Ingatlan öröklés utáni adózás


janika16 # 2011.02.23. 14:10

Pontosítás:öröklés,ill értékesítés óta...

janika16 # 2011.02.23. 14:05

Tiszteit válaszadó !
Ingatlan értékesítés utáni adózással kapcsolatosak a kérdéseim.
1./a hivatalos értékbecslés vagy az adásvételi szerződésben rögzített ár az adóalap ?
2./ egy év telt el az öröklés után, mennyi az adóalap és azt mi után kell fizetni?
Ez utóbbit azért is vetem fel,mivel az APEH honlapján működtetett kalkulátor és az én laikus becslésem között nagyságrendi a különbség/APEH kevesebb!
Köszönöm eligazító válaszukat!

Gabicsek # 2011.02.23. 11:57

Nem vagyok szakértő, de gondom,m ha az ingatlant megörökölted, vele együtt az illetéket is (hagyaték), miért írhatnád le az adódból?

AZoltan # 2011.02.23. 09:30

Tisztel Fórumozok!

Segítségeteket szeretném kérni:
Édesapám 2006-ban örökölt ingatlant, ami után illeték került kiszabásra, édesapám 2007-es halála miatt az illeték behajthatatlanná vált rajta, ezért megörököltem 2011 februári határozattal.
Kérdésem a következő lenne:
Az örökölt illetéket amennyiben befizettem a 2011. évre leírhatóm az adóból??

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.15. 10:05

Nem kellene a haldoklót azzal zaklatni, hogy ugyan ajándékozná már el a megmaradt vagyonát. Már csak azért se, mert mindegy. Sőt, az ajándékozás, ha mindent összeszámolok, valamivel talán mégis drágább lenne.

médeakiss # 2011.02.15. 09:34

Tisztelt Szakértő!
Egy ismerősöm Édesanyja haldoklik,és a kérdése az ,hogy ilyenkor mi a kedvezőbb anyagilag,ha valaki örökli a lakást,vagy ha az édesanya ajándékozás jogcímen az egyetlen fiára ruházza a teljes vagyonát?

zit82 # 2011.01.31. 18:35

Ésesanyám elhunyt, testvéremmel ketten örökölnénk egy ingatlant.Érdeklődni szeretnék, hogy melyik a kedvezőbb hogy ha részünkről lemondunk gyerekeink javára, vagy elajándékozzuk javukra, milyen fizetési kötelezettség keletkezik.Ha majd ők az ingatlant eladják, és az összeget lakásra fordítják, akkor ott milyen fizetési kötelezettségük lesz?Előre is köszönöm a segítséget.

zigazaga # 2011.01.31. 13:34

Tisztelt szakértő!

Édesanyám elhunyt 2008 októberében. Megörököltem utána az élettársával 1/2 arányban közös tulajdonukat képező családi ház felét.
Mivel az értékbizonyítvány alapján megállapított ingatlan értéket megkifogásoltam, így a mai napig húzódik az ügy és még mindig nem kaptam meg az új fizetési határozatot.
Az Apeh honlapján a napokban ezt olvastam:

"A módosító törvény 30. §-a kiegészítette az Itv. 98. §-át azzal, hogy az új rendelkezéseket nemcsak a törvény hatálybalépését követően illetékkiszabásra bejelentett ügyekben kell alkalmazni, hanem a 2010. július 1. napján az állami adóhatóság által jogerősen még el nem bírált illetékügyekben is. Mindez azt jelenti, hogy azokra az egyenes ági rokoni kapcsolatban lévő adózókra is vonatkozik az új mentesség, akik az örökléssel, ajándékozással kapcsolatban már kézhez vették az illetékkötelezettség megállapításáról szóló fizetési meghagyást, de az 2010. július 1. napján még nem vált jogerőssé."

http://apeh.hu/…_100827.html

A kérdésem az lenne, hogy ez vonatkoztatható-e rám?
Egy fizetési meghagyás mikortól és mitől válik jogerőssé?

Köszönettel várom válaszukat.
zigazaga

bazsoz # 2011.01.30. 20:50

Tisztelt fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni: vásároltam egy ingatlant és megkaptam az illetékfizetési kötelezettségról szóló fizetési meghagyást. Szeretnék részletfizetési lehetőséget kérni. Az lenne a kérdésem, hogy a párommal vásároltam meg az ingatlant ő be fogja fizetni és nem vagyunk házastársak se élettársak, a kérelembe meg kell őt is említenem mint velem egy háztartásban élőt?! Illetve írnak ilyenről,hogy ügyintézési határidő leteltének napja: február 16. Az azt jelenti, hogy eddig a napig tudok fellebezni?! És ez a határidő a postáraadás napja vagy az APEH-hoz való beérkezés napjának kéne számítania?!

Köszönöm a segítséget előre is!

pesti31 # 2011.01.30. 12:19

Édesapánk 2010. december 28-án meghalt. A 2010-es adóbevallásnál ki kell valamit tölteni vagy majd a 2011-es adóbevallásnál? A hagyatéki eljárás még nem kezdödött el.
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.30. 11:45

Az adóteherre írtam. (Az illetéket már korábban megfizették, akkor még kellett.)

monalisa1 # 2011.01.30. 11:01

predat000r

KBS azért írta hogy "0", mert 2010.01.01-től egyenesági rokonok öröklése szeményenként 20 M Ft-ig illetékmentes.

Adóbevallást kell majd tenni de adófizetési kötelezettség nem lesz. (Azt hogy az adóbevalláson mit hová kell beixelni tanácsot egy könyvelőt megkérdezni.)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.30. 09:56

0

predat000r # 2011.01.30. 09:45

Tisztelt fórumozók!

Egy örökölt lakás eladás utáni adózásáról lenne szó.
A történet:
2002-ben édesapám halála után 2 testvéremmel megörököltük a lakás felét. Az önkormányzat akkori felértékelése szerint a lakás felének értéke: 1.852.500Ft
2010-ben édesanyám is elhunyt.Immár a teljes lakás hármónk tulajdonába került. Az önkormányzat ismét felértékelte a lakás másik felét 2.565.000Ft-ra.

  • A lakás első fele is erre a magasabb árra került?

Ezután 2010 decemberében eladtuk a lakást. 4,1 millió Ft-ért. Ügyvédi és egyéb költségeink 406.000Ft-ra tehetőek.

Kérdésem az lenne, milyen módon számítsam ki az adózandó összeget? Az útmutatóban egyszerűbb példa van.Fele lakás, mivel több mint 5 év eltelt már adómentesen a miénk.
A bevételünk, tehát 4,1 mill Ft
A költség mi?
Sok hozzászólást olvastam a fórumban, ami alapján felmerült a kérdés: egyáltalán be kell e vallanom? Haszonszerzés nem történt.

A válaszukat előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Csaba

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.22. 21:48

Egyenesági rokonok között mentes. De ezt is mondtam már.

Gabicsek # 2011.01.22. 21:46

Hát igen, megajándékozottnak nincs adója, hacsak el nem adja a lakóingatlant 5 éven belül. (Személyi jövedelemadóról szól tv-t kell nézegetni ezzel kapcsolatban, ott le van minden írva) Ahogy KBS írta, csak eladás után kell adót fizetni. Ez vonatkozik az ingatlanra.
Nem összekeverendő, ha a megajándékozott ingóságot kap, az után kell szja-t fizetni talán ha jól emlékszem, 150 ezer forint feletti ajándék esetén.

Az adó nem összekeverendő az ingatlan átruházási illetékkel, (magyarul átírási illetékkel) mert ott kell fizetnie a megajándékozottnak, mert a nevére írják az ingatlant. (APEH szabja majd ki) Ha jól tudom, 4 millió forintig 2 %, afölött 4 % a fizetendő illeték összege. Ezzel kapcsolatban pedig az illetéktörvényt kell nézegetni.

Danzka # 2011.01.22. 07:37

Tisztelt Kovács Béla Sándor, köszönöm a választ, eszerint fogunk cselekedni. Üdvözlettel: S. Beatrix

adam93 # 2011.01.21. 14:00

Igyekszem megkeresni a vonatkozó jogiszabályt, mert kissé kusza nekem ez az egész. Azt mondták, hogy az ajándékozottnak kell jelenteni, és a nyugdíjasok nem, csak én fizetek %-ok után.
Nekem kifejezetten tetszik az Ön válasza, csak kérem szépen írja le hogy körülbelül mennyi merre és hogyan, mivel nem szeretnék és a szüleimet se szeretném rossz bejelentéssel apehellenőrzésre küldeni.

Segítségét előre is köszönöm!
Ádám

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:48

Amúgy meg tudnám, nem teszem. Herótom van rá, ha valaki kérdez, aztán meg nem hisz nekem.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:48

Az nem a szerzést terheli, hanem az eladást.

adam93 # 2011.01.21. 13:46

Köszönöm szépen a gyors választ!

Ezek szerint amit mondtak nekem, hogy 5év után 10%-kal csökken az érték és aztán megint, úgy akkor nem kell személyi jövedelemadót kifizessek.
Meg tudná mondani nekem, hogy ennek hivatalosan hol tudok pontosan utána nézni?

Köszönettel:
Ádám

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:20

Adót soha nem kellett fizetni ajándék után - most már illetéket sem kell. (Ha egyenesági rokonok között történik az ajándékozás.)

adam93 # 2011.01.21. 12:29

Jó napot!

Szeretném megkérdezni, hogy ha nekem ajándékoznak egy telket a már nyugdíjas szüleim, úgy adót hogyan kell fizetnem, és mi alapján és nekem kell-e kiszámítani az összeget, vagy küldenek levelet?

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/32/12242#…

Segítségüket előre is nagyon köszönöm!

Ádám

Egyjogász # 2011.01.21. 11:52

"az ügyvéd felhívta a figyelmünket, hogy adózni kell utána".......khmmmm......

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 11:43

Nem kellett volna. Önkorrekció, visszaigénylés.