Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

TB fizetés

Zengőbérci # e-mail 2013.05.15. 16:45

doma79 2013.05.11. 21:42 Szép estét!

Világosítson fel valaki a tb-vel kapcsolatban,hogyan működik.Egy fél évig egyéni vállalkozóként dolgoztam,teljesítmény függő volt a fizetés.Teljesíteni nem mindig sikerült,így a járulékok nem lettek befizetve,a tb sem.Fél év után elküldtek..Most 4 órában dolgozom,be vagyok jelentve.Lebetegedtem,és akkor szembesültem vele,hogy nem vagyok benne a háziorvosom rendszerében,eddig nem voltam beteg.Nem is tudtam róla,hogy így nem tudnak nekem táppénzes papírt adni,mert nem vagyok megtalálható a rendszerben.Így,hogy dolgozom,elkezdtem apránként visszafizetni az elmaradt járulékokat...Kérdem én,ilyenkor mi a teendő?

Üdv.

T. Doma!

A vállalkozói járulék nem fizetés és a jelenlegi "piros lámpa" között nincs összefüggés.

Ha most 4 órában dolgozik és valóban be van (lenne) jelentve, akkor a háziorvosnál nem "piros", hanem "zöld" lámpát mutatna a "TAJ BSZJ".

Teendők: A munkaszerződést és a Tbj. 44. § (3)-(5) szerinti, a bejelentés tényét igazoló, a munkáltató által kiadott igazolást vigye be a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervének Nyilvántartási Osztályára és kérje, hogy az orvosnál megjelenő adatokat ennek alapján módosítsák.

Ezen igazolást a munkáltató az Ön kérése köteles kiadni!

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

(3) A foglalkoztató a biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos bejelentési kötelezettségét az Art. 16. §-ában foglaltaknak megfelelően az állami adóhatóságnak teljesíti.

(5) A foglalkoztató és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak nyilvántartásába való bejelentésre kötelezett más személy vagy szerv legkésőbb a bejelentést követő napon, illetve a biztosított vagy egyéb jogcímen egészségügyi szolgáltatásra jogosult személy kérésére három munkanapon belül köteles a bejelentésről igazolást kiadni a biztosított, illetve az egyéb jogcímen egészségügyi szolgáltatásra jogosult személy részére, mely tartalmazza a bejelentésben közölt adatokat és a bejelentés teljesítésének időpontját.

Ha ezzel megvan és amennyiben csupán ügyviteli hiba történt kérheti a keresőképtelenség visszamenőleges igazolását. A háziorvos a keresőképtelenséget csak 5 napra visszamenőleg igazolhatja, azonban az orvosszakértői bizottság akár fél évre visszamenőleg is. Ezt Önnek, illetve a háziorvosának kell kérelmezni. Lásd Ebtv. 45. §

(3) A keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható.
(4) Kivételesen indokolt esetben - a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az orvosszakértői szerv a keresőképtelenséget a vizsgálatra jelentkezés időpontjától legfeljebb hat hónapra visszamenőleg is igazolhatja.

Zengőbérci # e-mail 2013.05.15. 16:29

Ági29 # 2013.05.15. 12:12 Szeretném megkérdezni, hogy van egy 6 órás bejelentett munkahelyem és egy heti 10 órás bejelentett munkahelyem. Kiderült, hogy várandós vagyok, de még dolgozom. Az lenne a kérdésem, hogy a 6 órás munkahelyemről szeretnék táppénzre menni, mert fizikai munka, de a másikat szívesen folytatnám akár a terhességem 8. hónapjáig is. Lehetséges? Vagy mind a két munkahelyemről el kell mennem táppénzre?
Köszönettel

Lehetséges. Az Ebtv. értelmében az orvos munkakörönkét bírálja el a keresőképtelenséget, így előfordulhat, hogy valaki az egyik jogviszonyában keresőképtelen, a másikban viszont keresőképes.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

45. § (1) A betegség okozta keresőképtelenség elbírálásánál az a foglalkozás, illetőleg az a munkakör az irányadó, amelyben a biztosított a keresőképtelenségét közvetlenül megelőzően dolgozott.

(2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.

monalisa1 #   2013.05.15. 15:56

http://www.nav.gov.hu/nav/ugyfelszolg

Javaslom e-mailban érdeklődni a NAV területileg illetékes ügyfélszolgálatánál.

miracle.red # e-mail 2013.05.15. 14:21

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Az lenne a kérdésem, ha az önkormányzat fizeti egy évig a tb-t, arra jár a 45 nap passzív jogosultság?
Vagyis, ha van egy konkrét dátum az önkormányzat által kiadott igazoláson, pl. 2013. június 4-ig fizetik, akkor nekem mikortól kell ténylegesen fizetnem megint?
Június 5. vagy számoljak rá még másfél hónapot? Nem volt megszakítva az elmúlt 1 évben.

Előre is köszönöm!
Zs.

Ági29 # e-mail 2013.05.15. 12:12

Szeretném megkérdezni, hogy van egy 6 órás bejelentett munkahelyem és egy heti 10 órás bejelentett munkahelyem. Kiderült, hogy várandós vagyok, de még dolgozom. Az lenne a kérdésem, hogy a 6 órás munkahelyemről szeretnék táppénzre menni, mert fizikai munka, de a másikat szívesen folytatnám akár a terhességem 8. hónapjáig is. Lehetséges? Vagy mind a két munkahelyemről el kell mennem táppénzre?
Köszönettel

doma79 # e-mail 2013.05.11. 21:42

Szép estét!

Világosítson fel valaki a tb-vel kapcsolatban,hogyan működik.Egy fél évig egyéni vállalkozóként dolgoztam,teljesítmény függő volt a fizetés.Teljesíteni nem mindig sikerült,így a járulékok nem lettek befizetve,a tb sem.Fél év után elküldtek..Most 4 órában dolgozom,be vagyok jelentve.Lebetegedtem,és akkor szembesültem vele,hogy nem vagyok benne a háziorvosom rendszerében,eddig nem voltam beteg.Nem is tudtam róla,hogy így nem tudnak nekem táppénzes papírt adni,mert nem vagyok megtalálható a rendszerben.Így,hogy dolgozom,elkezdtem apránként visszafizetni az elmaradt járulékokat...Kérdem én,ilyenkor mi a teendő?

Üdv.

csipot # e-mail 2013.05.11. 14:44

szia,erdeklodnek,hogy ha jelenleg Irorszagbol kapok munkanelkuli ellatast,a magyar munkugyi kozpont kozbenjarasaval,amibol termeszetesen fizetek biztositast az ir allam fele,viszont az allando lakcimem mar Magyarorszagon van ,akkor en itt az unios alapelveket figyelembe veve biztositott vagyok Magyarorszagon?Valaszod elore is koszonom!!!

MsHeadlum # e-mail 2013.04.12. 10:40

Szia Nagyhajvezér!

Laikus vagyok, szintén most végeztem az egyetem.
Március 31-e után 45 nap türelmi idő van. Tehát Május 15-ig vagy biztosított, ezután ha nem szereztél munkát, akkor magadnak kell fizetni a TB. Nem tudom pontosan az összeget, havonta 6000 forint körül van. Az önkormányzat ezt átvállalhatja, kérelmezni kell. Azonban ezen kívül én semmilyen támogatásról nem tudok, amit pályakezdőknek nyújtanának.
Javítson ki valaki ha mégis.

Remélem segítettem.

nagyhajvezer # e-mail 2013.04.09. 14:46

Kedves Fórumtársak!

A problémámra sokfelé sok mindent olvastam már, így szeretnék egy rendszerezett és lehetőleg pontos választ kapni.

Szóval most diplomáztam, a jogviszonyom valamikor február elején szűnt meg, a diákmatricám március 31-el járt le. Az egyetem alatt, az elmúlt 3 évben dolgoztam gyakornokként 15 hónapot, részmunkaidőben, illetve alkalmi munkákat diákszövetkezeten keresztül.

A kérdésem az lenne, hogy akkor pontosan mikortól kell fizetnem az egészségügyi járulékot, és ennek mi a menete? Illetve van-e mód rá, hogy ezt nekem ne kelljen fizetni (önkormányzat, stb. átvállalja)? Ezen kívül van-e még bármilyen kötelezettségem? Illetve van-e lehetőségem igényelni valamilyen kedvezményt, kiegészítést, vagy támogatást a munkakeresési időszakra?

Szóval röviden arra keresem a választ, hogy milyen teendői vannak egy frissen diplomázott munkanélküli álláskeresőnek?

Válaszotokat előre is köszönöm!

További kellemes napot!

moraki # e-mail 2013.04.05. 20:29

Nekem a következő lenne a kérdésem. Külföldön élek, a TB-m megfizetésére is itt kerül sor. Azt a tényt, hogy külföldön dolgozom be is jelentettem, ezért az otthoni magyar TAJ-számomat "befagyasztották". Európai Uniós Egészségbiztosítási Kártyát helyettesítő dokumentummal rendelkezem az adott külföldi országból. A kérdésem, hogy ha Magyarországon szeretnék szülni, akkor ezt térítésmentesen megtehetem-e otthoni kórházban?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Moraki

kovi8484 #   2013.03.20. 16:39

Tisztelt Lima!
Kérdésedre válasz,a következő.

A NAV TB adótartozás miatt végre hajthat?
A nem fizetett TB esetében, a jogszabály alapján azt az adóhivatal kivizsgálja, és hivatalból megállapítja a járulékfizetési kötelezettséget. Nem fizetett és felhalmozódott összegekre az adóhivatal kamatot és bírságot számít fel, amit együttesen végrehajtóval hajtat be!

Hogyan hajt be a NAV adótartozást, közlés után?

• Fizetés vagy nyugdíj letiltás
  • Gépjármű lefoglalással
  • Adótartozás, és felduzzadt pótlékok erejéig,minden tulajdonban lévő ingatlan beterhelésével.
  • Többszörösen, évek óta (súlyosan) felgyülemlett tartozás esetében végső megoldásként, ingatlan árverezéssel.

Gondolj bele, ha nem így lenne senki nem fizetne adót, hisz úgy sem történik semmi!

Mit tehetek, ha végrehajtás van ellenem?
Természetesen, mint minden adótartozás esetében itt is van lehetőség részletfizetési kérelmezésére, de mivel a részletfizetés nem jár alanyi jogon és nem automatikus, ezért a kérelemben felhozott érveknek megalapozottnak és szilárdnak kell lennie. Fontos, hogy nem tanácsos egyedül, szóbeszédre hagyatkozva kísérletezgetni. Érdemes szakértőre bízni, mert egy rosszul megírt kérelem akár visszájára is fordulhat.

Nincs fizetve a TB, ellát az orvos?
Az orvos tájékoztatást ad, hogy nincs fizetett biztosítás és erről nyilatkozatot irat alá a beteggel. Ennek ellenére alap, életmentő vizsgálatokban részesít. Vizsgálat költségeit természetesen rád terhelik.

Ki kérheti az önkormányzatot, hogy TB támogatásban részesítse.
Azok akik az egy főre eső nettó jövedelme a mindenkori nyugdíj összegét (28500 Ft) nem haladja meg, és ezt a szociális körülményei is ezt tükrözik.

Mit vizsgálnak a szociális körülmény megállapításánál?

• házastárs és közeli hozzátartozók egy főre eső jövedelmét
  • kiadásait/bevételeit
  • gépjárművel rendelkezik-e a kérelmező
  • ingatlannal rendelkezik-e a kérelmező

Remélem tudtam segíteni!

http://www.kerelmek-beadvanyok.hu

Mérlegképes könyvelés
Pénzügyi és számviteli ügyintézés
www.kerelmek-beadvanyok.hu

pazs #   2013.03.20. 12:20

limma: ezt a helyi önkormányzatnál kell megérdeklődni, bizonyos jövedelemszint alatt az fizeti az illető helyett a tb-t.
A NAV nem fogja elárverezni a lakását, csak egész egyszerűen nem fogják ellátni, ha beteg.

dtida #   2013.03.20. 12:05

Nyugdíjszakértő:
http://szepkor-nyugdij.hu/

limma #   2013.03.20. 10:54

Ez alól csak azok képeznek kivételt, aki saját maguk nem kötelezettek járulékfizetésre, helyettük a központi költségvetés „Magyar Állam” teljesít járulékfizetést. Ide tartoznak pl. a nyugdíjasok, GYES-en, GYED-en, ápolási díjban részesülők, nappali tagozaton tanulók, szociálisan rászorultak.

Kik a szociálisan rászorultak?

Mi van, ha valaki nem tudja fizetni?

A NAV elárverezi a lakását?

kovi8484 #   2013.03.16. 12:48

TB egy közös kockázatvállaláson alapuló kötelező biztosítási rendszer, amely fedezeti elven alapul. Vagyis, a TB egy kötelezően fizetendő biztosítás, és nem egy szolgáltatás, amiért csak az igénybevételekor kell fizetni. Azok, akik Magyar Köztársaság területén bejelentett lakóhellyel rendelkeznek, és nem biztosítottak, azoknak egyéni, kötelező TB fizetési kötelezettségük van.

Ez alól csak azok képeznek kivételt, aki saját maguk nem kötelezettek járulékfizetésre, helyettük a központi költségvetés „Magyar Állam” teljesít járulékfizetést. Ide tartoznak pl. a nyugdíjasok, GYES-en, GYED-en, ápolási díjban részesülők, nappali tagozaton tanulók, szociálisan rászorultak.

Álláskeresési járadék megszünése után, a regisztrált együttműködő kérheti az önkörmányzattól, hogy TB támogatásban részesítse. Érdemes rendezni a TB hátteret, mert a nem fizetett és felhalmozódott összegekre az adóhivatal kamatot és bírságot számít fel!

http://www.kerelmek-beadvanyok.hu

Mérlegképes könyvelés
Pénzügyi és számviteli ügyintézés
www.kerelmek-beadvanyok.hu

monalisa1 #   2013.03.11. 12:25

htt://www.nav.gov.hu/nav/ugyfelszolg

monalisa1 #   2013.03.11. 12:24
monalisa1 #   2013.03.11. 12:21

Sajnos muszáj mert baleset ill. betegség bármikor érheti és így rászorul a TB ellátásokra. (A járulék esetleges nem fizetése miatt az orvostól a sűrgősségi ellátást bár megkapja de többet nem, valamint az elmaradt járulékot adó formájában utóbb valahogy behajtják.)

Javaslom olvassa vissza a topicot hátha talál hasznosítható beírást.

Egyébiránt:
http://www.nov.gov.hu/…felszolgalat

Az önkormányzattól próbáljon kérni szociális segélyt, ezen belül pl. lakásfenntartási segély is létezik: havi pár ezer forint hozzájárulás valamelyik közüzemi számlához.

Katalin59 (törölt felhasználó) #   2013.03.11. 08:43

Szép napot!
2013.01-től semmilyen jövedelmem nincs.Kell-e TB járulékot fizetnem?

SzabóBéla54 # e-mail 2013.02.27. 17:38

Tisztelt Szakértők!

2013.február 4.-től 86 napig fogok álláskeresési járadékot kapni. Ennek lejárta után, mivel öt éven belül nyugdíjba megyek, tudomásom szerint, jogosult leszek a "nyugdíj előtti álláskeresési segélyre" A kérdésem: A fenti segély folyósítása alatt kell-e magam után "egészségügyi szolgáltatási járulékot" (TB-t) fizetnem a NAV felé? Köszönettel várom válaszukat.

mackó01 # e-mail 2013.02.26. 13:43

Elnézést most találtam rá ,hogy az előző hozzászólásokban is volt szó a TB,ről.
Így az utolsó kérdésem úgy teszem föl,hogy az a 33200 ft,amiről ott szó van ,ha azt befizetjük magunk után az csak a szolgálati időbe számít,vagy a jogosultságiba is?
De attól félek,hogy nem.
Azért megköszönöm ha az előző kérdéseimre választ tud valaki adni.

mackó01 # e-mail 2013.02.25. 18:30

Tisztelt szakértők!
Kérdéseim előzményei:egy Bt tagjaként dolgozom alkalmazotti munkaviszonyban,az évek során elég sok Apeh adósság gyűlt össze,kb.6 m tesz ki kamatokkal együtt,a társaság vagyona 20M körül van ami ingó és ingatlant jelent ,kp. az nincs.Havonta 200e körül tudunk fizetni ,már ezt sem sokáig.Már dolgozóktól is váltunk meg, a bevétel egyre kevesebb,nem érjük utol magunkat már soha sem.
Több kérdésem lenne:

1. Meddig engedi az Apeh így működni a céget?
  2. Nyugdíj előtt állunk ,és mivel a cég el van maradva a járulék fizetésével,ez befolyásolja-e a leendő nyugdíjunkat?

3.Ha esetleg év közben az Apeh lezárja a vállalkozást az adósság miatt ,akkor megszűnik az alkalmazotti munkaviszonyunk is.
TB fizetési kötelezettséget fizethetünk-e arra a pár hónapra,ami beszámolható lenne a nők 40 éves jogviszonyába?
Köszönöm ha válaszolnak.

zsedeni # e-mail 2013.02.25. 16:31

Egy kis segítséget szeretnék kérni!
Egy évig dolgoztam egy francia cégnek. Miután felmondtam, a kezembe adtak egy papírt, melyet le kellett adnom az OEP-be, s mely szerint 2013 novemberéig fizetik a TB-t, addig amíg nem találok munkát.
A kérdésem az lenne, ha kiváltom az egyéni vállalkozói igazolványt, elveszítem-e ezt, hogy a francia cég fizeti a TB-t?

Free_ # e-mail 2013.02.15. 12:07

Egy kis segítségre lenne szükségem. Eddig állandó lakóhelyenről kaptam a foglalkoztatást helyettesítő támogatást, de most elköltöztem, vagyis a tartózkodási helyem változott meg. Az a kérdésem, hogy most az állandó lakhelyemen le kell mondanom a segélyt és a tartózkodási helyemen kell igényelni? Én úgy tudom, hogy onnan kell kapjam ahol életvitelszerűen lakom.

U: A mostani tartózkodási helyemre egyéb ok miatt már pár hónapja bejelentkeztem, de ténylegesen az állandón laktam. Ebbe nem kötnek bele ahol újra kérem a segélyt?

msmarple # e-mail 2013.02.14. 09:37

Bocsánat, hogy ennyit írok, de sikerült beszélnem az ügyintézővel:
a múlt héten postázták a csekkeket, elvileg ezen a héten meg kell kapnia mindenkinek - vagy előbb utóbb, nemsokára.