Ingatlan öröklés utáni adózás


nandy # 2009.12.04. 08:56

A fél lakást akarja megvenni a másik tulaj? A fél lakást értékelték 5 millióra?

christa23 # 2009.12.03. 15:13

A következő kérdéssel fordulnék segítségért:

2009-ben örököltem egy társasház egyik lakásának az 1/2-ét. A társasház másik lakásának tulajdonosa ezt megvenné tőlünk 4.000.000 Ft-ért. A lakást 5.000.000 Ft-ra értékelték. Ha eladjuk, mennyi adót kell fizetnünk utána? A Személyi jövedelem adó bevallásban mekkora összeget kell feltüntetni - mindkettő tulajdonosnak 2.000.000 Ft-ot? Levonható-e az ügyvédi költség?

Ali84 # 2009.11.16. 13:52

Bocsánat, írtam, hogy a vevő nem hozzátartozó.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.16. 10:12

Attól még lehetnek az örökhagyó gyermekei. Azon múlik ugyanis, nem az életkoron.

Ali84 # 2009.11.16. 10:11

Tisztelt Kovács Úr! Az örökösök felnőttek.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.16. 09:40

Az örökösök nem gyermekek? Mert akkor a lakásingatlan öröklése főszabályként illetékmentes.

Ali84 # 2009.11.16. 09:35

A következő, nem túl egyszerű kérdésem lenne:

Az eset: X.Y. elhunyt, és kiderült, hogy a még nevén lévő ingatlant már 1986-ban eladta, de erről csak egy kézzel írott adásvételi szerz. készült, mely nincs ügyvéd által ellenjegyezve, és nem nyújtották be a földhivatalhoz. Az "elvileg" vevő (aki nem hozzátartozó) megjelent a hagyatéki tárgyaláson hagyatéki hitelezői igényt jelentett be, és a törvény szerinti örökösök elismerték, hogy az édesapjuk nevén lévő ingatlan valóban eladásra került. A hagyatéki végzésben mindez le van írva.
A kérdés az lenne, hogy csak az átírásért kell illetéket fizetni (ez mennyi?) vagy vagyonszerzésért is kell fizetni és mennyit?

Előre is köszönöm a segítséget!

nandy # 2009.11.08. 10:31

Akkor nem, de érdekes, hogyan lesz a 9-ből 6...

surig # 2009.11.08. 09:25

Tisztelt Kovács Úr !

Köszönöm válaszát, de valami nem tiszta előttem, mert mi van akkor, ha 6 millió forintért értékesítjük a lakást, akkor a 3 millió forint után nem kell adózni?

Üdv. surig

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.08. 08:58

Nem. A 2000-ben megszerzett 1/2 már nem számít, mert öt évnél régebben szereztétek. A 2009-ben megszerzett 1/2 szerzési értéke 3 millió, az eladási ára 4,5 millió (9/2). A különbözet 1,5 millió, ez képezi az szja alapját. (De még ebből is le lehet vonni a megszerzés költségeit: közjegyző díja, földhivatali eljárás díja).

surig # 2009.11.08. 05:56

A következő kérdésre szertnék választ kapni.

Édesapám 2000 -ben meghalt.A családi házuk 1/2-1/2 arányban volt édesanyámmaltulajdonukban.A lakás fele részét a három testvér egyenlő arányban örökölte.A másik fele édesanyánk nevén volt haláláig tartó haszonélvezettel.2000-ben felértékelték a lakást 3 millió Ft-ra ,melyre az illetéket megfizettük.Édes anyánk 2009-ben meghalt.A hagyatéki értékeléskor ezt a részt ujabb 3 millióra értékelték,ami után az új törv. értelmében már nem kellett illetéket fizetnünk. A lakást most értékesiteni kívánjuk 9 milió Ft-ért.
A kérdésem a követkzö.Hogyan kell nekünk adózni?
/a 2000-ben örökölt rész után, ill. a 2009-ben örökölt rész után./A 6 millió-és a 9 millió közti különbözet után kell adóznunk? azazaz 3mill. után ,vagyis fejenként 1 mill.Ft után?
Várom válaszukat!

eral # 2009.08.20. 12:31

Legyenek kedvesek segíteni a következő kérdésben:

Édesanyám 1996-ban vásárolt egy lakást 7,7 millió forintért. Ezt 2008-ban eladta 27,7 millió forintért, és szintén 2008-ban vásárolt 19,7 millióért egy másik lakóingatlant (ezért neki természetesen negatív illetéket kellett megfizetnie). Ezt a lakóingatlant megörököltem tőle, mert sajnos 2009-ben elhunyt.
Amennyiben ezt a megörökölt lakóingatlant 19,7 millió forintért értékesítem kell e bármilyen adót, vagy illetéket fizetnem. Úgy tudom SZJA-t és örökösödési illetékfizetési kötelezettségem nincs ilyen esetben, de nem tudom vagyon-, vagy lakásszerzési, vagy bármi egyéb illetéket, adót kell e fizetnem, és ha igen mit, milyen mértékben!

Köszönöm segítségüket!

nandy # 2009.08.18. 09:17

A szerzés évét követő ötödik adóévtől...

Tehát mégegyszer: a szerzés éve + 4 év. Pl. ha valaki 2004-ben szerzett lakóingatlant idén ad el, már nem kell adót fizetnie, mert a szerzést követő ötödik adóév a 2009, innentől mentes...

monalisa1 # 2009.08.17. 14:18

Ok., akkor az eladás éve + 5 év az adómentesség eléréséhez.

nandy # 2009.08.17. 13:18

Az az érzésem, hogy a kérdező kissé keveri az adót az illetékkel.

Adót az eladásnál, illetéket a szerzésnél kell fizetni.

Itt jön a kérdésem, mivel én és a testvéreim az örökségünket előbb eladnánk mint ahogy örökölnénk, így nekünk utána adózni kell ?

Ezt a kérdést így nem igazán értem. Az ingatlan egy része már most is a kérdező és testvérei birtokában van. A telekrészt pedig nem hárman, hanem négyen adnák el.

(jobban járunk ha majd később örököljük,mert akkor nincs 20mil. felett az összeg, nincs adó)

Pontosabban: nincs illeték... adó lehet majd, ha eladják.

monalisa: külön neked írom (nem először), hogy nem 5+1 év után adómentes, hanem az ötödik adóévtől... Nagy különbség..

monalisa1 # 2009.08.17. 12:28

Azért mert egy ügyvéd ingyen ad tanácsot attól ő még lehet felkészült jogász - mondjuk hobbiból segítőkész.

Ingatlan eladásakor, a szerzéstől számítva 5+1 év eltele után már nem kell szja fizetni, azon belül évenkénti százalékos mértékű csökkenéssel. (Ezt az adásvételt lebonyolító jogász táblázattal és konkrét számadatokkal bemutatja majd.)

Javaslom előzetes papírra vetni a kérdéseket, hogy semmi se maradjon megválaszolatlanul.

További minden jót.

mné # 2009.08.17. 06:50

Bocsánat amiért nagyon részletesen nem írtam le , de pontosan így van ahogy írtad.Az eladásra kínált telekből anyukámnak 2/6.-od rész jut + a haszonélvezet, nekünk pedig 1/6-od fejenként.Voltam már ügyvédnél tanácsért, de ő azt mondta, hogy mindenképp adózni kell utána, mert hogy ez nem örökség, de viszont ha adózni kell utána akkor úgymond nekünk nemigazán éri meg most eladni(jobban járunk ha majd később örököljük,mert akkor nincs 20mil. felett az összeg, nincs adó)
Igen , apukám 2003 előtt halt meg , akkor tuti hogy nem kell szj-t fizetnünk?
Az ajándékozás az csak részemről egy ötlet volt, de ahogy leírtad, jobban beleláttam és az így nemigazán jó,mert a 3 gyerekből 2 még kiskorú, tehát ezt el is vetettem.....
Illetéket milyen összeghatártól és mennyit kell fizetni ?
Az biztos , hogy most majd egy tuti ügyvédet keresek fel, mert akinél voltam , az ingyen adott jogi tanácsot, de milyet......
Köszönöm a gyors válaszodat !

monalisa1 # 2009.08.16. 20:43

Pontosítva: ha a gyermekeid még kiskoruak, az általad tervezett ajándékozás valószínűleg gyámhatósági számlára megy (...) és vélhetően nagykorúságukig ott is marad...

Jól át kell gondolni a dolgot, illetőleg mielőtt bármit is lépsz evégett is kérd az ügyvéd tanácsát.

monalisa1 # 2009.08.16. 20:36

Előszőr is pontosítani kellene a tulajdoni arányokat, mert egy kicsit kevered a dolgokat.

Vélem, hogy a ház szüleitek közös tulajdona volt, vagyis apukátok halálával a mamának a saját 50% tulajdoni aránya változatlanul megmaradt, ezen felül özvegyi haszonélvezetet szerzett a 3 gyermek által örökölt további 50%-ára.

A kertrész tervezett eladásakor 1 + 3 tulajdonostárs adná el a területet., anyukátokat vélhetően nem terheli már szja fizetési kötelezettség, mível a papával közösen vásárolt építései telek bizonyára 15 évnél régebben jutott a bírtokába. Ti hárman pedig akkor nem vagytok köteles szja fizetésre ha apukátok 2003-ban ill. azt megelőzően hunyt el. (Ha esetleg ezen időn belül akkor sávos/százalékos csökkenésű a fizetési kötelezettség.)

Az eladáskor anyukátoknak le kell mondania a haszonélvezeti jogáról, ha ingyen mond le akkor ti fizettek illetéket - lévén vagyoni értékhez juttok -, ha pénzért mond le akkor ő fizet szja adót mert jövedelemre tesz szert.

Ingatlan adásvételénél ügyvédre szükség van, ő majd elmagyaráz mindent.

Az eladásból származó saját részedet a gyermekeidnek ajándékozhatod - amennyiben mindeniknek van saját folyószámlája és arra "ajándékozás" címszó megjelöléssel átutalod a ki- ki részét. (30 napon belül az APEH felé az ügyletről bejelentést kell tenned, a pénz ekként lesz ingyenes juttatás.)

Az ügyvéd ezt is elmagyarázza.

"Lisa"
laikus hozzászóló

mné # 2009.08.16. 08:28

üdv . Mindenkinek!
A következőkben kérném a segítségeteket!
Évekkel ezelőtt apukám meghalt így a testvéreimmel együtt a családi házban anyukám mellett mi is 3 testvér örökösök lettünk.Maga az ingatlan elég nagy telken van, mivel anyukámnak maga a telek megművelése elég nagy teher (mi pedig messze vagyunk tőle) így arra gondoltunk, hogy a családi ház mögötti kertet Eladnánk mint építési teleknek, mert egy pár évvel ezelőtt ott egy lakónegyed lett kialakítva, így a mi kertünket megvennék építési teleknek.Itt jön a kérdésem, mivel én és a testvéreim az örökségünket előbb eladnánk mint ahogy örökölnénk, így nekünk utána adózni kell ? és egyben anyukámnak is adózni kell utána ?? Vagy ha adózni kellene utána, akkor van-e valamilyen más mód arra , hogy ne keljen, én pl. a gyerekeimnek oda ajándékozhatnám a rám eső összeget ?( mert akkor úgy tudom az után nem kell adózni.) Várom a segítségeket !
Előre is köszönöm

monalisa1 # 2009.08.11. 19:34

Ha a kérdéses lakás értéke nem haladja meg a 20M Ft-ot akkor anyukádnak nem kell majd öröklési illetéket fizetnie. (Közjegyzői hagyatéki eljárás természetesen lesz az örökség átadása végett, de ez teljesen más téma.)

Ha a későbbeikben neked ajándékozza a tulajdonába került lakást akkor 18M Ft-ig 5%, az azon felüli részre 8% illetéket kell majd fizetned.

Gondolom a "rád iratás" alatt ajándékozást értettel, mert pl. adásvétellel is tulajdonodba kerülhet a lakás, de az ügyletnél aktív banki pénzmozgást kell bizonyítani...

Akár ajándékozás akár adásvétel, ügyvédre kötelezően szükség lesz.

A nagymamádnak jobbulást...

"Lisa"
laikus hozzászóló

sgl56 # 2009.08.11. 15:20

üdv!

Elnézést, ha már kérdezték előttem....
Még hála az égnek nem történt meg, de a nagymamám elég rossz állapotban van, szóval hamarosan meghal. Egy lakás lenne az öröklött dolog. Ha ezt anyukám örökölné, és később átírná a nevemre, akkor ezért kell-e valamilyen illetéket fizetni?
választ köszönöm előre is!

Intrate # 2009.08.05. 14:21

Tisztelt Hozzáértők!
Elhunyt testvér után örökölt ingatlanra kirótt illetéket csökkenti-e az ingatlanra bejegyzett (holtig tartó) haszonélvezeti jog? Az ingatlan forgalmi értékét ez jelentősen csökkenti,mde csökkenti-e az örökösödési illetéket is?

Köszönettel a válaszokat.

sly085 # 2009.08.04. 20:02

Köszönöm a választ!!! Igen, ez az összes hagyaték... Csak nálam bekavart ez az 5 éven belüli eladás, hogy 25%-ot kell leadózni(illetékként kifizetni/ezt nem tudom pontosan/), ha már az első évben eladjuk. De akkor ezek szerint valamit félreolvastam.

nandy # 2009.08.04. 10:49

Adót az eladás, illetéket a szerzés után kell fizetni.

Adót (szja) akkor kell fizetni, ha az eladásból hasznon is származott. Ha a szerzési érték 16 MFt, az eladási ár pedig 15MFt, abból nincs haszon, nincs mi után adózni.

Örökösödési illetéket elvileg nem kell fizetni, mert az ingatlan (ez az összes hagyaték?) értéke nem éri el személyenként a 20 MFt-ot.

Ha ezt eladjátok, és vesztek másikat, ott majd újabb illetéket kell fizetni. Ha egy éven belül történik az eladás és a vásárlás, akkor lehetőség van arra, hogy a kettő különbözete után fizessetek illetéket. Hangsúlyozom, hogy különbözet után... Pl. ha ezt eladjátok 18 MFt-ért, és vesztek egy másikat 3 MFt-ért, akkor ennek különbözete 15MFt... Így érdemesebb a 3MFt után illetékelni.