Ingatlan öröklés utáni adózás


brukk # 2011.07.29. 19:56

Édesanyám 2006-ban örökölt ingatlant ezt 2008-ban eladta.Kifizette az APEH-nak utána az adót.Amikor csinálták az adás-vételit az ügyvéd azt mondta hogyha gyermeke vagy ő vásárol ingatlant 5 éven belül ez az adó visszaigényelhető!Valóban?
Válaszát köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.06. 12:12

Ha a vételár meghaladja a szerzési értéket.

Irenkee # 2011.06.06. 09:34

Tisztelt Hogi Fórum!

Testvéremmel örököltem egy lakást a nagybátyámtól, 7,5 MFt értékben 2011-ben. Amennyiben az ingatlant eladjuk még ebben az évebn, - talán a 7,5 MFt-ot megkapjuk - akkor kell adózni utánna?

monalisa1 # 2011.05.05. 15:17

Azért nem kell az adásvételből származó jövedelem után szja fizetned, mert az ingatlanrész az örökléssel már több mint 5 éve a tulajdonodban van.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.05. 13:29

Nem.

Lalóka # 2011.05.05. 13:26

Tisztelt Jogi Fórum!
Édesapám halála után bátyámmal 50-50%-ban örököltünk egy családi házat. Ez még a 1997-ben volt. Most a bátyám lánya meg szeretné vásárolni tőlem a ház 50%-át. Kérdezem, hogy ha eladom neki, kell-e adót fizetnem utána és milyen mértékben? Válaszát előre is köszönöm.

Lhotse # 2011.05.02. 21:22

Feltételezem, hogy osztályos egyezségről lesz szó. Semennyit. Ha az örökhagyó egyenes ági felmenőtök, akkor illetéket sem.

csilla19840427 # 2011.05.02. 18:57

Tisztelt Uram!

Érdeklődni szeretnék,hogy örököltünk négyen egy házat és az egyik testvérem kifizet nekem 1,5 millió forintot és én lemondok minden jogomról.
Érdeklődni szeretnék,hogy mennyi adót kell fizetnem utána?
Köszönettel.

Rexor # 2011.05.02. 14:09

Kedves Csussy: jól látod a dolgot.
Kedves Csbika: az örök kérdések: mikor vetted, mennyiért és mennyiért adtad el. 5 év után már nem kell adóznod.

csussy # 2011.05.02. 12:51

Tisztelt Szakértő úr!
Ismerősöm számára kérek öntől adózási tanácsot.
2004 évben két testvér egy 7,5 M Ft értékű ingatlant örökölt 1/2-1/2 arányban. 2006-ban 2,75 M Ft-ért vette meg az egyik testvér a másik részét, mert az utóbbi testvér által mindaddig használt lakás erősen leromlott állagúvá vált. A vásárlási illeték 60 e Ft volt. A lakás 2010-ben értékesítésre került 5,7 M Ft-ért.
Kérdésem: Az eladási árból le lehet-e számítani az öröklött (adómentes) rész összegét, amely által az eladási ár 1/2 része alacsonyabbá válik, mint a vásárláshoz kapcsolódó költség? Ez esetben - véleményem szerint - nem kellene adót fizetni.
Válaszát előre is köszönöm!
csussy

csabika20 # 2011.04.03. 22:51

Szép jó napot!

2010 ben édasanyám elhunyt.testvérem és én örököltük lakásanak 1/4 -1/4 részét,amely lakás eladásra került!
Érdekelnek hogy mennyit és mikor kell leadóznom belőle.

Tisztelettel Gy.Csaba

nandy # 2011.04.03. 20:28

Ingatlan eladása esetén az a dátum számít, amikor a szerződést a földhivatalba beadták, függetlenül a tényleges kifizetéstől.

Egyébként teljesen mindegy, mert ha 2005-ben szereztétek, akkor 2010-ben azt már adómentesen lehetett eladni.

mamaroza # 2011.04.03. 17:12

Tisztelt Szakértő!
Édesanyánk 2005. januárban elhunyt. Jogerős hagyatéki végzés született 2005.május 30-án arról, hogy hátrahagyott szövetkezeti lakását húgaimmal 1/3-1/3-1/3 részben örököltük. 2010.november 22-i adásvételi szerződéssel eladtuk a lakást, de a foglalót kivéve a teljes vételárat csak 2011. január 31-én kaptuk meg.
Kell e adóbevallást beadnunk, ha 0% az öt év utáni adó?
Melyik évre, 2010 vagy 2011-re? ( Hugaim dolgozók, én nyugdijas vagyok, nincs más bevételem.)
Köszönjük előre is válaszát, üdvözlettel: Mamaroza

agertike # 2011.03.15. 12:18

Tisztelt Szakértő Úr!

Vásárolni szeretnénk egy új lakást.
Egy időben eladásra kínáljuk kis lakásunkat 14mft-ért.
Az új lakást megtaláltuk és arra gondoltunk,hogy előbb is megvennénk, mint ahogyan el tudnánk adni a másikat. Családi segítséggel készpénzzel kifizetnénk. Talán 22mft-ért.
Az új lakásra áthelyeznénk a kislakáson jelenleg lévő jelzáloghitelünket. És így már tehermentessé vált ingatlant árulnánk. Ki tudja mikor talál gazdára a jelenlegi helyzetben.
A különös helyzet az, hogy lesz egy olyan időszak, amikor egyszerre két lakásunk lesz. Ilyen esetekben hogyan van az illetékfizetés és az adózás?
Normális esetben az ember először elad, és ha egy éven belül vesz egy újat, akkor a különbözet után fizet illetéket, illetve nem adóköteles 1 éven belül az újra ingatlanra fordított összeg.(Persze, ha jól tudom)
Ez fordított esetben hogy van?
Az előbb megvett új lakás teljes érteke után fizetünk illetéket, majd később a kislakás eladásából származó pénzt leadózzuk?
Köszönöm megtisztelő válaszát.

Me27 # 2011.03.09. 14:49

Tisztel Kovács Béla Sándor!
Nagyon szépen köszönöm a gyors és tiszta választ!
Ahogy laikusként a tavaly nyáron kapott határozatot értelmezem a tartozás rám eső hányadát a NAV átvezette az én "adófolyószámlámra" (elnézést, ha a kifejezés pontatlan) és ennek következtében hajtották végre az inkasszót.
Ennek tükrében ön szerint továbbra is élhetek a végrehajtási kifogással?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.09. 14:04

Amíg megvan, addig csak az örökség tárgyaival feleltek az örökhagyó tartozásaiért. Ezt végrehajtási kifogásban kell közölni a NAV-val.

Me27 # 2011.03.09. 13:55

Tisztelt Szakértő, Tisztelt Fórumozók!
Két testvéremmel együtt örököltünk 5,000,000 Ft adótartozást és egy ingatlant mindkét szülő elhalálozása következtében. 2009 óta számtalan méltányossági kérelemmel fordultunk az APEH felé, sajnos eredménytelenül, mivel az örökölt ingatlan becsült értéke magasabb mint az adótartozás összege. A részletfizetési kérelemre egy 12 hónapos "ajánlat" volt a válasz az adóhatóság részéről, ami fejenként havi circa 140,000 Ft-os törlesztőrészleteket jelentett volna, mivel egyikünk nettó jövedelme sem éri el vagy éppen meghaladja a 140,000 Ft-ot, a 12 hónapos részletfizetés számunkra nem reális opció.
Két nappal ezelőtt, 2011 Március 7-én testvérem hívta fel a figyelmem, hogy mindhármunk vagyona inkasszó alá került, jelenleg bankszámlánkat zárolták, a munkabérem elenyésző hányadához férhetek csak hozzá.
A kérdésem:
Mire számíthatok a következő 30-90 napban?
Ha van még, milyen kifogási lehetősegek állnak rendelkezésemre, ami legalább halasztó hatályú?

kgyula99 # 2011.03.08. 17:27

Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.08. 16:35

Max. 36 ezret. De könnyen lehet, hogy semmennyit.

kgyula99 # 2011.03.08. 15:24

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem a következő lenne: A feleségem és a estvére tavaly szeptemberben örököltek a szüleiktől egy lakást. A hagyatéki eljárás során ezt a lakást 7800000 Ft-ra értékelték fel. Most szeretnék eladni 8000000 Ft-ért. Várhatóan mekkora összeget kell adóba befizetniük?
Válaszát előre is köszönöm!

Kéméndi Gyula

wharfedale # 2011.03.06. 14:05

Köszönöm a gyors választ.A fele ház az övé, így az eladáshoz Ő mindenképpen kellene.Igen,ilyen állapotban ez nem megoldható.Apu halála után mi egy olyan papírt kaptunk, amiben lemondtunk a haszonélvezetről anyu javára.Az sem lehetséges, hogy mi most megvegyük tőle a részét? Igy el tudnánk adni a házat.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.06. 13:24

Márpedig ha ebben az állapotában saját maga mond le a haszonélvezetről, akkor az a szerződés adott esetben jó eséllyel támadható érvénytelenség miatt.
A haszonélvező hozzájárulása egyébként nem kell az eladáshoz, bár haszonélvezettel terhelten nehéz vevőt találni. Ha azonban a haszonélvező halála rövid időn belül várható, akkor talán mégis akad érdeklődő, de az árat nyilván még ebben az esetben is lefelé fogja alakítani a bizonytalanság.

(Az álláspontomat azzal fejtettem ki, hogy nemigen értem, hogyan mondtatok le az özvegy javára a haszonélvezetről, amikor nektek nem volt ilyen, őt viszont mindenféle lemondás nélkül is megillette.)

wharfedale # 2011.03.06. 12:32

Tisztelt szakértő.
1996-ban meghalt édesapám.A fele házat megörököltük a testvéremmel együtt,aminek a haszonélvezeti jogáról lemondtunk édesanyám javára.A ház másik fele az övé.Sajnos tavaly augusztusban idős otthonba kellett vinnünk őt a nagyfokú demens betegsége miatt.Most, szeretnénk eladni a házat de nem tudjuk a kedvező megoldást.Gondnokság alá nem akarjuk helyeztetni, mert bonyolult és hosszú folyamat,amellett a pénzünkhöz sem jutnánk hozzá belátható időn belül.Várom válaszát, hogy mi a megoldás erre az esetre.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.05. 14:33

A mértéke 16%, az alapja viszonylag bonyolult., Első megközelítésben talán elég annyi, hogy ha az eladási ár nem haladja meg az örökléskor megállapított értéket, akkor az adó alapja nulla; ha meghaladja, akkor az a különbözetből kell számítani az alapot egy évente csökkenő szorzóval. A lakóingatlan eladása a hatodik évtől lesz adómentes, más ingatlané a tizenhatodikban.

vaskalap # 2011.03.05. 13:32

Azt szeretném megkérdezni, hogy az örökölt ingatlan eladása után kell-e adót fizetni. Ha igen akkor mennyit?