TB fizetés


R1200GS # 2012.06.06. 11:15

Tiszteltem!

Május 1.-től Németországban dolgozom bejelentve.
Ezt megelőzően február 29.-ig volt otthon munkaviszonyom. A köztes időszakban, kb. fél hónap, magam után fizettem a TB-t.
Miután külföldön bejelentettek, és megkaptam a "tb" kártyám, erről küldtem haza egy fénymásolatot, és egy nyomtatvány kíséretében ez be lett mutatva a TB-nél.
Viszont újra el kellett menni az APEH-hoz, hogy lemondják az egyéni TB fizetést. Ott nem fogatták el a haza küldött iratokat.
A 11T1011 nyomtatványt kellene újra kitölteni.
Úgy tudom két helyen nem lehet TB-t fizetni.
A TB-nél igazolva lett, hogy van külföldön TB-m.

Az APEH-nál be kell jelentenem, hogy nem kívánom tovább magam után fizetni a TB-t?

ftamar # 2012.06.03. 08:30

Kedves burgonya!

A Honvéd kórház sajnos ezt csinálja mindenkivel, pedig még nincs joguk hozzá. Kell írni a Honvéd kórház igazgató főorvosának egy kérvényt, amihez adnak nyomtatványt a kórházban és majd ő válaszol. De addig is kötelesek ellátni!!!

burgonya # 2012.06.01. 06:57

Üdvözlet!

Nem tudom jó helyen teszem e fel a kérdést, de megpróbálom. Nem vagyok Bp-i lakos, de ott dolgozom. Diabéteszes vagyok és kb 10 éve Pesti orvos lát el aki azelőtt a most már megszűnt Szabolcs utcai intézményben volt, mióta megszűnt az AEK be /Honvéd összevont... stb lett belőle/. Tegnap előtt felhívott az asszisztens, hogy nem tudják a szokásos labor vizsgálatot megcsinálni , mivel nem vagyok sem katona sem XIII. kerületi lakos de ha fizetek megcsinálják.??? Ez a kórház utasítása pénzhiányra hivatkozva. Nem értem biztosított vagyok gondolom elvileg az ország bármelyik laborjában el kellene
hogy lássanak, hiszen ahol ellátnak oda fizet értem az OEP. Vagy most én is fizetek meg az OEP is? Tudna nekem erre valaki válaszolni.

Köszönöm.

pazs # 2012.05.31. 10:29

nuffy: a munkaviszonyod első napjától kezdve jogosult vagy tb-ellátásra (ez függetlenül attól, hogy ténylegesen mikor fizeti ki a tb-járulékot a munkáltatód).

arycat: ezt egy német jogásztól vagy tb-tanácsadótól kéne megkérdezni.

arycat # 2012.05.31. 10:27

sziasztok,

nekem olyan kérdésem lenne hogy németországban hogyan tudom saját magam után fizetni a tb-t? kint dolgozom németországban, de bejelentve egy otthoni (magyar) céghez vagyunk. de nekem nagyon fontos lenne hogy itt tudjam magam után fizetni a tb-t, mert orvoshoz kellene járnom.

Kérek valakit segítsen minél hamarabb.
Várom válaszaitokat.
Előre is köszönöm.

nuffy # 2012.05.24. 20:51

Kedves Fórumozók,

Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy miután bejelent a munkáltatóm,akkor mikortól van fizetve a tb-m?
1 éve vagyunk munkanélküli,és az önkormányzat sem fizeti utánam a tb-t mert a páromnak meghaladja a fizetése azt az x összeget amennyi lehetne,viszont nem tudtuk fizetni a tb-t.Így ha bejelent a munkáltatóm akkor már azon a héten mehetek úgy orvoshoz hogy már biztosított vagyok? vagy ennek is van egy átfutási ideje?

Köszönöm

ftamar # 2012.05.21. 09:06

Valaki be tudná nekem linkelni, hogy min kell bevallani az APEh felé? Régen ez volt 10T1011. Tavalyra és mostanra milyen nyomtatvány kell? Köszi!

pazs # 2012.05.21. 08:19

Ha nem szüntette meg az állandó lakhelyét és Magyarországon egyébként nem biztosított, akkor bizony fizetni kell.

ftamar # 2012.05.21. 07:50

Kedves septem signis obsignatum!

A lányom egy nem EGT országban illetve nincs megállapodás avval az országgal, ahol ösztöndíjjal tanul. Természetesen továbbra is magyar állampolgár, van állandó lakóhelye. A NAV felszólította, hogy nyilatkozzon, persze nincs itthon, így ez most nem lehetséges. Kint van egészség- és balesetbiztosítása, ami jogosítja őt a kinti teljeskörű orvosi ellátásra. Természetesen jövedelemmel nem rendelkezik. Nem él Magyarországon, miről kell nyilatkozni, vajon miért kell fizetni, hogy lehet a fizezési kötelezettséget eltöröltetni? Ha nem fizet, nem nyilatkozik, kin hajtják be a tartozást? Nincs házastársa, gyereke, nincs tulajdona. Mit lehet tenni, hogy ne kelljen fizetni? Egyáltalán jogos a fizetési kötelezettség?
Várom válaszát, köszönöm!

septem signis obsignatum # 2012.05.18. 12:23

Mindazt, ami a Tbj. 8. szakasz taxációjában megtalálható.

Példa: A munkaviszonyban álló alkalmazott -a Tbj-ben kivételként nem nevesített okból, pl. házépítés, külföldi út stb.- 35 nap fizetésnélküli szabadságot kér a munkáltatójától.

Ebben az esetben már a fizetésnélküli szabadság első napjától köteles eü-i szolgáltatási járulékot fizetni, azaz nála nem igaz az, hogy még 45 napig ilyen járulék fizetése nélkül is jogosult eü-i szolgáltatásra.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról

Tbj. 8. § Szünetel a biztosítás:

  1. a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha

aa) a fizetés nélküli szabadság idejére gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra, vagy
ab) a fizetés nélküli szabadságot tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása címén veszik igénybe,

  1. az igazolatlan távollét időtartama alatt,
  2. a munkavégzési (szolgálatteljesítési)

kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt, kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset
(távolléti díj), táppénzfizetés történt,

  1. az előzetes letartóztatás, szabadságvesztés tartama alatt, kivéve, ha a letartóztatottat az ellene emelt vád alól jogerősen felmentették, vagy a büntetőeljárást megszüntették, továbbá, ha az elítéltet utóbb a bíróság jogerősen felmentette,
  2. az ügyvéd, a közjegyző, a szabadalmi ügyvivő kamarai tagságának szüneteltetése alatt,
  3. az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének ideje alatt.
miracle.red # 2012.05.17. 15:33

Tisztelt septem signis obsignatum!

Köszönöm gyors válaszát. A leírtakhoz kapcsolódóan lenne még egy kérdésem.

Az 1997. évi LXXXIII törvény 29. § (9)értelmében:
...
"(10) A (9) bekezdésben foglaltak a biztosítás szünetelése esetén nem alkalmazhatók."

Itt a 10. pontban a biztosítás szünetelése mit jelent pontosan?

septem signis obsignatum # 2012.05.16. 11:49

picilany.58

Az Ön kérdésére -tekintettel arra, hogy nem ismerem a NAV ezirányú gyakorlatát, illetve nem tudom, hogy mit takar a National Insurance Number- érdemben válaszolni nem tudok, de

Önre is igaz, hogy a munkaviszony megszűnését követő 45 napig nincs fizetési kötelezettsége.

2012-ben az eü-i szolgáltatási járulék összege 6390 Ft/hó.

Amennyiben a NAV fizetésre kötelezi kérhet részletfizetést.

Nem kell járulékot fizetnie annak, aki az EGT koordinációs rendelet hatálya alá tartozik. Lásd Tbj 13. § és 39. § rendelkezéseit.

Tbj.= 1997. évi LXXX törvény.

septem signis obsignatum # 2012.05.16. 11:35

T. miracle.red!

Javaslom, hogy a NAV határozatát fellebbezze meg.

Jogorvoslati kérelmében hivatkozzon az Ebtv. -1997. évi LXXXIII. törvény- 29. §. (9) bekezdésében foglaltakra.

Ezen szakasz szerint a 45 napig jogosult Eü-i szolgáltatási járülék fizetése nélkül is Eü-i szolgáltatásra az, aki a Tbj. 16. §. (1) bek. a)-tól o) pontjáig felsoroltak szerint volt jogosult Eü-i szolgáltatásra.

Márpedig a Tbj. 16. § (1) bek. i)-ben a f.fokú nappali tagozatos nevesítve van, azaz neki sem kell 45 napig Eü-i szolgáltatási járülékot fizetnie.

Összegezve, az Ön által elmondottak alapján úgy tűnik, hogy felvetése jogos, megalapozott.

Ezen túlmenően jó, ha tudja, hogy az 1993. évi III. törvény 54. szakasza (§) alapján az, aki szociálisan rászorult annak nem kell megfizetnie az eü-i szolgáltatási járulékot.

Erről az előbb idézett törvény így rendelkezik:

54. § (1) A jegyző az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát,

akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,

aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át
nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.

(2) A szociális rászorultság igazolásáról a jegyző hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év. A bizonyítvány tartalmazza: a rászoruló személy nevét, lakcímét, Társadalombiztosítási Azonosító Jelét, a rászorultság tényét, az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.

(3)A szociálisan rászorult személyekről a jegyző nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé.

Amennyiben a fentieknek megfelel keresse fel a lakóhelye szerint illetékes jegyzőt (nagyobb településen a polgármesteri hivatal szociális irodáját) és kérje a rászorultság megállapítását.

Az 1997. évi LXXXIII törvény 29. § (9)értelmében:

Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a biztosítási jogviszonynak, illetve a Tbj. 16. § (1) bekezdés a)-o) és s) pontjában meghatározott jogosultsági feltételnek a megszűnését követően

  1. 45 napig marad fenn, amennyiben a jogosultsági feltétel a megszűnést megelőzően megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt,
  2. amennyiben a jogosultsági feltétel fennállásának az időtartama 45 napnál rövidebb volt, akkor ezen időtartammal hosszabbodik meg,
  3. 45 napig marad fenn, ha a jogosultsági feltétel megszűnését megelőzően fennállt korábbi jogosultsági feltétel 45 napnál hosszabb ideig állt fenn és az utolsóként megszűnt jogosultsági feltétel nem állt fenn 45 napig, de a két jogosultsági feltétel fennállása között 30 napnál kevesebb nap telt el.

(10) A (9) bekezdésben foglaltak a biztosítás szünetelése esetén nem alkalmazhatók.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről1 a végrehajtására kiadott 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben

Tbj. 16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult –

az e törvény szerint biztosított, illetőleg a 13. § szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeken túl – az, aki

i)a közoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó alapfokú, középfokú nevelési-oktatási vagy a felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató nagykorú magyar állampolgár, valamint az a külföldi állampolgár, aki nemzetközi szerződés vagy az oktatásért felelős miniszter által adományozott ösztöndíj alapján létesített tanulói, hallgatói jogviszonyban áll,

miracle.red # 2012.05.16. 10:53

Tisztelt Szakértő!

Egészségügyi járulékhoz kapcsolódó 45 napos passzív jogosultsgáról érdeklődnék. Jogosultként, vagyis nappali tagozatos diákként voltam biztosítva hosszú évekig. A 45 nap alatt nem jelentettem be új jogviszonyt, mivel nem tudtam róla, hogy van ilyen. A Nav, mégis kiszámlázta már a diákigazolvány lejártától a e.ü. hozzájárulás elmaradásomat,vagyis okt.31-től. Míg máshol azt mondják, és olvastam is, hogy a 45 napra nem kell fizetni. Akkor ez most, hogy van? Vannak esetek amikor mégis kell? Köszönettel. Timi

picilany.58 # 2012.05.14. 19:23

Jó napot kívánok!
Én tavaly augusztusban felmondtam a munkahelyemen és kimentem Írországba. Nem dolgoztam, de volt National Insurance Number-em. Most egy hónapja hazajöttem, és regisztráltattam magam munkanélkülinek. Ott hívták fel a figyelmem, hogy nekem a felmondásomtól kezdve TB-t kellett volna fizetnem. Most úgy néz ki, hogy felvesznek egy munkahelyre és pár hét múlva már be leszek jelentve. Van valami esély arra hogy ne kelljen azt a sok pénzt kifizetnem? 20 éves vagyok és jelenleg még nincs munkám, így nem tudnék több mint 50 ezer forintot+a büntetést kifizetni. Ha most nem megyek be az APEH-hez és nem jelentem be hogy elmaradásom van és 2-3 hét múlva bejelentett munkám is lesz akkor nincs esély rá hogy ne vegyék észre hogy 7-8 hónapig nem volt fizetve a TB-m? Ebből nekem nagyon nagy bajom lehet? Vagy ha büntetést szabnak ki az nagyon súlyos? Nagyon sokat kell majd fizetnem?
Válaszát előre is köszönöm!

septem signis obsignatum # 2012.05.11. 12:53

szubone # e-mail 2012.05.11. 13:24 Üdv.A kérdésem az lenne,hogy munkanélküli vagyok,nem kapok semmi ellátást.Ha nem járok orvoshoz és nem fizetem a TB-t annak van valami következménye?Mert sajnos annyi mindent mondanak már,hogy nem tudom kinek mit higgyek!

Üdv.Az lenne a kérdésem,hogy munkanélküli vagyok,semmi ellátást nem kapok.Ha nem járok orvoshoz és nem fizetem a TB-t akkor van valami következménye?

Főszabály szerint aki nem biztosított és egyéb módon sem jogosult egészségügyi szolgáltatásra köteles bejelentkezni a NAV-hoz és megfizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

NAV=Nemzeti Adó-és Vámhivatal, azaz az APEH.

Aki a fentieket -bár köteles lenne- nem fizeti meg, úgy az adók módjára 5 éven belül, bármikor behajtható.

Azt, hogy ki a biztosított a Tbj. 5.szakasza (§) taxatíve felsorolja.

Tbj=1997. évi LXXX törvény

Van egy olyan személyi kör, akik ugyan nem biztosítottak, mégis jogosultak eü-i szolgáltatásra.
Lásd Tbj. 16. § taxációját. Ilyenek pl. táppénzben, thgy-ban, GYED-ben, GYES-ben részesülők, a közép, vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerben tanulók, a fogvatartottak, hajléktalanok stb.

Jó, ha tudja, hogy ebbe a körbe tartozik az is, aki az 1993. évi III. törvény 54. szakasza (§) alapján szociálisan rászorult.

Aki szociálisan rászorult nem kell mefizetnie az eü-i szolg. járulékot.

Erről az előbb idézett törvény így rendelkezik:

54. § (1) A jegyző az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát,

  1. akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,
  2. aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át

nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.

(2) A szociális rászorultság igazolásáról a jegyző hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év. A bizonyítvány tartalmazza: a rászoruló személy nevét, lakcímét, Társadalombiztosítási Azonosító Jelét, a rászorultság tényét, az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.

(3)A szociálisan rászorult személyekről a jegyző nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé.

Amennyiben a fentieknek megfelel keresse fel a lakóhelye szerint illetékes jegyzőt (nagyobb településen a polgármesteri hivatal szociális irodáját) és kérje a rászorultság megállapítását.

szubone # 2012.05.11. 11:24

Üdv.A kérdésem az lenne,hogy munkanélküli vagyok,nem kapok semmi ellátást.Ha nem járok orvoshoz és nem fizetem a TB-t annak van valami következménye?Mert sajnos annyi mindent mondanak már,hogy nem tudom kinek mit higgyek!


Üdv.Az lenne a kérdésem,hogy munkanélküli vagyok,semmi ellátást nem kapok.Ha nem járok orvoshoz és nem fizetem a TB-t akkor van valami következménye?

pazs # 2012.05.07. 13:53

alexi85: nem kell állandó lakcím ahhoz, hogy ellássanak.

Sadri01 # 2012.05.07. 13:36

Tisztelt Fórumozók!

Jelenleg 8 hónapja nincsen TB- m fizetve és ma kiderült, hogy nőgyógyászati műtétem lesz jövőhét hétfőn.
A kérdésem az lenne, hogy, ha holnap személyesen befizetem a TB- met, akkor az azonnal érvényes lesz, vagy 14- re (hétfőre) élni fog e? Mennyibe kerül jelenleg egyhavi TB? És visszamenőleg kell kifizetnem egy összegben, vagy csak az e havit?
Nagyon köszönöm előre is a segítséget!
Szép napot Mindenkinek!

alexi85 # 2012.05.02. 09:49

Sziasztok, nekem az lenne a kérdésem, hogy nappali tagozatos egyetemista vagyok, ami azt jelenti, hogy elvileg biztosított tb szempontjából, viszont állandó lakcímem nincs és voltam orvosnál.Azt olvastam, hogy az a lényeg, hogy valamilyen formában biztosítottnak számítsak, ami meg is van. Így, hogy nincs lakcímem, mert a koleszba nem engedik, hogy bejelentkezzek, mi a teendőm? Valaki tudna segíteni?

strobli # 2012.04.27. 20:29

Tisztelt Annakispes !

Mivel USA nem EU ország, így az ott fizetett biztosítást nem veszi figyelembe a NAV !Így ezekre az évekre visszamenőleg követelni fogják a be nem fizetett TB-t! Ezt az összeget töröltetni méltányosságból nem lehet, kizárólag csak részletfizetés kérhető!
_________________________________________________________
http://www.kerelmek-beadvanyok.hu


Mérlegképes könyvelö
www.kerelmek-beadvanyok.hu

Annakispest # 2012.04.20. 03:53

Egy ismerősöm több éve Amerikában dolgozik,mert itthon nem volt lehetősége dolgozni.Ott fizetik utána a társadalom biztosítást is. Most 2 hónapra hazalátogat és szeretnénk egészségügyi biztosítást fizetni.A NAV-nál azt a választ adták,hogy akkor is fizetnie kellett volna itt Magyarországon ,ha nem is tartózkodik itt. Mi a szabályos megoldás???

kisvas # 2012.04.18. 20:07

Jó estét.

Olyan problémám lenne hogy 2009-be le érettségiztem és azután levelező főiskolára iratkoztam be. Mai nap folyamán derült ki hogy nincs fizetve a Tb-m 3éve .
Esetleg valaki tud valamilyen megoldást hogy az elmúlt éveket ne kelljen kifizetni ?.
Válaszotokat előre is köszönöm.

tejivó # 2012.04.18. 11:29

kérek szépen egy választ!

köszönöm

tejivó # 2012.04.16. 22:03

Hello.

Most akarok alkalmazni egy srácot, aki elmondása szerint kb. 10 éve nem dolgozik sehol bejelentve, így tb-t sem fizet.

ma intézte az ügyfélkaput, és taj számát beütve ezt adta ki a rendszer:

"A megadott TAJ szám létezik a rendszerben és érvényes"

Ezek szerint ha elmegy dokihoz, ott nem fogja jelezni a rendszer, hogy nem jogosult az ellátásra?

köszönöm