életbiztosítás visszavásárlása - adózás


csucsu43 # 2014.10.06. 19:06

2005-ben kötöttem egy Aranyszárny G65 biztosítást. Én vagyok a szerződő, de a férjem a biztosított ( aki őstermelő). Most 2014-ben visszaszeretném váásárolom a biztosítást. Az lenne a kérdésem , hogy keletkezik -e valamilyen fizetési kötelezettségem ( eho, szja, kamatadó)mivel 10 éven belül vásárolom vissza. Nekem kell majd bevallanom jövőre ( mint szerződőnek) vagy a férjemnek ( mint biztosítottnak) . Válaszukat előre is köszönöm.

tudatosbiztositás.hu # 2014.09.01. 21:06

Kedves Powfix!

Valóban 2014.01.01. től már senkinek sem kell visszafizetni az igényevett adókedvezményt, mivel csak az utolsó 3 évben igénybevett adókedvezményt kellett visszafizetni, és 2010-ben megszünt a lehetőség, ettől függetlenül az adóbevallásban szerepeltetni kell, de nem kell semmilyen adót sem fizetni, mivel a kamatadót csak 2006 szeptember 1. után kötött szerződésekre vonatkozik.

Powfix # 2014.08.26. 14:53

Tisztelt Szakértő!

1994-ben kötöttem 25 éves lejárattal életbiztosítást, amit most szeretnék visszavásárolni. Elolvastam az előző hozzászólásokat, és megerősítést kérnék, hogy jól értelmeztem-e. Az idei évtől nincs semmilyen kötelezettségem az adóhatóság felé. Az igénybe vett adókedvezményeket nem kell visszafizetnem, sőt adót sem.

Az adómentesség független a felvett összeg nagyságától? Ez együtt jár azzal, hogy a bevallásban sem kell szerepeltetni az összeget, vagy ettől függetlenül azért be kell írni.

Válaszát köszönöm.

Rexor # 2014.07.24. 05:38

Sajnos jogos a NAV követelése, mert a szerződés megszűnt 2011. októberében. Amit talán el lehet érni, hogy a 20% mértékű többletet ne kelljen visszafizetni.

Katica85 # 2014.07.23. 07:01

Kedves Szakértő!

Kérdésem a életbiztosítás díjnemfizetés miatti megszűnése utáni reaktiválás adójogi vonzatára vonatkozik:

2009. májusában kötött édesapám az AXA-nál egy 20 éves életbiztosítást 350.000 Ft éves díjjal.
2009. adóévben igénybe vettük az adókedvezményt: 100.000 Ft-ot.

2011-ben azonban anyagilag nagyon nehéz helyzetbe kerültünk: testvéremék lakáshitele bedőlt, a lakásuk elárverezésre került, viszont hitel törlesztő részletének fizetése a mi vállunkon maradt a mai napig annak érdekében, hogy a fedezetként szolgáló családi házunk ne kerüljön árverezésre.Testvérem képtelen a hitel fizetésére, ezért saját érdekünk, hogy fenntartsuk a bankkal a szerződést és fizessük a törlesztő részleteket.
Emiatt nem tudtuk vállalni ezt az éves díjat. 2 alkalommal is kérvényt adtunk be az AXA-hoz: első alkalommal (2011. június 5-én) 1 éves díjszüneteltetést kértünk, melyet elutasítottak, második alkalommal (2011. július 21-én) éves díj 50%-os csökkentését és havidíjas fizetést kértünk (a fenti indokok megírásával). Díjcsökkentési kérelmünket elutasították, mivel a minimum éves díj 250. 000 Ft lehet. Havidíjas fizetés engedélyezték.

Azonban anyagilag még rosszabb helyzetbe kerültünk, így a havidíjban elmaradásunk gyűlt össze (közben befizettünk akkora a díjakat, amennyit még tudunk vállalni, hogy mutassuk fizetési szándékunkat, de sajnos nem a teljes összegeket), így 2011. októberében megszűnt a szerződés, az AXA kiutalta a szerződésben lévő pénzösszeget, külön tájékoztatás nélkül a szerződés tényleges megszűnéséről (korábban csak a kiküldött havidíjas csekkek mellé mellékelt levélben figyelmeztettek, amennyiben nem kerül rendezésre a díj, megszűnik a szerződés.

2012. januárjában azonban reaktiváltuk a szerződést, pótolva minden elmaradt díjat, így 2012. márciusáig rendezve voltak a befizetések.

1 hónapja édesapámat megkereste a NAV, és adóellenőrzést tartott, mely során ezt az eseményt vizsgálták. A vizsgálat eredményeképpen megállapítottak 120.000 Ft adóhiányt, melyet vissza kell fizetni, mert az adóbevallásban nem szerepeltette ezt az adó visszaigénylést, holott adójogi szempontból megszűnt a szerződés azon a bizonyos 3 éven belül. Édesapámnak ez a dolog azért sem merült fel, mivel 3 hónapon belül reaktiváltuk a szerződést, gondolván, így jogfolytonos az életbiztosítás és megtakarítási szándékunk továbbra is fennállt.
A NAV kimutatásában úgy jelenik meg ez az esemény, hogy 2011. októberében a szerződés díjnemfizetés miatt visszavásárlásra került, igaz reaktiválva lett a szerződés, de ez adójogi szempontból már nem vehető figyelembe.

Kérdésem az, hogy a reaktiválásra van e adójogi szempontból törvény? Miért nem vehető figyelembe a reaktiválás adójogi szempontból?
Másrészről nem saját akaratunkból szűnt meg a szerződés (nem visszavásároltuk).
Van esélyünk egy ilyen helyzetben méltányosságot kérni, van rá jogalapunk?

Válaszát előre is köszönöm!

Csaba1986 # 2014.06.27. 19:02

Kedves Kroko!

Semmiféle adókötelezettsége nem merül fe!

Üdv: tudatosbiztositas.hu

kroko # 2014.06.25. 09:53

Kedves Szakértő!

2005-ben kötöttem határozatlan időtartamú életbiztosítás, amit most vissza szeretnék vásárolni. Munkáltatói befizetés nem történt. Kell az életbiztosítás visszavásárolt összegéből adózni?

Segítségét előre is köszönöm.

Csaba1986 # 2014.06.21. 14:43

Kedves Topi52!

Az idei évtől már nem kell semmit visszafizetnie.

Amennyiben még tavaly vásárolta volna vissza, akkor a 2010-es év után igénybevett adójóváírást 20 %-os büntetőkamttal vissza kellett volna utalnia a NAV számára, de 2014-től már semmit nem kell szrencsére.

Üdv: tudatosbiztositas.hu

Csaba1986 # 2014.06.21. 14:40

Kedves Dixie68!

Nincsen semmiféle adófizetési kötelezettséged. Az adójóváírást csak 3 éven belül kellene visszafizetned, de az 2010 ben megszünt, ha még tavaly vásároltad volna vissza, akkor a 2010. es év után vissza kellett volna fizetned az igénybevett adójóváírást +20 % büntetést.

Kamatadó pedig kizárólag a 2006 szeptember 1. után kötött életbiztosításokra vonatkozik.

Üdv: tudatosbiztositas.hu

dixie68 # 2014.06.17. 13:33

Tisztelt Szakértő!
Signal SO100 Gold befektetéshez kötött életbiztosításomat 2002-ben kötöttem, 20 éves lejáratra. 2013.06. hóig fizettem, azóta szüneteltetem a fizetést. Visszavásárlás esetén van e bármilyen bevallási és fizetési kötelezettségem?
Válaszát előre is köszönöm!

topi52 # 2014.05.29. 05:40

Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha az életbiztosításomat
amit 12 évre kötöttem 10 évnél előbb veszem fel, vissza kell-e fizetnem az eddig igénybe vett ( 30 % ) adókedvezményt?
Köszönettel:
topi52

samy # 2014.05.14. 13:30

Üdvözlök mindenkit! 2013-ban visszavásároltattam az életbiztosításomat. Adókedvezményt nem kellett visszafizetnem és a bank tájékoztatása szerint nem is vontak le belőle semmit, mert nem keletkezett adófizetési kötelezettségem. Ettől függetlenül az összeget szerepeltetnem kell adóbevallásban?

cinkapanna64 # 2014.05.09. 07:14

Tsztelt Szakértő!
2003 augusztus végén kötöttem a még akkori AVIVA-nál Armada életbiztosítást, amit sajnos családi okok miatt, 2013. július 5-én visszavásároltam. Adókedvezményt 2007-ben vettem igénybe utoljára, ami után tudom, hogy nem kell adóznom.
Amit kaptam összeg, az természetesen kevesebb, mint az eddigi befizetéseim. Kérdésem, hogy az utalt összeget kell-e szerepeltetnem az SZJA-ban? Kell-e valamit fizetnem..

Segítséget köszönöm
Üdvözlettel

katka51(2) (törölt felhasználó) # 2014.05.08. 10:15

Kérek szépen segítséget az alábbi ügyben:
2003-ben kötöttem CSÉB extra életbiztosítást, mely 10 év múlva 2013.novemberében járt volna le, de én 2013.januárjában visszavásároltam.
Kérdésem, hogy a 2008-ban és 2009-ben igénybe vett adókedvezményt 20+10% illetve 30% vissza kell-e fizetnem? Ha igen ezen felül keletkezet-e más adófizetési kötelezettségem a visszavásárlás miatt.
Az adókedvezmény 3000 Ft volt.
Köszönöm a segítséget!

qwerty09 # 2014.04.12. 21:42

Tisztelt Szakértő!

2003.novemberében kötöttem az OTP Garanciánál egy Stádium életbiztosítást. Az adókedvezményeket folyamatosan igénybe vettem, egészen 2007. évig. A biztosítást 2013. február hónapban a lejárat előtt visszavásároltam. Az lenne a kérdésem, hogy a kapott pénzt az adóbevallás melyik során kell szerepeltetni, kell-e egyáltalán? Amennyiben kell, akkor mekkora adót kell megifzetni utána?
Válaszát előre is közsönöm!

Kerisz # 2014.02.18. 16:20

Köszönöm szépen a választ!

nandy # 2014.02.17. 23:58

Kitöltési útmutatóban pedig azért nincs erre vonatkozó utalás, mert már nem is aktuális egyáltalán az egész.

nandy # 2014.02.17. 23:57

Nem kell bevallani.

Kerisz # 2014.02.16. 13:50

Tiszteletem! Szeretnék segítséget kérni. 2008-ban megtakarításos életbiztosítást kötöttünk, melyet 2013-ban felmondtunk a pénzt megkaptuk 2013-ban. A kérdésem, hogy mivel nem vettünk igénybe adókedvezményt már az utóbbi években (mert ugye eltörölték) a visszavásárlási értéket be kell e vallanom, illetve ha be kell melyik sorban kell szerepeltetnem és milyen összegű adóval súlytanak (az egyébként is rosszul megválasztott) a megtakarítás után. Kb annyit kaptunk vissza amennyit befizettünk talán még egy kicsit kevesebbet is. Vagy nem is kell bevallanom? Tulajdonképpen az adózott jövedelmünkből fizettük havonta mint magánszemély. A kitöltési útmutatóban semmi olyat nem találtam ahol leírták volna az erre vonatkozó dolgokat! A segítséget előre is köszönöm.

nandy # 2014.02.13. 12:31

Az életbiztosítás után utoljára 2009. évben járt adókedvezmény. Akkori szabály szerint idő előtti visszavásárlásnál is csak az utolsó három évben igénybe vett kedvezményt kellett visszafizetni.

Idei évben visszavásárolt, megszűnt stb... biztosítás után már nem kell semmilyen kedvezményt visszaadni.

_szili_ # 2014.02.11. 13:04

Tisztelt Jogi Fórum!

2004.05.04-én kötöttem Aranyeső Plusz életbiztosítást, és mivel hamarosan letelik a 10 év, gondoltam, hogy élek a visszavásárlás lehetőségével.
Kérdésem az lenne, hogy meg kell várnom a máj. 4-ét a visszavásárlási nyilatkozat elküldésével( viszont akkor már a következő negyedéves díjat is levonják a számlámról) vagy nem, de akkor nincs meg a 10 év?

Amúgy most számolgattam, hogy a 10 év alatt 1,4-1,5mFt-ot fizettem be, viszont a mostani egyenlegem kb.850eFt, mínusz a visszavásárlási levonások. Ez elég nagy bukás volt.

Előre is köszönöm.
_szili_

porcmistrec # 2014.01.17. 18:43

A term fix egy jelenleg is értékesített módozat, persze a "klasszikus" kockázati biztosításhoz nem sok köze van. Önmagában nem eladható, csak kiegészítőkkel piacképes. De mivel jelenleg is több társaság értékesíti, ténylegesen létező ügyféligény erre van, különben kivezetnék a piacról. Pld. szülő, nagyszülő ezzel szeretne biztosan egy nagyobb összeget a gyermekének 18 éves korára biztosítani a továbbtanuláshoz, függetlenül attól, hogy a biztosítás szerződője esetleg már nem lesz életben a gyermek 18 éves korában. Az más kérdés, hogy az értékesítő mennyire magyarázza el az ügyfélnek a lényegét.

ObudaFan # 2014.01.12. 13:54

Léteznek ilyen biztosítások, ún. term fix módozat,

Persze hogy ez még mennyire tekinthető biztosításnak, az egy más kérdés.

porcmistrec # 2014.01.11. 20:56

buba77

Léteznek ilyen biztosítások, ún. term fix módozat, mely esetben a biztosítási esemény nem más mint a biztosítás futamidejének lejárta, függetlenül attól, hogy a biztosított ezt megéri-e avagy elhalálozik. Szokták kombinálni a végső költségek megtérítésére kisebb összegű kockázati életbiztosítási védelemmel, illetve díjfizetés átvállalásával. Ha ilyen a szerződés, én erre tippelek, nem fogják 2015 előtt kifizetni, de akkor hozammal együtt megteszik. Az évfordulóra felmondás 30 nappal évforduló előtt, vagyonbiztosításoknál járható út, az életbiztosítás kicsit más téma. Küldjön e-mailt privátban,segítek szívesen.

wers # 2014.01.06. 14:07

szerintem évfordulóra mondható fel, legkésőbb évforduló előtt harminc nappal, írásban (levél, tértivevénnyel)