Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.19. 11:57

4%. Slussz. (Van ugyan egy felső plafon, de azzal szerintem hétköznapi embernek nemigen kell foglalkoznia.)

gyendre # 2017.06.19. 11:52

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

19. § (1)125

eddig más volt az illeték számítás.(?)
Szerintem sem értem már az egészet.

Osztatlan közös esetén,most akkor ,hogy számolnak?vételi ár 4% a szimplám?(forgalmi érték)?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.19. 10:55

Bocsánat, ezt a zöldséget honnan vetted?

gyendre # 2017.06.19. 10:42

Az ingatlan vásárlási illeték megváltozott nemrég.Eddig az osztatlan közös tulajdonoknál,úgy volt,ha jól értelmeztem,hogy a nav által becsült összes tulajdon értékének,alapján számolták ki.

Most meg mintha ez az alap minden osztatlan ingatlan esetén 1 milliárd Ft lenne.

Tehát ha jól számolom,pl ha valaki vesz egy 10% tulajdonrészt.Az az 1 Mlrd esetén =100M ennek a 4%-a 4M.
Tehát mintha 4 milliós illeték lenne,10% tulajdoni rész vásárlása esetén??
Valamit mintha elnéztem volna?

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

"Ingatlan résztulajdonának szerzése esetén az 1 milliárd forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére kell alkalmazni a 4%-os illetéket, ,,

korrekt54 # 2017.06.13. 03:29

Rendben! Köszönöm szépen!

ObudaFan # 2017.06.12. 17:33

A fellebbezési határidőn belül jelezd a NAV-nak ezt.

korrekt54 # 2017.06.12. 17:03

Köszönöm a választ ! Tehát ha egyébként minden előírásnak megfelelek, csak az ügyvéd elfelejtette kitölteni a nyomtatványt, akkor fizethetem az eladás és a vétel közötti összeg 4 % át illetékként ?
Nem fogják azt mondani, hogy most már késő ?

lajcsó # 2017.06.12. 16:55

Attól függetlenül még jogosult lehetsz a kedvezményre.

korrekt54 # 2017.06.12. 15:09

Félek, hogy elfelejtette az ügyvéd kitölteni azt a nyomtatványt, amit ez ügyben kellett volna.

lajcsó # 2017.06.12. 14:54

Szerintem még a határozat jogerőre emelkedése előtt fordulj közvetlenül a NAV-hoz! Vidd magaddal mindkét szerződést meg a határozatot!

korrekt54 # 2017.06.12. 14:31

Tisztelt Ügyvéd úr !

A mai napon kaptam kézhez a NAV által kiküldött illetékfizetési kötelezettségem, amely 13 millió forint 4 %-ról szól. Az ingatlan amit januárban vettem, ténylegesen 13 millió volt, de a vételt megelőzően novemberben eladtam egy ingatlant 7 millió forintért. Az ügyvéd azt mondta, hogy a különbözet után kell fizetnem a 4 % illetéket.
Nekem az egész 13 millió után számolták ki az 520.000.-Ft-ot.
Mit tudok csinálni ? Az ügyvédem rendbe fogja tudni hozni a hibát ?

lajcsó # 2017.06.01. 10:20

"az ügyvédünk meg sem említett ilyen lehetőséget."
Ettől függetlenül a kolléga még bejelölhette a kedvezményt a B400-as adatlapon. Tényleg utána kéne járni a dolognak!

drbjozsef # 2017.06.01. 08:03

tibi,

Ha építkezel a saját telkedre, akkor nincs illeték. Akár Te csinálod, akár kalákába a szomszéddal, akár egyesével hívod a szakikat, akár generálkivitelezővel csináltatod. Te ilyenkor az ÁFA-val járulsz hozzá az új stadionokhoz, nem illetékkel.

A telket megveszed, azután 4% illeték van, de ha 4 éven belül felépül rá a ház (használatbavételi), akkor azt is elengedik.

Ha a telek a vállalkozóé, akkor vagy megveszed tőle, és a fentiek szerint építkezve nincs illeték, vagy megállapodsz vele, hogy felépíti a házat, és a használatbavételivel veszed meg tőle. Ekkor kell a 15 millió felett illetéket fizetned.

drbjozsef # 2017.06.01. 07:55

bogika,

Én 35 év alatt vagyok,igányelhetem e a rám eső 12mil-ftra a 2%-os illeték kedvezményt?

Nem. Ez a kedvezmény csak akkor jár, ha a vásárolt lakás forgalmi értéke nem több, mint 15 millió forint. Itt nem számít a résztulajdon.

Mivel 1430000 CSOK-ot és állami lakástakarékot is igánybe vettünk,ezek levonhatók e a vételárból,és ezt kinek kell intézni,mert az ügyvédünk meg sem említett ilyen lehetőséget.

Pedig kellett volna, legalább illet volna megkérdeznie, hogy megillet-e titeket valamilyen kedvezmény. Ezeket a kedvezményeket is a B400 nyomtatvány (https://nav.gov.hu/…ok/B400.html) kitöltésekor kellett volna jelezni a NAV-nak, ezt a földhivatali beadáshoz csatolni kell.
Kérdezzétek meg az ügyvédet, aki intézte az adásvételt, hogy mi van ezzel.

bogika84 # 2017.05.31. 17:36

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem a következő lenne:férjemmel 1/2-1/2 arányban vettünk egy családi házat 24000000ft-ért.Én 35 év alatt vagyok,igányelhetem e a rám eső 12mil-ftra a 2%-os illeték kedvezményt?Mivel 1430000 CSOK-ot és állami lakástakarékot is igánybe vettünk,ezek levonhatók e a vételárból,és ezt kinek kell intézni,mert az ügyvédünk meg sem említett ilyen lehetőséget.

Köszönettel

tibi59 # 2017.05.18. 16:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem a következő:
Vállalkozó által újonnan épített új lakás tulajdonjogának megszerzésének minősül-e az, ha a saját telkemen építtetek házat generálkivitelezővel? A telek 4 éven belül lett megvásárolva, a telek után ily módon nem kellett illetéket fizetni. De vajon kell-e illetéket fizetnem a házépítés után?
Amennyiben jól értelmezem az illetéktörvényt, akkor új lakás "vásárlása" esetén 15 millió Ft felett illetéket kell fizetni. Építkezés esetén ez az illetékfizetés csak akkor érvényes, amennyiben a vállakozóé a telek?
De ha telek az enyém, akkor a (generálkivitelezői) házépíttetés is illetékmentessé válik?

Köszönöma választ előre is.
Tibor

Szilárd21 # 2017.05.14. 19:12

Kedves drbjozsef,

Köszönöm szépen a válaszát, megfejtettük! :)
Nem a mi jelzálogunk!

drbjozsef # 2017.05.13. 17:14

Gabor,

egyébként meg az ingatlan tulajdoni lapja határozza meg, hogy melyiknek minősül, nem az, hogy te mit csinálsz benne, mge miről nyilatkozol.
Ha a panel társasház 7. emeletén lovat tartasz, az nem lesz istálló, ahogy a tanya mögötti pajtában is berendezkedhetsz életvitelszerűen, attól az nem lesz lakás.
De a kérdésed szempontjából mindegy persze.

lajcsó # 2017.05.13. 15:12

A szerzést követő 5 év utáni adómentesség valamennyi ingatlanra érvényes! Igaz, csak 2017 január 1 után.

Gabor2424 # 2017.05.13. 15:05

Köszönöm a választ.
Az információm innen volt: http://officina.hu/…tlan-illetek
A Nem lakás céljára szolgáló ingatlanok pont alatt.

lajcsó # 2017.05.13. 05:26

"Tudva arról hogy míg a lakás 5 év, a nyaraló eladása 15 év után lesz SZJA. mentes"
Rosszul tudod. Minden ingatlan eladásból származó jövedelem 5 év után mentes az adó alól.

Gabor2424 # 2017.05.12. 20:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ingatlanvásárlás előtt állunk, egy olyan ingatlant szeretnénk megvásárolni lakás céljára ami jelenleg nyaralóként van használatban.
Tudva arról hogy míg a lakás 5 év, a nyaraló eladása 15 év után lesz SZJA. mentes, a következőket kérdeznénk:

  • Kell arról valamikor nyilatkoznom hogy milyen célra vásárlom az ingatlant?
  • Mi dönti el azt hogy egy ingatlan lakásnak vagy nyaralónak minősül?
  • Ha esetleg nyaralónak veszem meg, majd úgy adom el hogy több mint 5 évig lakásnak használtam, törvény szerint lakásként adhatom el?
  • Milyen feltételeknek kell a lakáshasználathoz teljesülniük?

Válaszát, javaslatát előre is köszönöm!

lajcsó # 2017.05.12. 18:29

"a lakás megvásárlása előtt beszerezném a CSOK-ról, és a lakástakaréktól is valamiféle igazolást"
Ha nem adnak igazolást akkor csatold a támogatási szerződéseket!
A vásárlás előtt még korai bármilyen igazolást kérni, hiszen a támogatásokról az adásvételi szerződés létrejötte után döntenek.
Egyébként, az Illetéktörvény értelmező rendelkezése sem határozza meg a vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás fogalmát.

drbjozsef # 2017.05.12. 17:19

6zjth,

Az illetéktörvényben egészen pontosan csak ennyi van :

"21. §133 (1)134 Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatásban részesül, ennek összegét a lakástulajdon forgalmi értékből le kell vonni."

Eszerint szerintem jár, bár ez laikus véleményem, sajnos konrétat nem tudok róla.

Én azt tenném, hogy a lakás megvásárlása előtt beszerezném a CSOK-ról, és a lakástakaréktól is valamiféle igazolást (nem tudom pontosan mi kell, majd az okiratot szerkesztő ügyvéd megmondja, kérdezzétek meg előre), és mind a kattőt csatolnám, és amikor kitölti az ügyvéd a B400 nyomtatványt, akkor két dokumentum csatolását jelölném be.

Úgyis a NAV szabja ki az illetéket, majd vagy figyelembe veszik a lakástakarékot is, vagy nem, utóbbi esetben legfeljebb kérsz tőlük indoklást is ha nem adnak automatikusan.

6zjth # 2017.05.12. 11:41

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A tények: Férjemmel vásároltunk egy használt lakást 15,6 millió forint értékben. Mind a ketten 35 év alattiak vagyunk, de mivel a 15 millió forintot meghaladja a vételár, így a teljes összegre 4% -os adót kell fizetnünk.
A lakás vásárlásához kaptunk 1.430.000Ft- CSok-ot.Az ügyintézőtől azt a tájékoztatást kaptam, hogy ez kivonásra kerül a vételárból, így már csak 14.170.000Ft után kell adóznunk, de még így is a 4%-ot. Az ingatlan vételárában volt OTP Lakástakarék pénztár is kb. 3.000.000Ft, amelyben az állami támogatás kb. 400.000Ft. Érdeklődnék, hogy a fentebb írt 14.170.000Ft tovább csökkenthető-e a lakástakarék pénztár révén nyújtott állami támogatással, vagy az, ez esetben teljesen mindegy. Válaszát előre is köszönöm!