Ingatlan öröklés utáni adózás


Danzka # 2011.01.21. 10:35

Tisztelt Mindenki, aki tud nekem segíteni!

Lehet, hogy sokadszorra írják már le és akkor elnézést, de megerősítést szeretnék.
Édesapám 2008-ban meghalt. Édesanyám örökölt utána egy kis hétvégi telket (gyerekek lemondtunk az ő javára az örökségünkről).
A hagyatékban 1.500.000 Ft-ra értékelték. 2009-ben édesanyám eladta 1.000.000 Ft-ért. Az adás-vételi szerződés aláírásakor az ügyvéd felhívta a figyelmünket, hogy adózni kell utána, mégpedig 25%-ot, tehát 250.000 Ft-ot. Ezt a tavalyi évben meg is tettük.
Egy ismerősöm, aki most jár hasonló cipőben, azt mondta, hogy nem kellett volna adózni.
Igaz ez?
Kérem szíves válaszukat, hogy helyesen cselekedtünk-e
amikor befizettük az adóját, vagy sem.
Ha nem kellett volna, visszaígényelhető-e?

Tisztelettel: S. Beatrix

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 11:40

Az én ismerősöm viszont azt mondja, hogy a hagyatéki tárgyaláson megállapított érték és az eladási érték (ha ez magasabb) különbözete után kell csak fizetni a 25%-ot.
Majdnem. Az illetékkivetés alapjáulé megállapított érték és az eladási ár (+ közjegyzői költség, földhivatali eljárás díja, öröklési illeték) különbözete az adóalap. De ez is évente csökken bizonyos százalékkal.

A bankbetét ajándékozása már korábban is iletékmentes volt, most meg az enyenesági rokonok között már az ajándék tárgya sem számít.

mismas # 2010.09.02. 10:38

Tisztelt Nandy vagy vki! Az előzőekhez kapcsolódóan be tudnál linkelni egy tv hivatkozást is az ide tartozó szövegrésszel? Köszi!

Mi is hasonló cipőben járunk. Édesanyám egyedüli örökösként megörökölte a nagyszüleim házát (mindketten idén nyáron hunytak el) és most nem akarja eladni, mert mindenkitől azt hallotta, hogy ha 5 éven belül értékesíti, akkor kapott ellenérték után kell 25% szja-t fizetnie. Az én ismerősöm viszont azt mondja, hogy a hagyatéki tárgyaláson megállapított érték és az eladási érték (ha ez magasabb) különbözete után kell csak fizetni a 25%-ot.

Édesanyám az ebből származó jövedelem egy részét fordítaná saját célra (a lakását eladva és az örökség egy részéből nagyobb lakást venne), a fennmaradó összeget nekem "adná", amit később én is lakáscélra használnék fel. De milyen formában "adja" nekem, hogy a legkevesebb jusson Állambácsi zsebébe?

nandy # 2010.08.10. 09:26

Nem elcsúszva van, hanem meg sem tanulta a törvényt... És ilyenek dolgoznak egy állami hivatalban.:((

Schatt # 2010.08.09. 20:06

Az önkormányzatnál 20Mft-ra értékelték az ingatlant melynek 50% át örököltem meg. Az én olvasatomban ha az ingatlant értékesítjük egy éven belül 21Mft-ért akkor nekem csak 0,5Mft után kell adót fizetnem ha nem állítok egyéb költséget ezzel szembe.
Viszont egy Apeh béli "ismerős" a teljes összeg utáni adózásról beszélt ha nem vásárolok másik ingatlant.
Ugye Ő van el csúszva pár évvel és én tudom jól?

nandy # 2010.05.29. 12:23

Ha sikerül eladnom 18M ért, és venni egy kb 13M ért akkor nekem mi után kell adóznom? a különbözetet vagy a teljes érték(18M) után?

Ha 18 MFt-ért adod el, akkor nem kell fizetned adót, mivel a szerzési érték is ugyanennyi volt.:))

ne keverjük ide azt, hogy másik lakást vásárolsz, mert azzal már 2008. óta nem lehet csökkenteni az adóalapot, de nálad nem is kell, mert az adóalap nulla lesz.

megyjooo # 2010.05.28. 15:14

Aha, kezdelek érteni. Röviden, h világosabbá tegyem. :)
3 éve vettük mamával ezt a házikót. Ő volt a tulaj, én meg a haszonélvező.
Ezen van nekem azóta illeték, mert részlet fizetést kértünk. Most kb 200E illeték van rajta. A házat 18.5M ért vettük, de ehhez kellet felvennünk hitelt. 8M hitelt. 3 éve fizetünk mindent, szépen rendesen. Mama januárban meghalt, és a hagyatékin 18M ra értékelték fel a házat. Így fizetnem erre nem kellett. Na most, ez a ház, nekem nagyon nagy. Kisebbre szeretném cserélni.

Ha sikerül eladnom 18M ért, és venni egy kb 13M ért akkor nekem mi után kell adóznom? a különbözetet vagy a teljes érték(18M) után?
Valahol olvastam olyasmit, h a teljes kiadást, ügyintézést is le lehet faragni belőle. Akkor banki hitel is annak számít? -Mivel azt nekem vissza kell szolgáltatnom, és az nekem nem számít nyereségnek.
Vagy a banki dolgok, egyáltalán nem számítanak bele? -és megint az állambácsi jár jól.

megyjooo!

nandy # 2010.05.28. 13:13

Jövedelemadót akkor kell fizetni, ha az eladásból nyereség származik.
Akkor van nyereség, ha több pénzért adod el, mint amennyiért szerezted. Ha a példád szerint 18 MFt-ért, vagy annál kevesebbért adod el, akkor nem lesz haszon.

A hitel nem számít egyébként.

Az illetéket nem értem, ha az örökség fejenként számolva nem haladja meg a 20 MFt-ot, akkor illetékmentes... kieg: nálatok biztosan, mivel édesanyádtól örökölsz (I. csoport).

megyjooo # 2010.05.27. 18:07

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, hogy jobban átlássam a dolgokat, szabályokat.

Édesanyámmal egy családi házban laktunk. De sajnos januárban elhunyt. Az örökösödési ceremónia lezárult. 18M Ft ra értékelték a házat. Ez tiszta. A problémám a következő. A házat szeretném eladni, és kisebbet venni belőle. Mivel a fenntartása, és a nagysága nekem túl sok.
De viszont a házon van kb. 9.5M Ft hitel, amit vissza kell fizetnem a banknak ha az eladás megtörtént. A fent maradó részt + hitelt vennék fel egy kb 13M Ft -os házra.
Ilyenkor nekem mi után kell fizetnem SZJA adót?
Ja, és a eladó házon plusz van még kb 200E illetékem is.

köszönöm előre is a gyors választ

megyjooo!

nandy # 2010.05.19. 20:50

A szerzés értéke főszabály szerint az az összeg, mely után az illetéket korábban már megállapították.

De azt te sem gondolod komolyan, hogy a szerzésnél a haszonélvezetet csökkentő tételként figyelembe vették, aztán az újabb vásárlásnál még egyszer levonják....

kirandulo # 2010.05.19. 14:52

Tisztában vagyok az öröklött lakásingatlan értékesítése utáni adózás fő szabályaival, de kérdésem, hogy a "szerzési" értékbe beleszámít-e a túlélő házastárs haszonélvezeti jogának értéke, amit az illeték szempontjából (még 2006-ban) levontak a "forgalmi" értékből?
Másik kérdés, hogy a hagyatéki eljárás közjegyzői díja felszámítható-e költségként?

monalisa1 # 2010.05.03. 21:11
monalisa1 # 2010.05.03. 21:09

4 M Ft-ig 2%, azon felül 6% az illeték.

sajat # 2010.05.03. 14:39

Abban szeretném a segítségüket kérni, ha vásárolok egy lakóingatlant Budapesten 16.500.000,-Ft-ért hány százalék illetéket kell utána befizetnem?
Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.03. 13:24

Csak akkor.

sajat # 2010.05.03. 13:22

Segítséget szeretnék kérni egy hozzáértő személytől.Sokakat megkérdeztem,de mindig más választ kaptam kérdésemre.Idén (2010-ben) örököltem 1/2 részben egy lakóingatlant,melyet 20.000.000 Ft-ra becsültek fel.
18.500.000,-Ft-ért értékesítettük,örökösödési illeték nem volt. A kér­désem az lenne,hogy a rám eső 9.250.000,-Ft után kell-e adót fizetni vagy csak akkor kellne adóznunk,ha többért értékesítjük,mint a felbecsült ár? Előre is köszönöm a segítséget.

monalisa1 # 2010.03.30. 20:47

Eggyel lentebb nandynak van egy beklinkelt ingatlanértékesítéssel kapcsolatos kalkulátorja - használjad.

Édesanyádnak nem kell fizetnie jövedelemadót - se semmit mert a ház 5 évnél régebben van a tulajdonában.

A magad részéről megpróbálhatsz kérni az APEH-től elengedést, mérséklést, részletfizetést - amelyiket a kérelembe beírod majd. (A kérelem külön elbírálási idejére kérj kamatmentességet.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

ricsi0202 # 2010.03.30. 20:17

Kedves Válaszadó!

Édesapám után, aki 2008. szeptemberében hunyt el 4/5 részt (80%) örököltem a házból. Így édesanyám nevén maradt 1/5 rész. Szeretnénk eladni közösen ezt az ingatlant, s helyette egy másikat vásárolni. Kérdésem az lenne, hogy a rám eső rész után kell-e adót fizetnem? Édesanyának, aki 25 éve tulajdonos, van-e valamilyen fizetési kötelezettsége?

Köszönettel: Ricsi0202

nandy # 2009.12.30. 11:05

Szerintem már nem kell adózni.
öröklés esetén a szerzés időpontja: az örökhagyó halálának napja. Tehát azzal a nappal az ingatlannyilvántartásba már bejegyeztek titeket.

judit12345 # 2009.12.30. 11:02

A következő kérdésem lenne:
Több mint 15 évvel ezelőtt örököltünk egy építése telket a testvéremmel, melyet nagysága miatt több telekre osztottunk 1998-ban.
Amennyiben 2010-ben eladnánk kellene-e adóznunk utánna? Vagyis mi a telekeladás adózási szabálya?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Kittóca # 2009.12.29. 10:29

Tisztelt Válaszadó!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy mi a teendő, ha az anyukám örökölt egy földet, és ha eladná a föld jelenlegi bérlőjének (aki őstermelő), kell – e adóznia utána? Ha igen mennyit? Mi a helyzet akkor, ha anyukám rám íratja a földet, eladom, és az árát befektetem egy ingatlan vételébe?

Kérném szépen a lehető legtöbb információt a témában.

Válaszát előre is köszönöm!

monalisa1 # 2009.12.10. 19:48

Ajándékozás esetén KELL illetéket fizetni. A kiszabott illeték megfizetésére indokolt esetben lehet részletfizetést kérni, de lehet mérséklést vagy esetlegesen mentességet is kérni - majd elbírálják, hívatkozva a családon belüli sajnálatos egészségi állapotra, vagyis az anyagi körülményekre.

Fontos, hogy a kérelem elbírálásáig egyidejüleg kérni kell a kamatmentességet is.

"Mona"
laikus hozzászóló

gemel # 2009.12.10. 18:57

Jo napot kivanok.kerdesem lenne; ha egy edesanya a lanyanak ajandekozza a hazat, akkor atirasi illeteket kell fizetni? Masik kerdes;abban az esetben, ha az ajandekozott fel leszazalekolt, aki egy beteg felnott gyereket nevel,gondoz, akkor terhelheto-e az atirasi iletekkel? /158000.ft/vagy kerheto annak barmilyen enyhitese, reszletfizetese, esetleg a korulmenyekre tekintettel annak teljes eltorlese?Valaszukat elore is koszonom.

Rexor # 2009.12.10. 15:07

Nem kell adót fizetnetek, hiszen az ellenérték alacsonyabb mint a szerzési érték volt.

christa23 # 2009.12.10. 14:08

Az épület egy társasház, melyben 2 lakás van. Az egyik lakást örökültük közösen a testvéremmel, ennek fele az enyém. Az egész lakást értékelték 5 millióra, melyet 4 millióért adunk el a társasház másik lakásának tulajdonosának. A vételárból 2 millió lesz az enyém és 2 millió a testvéremé.