Ingatlan öröklés utáni adózás


Laca56 # 2012.03.02. 16:21

Tisztelt Ügyvéd Úr !

Testvéremmel 2007-ben örököltünk egy lakást negyed-negyed arányban. A másik Szülő elhalálozása után 2010-ben a másik felét fele-fele arányban.
A lakást 2012-ben a -teljes vételár kifizetésével- 2011-ben megkötött adás-vételi szerződésben foglaltak szerint átadtuk. Az ingatlant a hagyatéki leltárban rögzített érték alatt értékesítettük. A vevő 2010-ben 10% előleget fizetett ki számunkra.
Kérdésem: kell-e és ha kell mikor, és mennyi adót kell fizetnünk. Milyen költségek vonhatóak le ( temetkezési költségek, társasház fenntartási költségek, közüzemi fenntartási költségek, ingatlan adó ) ?

válaszát előre is köszönve:

Laca56

bigdady # 2012.02.29. 11:25

köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.28. 21:06

Van ilyen mentesség, de nem a közeli hozzátartozók teljes körére, csak az egyenesági rokonokra.

bigdady # 2012.02.28. 19:49

Nincs illeték azt olvastam közben. ez él még?
milyen egyéb költségek vannak? köszönöm

bigdady # 2012.02.28. 14:42

Érdeklődni szeretnék, hogy közvetlen hozzátartozónak mennyit kell fizetni ingatlan öröklése esetén.
Van-e különbség családi ház és külterületi szántó esetén?

terika # 2012.02.23. 09:44

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem: 2000.-ben öröklés útján szereztem tulajdonrészt egy tanya épületben, amit 2011.-ben értékesítettünk. Szja fizetési kötelezettségem keletkezett-e ebben az esetben , ha igen mennyi?

szaraztomi # 2012.02.13. 15:23

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Azt szeretném megtudni Öntől, hogy jelenleg még a dédmamám tulajdonában lévő ingatlant ha eladjuk, akkor kell-e az eladás után adózni? (több mint 25 éve tulajdonos)
Ha viszont öröklés útján jut hozzá a nagymamám, és utána adnánk el, akkor mindenképp adóköteles-e és ha igen akkor milyen mértékben?

Köszönettel: Száraz Tamás

mukinho # 2012.02.07. 12:14

Nagyon szépen köszönöm a válaszát! :-D

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.07. 11:47

Igen, igen. (A szerzési értékhez hozzá lehet adni a hagyatéki eljárás díjának az arányos részét és a földhivatali bejegyzés díját is.)

mukinho # 2012.02.07. 08:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2009-ben Édesapám halála után örököltem több ingatlant (földeket). 2011-ben az egyiket eladtam az önkormányzatnak. A megállapított értéke az ingatlannak a hagyatéki papírokon 303799 HUF. Értékesítettem 759665 HUF-ért.
Az adóbevallásban ezt a 161. sorban kell feltüntetni? És a két összeg különbözetének a 16 %-a a megfizetendő adó?
Köszönöm válaszát.

Tisztelettel. mukinho

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.30. 15:57

Nem.

arameus_tamás # 2012.01.30. 15:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!
1995-ben édesapám, majd 2010-ben édesanyám után örököltünk öten egy családi házat, melyet el szeretnénk most adni. Édesanyám halálakor a teljes ingatlan becsült értéke 10 MFt volt, most 8 MFt-ért tudjuk eladni. Kérdezem, hogy kell-e az eladás után adóznunk, és ha igen, milyen mértékben?
Ha az eladás összegét saját magam, vagy gyermekeim lakásvásárlására, vagy felújítására fordítom, megúszható-e az adózás? Esetleg ingatlanfedezeti hitel kiváltására fordítható-e, adózás nélkül?
Válaszát előre is köszönöm.

88nemethgabor # 2012.01.28. 12:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Olyan kérdésben fordulok Önhöz, hogy édesapám halála után(több mint 10 éve) megörököltem az ő részét, valamint édesanyámnak van(12) az én részem felett haszonélvezeti joga.

Az lenne a kérdésem, hogy milyen illetéket kell/vagy kellett volna ezután fizetnem, továbbá hogy milyen módon kerül kiszámításra az illeték összege.

Segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Gábor

ObudaFan # 2012.01.18. 14:32

1. Illetve lehet szja-köteles is, ehhez többet kellene tudni a megállapodás lényegéről.

ObudaFan # 2012.01.18. 14:31
  1. Illetékköteles.
  2. 16%-át kell szja-ként befizetni a vételár és a hagyatéki eljárásban megállapított érték különbözetének.
lagabi # 2012.01.18. 14:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A következő ügyben kérném a segítségét.
Édesapánk halála után a felesége, valamint testvérem és én örököltünk. A közjegyzőnél kinyilatkoztatott megállapodás alapján az özvegy bizonyos tulajdoni hányadok fejében 550.000 Ft-ot fizet testvéremnek és nekem. 1. kérdésem az, hogy ez az összeg adóköteles-e?
2. kérdés: Testvéremmel ketten örököltünk egy balatoni nyaralót. Amennyiben ezt a nyaralót értékesítjük mennyi adót kell fizetni, ill., ha az eladás után ebből az összegből garázst vásárolnék kell-e adózni?
Köszönettel
GL

Szilke # 2011.11.16. 23:34

Kedves ügyvéd úr,
Nagyon köszönöm a választ, ez mindenesetre nem rossz hír. :)
Tisztelettel: Szilke

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.16. 06:08

5-4,98=0,02 azaz 20 ezer. Ez a teljes különbözet, de csak az 1/60 része az adóalapod, ami nincs ezer forint se. Ennek a pár száz forintnak a 60%-ának a 16%-a az adó. Hát nem egy ökör ára. (Valószínűleg nulla már az adóalap, mert a 4,98-hozzá kell adni a megszerzés költségeit, és azzal alighanem túl van az 5 millión.)

Szilke # 2011.11.15. 22:36

Tisztelt ügyvéd úr,

Lám, az egyik probléma még meg se oldódott és már újabbal kényszerülök segítségüket kérni, ugyanis megváltoztak a lakások bérbeadásának adószabályai.

Több mint húsz éve épült, nem felújított lakást szándékozom kiadni magánszemélyként.

Kérdésem: jól értelmezem-e, hogy az, miszerint a bérleti díjból származó jövedelmem az összevont adóalap része, nem azt jelenti, hogy egyéb jövedelmemmel (nyugdíj) vonják össze és így fizetek adót, hanem a bérleti díjat mint jövedelmet 27% adóalap-kiegészítéssel megemelik, és ez az az adóalap, mely után 16% SZJA fizetendő?

A lakást cég kívánja bérbe venni és székhelyeként bejegyeztetve kívánja azt használni. Kérdéseim:

  • Megteheti-e ezt?
  • ÁFA-köteles-e a bérbeadás ebben az esetben?
  • Magánember-bérbeadóként származhat-e anyagi vagy egyéb hátrányom abból, hogy egy nem az én tulajdonomban álló cég székhelye a tulajdonomban lévő lakás?
  • Van-e olyan csapda ebben a felállásban, amelyet nem láthatok előre?
  • Ebben az esetben a bérlő cég mint kifizető vonja-e le és fizeti be helyettem az SZJA-előleget?
  • Ha magánember venné ki a lakást, akkor egyszerű a helyzet: a közműveket átiratom a nevére, magam pedig a 10%-os költségátalány-megoldást választom. Jelen esetben viszont kérdés: a közművek átirathatók-e a cég nevére, vagy pedig csak a tételes költségelszámolás a járható út (vagyis hogy kifizeti számomra a közüzemi költségeket, viszont én ezeket a számlák alapján tételesen elszámolom, vagyis többletmunkám ugyan származik belőle, de adót nem kell fizetnem utána).

Részletes válaszukat ezúton is nagyon szépen megköszönöm - felbecsülhetetlen segítséget nyújtanak a hozzám hasonló laikusok számára a jog meandereiben való eligazodásban. Üdvözlettel: Szilke

Szilke # 2011.11.15. 21:07

Bocsánat, de nem értem. Akkor máshogy közelítem meg a dolgot.

A két régi örökség után, amely összesen 1/12 rész volt az ingatlanból, már nem kell adót fizetnem, lévén több mint 5 éve örököltem őket. A 2008-ban utolsónak elhunyt rokon tulajdonrésze a házacskában 1/6-od volt, ebből én örököltem egytizedet. Az adóhivatal illetékalapként 4,98mFt-ra értékelte a házat, mi pedig eladtuk 5mFt-ért.

Az 5mFt egyhatoda 830eFt, ennek egytizede 83eFt. Mivel 2008-ban örököltem, ennek 60%-a, vagyis 49,8eFt az adóalap, és ennek 16 %-a, vagyis 7,968eFt a befizetendő adó.

Megköszönöm, ha megnézi, jó-e a gondolatsor és a levezetés, mert nem szeretnék infrakcióban lenni adó-témában...

Köszönettel: Szilke

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.07. 18:40

Arányosan. De 1,4/84 a telekkönyvben biztosan nincs. A számlálónak és a nevezőnek is egésznek kell lennie.

Szilke # 2011.11.07. 14:15

Tisztelt ügyvéd hölgyek és urak,

Ismét a segítségükhöz vagyok kénytelen folyamodni, mert nem igazodom ki a szabályok között.
1997-ben megörököltem egy kis ház 6/84-ed részét, akkori forgalmi érték szerint 140eFt-ot (a hagyatéki költségek levonása nélkül).
2003-ban 1/84-ed részét, akkori forgalmi érték szerint bttó 30,765eFt-ot.
2008-ban pedig 1,4/84-ed részét, a hivatalos forgalmi érték szerint (amely 4,980eFt volt) bttó 83eFt-ot.
2011-ben értékesítettük az ingatlant 5 mFt-ért, melyből nekem 500eFt, azaz egytized jutott.
Mivel a 2006. év előtt megszerzett lakóingatlan-részek 2011 évi értékesítése esetén már nem kell adóznom, hogyan kell kiszámítanom az adóköteles jövedelmet?

Segítségüket előre is megköszönve tisztelettel: Szilke

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.11. 15:47

Az "átírás" 6600,- Ft. De a hagyatéki eljárásért a közjegyzőnek fizetni kell, az illeték pedig 0; 2,5; 6 vagy 8% a rokonsági foktól függően.

Base # 2011.09.11. 09:10

Tisztelt fórumozók!

Örökölt telek átírásának mi a menete és milyen költségei vannak? ( telek ára kb 1-1,5Mft, áll rajta egy lakás, ami már csak bontható, másra nem használható.
Válaszokat előre is köszönöm!

Mojszi # 2011.08.02. 09:49

Tisztelt Uram/Hölgyem!
Szeretném megkérdezni, hogy a tulajdonosa vagyok egy ingatlannak 50%-ban, de erről szeretnék lemondani mindneféle anyagi követelés nélkül a másik tulajdonos részére, mivel útjaink különváltak. Az ingatlan 2007. februárjában lett vásárolva, nem tudom, hogy van-e illeték elévülési idő? Az ingatlanon banki hitel is van, ezt a másik fél fizeti már a különválás óta, ebben vita nincs közöttünk. Mi a hivatalos eljárás, hogy lekerüljön a nevemről a tulajdonjog, illetve, hogy a banknál se szerepeljek mint hiteltárs.
Előre is köszönöm a választ.