Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


drbjozsef # 2017.05.12. 06:38

Szilárd,

ha a föld tulajdoni lapját kértétek ki, akkor azon láthatjátok a bejegyzett terheket.

Ha ez egy osztatlan közös tulajdon, akkor valamelyik tulajdonos tartozására bejegyzett jelzálogot csak és kizárólag az ő tulajdoni hányadára kell legyen bejegyezve.
Nézzétek meg a bejegyzést, kihez kapcsolódik.

Ha nem hozzátok, akkor jó, a ti részetek tehermentes. Ha mégis, és tudomásotok szerint nincs tartozásotok, akkor gond van. Ha ez van, akkor az ott bejegyzett jelzálog jogosultnál kell érdeklődnötök, hogy mi a fene ez.

lajcsó # 2017.05.11. 18:39

"a Földhivatalból kikértünk egy összefoglaló határozatot"
Az meg mi?

SzekaSzava # 2017.05.11. 15:03

Köszönöm a segítséget! Hasznos információt kaptam. 1 éven belül van a csere így csak nekem kell fizetnem.

Szilárd21 # 2017.05.10. 17:35

Kedves Szakértők,

Nem tudom melyik témába kellett volna feltennem a kérdést, de hátha itt is választ kaphatok.

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a Földhivatalból kikértünk egy összefoglaló határozatot, és meglepetésünkre van egy Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal által jegyzett jelzálogjog 2006ra. A szántóföldnek 4 tulajdonosa van.

Mit is jelent ez a jelzálogjog?
Mi semmilyen tartozásról nem tudunk a mi részünkről amit nem fizettünk volna meg, egyébként a díj 16189 Ft. Jelzálogosítva sincs semmink.

A két másik tulajdonos 2004ben került bejegyzésre.
Míg édesanyám 1997 édesapám 2008-ban! Ezt csak azért írom, mert ha mi nem fizettünk meg valamit, akkor időben rengeteg idő eltelt. De a 2004ben jegyzett tulajdonosok után nem sokkal lett ez a jelzálogjog jegyezve.

Igazából utána lesz ennek járva, ezt csak azért kérdeztem meg, mert bosszant minket, és hogy addig is hátha valamit megtudunk. :) Bár lehet nem is jól tettem fel a kérdést és kusza, de remélem érthető.

Előre is köszönöm az esetleges válaszokat! Szép estét!

drbjozsef # 2017.05.10. 16:31

A CSOK GYIK-ban ezt talaltam :

Jogosultak vagyunk-e az új szocpolra, ha a bővítendő házban az élettársam nem tulajdonos?

Válasz: A CSOK igénylésére akkor jogosultak, ha a kérdéses ingatlanban az élettársak, vagy a férj és a feleség is tulajdonos már a CSOK-kérelem benyújtásának időpontjában. A tulajdoni hányadot azonban a jogalkotó nem szabályozta, így nem kell, hogy például 50-50 százalékban legyen tulajdonrészük a házban.

Ha papíron még házasok vagyunk, de a közeljövőben elválok a férjemtől, akkor igényelhetek-e CSOK támogatást két közös gyermekünk után, akikkel újonnan vásárolt lakásba szeretnénk költözni?

Mivel még házasok, ezért elvileg igénybe vehető a két gyermek után a CSOK. Viszont ebben az esetben a vásárolandó ingatlanban a férjnek és a feleségnek is mindenképpen tulajdonrészt kellene szerezni, különben az új szocpolra már nem jogosultak.

Meg ezt :

A megvásárolt lakásban kizárólag a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont. Házastársak és élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonnal kell rendelkeznie.

Ez alapján szerintem nem kötelező az 50-50%.

Esetetekben illetékfizetés szempontjából optimalizálva kb. a 93%-7% lenne a legolcsóbb a férjed javára. Ekkor neki a 26milla lenne kb a része, tehát nem kell adót fizetni, neked meg csak egy kis rész után kellene. Durva sacc volt, utána kell számolni azért.

Illetve, megjegyzem, hogy ezzel most lehet spórolni, de később, egy esetleges vitánál (pl. válás) jelenthet gondot az ilyetén elosztás. De ez sok mindentől függ.

drbjozsef # 2017.05.10. 16:22

Ha egy éven belül van az eladás meg a vétel, akkor csak a különbözet után kell illetéket fizetni.
Vagyis a férjednek nem kell, mert kevesebbért vásárol, Neked viszont kell, a 14millióból még vond le a csok felét (meg ügyvédi költséget, meg amit lehet, ld. nav kalkulátora), és az lesz az illetékalapod.
Férjednek amúgy adót sem kell az eladás után fizetni (mert öt évnél régebbi a szerzés).

Annak nézz utána, vagy kérdezz itt, hátha tudja valaki, hogy kötelező-e az 50-50% tulajdon. Az, hogy házastársak esetén mindkettőnek kötelező tulajdonrészt szereznie, az biztos, de nem tudom, lehet-e eltérni a felezéstől. Tartok tőle, hogy házasok esetén nem, de hátha.

SzekaSzava # 2017.05.10. 12:58

Tisztelt Jogi fórum!

Segítséget kérek az alábbiakban. Férjem tulajdonában van 1/1 tulajdonban a lakás, ahol élünk és amit 2006-ban vásárolt.

Ezt most szeretnénk eladni 26 millió forintért és venni egy másik házat belőle 28 millió forintért, úgy hogy a CSOK ot is 1.430.000 Ftot igénybe vennénk használt lakásra 2 gyerek után.

Ha jól értesült vagyok akkor itt a CSOK miatt már a vásárolt ingatlanban 1/2 a férjem tulajdonrésze és 1/2 az én tulajdon részem.

Ilyenkor hogyan fizetjük meg az illetéket a vásárolt házra? Kinek mennyi illetéket kell fizetnie?
Köszönöm a segítséget!
SzekaSzava

ObudaFan # 2017.05.03. 11:41

A 28 millióból levonod ezt a két összeget és a maradék 4%-a lesz az illeték.

lallu # 2017.05.03. 09:06

Tisztelt Jogi Fórum!

Rengeteg mindent olvastam a csok-os lakásvásárlással kapcsolatos illeték kapcsán:

  • azt, hogy az új lakás 15 millióig illetékmentes
  • azt, hogy az eladott és új lakás közti árkülönbözetre kell csak az illetéket megfizetni
  • azt, hogy a csok összege leírható az illetékalapból.

Nem tudom viszont, hogy mindezek a rendelkezések hogyan simulnak össze, hogy a kedvezmények összeadódnak-e?

A helyzet a következő: 11,2 millióért adtuk el a meglévő lakásunkat egy éven belül. Nagyjából 28 millióért egy új építésű lakóingatlant veszünk. Ehhez 7,6 millió CSOK-ot veszünk igénybe. 35 éves már elmúltam, azaz első lakáshoz jutásról már csak ezért sincs szó.
A kérdésem az, hogy hogyan számolandó ez esetben a lakásvásárlási illeték és nagyjából milyen összegre számíthatunk?

Válaszukat előre is köszönöm!

lajcsó # 2017.04.23. 17:24

"Csak az 50 ezer különbözet után?"
Igen, ha kértétek.

Sziszi19781208 # 2017.04.23. 14:21

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Tavaly júniusban eladásra került egy lakás. Aztán rá egy hónapra egy ház vétele. Utóbbi csak 50 ezer forinttal volt több. Így mennyi illetve hogy kell az illetéket fizetni? Csak az 50 ezer különbözet után?

Válaszát előre is köszönöm!

lajcsó # 2017.04.04. 13:11

Szerintem korrekció nélkül is figyelembe kell venni. De azért nem haszontalan utánajárni!

krumplipure # 2017.04.04. 11:31

Köszönöm a gyors válaszokat!

A B400-as nyomtatványt az ügyvédem töltötte ki, ezek szerint hiányosan. Korábban sajnos nem is tudtam erről a nyomtatványról. Megpróbáljuk korrigálni, hátha még figyelembe veszik.

lajcsó # 2017.04.04. 10:20

"Mikor és milyen módon tudom az adóhatóság felé jelezni/kérvényezni, hogy az illeték kiszámításakor vegyék figyelembe az állami támogatásokat?"
Ezt a mentességi okot az adóhatóság hivatalból veszi figyelembe. De biztos, ami biztos alapon jelezd feléjük!

ObudaFan # 2017.04.04. 10:09

Jó lett volna eleve így kitölteni a B400-as adatlapot, így most már eléggé kérdéses, hogy a NAV hajlandó lesz-e korrigálni. Mindenesetre legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedése előtt jelezd ezt nekik.

krumplipure # 2017.04.04. 10:03

Kedves Fórumozók!

Most olvastam az interneten a lakáscélú állami támogatás illetékalap kedvezményéről. Ha jól értelmezem, az általam igényelt CSOK-ra és lakástakarék pénztárnál kapott állami támogatásra is vonatkozik. Az adásvétel a napokban megtörtént, a földhivataltól és a NAVtól még nem kaptunk papírokat.

A kérdésem a következő:
Mikor és milyen módon tudom az adóhatóság felé jelezni/kérvényezni, hogy az illeték kiszámításakor vegyék figyelembe az állami támogatásokat?

Köszönettel,
Szabó Lajos

lajcsó # 2017.03.28. 18:53

35 éves korod után nem vagy jogosult az első lakást szerzők támogatására. Ennek alapján részletfizetést sem kapsz alanyi jogon. Természetesen lehet kérelmezni.

sz.tunde # 2017.03.28. 15:37

Köszönöm a választ!

Azt szeretném még megkérdezni, hogy a kamatmentes részletfizetés lehetősége első lakás szerzésekor össszeg- és korhatártól függetlenül "jár", vagy erre is vonatkozik a 15 milliós összeg- és a 35 éves korhatár? Köszönöm!

lajcsó # 2017.03.27. 09:54

Az illetékmentességet nem a bank állapítja hanem az adóhivatal. Egyébként jár a kedvezmény, függetlenül attól, hogy melyik bank folyósítja a támogatást. A B400-as nyomtatványon be is lehet/kell jelölni a jogcímet.

sz.tunde # 2017.03.27. 08:51

Kedves Fórumozók! Úgy tudom, hogy van egy úgynevezett lakáscélú állami támogatás illetékalap kedvezmény, melynek értelmében a vásárolt ingatlan forgalmi értékéből le lehet vonni a vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatást, és az illeték az így csökkentett összeg alapján kerül kivetésre. A kérdésem az lenne, hogy ez vajon a Fundamenta által kiutalt állami támogatásra is vonatkozik? Én úgy gondolnám, hogy igen, de a Fundamenta telefonos ügyfélszolgálatán nem nagyon tudtak erre mit mondani. Előre is köszönöm a válaszokat!

Menora # 2017.01.29. 10:01

Rendben, nagyon köszönöm a választ.

ObudaFan # 2017.01.29. 08:18

Az eladott ingatlanban a tulajdoni hányadodra jutó forgalmi érték számítható be a vásárolt ingatlan forgalmi értékébe az illeték alapjának meghatározásakor.

Menora # 2017.01.28. 22:22

Üdvözletem!
Van egy lakás, aminek 50-50%-os tulajdonosai vagyunk édesanyám és én.
Ezt az ingatlant el kívánjuk adni, és csak én (édesanyám nélkül) szeretnék venni egy drágább ingatlant. Édesanyám nem tart igényt az eladott lakás rá jutó részére, hanem nekem adja azt a drágább ingatlan megvásárlásához, ahol én már 1/1 tulajdonos lennék.
Kérdésem, hogy mi lesz a szerzési illeték alapja?
Ha úgy írjuk az eladandó lakás adásvételijét, hogy nem a tulajdoni hányad szerint osztozunk a vételárban édesanyámmal, hanem mondjuk 99%-1% arányban, akkor az illeték alapja az eladott lakás vételárának 99% és a megvásárolandó közti különbözet, vagy függetlenül ettől az eladottból a tulajdoni hányadomra jutó vételár (50%) és a megvásárolandó közti különbözet?
Köszönöm előre is.

ostyascukor # 2016.07.27. 11:04

Tisztelt Fórum

nézem az aktuális ingatlan illetékfizetéseket és 2 dolog nem világos:

mi vonatkozik arra a személyre aki 35 életévét még nem töltötte be és első ingatlant vásárol?

két féle választ találtam:

A - 8 millió forinting illetékmentes a lakásvásárlás.
B - 15 millió forintig 50% illetékfizetési kedvezmény van a lakásra, azaz ha jól értem akkor akkor 300ezer forint a fizetendő ebben az esetben mint illeték

kérdésem hogy A vagy B verzió az érvényes, illetve hogy mindkét esetnél ha az ingatlan szerzési összege túllépi a szóvan forgó határokat (A - 8 milla, B - 15 milla) akkor a teljes illetéket a teljes szerzési összeg után kell fizetni, vagy csak a kedvezményezett összeg feletti részre fizetem a teljes (4%) illetéket

válaszukat előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.02. 19:04

Illetéket csak akkor kell fizetnie, ha sikerül rosszul szervezni az ügyletet, célszerűtlenül szerkeszteni a szerződést. Hogy személyi jövedelem-adót kell-e fizetnie, azt ennyiből nem lehet megmondani.