örökösödési illeték változás


Barabell # 2010.08.06. 10:16

Sziasztok!

Most nincs időm végigolvasni az előző hozzászólásokat, ezért ne haragudjatok, ha olyan kérdést teszek fel, amire már volt válasz.
Valaki tudna segíteni nekem abban, egy linket küldeni vagy ilyesmi, hogy mi most, a mai napon hatályban lévő illetéktörvény?
Egyenes ági rokonok között illetékmentesség áll már fennt, vagy ez még csak terv, vagy az illeték az illeték tárgyától is függ? Hogy kell-e fizetni vagy sem?
Egy általános illetéktörvényt kértek tőlem, amiben a jelenlegi változtatások (ha van ilyen) is benne vannak.
Itt a törvénytárban megtaláltam a 1990. évi XCIII. illetéktörvényt, amiben van egy táblázat az illetékek mértékéről.Az a jelenleg hatályos?

Köszönöm!

nandy # 2010.08.05. 07:12

Nincs ilyen jogszabály.

S.Péter # 2010.08.05. 04:33

Szép napot.

Olyan problémával kapcsolatba kerestem fel ezt az oldal,hogy 2008-ban édesapám elhunyt és kemény összeget fizettem (egyedül,mert édesanyám sem él)az örökösödési illetékért.Kérdésem pedig az lenne,hogy olyat hallottam hogy az illeték valamilyen formában vissza igényelhető, annak akinek 5 éven belül történt a hozzátartózó halála.Persze mindezt 2010 jan-tól számolva.Kérném ha valaki tudna pontos infót ezzel a dologgal kapcsolatba kérem válaszoljon

Üdvözlettel:Péter

Hupikék # 2010.07.17. 21:21
Hupikék # 2010.07.17. 20:57

http://www.alon.hu/…zasi-illetek

Akkor a hatályos Itv-ben miért nicns benne, vagy csak én vagyok iylen balfácán, hogy nem találom?

...

marysue917 # 2010.07.17. 19:34

Nagyon köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2010.07.17. 14:58
monalisa1 # 2010.07.17. 14:58

kiss.edina

Mindig lehet mérséklést kérni a kiszabott/meghatározott összegre, és ha az előadott indok kellően megalapozott valamint jövedelemigazolással és havi költségkiadással alátámasztott, valószínű hogy megadják azt. (Is-is alapon mindjárt kérjétek a részletfizetés lehetőségét is.)

HuMoncsy

Családtagok közt az öröklési illeték 2010.01.01-től 20M Ft/fő összegig illetékmentes, vagyis az anyukátok hagyatéka után még kell illetéket fizetni, az apukátok öröksége után már nem. A pénzzel amúgy azt csínáltok amit akartok, nincs kétszeres adóztatás.

marysue917

Mivel a négy gyermek anyukája (= a nagymamád) ebben az évben halt meg, hagyatéka után a gyermekeinek nem kell örökségi illetéket fizetnie -lásd a fenti összeghatárt, és személyenként értendően!

Az hogy a három testvér a tulajdonrészét apukádnak ajándékozta külön ügylet, és annak napi dátuma a mérvadó.

"Mona"
laikus hozzászóló

marysue917 # 2010.07.17. 06:32

Sziasztok!

Az alábbi kérdésben lenne segítségre szükségem;

A nagymamám 2010.márciusában meghalt. Apukám, és még 3 testvére örökölték a házát, de mivel apukám gondozta, ezért a testvérek lemondtak az ő javára a hagyatéki tárgyaláson, ami június 22 én volt. Mivel a 3 testvér lemond az örökségéről, az ajándékozásnak minődül (ezt mondta a jegyző), és ez után illetéket kell fizetni.
Az lenne a kérdésem, hogy az illeték kiszabásánál milyen dátumot vesznek figyelembe, az elhalálozás dátumát, a hagyatéki tárgyalás dátumát, vagy az illetékhivatal alkalmazhat más dátumot is?

Előre is köszönöm a segítséget

marysu917

HuMoncsy # 2010.05.16. 15:33

Kedves Fórumosok!
Egy hozzáértő embert keresnék,aki tudna nekem választ adni!
Édesapám 3hete meghalt,édesanyám pedig augusztusban.
Örököltünk a testvéreimmel 1 házat,amit most hirdetünk eladásra.
Azt nem tudjuk, hogy ha megkapjuk az örökségből származó pénzt,azt le kell-e adózni,vagy mennyi idő után kell leadózni?
Én úgy értesültem róla hogy 1 éven belül be kell ingatlanba fektetni a pénzt,és akkor nem kell leadózni.
Nagyon megköszönnénk ha valaki leírná hogy hogyan is működik ez ilyenkor,mert még nem volt hagyatéki tárgyalás.
Köszönöm

kiss.edina # 2010.01.04. 15:57

Kedves fórumozók!

Édesanyám halála után a húsz éves családi autót édesapám örökölte. Miután Ő már nem tudja használni, értékesítette azt. Az illeték összege majdnem a fele annak, amennyiért az autót eladta. Érdeklődtünk az APEH-nél, hogy lehet-e méltányosság alapján fizetési könnyítést kérni. Az egyik ügyintéző szerint lehet, a másik szerint egyáltalán nem lehet.
Most kinek van igaza?
Ha kérhető a könnyítés, akkor mi szükséges hozzá?
Elég egy írásos kérelem, vagy van erre külön nyomtatvány?
Van esetleg tapasztalata valakinek ezzel kapcsolatban?

A segítséget előre is köszönöm.

monalisa1 # 2009.12.09. 22:07

ilona71

A számlán lévő összeg a hagyaték része. A számláról lehet kivenni - ha annak módja ismert. A kivett összegről utóbb a többi örökössel el kell tudni számolni.

Ha nem tájékoztatják a bankot a halálozásról akkor nem szerez róla tudomást -lesz majd egy alvószámla-, aztán a későbbiekben valakinek mégis csak le kell zárnia a számlát, mely az időközben rárakodó kamat és költség miatt szép summára megnövekedhet...

Takarékbetét öröklése tudtommal illetékmentes.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.12.09. 21:48

spartananni

A gépkocsi tulajdonjogának megszerzése esetén az illeték mértéke a hajtómotor hengerűrtartalom minden megkezdett köbcentimétere után 18 Ft-ot kell fizetni - legalább is 1.900 3cm-ig bezárólag. Egyéb fizetnivaló nincs. Az okmányirodán végzik majd.

A hagyatéki eljárás közjegyzői díja egyetemlegesen mindhármótokat érinti - persze a többi nevében befizetheti akár csak egyikőtök is.

"Mona"
laikus hozzászóló

ilona71 # 2009.12.07. 23:12

Tisztelt Segítők!
Édesanyám pár napja meghalt. A bankszámla hozzáférések ismertek. Az azon lévő összeg a hagyaték része? Az eljárásig - a bank nem tudja a tényt még - lehet hozzányúlni, ezzel követünk el bármilyen szabálysértést? Hogyan szerez tudomást a tényről a bank, ha mi nem jelentjük felé? A számlán lévő összeg - jól értem - nem illeték köteles?
Köszönöm

spartananni # 2009.11.09. 19:46

Édesapám ez év júniusában halt meg. Eddig úgy tudtuk, hogy a gépkocsi is a 20 millió Ft-ba tartozik, de kiderült, hogy ez után örökösödési illetéket kell fizetni. Kérdésem, hogy egy 1124 m3-es autóról van szó, ez után mennyi az illeték? A másik, az autó után még van törlesztés. Mi van akkor, ha a hagyatéki tárgyaláskor az édesanyám és én lemondunk a húgom javára a gk.-ról, akkor csak a húgomnak kell utána illetéket fizetni, plusz még az átírási költséget is, hogy az ő nevére kerüljön az autó, vagy a hagyatéki tárgyalás során automatikusan az ő nevére írják az autót - és nem kell az átírási költséget fizetni -, csak a gépkocsi utáni illetéket? Köszönöm válaszát.

Taxin_a # 2009.11.08. 09:14

Írj vissza nekik. Igazold, hogy már befizettétek a befizetnivalót. Az örökösödési illetéket nem befolyásolja, h utána bontóba vittétek az autót.

Az Apeh-hel nem műxik a "majd csak abbahagyja valamikor" módszer. Az illeték-kivetős részleget pedig nem szabad békén hagyni, amíg zöld ágra nem vergődtök.

2eRa6 # 2009.11.08. 08:38

Hagyatéki tárgyalás után le lett adva az autó a bontóba. A bontási papírral kellett menni az okmányirodába, ki vonták a forgalomból. Kiküldték rá az illetéket, úgy döntöttünk, hogy befizetjük -amit kár volt-. Ez múlt évben történt. Aztán ez évben újfent be akarják fizettetni. Elküldtük a másolatát a csekknek, hogy múlt évben be lett fizetve.
Mikor fognak minket végre békén hagyni?
A házra is ki lett fizetve már múlt évben az összeg, azt is újra kiküldték, de nem volt erőm már azzal is foglalkozni, hogy visszaírjak az APEH-nak.
Mi tegyek? Vagy mit ne?

blanche # 2009.10.23. 16:13

Taxin_a
Köszönöm. Csak ez nem világos, mi számít elbírált illetékügynek. A hagyatéki végzés? mert az valóban megvolt. De az illetéket csak most szabták ki. Szóval pontosan melyik határozat számít elbírálásnak.
Köszönöm!

Taxin_a # 2009.10.22. 21:28

blanche

A módosítás 2009. január 1-jén lépett hatályba.
Az új szabály ezen részét korábbi ügyek közül csak a törvény kihirdetésének napján jogerősen még el nem bírált illetékügyekben kell alkalmazni.

Taxin_a # 2009.10.22. 21:15

Mennyus

Ha a gyerekek eredetileg is örökösök és ellenérték nélkül mond le, akkor vonatkozik a gyerekekre is az illetékmentesség.

Ha a gyerekek egyébként nem lennének örökösök, csak a szülő, aki lemond az örökrészéről a javukra, akkor rájuk már nem vonatkozik az illetékentesség.

mennyus # 2009.10.22. 20:18

Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben az örökös a hagyatéki tárgyaláson lemond az örökségéről a gyermekei javára, így rájuk vonatkozik a 20 millió forintig terjedő illeték mentesség? 1990.évi XCIII.tv. 10§-a alapján úgy tűnik, hogy igen. Jól értelmezem?
Ha igen, akkor egy 17 m-ra értékelt lakás fele + egy üdülő (3 MFt.) fele öröklése esetén mi a helyzet? 2 felnőtt gyerek az örökös, az ingatlanok másik feléről még pereskedés folyik.

blanche # 2009.10.22. 13:15

Tisztelt fórum!

2 éve örököltem az egyik szülőmtől egy lakást, kevesebb, mint 20 M Ft értékben. Az illetéket most szabták ki. Én úgy tudtam, hogy 2009-től eltörölték az örökösödési adót (ami ez esetben az illeték)! és a folyamatban lévő ügyekre is. Nem jók az információim?

majki2 # 2009.06.17. 15:25

Nagypapám 2008. februárban halt meg és a hagyatéki 2009.júniusban volt. Édesanyám 10 évvel ezelőtt halt meg és emiatt örököltem nagypapám után egy vidéki házat..Nekem mint örökösnek mit kell fizetnem? Szerencsétlenségemre 2008. márciusban vettem részletre a pici lakást, hogy tudjak hol lakni.
várom válaszukat mert az ügyvédet is részletre tudtam kifizetni. köszönettel

wry120 # 2009.02.28. 19:53

Köszönöm a válaszokat!
Mária

aszinak # 2009.02.28. 13:50

Kedves Mária!

A gépjármű öröklése nem az általános mértékű öröklési illeték alá esik, ezért a 20 millió forintos illetékmentességi szabály rá nem vonatkozik.
Az illeték mértékét nem a gépjármű forgalmi értéke, hanem a gépjármű hajtómotor hengerűrtartalma alapján kell kiszámolni.

Jogszabályi háttér:

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. évi törvény (Itv.) 16. § (1) bekezdés c) pontja szerint: Mentes az öröklési illeték alól: a 12. § szerinti táblázat I. csoportjába tartozó örökös által megszerzett örökrész tiszta értékéből 20 millió forint.

Az Itv. 16. § (5) bekezdése szerint: Az (1) bekezdés c) pontja szerinti mentesség alkalmazása során az örökös által megszerzett lakástulajdon vagy lakáshoz kapcsolódó vagyoni értékű jog (a továbbiakban e bekezdés alkalmazásában: lakás) után megállapított illetékalapot kell csökkenteni. Amennyiben az örökös által megszerzett lakás tiszta értéke a 20 millió forintot nem éri el, a 20 millió forintból a lakás tiszta értékének levonásával fennmaradó összeg erejéig az általános mértékű öröklési illeték alá eső vagyontárgyak mentesülnek az illeték alól.

Az Itv. 12. § (1) bekezdése meghatározza az általános mértékű öröklési illeték mértékét. Ettől eltérő szabályt tartalmaz az Itv. 12. § (4) bekezdése, mely szerint: Gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése és ajándékozása esetén az illeték mértéke a gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének (24. §) kétszerese.

Az Itv. 24. §-a szerint:
(1) Gépjármű tulajdonjogának megszerzése esetén az illeték mértéke a hajtómotor hengerűrtartalmának minden megkezdett cm3-e után 18 forint az alábbi eltérésekkel:

  1. az 1890 cm3-t meghaladó hengerűrtartalmú személygépkocsi és az 500 cm3-t meghaladó hengerűrtartalmú motorkerékpár esetén minden megkezdett cm3 után 24 forint;
  2. kizárólag elektromos hajtómotorral ellátott gépjármű esetén a hajtómotor teljesítményének minden megkezdett 1 kW-ja után 400 forint;
  3. Wankel hajtómotorral üzemelő gépjármű esetén a kamratérfogat minden megkezdett cm3-e után 36 forint.

(2) Pótkocsi tulajdonjogának megszerzéséért, ha a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege a 2500 kg-ot nem haladja meg 9000 forint, minden más esetben 22 000 forint illetéket kell fizetni.
(3) Gépjárműre, pótkocsira vonatkozó haszonélvezet, használat, illetve üzembentartói jog megszerzése esetén az (1) és (2) bekezdésben meghatározott illetékek 25%-ának megfelelő illetéket kell fizetni.
(4) Amennyiben gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának megszerzésével egyidejűleg haszonélvezeti, használati vagy üzembentartói jog alapítása történik, illetve gépjármű, pótkocsi tulajdonjogát az azon fennálló használati, haszonélvezeti, illetve üzembentartói jog jogosítottja szerzi meg, a tulajdonjog megszerzőjét terhelő illeték megállapítása során az (1)-(2) bekezdések alkalmazásával megállapított illetéket csökkenteni kell a haszonélvezeti, használati, illetve üzembentartói jog megszerzéséért a (3) bekezdés szerint fizetendő illeték összegével.
(5) Gépjármű, pótkocsi tulajdonjoga, illetve gépjárműre, pótkocsira vonatkozó haszonélvezeti, használati jog meghatározott hányadának megszerzése esetén a megszerzett hányadra arányosan eső illetéket kell fizetni.