Termékek külföldről, vám, adó, ilyesmi


NagyAnna # 2021.12.19. 10:35

Attól is függ a dolog honnan szeretne az illető terméket behozni. Nekem kis rálátásom van a kínai importra. A nulláról elkezdeni elég macerás, nem lehetetlen, de vannak erre szakosodott ügyintéző cégek, például a Trend Store. Egyik előnyük, hogy van kint emberük Kínában, aki mindennek utána jár, ellenőrzi a termékeket, stb. A vámügyintézésben is tudnak segíteni, keress rájuk. A weblapjuk: https://www.trendstore.hu/

wers # 2021.06.28. 05:29

off
nekem ez olyan, mintha valaki külföldre megy nyaralni, és a repülőtéren derül ki számára, hogy az adott országba beutazáshoz útlevél, vízum szükséges. Jééé, tényleg? Én nem is tudtam...
on

wers # 2021.06.28. 05:21

Bocs, félre értetted iróniámat.

Nem arra van jogszabály (egyezmény) hogy egy ország NEM tagja valamilyen szerződésnek.

Magyarország vámjoga az EU Vámkódex, ez szabályozza kivitelt és behozatalt. Ennyi. + a vámtarifa

+ azért ha valaki külföldről importál - de még belföldről, vagy EU vásárlásnál is - illik előre érdeklődni a költségekről.

Igen gyakori, hogy német honlapról rendelve kínai importtal találja szembe magát a vásárló.

drbjozsef # 2021.06.28. 05:07

Ha valaki a Szerbiából rendelt csomagjának vámkezelésére rácsodálkozásakor az EU-n belüli rendelésre (schengenről már ne is beszéljünk) keres jogszabályt, akkor szerintem érdemi megjegyzés az, hogy Szerbia nem EU ország.

wers # 2021.06.28. 03:47

De Magyarország igen.

Vagy arra keres jogszabályt, hogy Szerbia nem EU tag?

(KVÍZ kérdésekben szokott ilyen lenni)

oligaliga # 2021.06.27. 17:06

Szerbia nem EU.

drbjozsef # 2021.06.27. 16:41
wers # 2021.06.27. 14:56

A helyedben én ezzel kezdeném:

2017. évi CLII. törvény

satol # 2021.06.27. 14:27

Kedves fórumtársak!

Szerbiából érkező rendelésemről kaptam tájékoztatást, hogy vámkezelés alá vonják. Először csak pislogtam, hogy mi a fene, de aztán egy hétvégényi, cikk és fórumhozzászólás olvasgatás, törvénylapozgatás után megfordult a fejemben, hogy nem lehetséges-e, hogy a szabad árupiac csak a schengeni egyezmény országain belül létezik és tévesen írnak mindenhol EU-t helyette? Hozzáteszem, hogy a vám törvényt ugyan nem olvastam még végig, de abban keresve már az „sch”-nál 0-ra csökkent a találatok száma, tehát a schengeni egyezmény biztosan említve sincs benne, ami arra utal, hogy gyanúmnak gyenge az alapja. Valaki, vonatkozó jogszabályokban járatosabb meg tudja mondani, mi itt az igazság?

Szomorú örökös # 2021.05.05. 17:14

akosjf

Ha jól értem, a válaszból implicit módon: akkor végülis megerősítetted, hogy eddig a vámos döntötte el, hogy az ÁFA-t rárakja-e vagy sem.

Anno én egy Honda robogóhoz rendeltem Amerikából egy alkatrészt, mert csak ott találtam hozzá, annyira retro volt a jármű. Tizenezer volt kb. az ára, a másik tizenezer volt a futár, hogy elhozza, majd az enyémre is ÁFÁ-t raktak, amit ráadásul úgy számoltak ki, hogy rátették az értékre a szállítási költséget is. Megjegyzem anélkül még áfa-köteles se lett volna. Így lett a tizenezerből a végére olyan 32 ezer. :-O
Úgyhogy gondolom megérted, én is csókoltatom a magyar vámosokat! :-D

akosjf # 2021.05.05. 16:45

Köszönöm a választ!

Elnézést, ha pontatlanul fogalmaztam. ÁFA-ról beszéltem végig.

Ha jól értem, a válaszból implicit módon: akkor végülis megerősítetted, hogy eddig a vámos döntötte el, hogy az ÁFA-t rárakja-e vagy sem. (Ugymond a vámos ilyenkor a nagyobb csomagokat is "22 EUR alattinak" kategorziálhatta, úgymond?)

És akkor megválaszoltad a fel nem tett kérdésemet is, hogy mi lesz Júliustól, a 22 EUR határ eltörlésével: ezután már egy csomag sem fogja megúszni a jövőben. Mert nem csusszanhat át semmi sem akkortól. Ha jól értem.

Szomorú örökös # 2021.05.05. 15:37

akosjf

Eddig se vámot, hanem csakis áfát fizettél rájuk.
Júliustól viszont ez nem lesz gond, mert nem a vámos fogja eldönteni.

https://hvg.hu/…ntesseg_vege

akosjf # 2021.05.05. 13:52

Tisztelt szakértők, fórumozók!

Egy kérdésem lenne, hogy valaki tudja-e, miért lehet, hogy 22 - 150 EUR közötti európán kivülről érkező, magánszemélyként vásárolt csomagjaimat néha miért vámkezelik (27% ÁFA), néha nem? (Néha megúszom simán, ÁFA nélkül.)

Megnéztem, és biztos, hogy nem a szállítási költség miatt billent át a dolog. Mindig stabilan 100-115 EUR között voltak a csomagok.

Ilyenkor a vámbiztos eldöntheti, hogy bevonja-e a vámkezelés alá vagy sem? Szerencse kérdése is?

Az összeget a csomagon (ugyanarról a helyről szoktam rendelni), mindig fel szoktát tüntetni rendesen.

A válaszokat előre is köszönöm!

wers # 2021.04.03. 14:59

Magánszemélytől magánszemélynek érkező küldemény
0-45 euró között vámmentes/vámeljárás alá nem tartozó küldemény
45,1 -150 euró között vámmentes, de 27 % ÁFA terheli a küldeményt
150,1-700 euró között 2,5% vám + 27% ÁFA kerül felszámításra
700,1-999 euró között kereskedelmi vámtarifa* + 27% ÁFA terheli a küldeményt
1000 euró és ezen érték
felett
kereskedelmi vámtarifa* + 27% ÁFA terheli a küldeményt
Magánszemély által megrendelt áru (cég-magánszemély reláció)
0-22 euró között vámmentes/vámeljárás alá nem tartozó küldemény
22,1 -150 euró között vámmentes, de 27 % ÁFA terheli a küldeményt
150,1-1000 euró között kereskedelmi vámtarifa* + 27% ÁFA terheli a küldeményt
1000 euró és ezen érték
felett
kereskedelmi vámtarifa* + 27% ÁFA terheli a küldeményt

Rexor # 2021.04.03. 12:54

Wers: mert a magánszemély mi alapján fizeti? :) Egyébként célszerű megbízni ezzel vámjogi képviselőt, a különbség alapvetően annyi, hogy egy cég (ha adóalany) elvileg visszaigényelheti az áfát.

wers # 2021.04.01. 05:15

Igen nagy. Nullától csillagoség.

Cég mindenképpen a vámtarifa alapján fizet.

sevenseas # 2021.03.31. 18:59

Szép jó estét kívánok!
Szeretném tudni, hogy mi a különbség ha egy terméket magánszemélyként vagy cégesként vámoltatok?
Köszönöm a segítséget.

__Benji__ # 2020.09.15. 12:22

Kedves fórumozók,

kérdésem lenne, hogy ha egy USA beli cég küld a részemre munkaeszközt, akkor hogyan kell vámoltatni a terméket. Nem lesz az én tulajdonom, emiatt nem egyértelmű nekem, hogy kell-e áfa vagy nem.

A válaszokat előre is köszönöm.

webshop21 # 2020.06.09. 09:48

Kedves Fórumozók!

Webshop indítását tervezem, ahol főképp Ausztriában vásárolt termékeket szeretnék eladni (pár száz forintos terméktől a néhány ezer forintosig).
A kérdésem az lenne, hogy mi ennek a menete? A kint boltban számlával megvásárolt terméket miképp tudom hivatalos módon magánvállalkozóként továbbértékesíteni?

Válaszokat és a tanácsokat előre is nagyon köszönöm!

wers # 2020.05.13. 04:20

Elnézést, de nem tudok róla, hogy a vámkódexből törölték volna a tértiáru vámmentességét.

2017. évi CLII. törvény
XXV. FEJEZET
BEHOZATALIVÁM-MENTESSÉG
66. A Vámkódex 203. cikkéhez
183. § [A tértiárura vonatkozó behozatalivám-mentesség]

A tértiárura vonatkozó behozatalivám-mentesség alátámasztására szolgáló VA 253. cikk (2) bekezdés d) pontja szerinti okmány papíralapon is benyújtható, valamint kiadható.

2. FEJEZET
Behozatalivám-mentesség
1 . s z a k a s z
T é r t i á r u k
203. cikk
Alkalmazási kör és hatály
(1) Azon nem uniós árunak, amelyet – miután eredetileg az
Unió vámterületéről uniós áruként vittek ki – három éven belül erre a vámterületre visszahoznak és szabad forgalomba bocsátásra bejelentenek, az érintett személy kérelmére behozatali vámmentességet kell biztosítani.

Az első albekezdés még akkor is alkalmazandó, ha a tértiáruk
csak egy részét képezik az Unió vámterületéről előzőleg kivitt
áruknak.

Rexor # 2020.05.12. 18:46

Igen valószínűleg mind vámot, mind áfát kell fizetned.

wers # 2020.05.12. 10:38

A UPS-nél meg kell lennie a kiviteli vámokmányoknak. Az alapján vissza tudják érkeztetni.

WAMozart # 2020.05.12. 10:29

Üdvözletem!
UPS csomagküldővel március 13-án megpróbáltam magam után küldetni egy csomagot (kb 300e Ft értékben) Malajziába. a kézbesítés dátumát március 17-ét jelölték meg (otthon felejtettem az egyik fontos táskám...). Ez az időpont jó volt nekem mert 20-ig ugyanott tartózkodtam. A csomag azonban nem érkezett meg ezideig, nekünk pedig haza kellett jönnünk közben. Többször emailben és telefonon is kértük a UPS-t, hogy ne kézbesítsék a csomagot, mert már nem vagyok ott, és ki tudja ki fogja azt átvenni, vagy mi lesz a sorsa. A csomag ezalatt Kuala Lumpur mellett dekkolt, nem tudni, hogy miért. Ment a huzavona, hogy felveszik a maláj kollégákkal a kapcsolatot stb. Nem történt semmi, mígnem április 16-án (1 hónapos késéssel) kézbesítették a csomagot a szállásunk recepciósának, 300 km-re a címtől, ahová a csomagot eredetileg küldtük. Ezután maguktól visszavették a csomagot és haza hozták 2 hét leforgása alatt. Május 4-e óta a UPS vámraktárában áll, és most vámot és ÁFA-t akarnak velem fizettetni. Kérdés, kellett volna-e vámot fizetnem akkor is, ha kérésemnek megfelelően nem kézbesítik, hanem visszafordítják a csomagot? Mit tehetek?
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat.

wers # 2019.09.28. 17:23

Szerintem kiviteli vámelőjezésbe kell kiküldened. Meg kell adnod az áru értékét, és mikor visszakapod a különbözeti érték után kell csak vámot fizetned, ha van érték növekmény

Gyafi # 2019.09.27. 09:43

Hello,
USA-ba kellene visszaküldenem garanciális terméket, ami előzőleg vám+áfával jött be - teljesen szabályosan. Ilyenkor mit kell tegyek, hogy amit majd cserébe kapok, azt már ne vám+áfázzák meg?
köszi!