Külföldi adózótt jövedelem bevallása


really # 2010.10.06. 10:33

Jó napot kívánok, sziasztok!

  1. Szeretném a segítségeteket kérni, hogy az adóbevallásba hova kell majd beírnom a külföldön szerzett és leadózott jövedelmemet? (Az országgal kettős adózásról egyezmény van érvényben.)
  2. A bruttó bért kell majd beírnom, vagy a munkáltató terheit?
  3. Az utolsó kérdésem az adósávra vonatkozna. Ehhez engedjétek meg, hogy egy máshonnan másolt példát bemásoljak:
---------------------
A magyar illetőségű magánszemély az adóévben 10 hónapig Ausztriában dolgozott. Ezért a munkáért 5,2 millió forint munkabért kapott. Ez a jövedelem a magyar-osztrák kettős adózást kizáró egyezményben foglaltakat is figyelembe véve Magyarországon adóterhet nem viselő járandóságnak minősül. A magánszemélynek belföldön végzett önálló tevékenységből is volt 400 ezer forint jövedelme az adóévben.

Önálló tevékenységből származó jövedelem
adóalap-kiegészítéssel növelt összege (400 000×1,27) 508 000 Ft
Adóterhet nem viselő járandóság összege 5 200 000 Ft
Összevont adóalap 5 708 000 Ft

Összevont adóalap számított adója:
5 000 000 Ft után 850 000 Ft
708 000 Ft után (32%) 226 560 Ft
1 076 560 Ft 1 076 560 Ft

Adóterhet nem viselő járandóság adója:
(Külföldről származó jövedelmet terhelő adó)
5 000 000 Ft után 850 000 Ft
200 000 Ft után (32%) 64 000 Ft

1 076 560 -914 000 Ft Összevont adóalap után fizetendő adó 162 560 Ft
---------------------
Ez azt jelenti, hogy amennyiben a külföldön szerzett jövedelmem átlépi az 5 milliós határt, én idén itthon már 32%-kal adózom? (Ami tulajdonképpen a bruttó bérem 40,64%-a.) Ezt csak abból a szempontból tartom igazságtalannak, hogy így akkora az adóterhem a magyar bérem után, mint senki másnak azok közül akik egész évben Magyarországon adóznak. (Matematikailag a végtelen sokat keresőkkel egyenértékű az adóterhem). Tehát ha én minimálbér keresnék (szerencsére nem így van), akkor annak is csak a kb. 43%-át kaphatom készhez?

Segítségeteket előre is köszönöm.

nandy # 2010.10.06. 13:56

Mint az adónem neve is mutatja: személyi JÖVEDELEMadó. A jövedelem után kell fizetni. De mivel te a jövedelmed egy részét külföldön szerezted, és ott leadóztad (és van egyezmény a két ország között), itthon már nincs további adófizetési kötelezettséged.

Ettől függetlenül az éves jövedelmed nem csak az itthoni "minimálbér"-ből áll, hanem a kint megszerzett 5 millából is. A sávhatár pedig a jövedelemhez van kötve, függetlenül attól hogy itthon vagy külföldön jutottál a jövedelmed egy részéhez.

Szerintem ez teljesen logikus, és megfelel az arányos közteherviselés elveinek!

nandy # 2010.10.06. 13:58

De megnyugodhatsz, a nyugdíjas dolgozó is hasonlóan adózik. A nyugdíj ugyan adómentes jövedelem, de az összes jövedelmet megemeli, ez főleg régebben (amikor még jóval alacsonyabb volt a sávhatár) okozott nagy problémát a nyugdíjasok számára, mivel átestek a magasabb adósávba, és még az adójóváírást is elvesztették.

really # 2010.10.06. 17:16

Köszönöm a választ.

A nyugdíj az tényleg szemétség.
Az említett példánál pedig megemlíteném, hogy ha az 5,6 milliót Magyarországon keresi meg valaki (adoalap 7,1m), akkor a havi SZJA: 127.153 Ft. Vagyis a példa szerinti összegnél 8,8%-kal fizet az illető többet abban a hónapban mint az a valaki, aki Mo-n dolgozott végig.

Valaki abban esetleg tud segíteni hogy hova és mit kell beírnom?

really # 2010.10.06. 17:17

A 8,8%-ot a bruttó bérhez viszonyítottam.

Rexor # 2010.10.07. 09:27

Really egyenlőre ráérsz, a 2010-es adóbevallás benyújtása még odébb van. Zárójelben megjegyezném, hogy nem árt mergnézni az adott kettős adóztatási egyezményt, mert alapvetően 2 metódus létezik a külföldi jövedelemmel kapcsolatban:

az első a mentesség, amikor a külföldön leadózott jövedelmet "mentesítik" a magyar adó alól

a msádik az adóhitel, amikor a magyar adóból levonják a külföldön fizetett adót.

really # 2010.10.07. 11:05

Köszi a reakciót, keresek tovább, egyelőre egy ilyet találtam:
A magyar bérjövedelem az 1. sorban, a(z) ... jövedelem a 17. sorban kell, hogy szerepeljen.
A cikk 2007-es, és a kipontozott résznél szóba kerül Svájc, Írország, Hollandia, Olaszország, Szlovénia.

Rexor # 2010.10.07. 11:09

Azt is nézd meg, hogy 183 napnál többet vagy kevesebbet dolgoztál (munkaviszonyban) az adott országban. Ha kevesebb mint 183 nap, akkor nem adózol az adott országban csak Magyarországon.

really # 2010.10.07. 11:26

Este ezt fogom elolvasni az APEH oldaláról:

4. füzet - Magánszemélyek külföldről származó jövedelmének adóztatása (300KB)

Sajnos (vagy szerencsére) 7 hónapot voltam ez évben ott, így kénytelen vagyok utánajárni már most, nem akarom, hogy áprilisban lepjen meg a hatóság :)

kakukktojas # 2010.10.15. 21:13

Kedves Forumozok!

Segitseget szeretnek kerni a köv. ügyben.
Magyarorszagi alkalmazotti munkaviszonyban X – de elözö tevekenysegeböl meg rendelkezik vallalkozoi statuszaval.
Vagy egy adosa Y, aki tartozasat törlesztene. Y tulajdonosa egy külföldi cegnek, tartozasa törlesztesere egy banktol hitelt vesz fel.
A törlesztest X-nek 10 reszletben utaltatna Y a bankkal (mivel az penzt nem ad ki), de ugy hogy Y cege X-t alkalmazna elvileg, es igy a tartozas összegere esö ado összeget Y cege fizetne.
Ez egy elmeleti kettös munkaviszonyt eredmenyezne ket orszagban.
Kivitelezhetö-e ez törvenybeütközes nelkül?
X-nak a normal alkalmazotti munkaviszonya mellett külföldön bejelentve volna celszerü, vagy ha magyar vallalkozokent szamlazna?
Ha X-nek lenne egy külföldi szamlaja, es oda kerülne az összeg utalasra, ill. ha a magyarorszagi szamlajara kapja az utalast, akkor ez mifele kötelezettseggel jar X reszeröl?
Kivitelezhetö ez törvenybeütközes nelkül?
Vagy mi lehet a megoldas X-re nezve, hogy adomentesen jusson a sajat penzehez? Ill. Y-nak mi lehet a teendöje, hogy adossagat rendezhesse a megfelelö modon?
Minden segitsegert köszönet!

gabo1234 # 2012.01.05. 12:04

Üdv

6-7 hónapot dolgoztam ausztriában mint vállalkozóként egy cégnél!(újságkihordás)
Az a kérdésem h 3-4 ezer euro után kell adózni vagy ez h van?

Köszönöm a segítséget!

gabo1234 # 2012.01.05. 12:11

Üdv

2009-ben 6 hónapot 2010-ben 3 hónapot dolgoztam Ausztriában vállalkozóival egy cégnél(újságkihordás Feibra)Hát az össz keresetem nem érte el a 5 ezer eurot.
Ezután kell adóznom vagy sem vagy ez h működik?

Köszönöm a segítséget

gabo1234 # 2012.01.05. 12:12

Üdv

2009-ben 6 hónapot 2010-ben 3 hónapot dolgoztam Ausztriában vállalkozóival egy cégnél(újságkihordás Feibra)Hát az össz keresetem nem érte el a 5 ezer eurot.
Ezután kell adóznom vagy sem vagy ez h működik?

Köszönöm a segítséget