életbiztosítás visszavásárlása - adózás


buba77 # 2014.01.06. 13:58

Tisztelt szakértő!
Már nagyon sok helyre írtam a problémámmal kapcsolatban,de sehonnan sem kaptam érthető,megnyugtató választ.
A kérdésem következő lenne:
Szüleim 1995-ben kötöttek életbiztosítást 20 évre.
Édesapám elhunyt 1997-ben , édesanyám pedig 2008-ban.
Halála után én meg akartam szüntetni a biztosítást,mondván minek fizessek még évekik ,ha nincs " kiért / kikért ".Ők erre azt válaszolták,hogy átvállalják a biztosítás fizetését amíg az le nem jár, vagyis 2015 novembere.Majd amikor azt kértem,hogy had vásároljam vissza , közölték, hogy erre semmi esélyem,meg kell várnom a lejárat dátumát.
Az ABAegon "Szemünk fénye biztosítás"ról lenne szó.
Szeretnék biztosra menni abban,hogy amikor itt a lejárat ideje ,tényleg megkapom az összeget,nem pedig kapok egy nagy semmit,sőt esetleg fizetésre kényserítenek,mondván,hogy 2008 augusztusától ők fizettek,tartozom.
Tudna nekem ebben segíteni?
Segítségét előre is köszönöm,kellemes hetet,tisztelettel: Luketics Rita

bW21 # 2013.12.31. 09:47

gr*we eletbiztositasomat egy-ket hete visszavasaroltam. (Illetve egy-ket hete adtam le a kervenyt amiben kertem a visszavasarlast, es ahol megadtam a banki adataimat.)

Kerdesem az lenne, hogy van e erre valami torveny, hogy hany napon belul kell utalniuk a penzt? Illetve ha nincs ez mennyi idot szokott igenybe venni.

Koszonom a valaszokat es boldog uj evet!

petke81 # 2013.08.15. 14:15

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. A gondom a következő. 2003-ban kötött életbiztosításomat, 2008-ban szüntettem meg.A pénzt utalták, de semmilyen papírt nem kaptam amiben szerepelt volna olyan, hogy mennyit kell adózni, így feledésbe merült. A mai nap jött levél a nav-tól be kell mennem, minden 2008-as papírt bemutatni. Az adójóváírásokat mindig igénybe vettem. Mekkora bajban vagyok? Mennyi lehet a büntetésem?
Válaszokat előre is köszönöm.

marosandi # 2013.08.02. 17:20

Tisztelt Jogi Fórum!

Segítséget szeretnék kérni életbiztosítással kapcsolatban.
2008-ban életbiztosítással kombinált hitelt kötöttünk.
2009-ben visszaigényeltük a kedvezményt. 2012-ben a bank felmondta a biztosítást mert nem tudtuk fizetni, a hitellel együtt.A biztosító berakta az addigi befizetést a hitelbe, mely 2012-ben szintén megszűnt.
A ház engedményes szerződéssel el lett adva, a hitel fennmaradó része volt a vételár. Semmilyen jövedelmünk nem származott belőle, 0 forint.
Kérdésem, az lenne, hogy kell e szja. fizetnem az egyszer igénybe vett adó után, ha nem kaptam semmilyen pénz, mert a hitelbe rakták be. A másik, hogy van e adózási kötelezettségem a ház eladásából ha az eladási árból törlesztettük felmondott hitelünket?
Köszönöm szépen a válaszukat, segítségüket!

Szentpeter Istvan # 2013.06.26. 09:25

Az életbiztosítás felmondása nem egyszerű döntés és sajnos sokakat megvezetnek csak azért, hogy újabb biztosítást köthessenek. Az, hogy megéri -e a visszavásárlás komoly számolást igényel. Itt le van írva, hogyan kell kiszámolni:
http://szendreiadam.wordpress.com/…-felmondasa/

Csak a 3 éven belül igénybe vett adókedvezményeket kell visszafizetni, 20% büntetéssel. A visszavásárlás után 15 napon belül utalnak, de csak a visszavásárlási értéket!

laszi # 2013.06.25. 12:05

Tisztelt szakértő!
KB 15 évvel ezelőtt biztositási ügynökként dolgoztam az AB AEGON biztosító társaságnál.Jó néhány évig dolgoztam a cégnél, és miután a munka viszonyom megszünt ahogy az szokott lenni jöttek a visszaírások.
Néhány évig küldözgettek leveleket, hogy fizessek ennyit meg annyit olyan 100 ezer forint körüli összeget követeltek.Azután a levelek megszüntek legalább 7-8 éve semmit sem kaptam.A héten azonban kaptam egy levelet a munkahelyemről ,hogy a végrehajtó letiltást tett a fizetésemre 33százalék AEGON-os tartozás melynek összege 300ezer forint.
A kérdésem az lenne hogy miért nem évült el ez a tartozás?
Ha biróságra került az ügy miért nem értesittetek a tárgyalásról?
Miért a munkahelyemről kell értesülnöm miért nem a végrehajtó értesített?
Lehet e az ügyben még valamit tenni?
Válaszát előre is közsönöm.

Krisztina979 # 2013.06.24. 03:07

Szeretnék tájékoztatást, segítséget kérni, mivel 2004-ben kötöttem életbiztosítást 20 évre és a lejárat előtt visszavásároltam, (amíg lehetett igénybe vettem az adókedvezményt) mennyi idő áll a biztosító rendelkezésére, hogy kiutalja számomra a pénzt, valamint mennyi adót kell a jövő évben fizetnem a felvett pénz után. Válaszát előre is köszönöm!

b.heni@yahoo.com # 2013.06.10. 13:02

Tisztelt Szakértő!

Életbiztosítást kötöttem 2007ben az Ahico Bizosítóval, ami most megszűnik és beolvad a MetLife Biztosítóval.Igy szerződésemet ha akarom felmondhatom, de csak a visszavásárlási összeget fizetik ki.Kérdésem, hogy ez szabályos vagy követelhetem a befizetett összegemet?
Várom válaszat
Köszönettel
Balogh Henrietta

Csaba1986 # 2013.05.30. 20:35
BotyiKa # 2013.05.15. 06:46

Tisztelt Szakértő!

Jogi értelmezésben kérnék segítséget:

A unit-linked biztosításom részvisszavásárlása minek minősül?

A kifizető "jövedelempótló kártérítés" jogcímen szerepeltette, de ez azért sántít nekem, mert így gyakorlatilag az adózott jövedelemből történő befizetés visszaszerzésekor újra le kellene adózni ugyanazt a jövedelmet.
Nekem ez sokkal inkább tartós befektetésnek tűnik jogilag. Adózás szempontjából nem mindegy.

Várom véleményüket!

Köszönettel
BotyiKa

bzsMonika # 2013.04.19. 09:34

Tisztelt Szakértő!
Szja bevallással kapcsolatosan lenne két kérdésem:
1.) 2006. szeptember 1. napja előtt kötöttem kombinált életbiztosítást.Ameddig lehetett igénybe vettem az adókedvezményt. 2012. szeptemberében visszavásároltam. Kell-e adót fizetnem ezután?
2.) 2002. márciusában ingatlant (nem lakás céljára szolgáló, hétvégi telek, kis faházzal)vásároltunk a férjemmel közösen, amit 2012. augusztusában eladtunk.
Hogyan kell bevallanunk a jövedelmet, és kell-e ezután adót fizetnünk?
Köszönettel:bzsMonika

seamen # 2013.03.21. 07:02

Tisztelt Szakértők!
Unit linked biztosításomat szeretném teljes mértékben visszavásárolni. Adókedvezményt nem vettem igénybe egy évben sem a biztosítás után. A visszavásárlási összeg nyilván jóval kevesebb, mint amennyit befizettem, így hozam gyakorlatilag nem keletkezett, csak azt az összeget kapom részben vissza, ami után már egyszer adóztam, amikor fizetésként megkaptam.
Kérdésem, hogy a visszakapott összeg után kell-e adóznom, ha igen, mennyi a mértéke?
Köszönöm!
Seamen

huta # 2013.02.15. 22:32

Tisztelt Szakértők!

2008 januárban kötöttem egy életbiztosítást 20 évre. 2013 januárjától nem tudok fizetni, felmondással (visszavásárlással) sokat veszíthetek. Díjmentesítéssel csökkenthető-e a vesztesség?

szafika # 2013.02.13. 07:00

Wers , lekérem , valószínű, h visszavásárolom .Köszi.

Rexor , az a baj , h nyögdíjas vagyok , és mindjárt 60 , mire a 20 év letelne , / 70 ! brrrr / addigra még inkább mumi lennék / ha megérem ! / azért is bántam meg rögtön a 20 éves választását / előbb kellett volna gondolkodnom , de egy nálam tizessel idősebb kolleganőm után , úgy gondoltam , mit nekem 20 év ! De ő fog túlélni ! / Köszi.

wers # 2013.02.12. 12:31

egyszerű, kért le, mennyi a visszavásárlási érték, utána össze tudod hasonlítani a kötvény értékével.

Nekünk megérte, az bizos.

Rexor # 2013.02.12. 12:05

Szerintem célszerű, ha kivárod a 20 évet, ha már belevágtál, csak ne fizess nekik sokat.

hvvqkq@freemail.hu # 2013.02.11. 20:16

Tisztelt Jogi Fórum!!
Segítséget szeretnék kérni!
2006-ban vásároltuk a lakásunkat, hitelszerződésünk mellett életbiztosítás is kötöttünk. 2011-ben, sikerült vég-törlesztenünk, a fennmaradó hitelt.
A Groupama Grancia biztosító 2012. januárjában visszafizette számunkra az 5 éve fizetett életbiztosítás összegének nagy részét . (1.479.091)
Az 5 év alatt az adókedvezményt igénybe vettük.
Az lenne a kérdésem, hogy kell-e adózni az összeg után, vagy ebből már levonták az adót. Vagy lehetséges hogy a lakásból járó összeg után nem kell adózni, mivel már 5 év eltelt. A mai napig nem kaptunk erről igazolást, ill. levelet hogy mi ezt az összeget megkaptuk.
Nem tudjuk mi a teendő mert már minden papírunk megjött a 2012-es adóbevalláshoz.

szafika # 2013.02.11. 15:53

Köszi a választ , én is arra gondoltam , h ha takszövbe rakom akkor is kamatozott volna többet is , minden évbe küldenek olyan papírt , amin rajta van az összeg , mennyit térítenek vissza , ha még fizetném 10 évig , akkor nem tudom mennyi lenne az éves befizetett összeg , de 100 ezerrel kezdtem 10 éve, tavaly meg már 210en valamennyi volt az éves befizetett összeg . Volt a családban , aki felmondta 3-4-5 év után , hát tényleg alig kapott vissza valamit .

wers # 2013.02.11. 12:21

Ha eléri a 10 évet, felmondhatod, és nem kell az adójvisszatérítést visszafizetni.

Az, hogy megéri-e, neked kell eldöntened, ha felhívod őket, kérhetsz az állapotról kimutatást, egyébként az évfordulóra küldenek egy papírt, elvileg azon rajta kell legyen, mennyit adnak vissza (nagy csodára nem számíts) de ahogy ismerem őket, jobban jársz ha magad takarékoskodsz, én két éve, párom egy éve mondta fel, és bankban megtakarítás számlára rakunk havonta, és elég jól kamatozik.

szafika # 2013.02.11. 12:11

Segítség !!!!
2003-ban kötöttem 20 éves életbiztosítást , / amit abban a pillanatba meg is bántam ! elég lett volna 10 éves ! / 2023-ban telne le június 1-el , én viszont idén visszavásárolnám , 10 év alatt több mint duplájára emelkedett a biztosításom összege , ma még ér valamit az az összeg , de 10 év mulva , nudli , és ha az alatt az idő alatt megint duplájára emelkedik , nem kapok vissza annyit , amennyit belefizettem / pláne , ha meg se érem ./ Nagyon megszívnám , ha felmondanám a biztosítást ? Köszönöm , ha valaki segít !

Orsi77 # 2013.02.06. 19:08

Köszönöm a válaszokat!

kicsio # 2013.02.05. 22:18

Tisztelt Hozzáértők!
2008.12.01-én kötöttem egy életbiztosítást, mely után 2008-ban és 2009-ben adókedvezményt érvényesítettem.

2013. januárjában a biztosítás visszavásárlását kezdeményeztem.
A visszavásárlás dátuma: 2012.12.01.
A kárkifizetés dátuma: 2013. február (hivatalos értesítőt még nem kaptam a biztosítótól, csak utalt)

Kérdésem: a 2009. évi adókedvezményt + x%-ot vissza kell visszafizetnem? ha a munkáltatóm készíti el az adóbevallásomat, mi ennek a folyamata?

damascus # 2013.02.05. 11:29

Köszönöm szépen a válaszodat.És további jó napot kívánok neked

wers # 2013.02.05. 11:19

az utolsó 3 évben kapottakat kell befizetned + 20%, + kb. öt év kamatait majd kiszámolják, nem feltétenül szabnak ki bírságot is.

damascus # 2013.02.05. 10:55

2001-be kötöttem és 2007-ben szüntettem meg