Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


A.Bringa # 2016.07.02. 13:33

Tisztelt Jogi fórum,
Az alábbi kérdésem lenne.
A párom 1/1 tulajdonosa az ingatlanának. 2 éve a tesója haszonélvezeti jogot alapított az ingatlanra 1.000.000.-ért. Az ingatlant most el szeretnénk adni, a tesója most ingyen lemond a haszonélvezeti jogáról. Kell-e a páromnak illetéket fizetnie ,ha igen mi az illeték számításának alapja?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.15. 13:31

Én mondjuk, nem szívesen bíznám magam olyan orvosra, aki húsz évvel ezelőtti protokollal dolgozik...

lajcsó # 2016.06.15. 13:30

Az egyenesági rokonok a visszterhes vagyonátruházás is illetékmentes. (Illetéktörvény 26. § (1) bek. za) pontja alapján.)

estrella2 # 2016.06.15. 11:40

Tisztelt Fórum!
Az élö nagyszüleim lakóingatlanát szeretnénk megvásárolni a férjemmel. Az elképzelés az volt, hogy visszterhes vagyonátruházással (hiszen az ingatlant piaci áron vásárolnánk meg) vásároljuk meg, azért is, hogy esetleg a jelenleg is élö jogos örökösök késöbb ne tudjanak belekötni a dologba.
A jogszabályban azt olvastam, hogy ha az én nevemre kerül az ingatlan, tekintve, hogy egyenes ági rokon vagyok, így nem kell illetéket fizetnem. Amikor felkerestünk egy ügyvédet, hogy készítse el a szerzödést, ö azt mondta, hogy csak az ajándékozás illetékmentes, ha visszterhes akkor nem. Azonban, mivel fizetünk az ingatlanért, nem szeretném ezt a formát választani.
Szeretném megtudni, hogy mire számíthatok, hogy tényleg kell-e illetéket fizetnem a NAVnak a saját nagyszüleimtöl visszterhes vagyonszerzés esetén, vagy esetleg másik ügyvédet válasszak, mert akihez fordultam nem annyira jártas a dologban.

Elöre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2016.06.05. 17:11

Többféle érvényesíthető kedvezmény van, de ismerni kell az adott esetet. Végső soron pedig a vagyoni helyzetedre alapítva esetleg méltányosság is kérhető.

zsuov # 2016.06.04. 14:15

Udv, van e valamilyen modja az illetek merseklesenek? (Vasarlas)

lajcsó # 2016.05.04. 10:08

"Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben kell-e vagyonszerzési illetéket fizetnünk és számít-e, hogy egy éven túl az eladásokat követően vásároljuk meg a házat."
Amennyiben a meglévő lakás(ok) eladása és az új lakás vásárlása között több mint egy év eltelik, abban az esetben nem lesztek jogosultak illetékmentességre vagy csökkentett illeték alapra.

bolber # 2016.05.04. 09:23

Üdvözlöm!

Férjemmel 7 éve vagyunk házasok. Az akkor már az ő tulajdonában lévő lakásban élünk. Két éve vásároltam egy lakást 8 millió Ft-ért ami az én nevemen van. Szeretnénk eladni mindkét lakást és egy új építésű házat vásárolni 29 millió Ft-ért, melyben 50-50% leszünk tulajdonosok.Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben kell-e vagyonszerzési illetéket fizetnünk és számít-e, hogy egy éven túl az eladásokat követően vásároljuk meg a házat.

Válaszukat előre is köszönöm!

Kissgabcsi # 2016.04.15. 18:56

Üdvözlöm Önöket.

Szeretném megkérdezni, ha 37 éve tulajdonosa vagyok a szüleim házának, ők a haszonélvezői, most 40éves vagyok, van 12 éve egy közös lakásunk a férjemmel 1lakás szerzésünk volt 65nm, most jogosultak vagyunk a CSOK-ra, három gyermekünk van, 2éve sikerült építési telket vásárolnunk, és most építkeznénk, de mindent meghagynánk, nem mondok le a tulajdoni jogról a szüleim házánál, meghagynánk a lakást is.

Ezek tudatában mi után kell várhatóan fizetnünk, ha az építkezés kb 40-45millióba fog kerülni, és generál kivitelezővel fogjuk kiviteztetni.
Illeték adó ezekre gondoltam.
Nagy tisztelettel köszönöm ha kapok választ.
Kissgabcsi

kommandori # 2016.02.24. 14:33

Rendben, köszönöm segítő válaszait!

Közben már rendeztem is, remélem sikerrel.

Üdvözlettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 10:26

mire vonatkozik az egy éven belüli eladás.
Szerintem ezt a kedvezményt akarod érvényesíteni. Különben te is fizetheted a 370 ezret. De ezt igazából a B400-os jelezni kell.

kommandori # 2016.02.24. 08:58

Kedves Válaszadó, még egy érdekes témával is előrukkolnék, elképzelhető, hogy másoknak is segítségére lehet...CSOK!

Már említettem (iiletkkérdésem miatt), hogy tavaly ősszel házat vásároltunk, az adás-vételi szerződésben feltüntettük az CSOK iránti igényt. A megvásárolt ház két szűkös telken fekszik, amit a korábbi tulajdonos nem vonatott össze. A ház két bejárattal is rendelkezik, az egyik rész a hatvanas években, a másik a nyolcvanas években épült hozzátoldással, bővítéssel. Az adásvételi szerződésünkben az ingatlant két helyrajzi számon kellett feltüntetni, bár egy gazdasági épület, egy tetőszerkezettel, egy padlástér, nincsen válaszfal az épületrészek között, csupán egy ajtó. Még a közműszolgáltatókhoz is csak egy-egy főmérőnk van, és csak nagy kiadások által tudnánk megoldani azt, hogy az ingatlan két lakásként értékesíthető lehessen. Mi azonban azért vásároltuk meg, hogy gyermekeinknek a panellakásnál jobb feltételeket teremtsünk, nem azért, hogy eladjuk, kiadjuk.
A CSOK-ot a bankon keresztül kellett igényelni, ahová leadtuk az adás-vételi szerődésünket, és elindították a folyamatot bíztatva bennünket azzal, hogy nyert ügyünk van. Az első lépcsőben az értékbecsléssel több tízezer forinttól szabadítottak meg bennünket, majd döntő határozatukban azzal érvelve utasítottak el bennünket (amit a szerződésünkön is láttak), hogy a két helyrajzi szám miatt két önállónak tekinthető, többletingatlanról van szó. Kérdésem: lehet-e a bank felé panasszal, kártérítéssel élni akár a félretájékoztatás miatt...? Nem értjük miért buzdítottak bennünket, ha egyértelmű volt (NEKIK) hogy el fognak bennünket utasítani. Pedig mi már az adásvételt megelőzően hozzájuk fordultunk a kérdéssel, hogy hogyan intézzük a vételt, hiszen a férjem és én külön is megvehettük volna az ingatlanrészeket. Az állami támogatást egy gyerkőcre szerettük volna érvényesíteni....
Köszönöm türelmét, hogy végigolvassa problémánkat.
Üdvözlettel.

kommandori # 2016.02.24. 08:44

Még egy gondolat: az említett formanyomtatványt az Ügyvéd természetesen leadta.

kommandori # 2016.02.24. 08:42

Nagyon köszönöm a gyors választ. A napokban kaptam egy levelet a NAV-tól, amiben arra szólítanak fel, hogy csatoljam a CSOK okiratait (amit közben nem kaptunk meg, mert a házunk két helyrajzi számon található, így többlettulajdonnak számít....bár, ezt is jobb lett volna tudni, mert akkor másképpen bonyolítjuk az adás-vételt, a szerződésünkbe már belefogalmaztuk a CSOK iránti igényt is.....) amennyiben nem az egy éven belül eladott lakóingatlanával kapcsolatos illetékkedvezményt kívánom igénybe venni.

Igazából elég laikus vagyok a témában, így nem igazán értem, hogy mire vonatkozik az egy éven belüli eladás.
A lakás 2011-ben került a tulajdonomba, amit 2015-ben adtam el és még abban a hónapban 2015-ben forgattuk bele a megvásárolt házba.
Azt értem, hogy a NAV azért váratott még a számítással, mert a CSOK folyamatban lévő ügy volt (többszöri fellebezéssel is éltünk) és állami támogatás révén levonódik az összegből.

Mit gondol? Köszönöm válaszát, válaszait.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.24. 04:21

Neked nem kell illetéket fizetni, a férjednek igen. Kb. 370 ezret. A szerződést ellenjegyző ügyvéd nem mondta? A B400-ast egyáltalán beadta? Mert már meg kellett volna érkeznie a fizetési meghagyásnak.

kommandori # 2016.02.23. 23:27

Tisztelt Válaszadó, az volna a kérdésem, hogy mire számíthatok, ha tavaly szeptemberben eladtam saját lakásomat 10 millió forintért, majd még azon a héten házat vettünk férjemmel 18,5 millió forintért 50-50 százalékos tulajdonjoggal.
Milyen fizetési kötelezettségeink lesznek?
CSOK-ot nem tudtunk igénybe venni.
Járhat valamilyen illetékkedvezmény?

Az eladott lakás egyébként néhány éve, válás után került a tulajdonomba.

Válaszát köszönöm, üdvözlettel.

mezeizoltan # 2016.02.19. 14:48

Ez egészen remek hír.

Köszönöm szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.19. 11:23

Nem, építésért soha.

mezeizoltan # 2016.02.19. 11:05

Köszönöm a választ.
Jól értem, hogy a 25m-ért építendő ház után nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.19. 06:45

Ha építési telket vásárolsz, és vállalod, hogy 4 éven belül beépíted, és ezt teljesíted is, akkor elengedik a feljegyzett illetéket. (A többi adat teljesen felesleges is emiatt.)

mezeizoltan # 2016.02.19. 05:18

Üdvözlet!

A következő kérdésre szeretnék választ kapni:

Mennyi vagyonszerzési illeték fizetendő az alábbi esetben?

  • egy holgy eladja lakását 12m ft-ért
  • összeházasodom vele
  • 1/2, 1/2 arányban vásárlunk egy telket 8m ft-ért
  • majd 25m ft-ért generálkivitelezővel éppíttetünk rá egy házat, melynek szintén 1/2, 1/2 arányban leszünk tulajdonosai

(a hölgynek emellett van még egy lakása, és mindketten elmúltunk 35 évesek)

köszönettel,
Mezei Zoltán

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.06. 12:08

1,8 milliónak a 15%-a 270 ezer. Maximum ennyi lesz a fizetendő jövedelemadó. De szerintem az eladási árból a közművesítés igazolt költségeit is levonhatjátok.
(Amit felsoroltál: közvetítő jutaléka; kölcsönkamatok, sz nem számít.)

Babyface # 2016.02.06. 11:59

Üdvözlök mindenkit!
Segítségre lenne szükségem. 2007-ben párommal vettünk egy építési telket (50-50%), de sajnos az építkezés azeelkezdése után megtorpant anyagi gondok miatt (akor jött a válság). Most úgy néz ki, sikerül eladni a telket. Anno 10millióért vettük, most 12,8millióért adjuk el, de azért azt tudni kell, hogy összközművesítettük, sok pénzt ráköltöttünk. A kérdésem az lenne, hogy mennyi illetéket kell majd nekünk kifizetni? Korábban (még 2007-ben) kaptunk egy levelet az illetékhivataltól, hogy amennyiben 4 éven belül nem épül rá ház, az illeték 500ezer-500ezer mindkettőnknek. Az építési engedély meg lett hosszabbítva, de az is lejárt tavaly (2015) áprilisában. Akkor most az a fejenkénti 500ezer illeték az él? Azonkívül az eladás után kell fizetnünk valamit? (Az akkor a telekre felvett 7millió mára több, mint 10millió lett, így azt vissza kell fizetnünk a banknak. Így marad kb 2,6. 800ezer a közvetítőé, marad 1.8millió. Ebből 1 millió lenne a korábban említett ileték, szóval kb 800ezer marad nekünk.)
A válaszokat előre is nagyon köszönöm!!!!

tibeeboy # 2016.02.06. 09:15

Üdvözletem!

Van egy zártkerti ingatlan amit szeretnénk a családommal megvásárolni. A Zártkerti ingatlan a művelés alól ki lett vonva a tulajdonos által. Olyan kérdésem lenne, hogy ennek megvásárlása azaz átiratása mennyi időbe tellik és milyen vagyonszerzési illeték szabályok vonatkoznak az ingatlanra...
Előre is köszönöm válaszát.

andrasferenc # 2016.01.27. 10:47

Mindenkinek köszönöm a segitséget. Ugy értelmezem, hogy akkor engem nem terhel se ado, se illeték a ca. 180.000 miatt. Még egy lehetséges ut, ha bemennék az illetékes földhivatalba? esetleg adnának tájékoztatást? Itt olvasgattam az illetek, ado stb ügyben egy hivatalos anyagot, ami azt irja, hogy az adásvételi szerzödéssel együtt be kell adni egy B400-as formanyomtatványt kitöltve. Ebben minden adatnak szerepelnie kell, elado, vevök, haszonélvezö, összegek stb. Talán kaphatok valami tájékoztatást.
A 180.000 biztosan a 3 gyerek közötti megállapodás alapján jött össze, mert ketten gondozták a telket a harmadik nem, igy ugy gondolták, hogy a harmadik gyerek terhére menjen a haszonélvezö megváltása, ebben az összegben. Szerintem butaság, keverés, mert a három egyenlö 1/3-ot másként is lehetett volna oasztani. Sajnos a jogi véna a gyerekekben nem volt meg. Mégegyszer köszönöm mindenkinek a segitséget