TB fizetés


Adrika33 # 2012.08.06. 13:54

Üdvözlöm,

Én jelenleg Svédországban élek a párommal, aki svéd állampolgár. Jelenleg nem dolgozom, de otthon fizetem az egészségbiztosításomat ( 6390.-/hó).
A párom biztosítója által viszont itt is biztosítva vagyok, tehát jogosult vagyok ingyenes orvosi ellátásra.
Az állandó lakcímem még Magyarországon van, de 2 évre van tartózkodási engedélyem Svédországban is.

Ebben az esetben kell-e tovább fizetnem az eü szolgáltatási járulékot? Ha nem, kell-e valamilyen módon igazolnom az itteni biztosításomat?

Válaszát előre is köszönöm!

Rexor # 2012.08.06. 07:41

Kedves Anita,

Ha van ügyfélkapus elérésed könnyen le tudod ellenőrizni. Ha nincs az OEP-et kérdezd meg.

Liliom9 # 2012.08.06. 05:30

Tisztelt Szakember!

7 hónapos tartozásom van a Tb-járulékot illetően.
2012 januártól kellene visszamenőleg befizetnem a havi összegeket,de egy összegben ezt nem tudom megtenni.
Viszont sürgős orvosi kivizsgálásra szorulnék.
Ha az augusztusi Tb-t már befizettem, akkor él a TAJ kártyám és ellátnak vele?
És a havi befizetésem után hány nappal tudom igénybe venni?
Nagyon fontos és sürgős lenne minél előbb:(

Köszönettel:
Anita

intentio # 2012.07.18. 12:47

Ha a biztosítással nem rendelkező magyar állampolgárnak, aki egyéb okból sem mentesül az eü-i szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség alól elhelyezkedik az EU egyik tagállamában, akkor ezen tényt az un. A1-es nyomtatvánnyal tudja igazolni.

Ezen igazolás bemutatásával mentesül Magyarországon az egészségügyi szolgáltatási járulék további megfizetése alól.

Az A1-es nyomtatványt a tagállam nyelvén állítják ki, annak lefordítása nem szükséges.

bony # 2012.07.13. 21:43

Szép estét...olvastam a fórumot meg találtam is hasonló választ,de nem friss, és nem tudom változott e azóta valami...
A történet a következő lenne a Páromnak áprilisban megszűnt a munkaviszonya azóta nem fizette a tb-t sem ,viszont külföldön talált munkát hivatalosan be van jelentve,és hamarosan kiköltözik az egész család én még gyesen vagyok...
Kérdésem az lenne hogy ha nem élünk majd itthon akkor kell e fizetni a tb-járulékot? Ha nem kell mi kell hozzá ,hogy ezt elintézzük, csak személyesen lehet vagy én is intézhetem a Páromét...A családtámogatást kintről fogom kapni, ezt a MÁK-nál kell intézzem azt tudom... csak nem szeretnénk majd meglepetés csekkeket kapni...jobb az ilyesmikkel tisztában lenni...
Előre is köszönöm a választ!

scsa # 2012.07.12. 14:07

Koszonom Nandy!

nandy # 2012.07.12. 13:40

Feleséged a szülés napjától gyes-re lesz jogosult, így attól a naptól nem kell fizetnie a havi 6.390,-Ft-ot, csak a szülés előtti pár napra esőt - ez napi 213,-Ft.

Hozzátartozó jogán szerzett ellátás már évek óta nincs.

scsa # 2012.07.11. 15:35

Udvozlom!

Felesegem tartos munkanelkulikent fizeti maga utan a tb jarulekot (6390 ft/ho), jelenleg 8 honapos terhes, a kerdesem az lenne hogy ha pl aug 3-an szulne meg akkor be kell e fizetni a teljes augusztusi honapra jaro tb-t? Illetve az is erdekelne hogy ha nekem van allasom akkor kellett volna e egyaltalan fizetnunk eddig is (csak e.u. ellatasra hasznalta a tb-t)?

Elore is koszonom:

Biro Istvan

Lulu1 # 2012.07.06. 13:51

Jó napot kívánok!

Édesapám ápolási díjat kap és most kórházba került, tehát nem tudja ellátni a feladatát, ezért vissza kell mondanunk az ápolási díjat. Sokáig lesz kórházban.

Kérdésem az lenne, hogy ezek után kell e valahogy TB-t fizetni, hogy ellássák a kórházban? Illetve mikortól kell fizetni, a kórházba kerülés napjáig jár neki az ápolási díj? Vagy esetleg van néhány nap melyen táppénzen lehet ápolási díj mellett is, mert ugye ez is munkaviszonynak minősül, tehát a TB-je fizetve van/volt. Vagy a kórházba kerülés napjától kell fizetni a TB-nek?

Várom válaszukat
Köszönettel
Lulu

intentio # 2012.07.06. 13:02

Így van, ezen idő -mivel nyugdíjjárulékot erre az időre nem fizettek- nem minősül szolgálati időnek Tny. 3. § (1), ugyanakkor a jövőre vonatkozóan felhívom szíves figyelmét a Tbj. 34. § által biztosított lehetőségre, amely szerint a biztosítás szünetelésének időtartamára -az előírt járulék megfizetése mellett- köthet megállapodást.

A biztosítás szünertelését a foglalkoztatónak kell a NAV felé bejelenteni és erről a biztosítottnak igazolást kiadni. Tbj. 44. § (3)-(5).

Az Eü.i szolg járulék összege havi 6390 Ft.-, napi 213 Ft.- ((Tbj. 19. § (4), 39. § (2))

A további eljárásjogi szabályokkal kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal a NAV ügyfélszolgálatához.

Tbj. 1997. évi LXXX. törvény
Tny. 1997. évi LXXXI. törvény

Heki.kutya # 2012.07.04. 15:30

Kedves Intentio!
Akkor ha fizetek is, semmiképpen nem számít majd bele a szoláglati idő pl a nyugdíj megállapításánál?
Egyébként ezt a fiz. nélküli szabit gondolom a munkáltatóm fogja bejelenteni a nav felé (vagy én is megtehetem, mert eléggé hanyagok a cégnél, jobb lenne magamnak intézni...).
Külön határozatot kapok a fizetési kötelezettségről, vagy magamtól kell kiszámolni és utalnom az x naponkénti 250 vagy mennyi forintot?

Heki.kutya # 2012.07.04. 15:20

Kedves Intentio!
Akkor ha fizetek is, semmiképpen nem számít majd bele a szoláglati idő pl a nyugdíj megállapításánál?
Egyébként ezt a fiz. nélkóli szabit gondolom a munkáltatóm, fogja bejelenteni a nav felé. Külön határozatot kapok a fizetési kötelezettségről, vagy magamtól kell kiszámolni és utalnom az x naponkénti 250 vagy mennyi forintot?

intentio # 2012.07.04. 13:40

Az előző válasz sajnos nem helyes.

A Tbj. 7. § szerint szünetel a biztosítás a fiznélküli ideje alatt.

Az Ebtv. 29. §. (9)-(10) értelmében fiznélküli esetére a 45 napos eü-i szolgáltatási jogosultság meghosszabbítás nem alkalmazható, azaz a fiznélküli idejére fennáll az eü-i szolg-i járulék fizetési kötelezettség, amit az állami adóhatóság felé kell teljesíteni.

A fentiek megfizetése után sem minősül ez az idő biztosításnak!!!

pazs # 2012.07.04. 12:45

Nem szünetel, végig biztosított voltál, nem kell fizetned.

Heki.kutya # 2012.07.04. 12:14

Kedves Fórumozók!
Segítenétek abban, hogy ha folyamatos munkaviszony mellett kivettem egyszer kétnapos és kétszer egynapos fizetés nélküli szabadásgot pár hónapja(vizsgára mentem), akkor a biztosítási jogviszonyom ez alatt szünetelt-e, illetve kell -e befizetnem valahova eü- hozzájárulást stb, hogy ezek a napok is biztosítottnak számítsanak.
Köszönöm a válaszokat

nandy # 2012.06.28. 10:09

Duddux: megállapodást kell kötni az Egészségbiztosítási Pénztárral.

szentmárton # 2012.06.27. 08:14

A jelenleg hatályos jogszabályi előírások értelmében annak a belföldi magánszemélynek,
akinek az egészségügyi szolgáltatás igénybevételét megalapozó jogviszonya rendezetlen, a
megfelelő egészségügyi ellátás megszerzése érdekében 2012-ben havonta 6.390 forint
(naponta 213 forint) összegű egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie,
függetlenül attól, hogy az orvosi ellátást ténylegesen igénybe veszi-e vagy sem.
Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételét megalapozó jogviszony akkor rendezetlen,
ha a magánszemély nem biztosított (pl. nincs munkaviszonya), egészségügyi
szolgáltatásra egyéb jogcímen sem jogosult és nem tartozik közösségi
rendelet/ nemzetközi egyezmény hatálya alá sem.
Az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak és ezen belül a biztosítottak körét a
társadalombiztosításról szóló törvény tételesen meghatározza (ide tartoznak például azok,
akik munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati vagy más szolgálati jogviszonyban
állnak, illetve akik álláskeresési támogatásban, táppénzben, terhességi-gyermekágyi
segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési
támogatásban, ápolási díjban részesülnek).
Abban az esetben, ha nem tartozik a törvény által meghatározott körbe, akkor az
egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére irányuló kötelezettségét annak
keletkezésétől számított 15 napon belül a Nemzeti Adó-és Vámhivatalhoz be kell
jelentenie.

fvidocq # 2012.06.26. 07:26

Tisztelt Jogifórum!

A következő kérdéssel fordulnék Önökhöz:
Lányom tavaly érettségizett, azóta Brüsszelben lakik az édesapjánál.
Idén áprilisban nőgyógyászati vizsgálaton volt a XVIII. kerületi
SZTK-ban, ahol kiderült, hogy tavaly dec. 16-a óta nincs biztosítása.
A napokban levelet kapott a NAV-tól, melyben arról értesítették, hogy
a mai naptól december 16-ig visszamenőleg meg kell fizetnie a
TB-járulékot. Az érettségi óta nincs munkaviszonya, tanulmányokat sem
folytat még. Kérdésem, hogy egyetlen orvosi vizsgálat miatt valóban az
egész kieső időszakra fizetnie kell?
Én is hasonló cipőben járok: kb. 1 éve munkanélküli vagyok, az
ellátásra való jogosultságom március végével megszűnt. Azóta semmilyen
orvosi ellátást nem vettem igénybe. Nekem is visszamenőleg kell
fizetnem a TB-járulékot? Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy ilyen
esetekben milyen TB-fizetésre kötelezhető az ember, illetve milyen
méltányosságot lehet igénybe venni?
Előre is köszönöm válaszukat.
Tisztelettel,
Takács-Maschek Rita

Duddux # 2012.06.25. 10:19

Tisztelt Szakértő!

Édesanyám Lengyelországban él 16 éve, kettős (magyar - lengyel) állampolgár.
Most haza költözne néhány hónapra, erre az időszakra szeretnénk ha lenne magyar társadalombiztosítása.
Hogy/hol tudjuk ezt elintézni? Mennyibe kerülne?

Válaszukat előre is köszönöm!

mozilla # 2012.06.19. 20:24

Kedves burgonya !
Neked válaszolok, mint érintett szintén.A Honvéd Kórház visszaállt a régi rendszerére és csak a rendvédelmi szervek, a Máv dolgozóit fogadja. Édesapám katona volt, még sosem voltam más kórházban immár 60 éve. Krónikus betegséggel kezelnek 15 éve a Honvédban és én is megkaptam, hogy április 1-i határozat szerint az orvos adhat tanácsot, gyógyszert írhat fel, de ha elküld más vizsgálatra, azért fizetni kell.

Kérni kell méltányossági elbirálást arra hivatkozva, hogy előzetesen is odajártál. Nomtatvány a recepción van.
Ebben az esetben elbirálják , illetve, ha olyan vizsgálatot kell végezni, hogy más intézményben nem végezhető el. ( 2 rublika van a papíron )
Mellékelni kell a dokumentációkat.
Katonaorvos ismerősöm felnőtt gyerekeinek évente kell megigényelni az igényjogosultságot.

Szabad orvos választás.............

---józsef--- # 2012.06.19. 17:35

Kedves fórumozók/hozzáértők.

Az lenne a kérdésem:

Vállalkozó voltam. A vállalkozói engedélyemet visszaadtam, az apehnál tartozásom van. Társadalombiztosításom nincs. Ha az apeh által kiadott csekken fizetem a havi 6300ft-ot, az adósságom csökken, de így lesz biztosításom? Mit kell tennem, hogy egészségügyi ellátásba részesüljek?
Köszönettel: József

kadi303 # 2012.06.13. 09:50

Tisztelt Szakértők!

Csekkes TB befizetésről kérdezek!
A mai napon megküldtem az egyetemnek egy kérelmet, hogy töröljenek a hallgatók névsorából, eddig az egyetem fizetett utánam TB-t. 3 hónapos terhes vagyok decemberben fogok szülni.
A kérdéseim: melyik hónaptól kell magamnak csekken befizetnem a TB-t (június, július, augusztus)? Illetve jól tudom, hogy csak a szülésig kell fizetnem mert utána az alanyi jogon járó Gyes-sel 3 évig újra biztosított leszek? Úgy tudom a Gyes összegéből nem vonják, de azzal, hogy Gyes-en vagyok, egyben biztosított is. Igaz ez? Munkaviszonyom még nem volt, csak hallgatói jogviszony!

Válaszukat előre is köszönöm!

folkbela # 2012.06.12. 10:34

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésem lenne:

Családi gazdaság (3 tagja van) esetében a családi gazdálkodó egyéni vállalkozói igazolvány alapján végzi a tevékenységét. A családi gazdaság egyik tagjának azt mondták, hogy 2011.04.01.-től őstermelői igazolványt kell kiváltania. Ezt ki is váltotta, majd 2012. 02. hónaptól táppénzt igényel őstermelői jogviszonya alapján. A járulékbevallásokat az őstermelői adószámra adták be, de a családi gazdaság bevételei stb. alapján szerepelnek a járulékok rajta. Kérdésem, hogy fennállhat-e így a biztosítás és jár-e az illetőnek táppénz?

fvidocq # 2012.06.08. 16:45

Tiszteletem.

Az iránt érdeklődnék,hogy mi a teendő akkor ha a feleségem munkanélküli és semmilyen ellátásban nem részesül.Tb ellátásban sem.Én nyugdíjas vagyok.Az én jogomon kaphat-e ellátást?

Köszönöm a segítséget.

fvidocq.

Stassy # 2012.06.06. 15:45

Tisztelt Fórumozók.
Én egy 10hetes veszélyeztetett kismama vagyok aki táppénzre került és a szülésig azon is maradok.A kérdésem az lenne,hogy fizethetek e a táppénz mellett egészségügyi biztosítást,hogy mire odajutok,normális gyedet kaphassak,mert ugye annak az összege a biztosításban töltött idő és a befizetés mértékétől függ.Nagyon megköszönném ha valaki tudna nekem ebben segíteni.
Köszönettel: Stassy