élt hivatalosan a hallgatói jogviszonyom egy felsőoktatási intézményben végbizonyítványom megszerzése miatt. De október 31-ig volt diákigazolványom. Tudtommal nov. 1-től kellett volna státuszomat lejelenteni a munkanélküli hivatalban. Most akkor a tb járulékomat ki és meddig fizeti, fizette meddig? Fontos lenne...
Természetesen első dolgom lesz hétfőn a NAV-nál érdeklődni efelől, de most nagyon idegesít a dolog.
Köszönöm előre is a választ!

Norbig # 2012.10.30. 12:23

Bocsi, helyesen: az orvosnál NEM bukik ki...

Norbig # 2012.10.30. 12:22

Kedves kovalik!

Az orvos csupán annyit lát, hogy jelenleg rendezett a jogviszonyod és az alapján részesít ellátásban.

Az orvosnál bukik ki, hogy nem volt rendezett a tb-d.
Más kérdés, hogy a NAV "észlelheti", de ha a munkáltatód kezdi fizetni a járulékokat, akkor nem nem törvényszerű.

katababa01 # 2012.10.28. 10:55

hello!
olyan kérdésem lenne, hogy nappali tanulói jogviszony van, akkor ugye az állam fizeti a tb-t, de hamarosan egy 6 órás bejelentett munkahelyem lesz, akkor automatikusan a cég fogja fizetni? vagy lehetséges e olyan hogy két helyről lenne fizetve?

köszönöm a választ!

Rexor # 2012.10.26. 09:14

Kedves Andrea,

Ha novemberben mész orvoshoz, akkor már a munkaadód révén biztosított leszel, tehát ezzel nem lesz gonodod. Az más kérdés, hogy az egészségügyi szolgáltatási járadékot fizetni kellett volna, ezt behajthatja rajtad a NAV.

kovalik # 2012.10.26. 07:32

Kedves Fórumozók !
Segítsége szeretnék kérni:
Novembertől lesz állásom, de előtte nem fizettem a tb-t magamnak mert munka nélkül voltam, tehát nyilván van tartozásom a Tb felé.Ha november után megyek orvoshoz(amikor is már fizetem rendesen a tb-t), akkor az orvosnál a rendszerben hogy jelentkezik ez ? Ellátásra jogosult vagyok vagy nem ? Kibukik, hogy nem fizettem évekig ? Köszönettel Andrea

Natti24 # 2012.10.26. 05:15

Sziasztok!

Az egyik ismerősömet munkahelyi baleset érte Németországban,1 éve dolgozik kint és mikor megtörtént a baleset meg is műtötték kint másnap,a szerződése szerint kiküldetésben van kint,de viszont kapott adó papírt is,hogy mennyit vonnak le tőle stb.A magyar Tb kéri a munkavállalási igazolást és addig míg nem kapják meg addig felfüggesztették a magyar táppénzt!Az lenne a kérdésem,hogy ilyenkor mindkét táppénzre jogosult-e?A balesetről megvan a német baleseti jegyzőkönyv is,ilyenkor a kórház nem jelenti a balesetet, nem értem ezeket a dolgokat,hogy -hogyan is működnek!
Köszönöm válaszát!

Szinuhe1 # 2012.10.23. 20:14

Kedves Fórumozók!

Körülbelül 1 hónapja rendelkezem rehab kártyával, de nem dolgozok több mint 10 éve. Eddig én fizettem magamnak a TB-t, de büszke kártyabirtokosként nem tudom kell-e még fizetnem tovább, vagy ez csak a munkáltatókra vonatkozik?
Segítség!!:)

Mariann222 # 2012.10.18. 10:22

Kedves Fórum!

A Párom Vajdasági, januárban lett magyar állampolgár, vagyis most kettős állampolgár. Az állampolgársági eskü letétele után be is jelentkezett hozzám állandó lakcímre. Azóta sem kapott munkát, jelenleg is regisztrált munkanélküli. Most hallottam egy ismerősömtől, hogy a munkanélkülieknek is kell TB-t fizetni. Valóban így van? Meddig mentesül a munkanélküli a fizetési kötelezettség alól.TB-t nem vettünk igénybe, de adókártyát és TB kkártyát is kértünk számára, hogy minél előbb munkát tudjon vállalni. De sajnos hiába a 4 nyelv tudás és a közgazdasági diploma a környéken nem talált állást. Szerbiában van betegbiztosítása, és állandó bejelentett lakása is.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget.

Verus53 # 2012.10.06. 07:26

Verus53

Kedves Intentio, 1998.jan.01. előtt egykorú okirattal ÉS tanúvallomással, vagy egykorú okirattal VAGY tanúvallomással? Tehát elég lehet-e a tanúvallomás? Akikkel együtt dolgoztam, azok közül 2 ember tanúskodna ( a többiek nem élnek már). Személyesen kell tanúskodniuk? Illetve milyen jogkövetkezménye lesz az akkori munkáltatóra nézve ha nem voltam esetleg bejelentve? Egyéni vállalkozó, 1997-ben megszűnt a vállalkozása, már nyugdíjas. Köszönettel,Verus

Intentio:
"Az 1998.01.01. előtti jogviszonyok fennállását egykorú okirattal és tanúvallomással is lehet igazolni.

1997.12.31. utáni biztosítási időt szolgálati időnek elismerni csak akkor lehet, ha az előírt nyugdíjjárulékot a biztosítottól levonták és megfizették. (Tny. 37. §)

A jogviszony tartama igazolható (harmonika szerű) TB igazolvánnyal, munkakönyvvel, vagy Igazolás a munkaviszony megszűnésekor elnevezésű nyomtatvánnyal.

Ezen kívül érdemes megnézni a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság NYENYI, valamint az APEH (NAV) és az EBSZSZ (volt MEP) nyilvántartását."

zsuzsa75 # 2012.10.04. 22:07

Tisztelt fórumozók!
3 évig nem fizettem TB-t.Munkanélküli voltam és nem kaptam már semmiféle támogatást.Most a férjem keresetéből fizetjük.Sajnos egy összegben kellene kifizetni 140 000Ft-ot.Ha fizetési könnyítést kérek,azt max.hány hónapra lehet megkérni?

Bea78 # 2012.09.27. 13:22

Kedves Forum!
A kerdesem az lenne, hogy 18 ev kulfoldon (USA) tartozkodas utani hazatelepulesem eseten hogyan tanacsolt ujra elkezdenem fizetni az egeszsegugyi jarulekot? Annak idejen nem jelentettem be, hogy kulfoldre tavoztam es most mar tudom, hogy 2007 ota van egy torveny, ami kotelezi az allando magyar lakcimmel rendelkezoket, h fizessek a havi jarulekot allampolgari kotelessegkent. Sajnos tobben bele is futottak abba, h akar 5 evre visszamenoleg kovetelik ezt az osszeget rajtuk, ha nem EU-s tagallamban elnek ott kotott biztositassal. Nos, engem meg nem kerestek meg ezzel, de nem szeretnem felkelteni a NAV figyelmet azzal, h megjelenek az APEH-nal es felteszem ott ezt a kerdest. Egyszerubb lenne eloszor "kijelentkeznem" majd ujra "bejelentkeznem"? Van ebben valami precedens talan? Koszonom szepen valaszukat.

Danee90 (törölt felhasználó) # 2012.09.15. 07:24

Tisztelt Fórumozók!

A következő lenne a problémám:
A NAV-tól (APEH) édesanyámnak szüksége lenne a tavalyi évről egy jövedelemigazolásra. Kb 2002-től 2010-ig alkalmi munkavállalói könyvvel dolgozott, ez után egy munkahelyváltás volt, de talán már a következő hónaptól folytatta szintén alkalmi munkavállalóként. Jelenleg is ezen a helyen dolgozik, havonta kb 15 napot van bejelentve a munkáltató által. 1990-től 1993-ig GYES-en volt velem, 1993-tól 2001-ig otthon volt, nem dolgozott. Nem tudom hogy ebben a 8 évben fizetett-e TB-t.
A kérdésem az lenne, hogy ezek közöl akkor mely időszakra volt rendesen fizetve a TB-je?
Főleg az érdekelne hogy jelenleg (a havi 15 bejelentéssel az APEH felé) biztosítva van-e? Illetve ha nincs, akkor visszamenőleg 5 évre behajtják-e a TB összegét ha a jövedelemigazolás kikérésekor látják hogy nincs biztosítva?
Talán kicsit zavaros lett, de remélem azért érthető.

Köszönöm a válaszokat!

intentio # 2012.08.30. 08:02

Claudia075

Magyarországon társadalmi kockázatközösségen alapuló, kötelező egészségbiztosítás van. A jogi háttere a következő:

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről1

Tbj. 2. § (1)2 A társadalombiztosítás Magyarország állampolgárait és e törvény külön rendelkezése alapján más természetes személyeket az e törvényben meghatározott szabályok szerint magába foglaló, társadalmi szintű kockázatközösség.

(2)3 A társadalombiztosításban való részvétel a törvényben meghatározott szabályok szerint kötelező.

(3)4 A kötelező társadalombiztosítás rendszerében a biztosított – e törvény vagy társadalombiztosítási ellátást megállapító törvény eltérő rendelkezése hiányában – az egyéni felelősség elvének megfelelően, az e törvényben meghatározott járulékfizetési kötelezettség alapján szerezhet jogot saját maga és törvényben meghatározott hozzátartozója javára az egyes társadalombiztosítási ellátásokra. A pénzbeli társadalombiztosítási ellátás összege – ha törvény kivételt nem tesz – arányban áll a biztosítottnak az ellátás fedezetére szolgáló járulék alapjául szolgáló jövedelmével.

Magyarország Alaptörvénye

XIX. cikk
(1) Magyarország arra törekszik, hogy minden állampolgárának szociális biztonságot nyújtson. Anyaság, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibáján kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

(2) Magyarország a szociális biztonságot az (1) bekezdés szerinti és más rászorulók esetében a szociális intézmények és intézkedések rendszerével valósítja meg.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

6. § (1) A Tbj. szerint biztosított személy valamennyi, e törvényben szabályozott ellátásra jogosult.

(2) A II. és III. fejezet alkalmazásában a Tbj. szerinti biztosítottal azonos ellátás illeti meg a Tbj. szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeket, ideértve azokat a személyeket is, akik után a központi költségvetés egészségbiztosítási járulékot fizet.

29. § (4) A Tbj. szerint biztosított vagy egészségügyi szolgáltatásra jogosult személy az egészségügyi szolgáltatás igénybevételéhez - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a Társadalombiztosítási Azonosító Jelét (a továbbiakban: TAJ szám) igazoló hatósági igazolványát köteles bemutatni.

(Nem, senkit "nem hajtanak ki a rendelőből, ha haldoklik", sűrgősségi (életmentő) ellátásra mindenki azonnal jogosult anélkül, hogy a biztosítását vizsgálnák.

Aki nem biztosított és más módon sem mentesül az eü-i szolg. járulékfizetési kötelezettség alól (erről a lehetőségről ha visszalapoz részletesen olvashat) az köteles a Tbj-ben meghatározott összegű eü-i szolg. járulékot fizetni.

A járulékkal a NAV foglalkozik, megfizetésének az elmaradása esetén az adók módjára hajtandó be. Lásd az Art. rendelkezéseit.

(Ha ellátják és kiderül, hogy nincs biztosítása, sőt ezen járulékot sem fizette értesítik a NAV-ot és a járulékot 5 évre visszamenőleg kiróják. Ezt kell befizetni és nem az ellátás költségét.)

Claudia075 # 2012.08.30. 07:02

Kedves Fórumozók, Magyarországon lehetséges-e orvosi ellátásért az ellátáskor fizetni? Természetesen NEM MAGÁN praxisra gondolok. Ha nem fizetem az eü-i hozzájárulást, mert nem volt bejelentett állásom az elmúlt 20 évben és orvosnál sem voltam 20 éve (akár milyen hihetetlen), egy-egy esetleges vizsgálatnál a jövőben lehet adott alkalommal fizetni a dokinak? Vagy akkor is kihajtanának a rendelőből, ha haldoklom?
Avagy ellátnak és "csekket" küldenek utána?

A nem fizetett EHO összegét ráterhelnék saját tulajdonra? Vagy miként hajtanák be, ha megtennék? Vagy netán börtön járna érte?

Köszönöm!

LoriEsq # 2012.08.29. 19:26

12 eve elek az USA-ban, kettos allampolgar vagyok. Nemreg kaptam egy levelet a NAVH-tol, hogy ot evre visszamenoleg fizessek tb jarulekot. Allando lakcimemrol nem jelentkeztem ki eddig, de ez 2007 elott nem is volt problema. Most azzonnal kijelentkeztem kislanyommal egyutt, hogy a tovabbi zaklatasnak eleget vegyem. A kerdeses idoszakban mint szovetsegi, mint helyi jarulekot fizettem az USA-ban, emellett maganbiztositassal is rendelkezem. Felhaboritonak tartom, hogy a NAVh a sajat mulasztasat kihasznalva igy akar nyereszkedni a kulfoldon elo magyarokon, hiszen 2007-ben a rendelet eletbe leptekor en semmmifele ertesitest nem kaptam. Persze ha tudom, mar reg kijelentkeztem volna, de meg sem kerdeztek, szuksegem van-e magyar egeszsegbiztositasra. Az USA-ban a jelenlegi torvenyek alapjan meg nem kotelezo a tb biztositas, minenki magan uton, vagy alapitvanyokon keresztul reszesul ellatasban, igy allamilag nem lehet kenyszeriteni a polgarokat a vasarlasra. Milyen jogorvoslati lehetoseg all a rendelkezesemre? En keptelen vagyok ezt a hatalmas osszeget kifizetni. Tisztaban vagyok azzal is, hogy ez rengeteg kettos allampolgart erint, akik talan meg gyerekkent kerultek kulfoldre es a szuleik nem jelentettek ki oket. Azt is tudom, hogy az unios orszagokkal ellentetben az USA-val nincs hasonlo egyezmeny es ez szornyu helyzetbe hozza a kulfoldon elo amerikai magyarokat.

Valaszat elore is koszonom.

intentio # 2012.08.29. 07:46

Verus53

Az 1998.01.01. előtti jogviszonyok fennállását egykorú okirattal és tanúvallomással is lehet igazolni.

1997.12.31. utáni biztosítási időt szolgálati időnek elismerni csak akkor lehet, ha az előírt nyugdíjjárulékot a biztosítottól levonták és megfizették. (Tny. 37. §)

A jogviszony tartama igazolható (harmonika szerű) TB igazolvánnyal, munkakönyvvel, vagy Igazolás a munkaviszony megszűnésekor elnevezésű nyomtatvánnyal.

Ezen kívül érdemes megnézni a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság NYENYI, valamint az APEH (NAV) és az EBSZSZ (volt MEP) nyilvántartását.

Verus53 # 2012.08.27. 15:18

Kedves Hozzáértők,

A nyugdíj topicban nem kaptam választ erre:
szolgálati időm egy részéről nem áll rendelkezésre adat az onyf-nél és nálam sem, az akkori munkáltatóm jogutód nélkül megszűnt. A volt cégvezető igazolná, hogy ott dolgoztam, de attól tart, hogy ha a könyvelő nem jelentett be, akkor ez rá nézve komoly jogkövetkezménnyel járhat. A volt cégvezető már nyugdíjas és a cég megszűnt. Érheti valóban bármi negatívum ha igazolja nekem, hogy ott dolgoztam? Vagy úgy sem ér semmit ha ad egy igazolást ha egyszer nem tudjuk mekkora volt a fizetésem?

tiktaalik # 2012.08.22. 10:40

Tisztelt Fórumozók!

Két hónapja nem fizetem a TB-t.
Ha most befizetném egy összegben,akkor meg lennék büntetve valamennyivel?

Kewendi # 2012.08.08. 17:31

Kedves Fórumozók!

Olvastam már korábbi hozzászólásokat és csak megerősítést, illetve jogszabályi hivatkozást szeretnék kérni.

Az ügyem: Kínába megyek kínai állami ösztöndíjjal tanulni 3 évre és az itthoni hallgatói jogviszonyom megszűnt, mivel most nyáron lediplomáztam. Voltam ma bent az OEP-nél érdeklődni, hogyan tudnám elkerülni az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetését, ha egyszer már kint lesz biztosításom és nem leszek itthon, hogy igénybe vegyem a hazai egészségügy csodás szolgáltatásait. A válasz egy kárörvendő sehogy volt az ügyintéző részéről, amit nem akarok elhinni. Írtátok itt korábban, hogy a magyarországi lakóhelyről való kijelentkezés lehet a megoldás. Az ideiglenesen külföldön tartózkodás bejelentése nem elég? Milyen negatív jogkövetkezménye van ennek?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

nandy # 2012.08.08. 09:34

Főállású vállalkozóként legalább a minimálbér alapján fizetni kell a járulékokat, függetlenül a tényleges bevételtől.
Érdemes lenne megfontolni a vállalkozás megszüntetését vagy szüneteltetését. Fontos megjegyezni, hogy ameddig ezt nem teszed meg, addig ketyeg a járulékod. A ház pedig fizessen alkalmazottként,vagy ha van vállalkozó ismerősöd, próbáljátok rajta keresztül megoldani.

reni01 # 2012.08.07. 14:58

T. Cím! Érdeklődnék, hogy főállásom megszünt, viszont van egy egyéni vállalkozásom (lépcsőháztakarítás) most nem tudom mi lesz? előlép főállásba a takarítás, és adózom a pusztán 38000/ft-os jövedelmem után, mindaddig míg nem találok mást?52 éves vagyok,más jövedelmem nincs. nem akarom elhinni, ha havi 60000-el kevesebb a bérem, még adóznom is kell....köszönöm

nandy # 2012.08.07. 12:01

A svéd biztosító igazolása kell arról, hogy ott kint biztosított vagy.
(Két országban nem is lehetsz egyszerre)