Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


frioli # 2019.03.15. 06:13

Tisztelt Szakértő!

Férjemmel vásároltunk egy 38900 000 Ft értékű új építésű -vállalkozó által épített- tarsashazi lakást , melynek 50-50%-ban lettünk tulajdonosai.
Az új ház vásárlásánál igénybe vesszük a két gyermekre járó vissza nem térítendő állami támogatást (CSOK) 2 600 000 Ft értékben.
Szeretném megkérdezni, hogy mindkettőnknek ez az első újépítésű ingatlanja, bár a férjem neven van egy kis panel lakás, 35 év felettiek vagyunk, a 15 000 000 Ft-ra járó illetékkezdvezmény vonatkozhat ránk az új ház miatt?
Végül is 50-50 % lettünk tulajdonosok.
Előre is köszönöm a segítséget.
Köszönettel:P.A

drbjozsef # 2019.02.22. 06:16

abca,

Első lakás :

Itv. 26§(6) Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

Ez nektek felejtős a vételár miatt.

Új lakáshoz kedvezmény :

Itv. 26§(1)

  1. a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke vagy a 21. § (1) bekezdés szerinti csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzőt;

Ez jár nektek, csak 24-15=9 millió után kell illetéket fizetnetek, de fontos, hogy ilyenkor, mint a kiemelésből láthatod, az eladott lakás kedvezményét nem veheted igénybe. Vagy - vagy.

Ezt válasszátok, ez nyilvánvalóan jobb, mint a 24-9=15 millió forint után illetékelni (ez lenne az eladott lakás beszámítása, ha jól értem, hogy most 9 millióért adtad el). Igaz, te kevesebbet fizetnél, mint a párod, mert csak te számíttathatnád be, de ketten együtt sokkal többet fizetnétek így.

abca # 2019.02.21. 21:54

Az előzőhöz jegyezném meg, hogy azt hallottam, hogy valóban van olyan, hogy a 25 milliós vételárból levonjuk a 15 milliót (ami illetékmentes) és a különbözet 1/2 részének 4 %-át én, a másik 1/2-ed 4%-át a párom fizeti be. Továbbá idekapcsolódó kérdésem, hogy ettől függetlenül a fent említett, eladott lakóházról be kell számolnom valamelyik szervezetnek? Büntetés jár, ha nem említem meg az új lakás adásvételijében, hogy van eladott ingatlanom, de nem ezt az illetékkedvezményi opciót választom?

Válaszukat köszönöm!

abca # 2019.02.21. 20:46

Tisztelt Urak!

Nemsoká alá kell írnunk a végleges szerződést és el kell dönteni, hogy melyik illetékkedvezményt válasszuk.

Párom és én 1/2, 1/2 arányban veszünk lakást 24 millió forintért. Új építésű lakás, mindketten 35 év alattiak vagyunk.

Pár napja adtam el a házamat, amit öröklés útján szereztem több, mint 10 éve, 7 millió forintért. Párom is első lakásvásárló, és végülis én is, hiszen nem vásároltam még ingatlant.

Hogyan számolandó az illeték a két esetben és melyiket célszerűbb választani?

Nem vagyok biztos abban, hogy az esetekben a tulajdonrészt kell nézni, vagy a lakás összértékét.

Köszönöm a válaszukat!

drbjozsef # 2019.02.05. 06:04

sroberto,

Én laikus vagyok, de szerintem az alábbiak szerint kell számítanod az illetéket.
Sokszor szokták megpróbálni a sorházi lakásoknál ezt a vételárat szétbontjuk mindenfélére, de ha ezek nem önállóan forgalomképes, tehát önálló helyrajzi számú ingatlanok, akkor nem számítanak külön.

Tehát az alap a 48M. Nem számít a telekhányad meg a garázs. Ebből levonható a csok. Az új építésű kedvezmény nem játszik, mert a csokkal csökkentett ár is több, mint 30M, ezt jól tudod. Viszont pont az önálló HRSZ miatt csak az eladott lakás ára vonható még le, a többi nem.

Vagyis 48-7,6-18,5 után kell illetéket fizetni. Ha jól számolom 876.000.- forintot.

De lehet, hogy tévedek.

drbjozsef # 2019.02.05. 05:47

Bence,

én ugyan laikus vagyok, de ez esetben nincs szükség nagy jogértelmezésre, mert a törvény szerencsére ez esetben egyértelmű - ami ritkaság.

A megkérdezett ügyvéd urak tévednek. Jár a kedvezmény.
(Amivel keverhetik, hogy ez a kedvezmény és a másik lakás vásárlás kedvezménye nem lehet egyszerre, csak az egyik.)

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
...
21.§(1)Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatásban részesül, ennek összegét a lakástulajdon forgalmi értékből le kell vonni.
...
26.§(1)Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:

  1. a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke vagy a 21.§(1) bekezdés szerinti csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzőt;

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Bence91 # 2019.02.04. 18:03

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Feleségemmel 31,5 millió Ft-os, új építésű lakás vásárlásában vagyunk. 2 gyereket vállalunk, így 2,6 millió Ft CSOK-ra vagyunk jogosultak. A fizetendő illeték meghatározásában kérnénk segítségét.

Mi úgy kalkulálunk, hogy a 31,5 millió Ft-ból lejön az illetéktörvény alapján 2,6 millió Ft csok, így 28,9 millió Ft lesz a vételár, ami alapján már megfelelünk az illetéktörvény azon pontjának, mely alapján 30 millió Ft alatti új lakás esetén csak a 15 millió Ft feletti összegre kell a 4%-ot fizetni. Tehát 31,5-2,6-15=13,9 millió Ft után kell a 4% adót megfizetnünk. (50-50% lesz a tulajdonrészünk).

Azonban ügyvéd ismerőstől azt a tájékozatást kaptuk, hogy a két törvény nem vonatkozhat ránk egyszerre. Szerinte ha 31,5 millió a vételár, akkor ugyan lejön a CSOK 2,6 millió Ft, azonban 28,9 millió Ft-ra teljes egészében kell a 4%-ot megfizetnünk, mivel a vételár eredetileg 30 millió Ft felett van.

Melyik a helyes eljárás? Nem mindegy, hogy kb 500.000 Ft vagy kb 1.200.000 Ft illeték megfizetésére számítsunk.

Segítségét előre is köszönjük!

Üdvözlettel,
A.Bence

sroberto # 2019.01.31. 15:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklődöm lakás eladás és új építésű sorházi lakás vásárlása kapcsán az illetékek felől, mert nem teljesen egyértelmű számomra.

Az egy hónapja eladott társasházi lakásba 2008-ban költöztünk be első tulajdonosként, tehát 11 éve lakunk benne. 21,5 M-ért adtuk el olyan felosztásban, hogy a lakás ára 18,5 M, fsz-i tároló ára 0,5 M, mélygarázsi beálló ára 2,5 M. (Mindegyik külön helyrajzi számon.)

A vásárolandó sorházi lakás jelenleg épül, előszerződést kötöttünk rá, a tényleges adás-vételi szerződést márciusban fogjuk megkötni, vállalkozótól kulcsrakész lakásként vesszük meg. Annak a kulcsrakész vételára 48 M, amely magában foglalja a telekhányadot (10 M), illetve a felépítményen belül a lakás (br. 36,5 M) és a garázs (br. 1,5 M) árát. (A telken a vállalkozó 3 egyforma lakást épít sorházi jelleggel, társasházi státusszal.)

Érdeklődöm tehát, hogy az említett eladott lakásunk, és a vásárolandó sorházi lakásunkra hogyan számoljam az illetéket? (Adót nem kell, mivel 5 évnél hosszabb ideig laktunk benne.)

  • Szimplán a teljes különbözetre kell illeték (48 M - 21,5 M)?
  • Vagy az eladottnál csak a lakás rész számít és ezért 48 M - 18,5 M-ra kell illeték?
  • Vagy a vásárolandónál ki kell vonni a telek árat, és úgy kell a felépítmény különbözettel számolni? (38 M - 21,5 M)
  • Vagy pedig a felépítményeken belül ténylegesen csak a lakás részek különbözetére kell illeték? (36,5 M - 18,5 M)

Tudtommal az új építésű ingatlan kedvezményre nem vagyunk jogosultak, mivel túl van a 30 M-os határon a vásárolandó ingatlan értéke.
3 gyerek után járó Csok-ot is igénybe vesszük, de csak 7,6 M-ig (mert 11 éve már éltünk az akkori szocpollal).

  • A csok számíthat-e illetékkedvezménynél?

Kérnék szépen választ, hogy hogyan kalkuláljak majd az illetékkel kapcsolatosan!
Válaszát előre is köszönöm!

Köszönettel és üdvözlettel: Siklós Róbert

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.31. 15:09

Pl. 75 ezer. Vagy semennyi.

AMarti # 2019.01.31. 14:20

Tisztelt Ügyvéd úr!
2012-ben édesapám halála után ,bátyámmal és édesanyámmal örököltük meg a lakást.2018-ban édesanyám elhunyt.2019-ben a lakást szeretnénk eladni.Az eladás utáni adóról szeretnék érdeklődni.pl 5 millió értékű lakást sikerül 6 millió forintért eladni.mennyi lesz a ránk eső adó mértéke ?
Köszönöm válaszát !
Tisztelettel : AMarti

1ügyfél # 2019.01.29. 13:27

Köszönöm.

drbjozsef # 2019.01.29. 08:20

Ha mindkettő lakóingatlan (szóval a családi ház sem külterületen álló tulajdoni lap szerinti gazdasági épület), akkor a drágábbat szerző az értékek különbözete után fizet 4% illetéket, az olcsóbbat szerző meg semennyit. És közösen a szerződés ügyvédi díját, meg a földhivatali díjakat.

1ügyfél # 2019.01.29. 08:12

Tisztelt Ügyvéd úr!

Lakás-családi ház csere esetében (ház értéke több) hogyan működik az illetékfizetési kötelezettség? Milyen költségek merülnek fel ilyen esetben?

Válaszát megköszönve.

drbjozsef # 2019.01.29. 05:41

1972R,

A NAV által kiszabott meghagyás ellen fellebbezni lehet.

Más jogorvoslat nincs.

drbjozsef # 2019.01.29. 05:38

Bzoolee,

Elöször a CSOK-ot vonják le, utána a kedvezmény, viszont ott csak tulajdonrész arányosan jár a kedvezmény :

26§ f) a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke vagy a 21. § (1) bekezdés szerinti csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne. Ilyen lakás tulajdoni hányada esetén a kedvezmény a 15 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos részére illeti meg a vagyonszerzőt

Tehát :
Illetékalap 29-2,6 = 26,4 millió.
Teljes illeték lenne 26,40,04 = 1.056.000.- forint
A 20% rész teljes illetékkel : 1.056Mx0,2 = 211.200.- forint
Az egészre az illetékkedvezmény lenne : 15M
0,04 = 600.000.- forint.
A 20%-ra eső illetékkedvezmény : 600e x 0,2 = 120.000.- Ft

A fizetendő illeték : 211.200 - 120.000 = 91.200.- forint.

1972R # 2019.01.28. 18:32

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Olyan ügyben kérem tanácsát, hogy lakásvásárlásom vételárát az illetékhivatal nem fogadta el, állítólagos piaci értéken plusz 1,2 millióval felértékelte a lakást, ami 48.000 Ft-tal több illetéket jelent. A lakásnak egy hónappal az eladás előtt hivatalból készült adó és értékbizonyítványa, gyámhivatalos érintettség miatt. Ez az értékbizonyítvány volt az eladási ár, ezt elfogadta az eladó, a gyámhivatal, de utólag (festés, beköltözés után) a NAV illetékosztály értékbecslője nem. Az 1970-es építésű soha fel nem újított, eredeti vezetékes, csempés, burkolatos, 4. emeleti lakás állapotát felújításra szoruló helyett átlagosra értékelte. A kirótt illetéket ugyan befizettem, panasszal éltem, de fellebbezni a NAV ellen nem merek. Sejtéseim vannak róla mi a háttere a történetnek, de bizonyíthatóság hiányában ezt le sem írom. Szeretném véleményét kérni, jogos lehet-e érdeksérelmem, illetve fordulhatok-e valahova segítségért. Pénzügyi kereteim nem engedik meg, hogy ügyvédet fogadjak, ezért nem mertem fellebbezni sem. Előre is köszönöm és nagyon hálás lennék válaszáért!

Bzoolee # 2019.01.25. 11:21

Ügyvéd Úr!

Vásárolunk párommal egy újépítésű ingatlant, 29 M FT a vételár. Én részem 80% lenne, övé 20%. Lenne csok 2 gyerekre 2,6 M ft. Én eladtam egy lakást egy éven belül, 23,2 M FT-ért. A 80% rész az pont ennyi, tehát én ugye nem fizetnék semmit. A párom része 5,8 M Ft, akkor ő mennyi illetéket kell fizessen? Elvileg le lehet vonni a csokot, meg 15 M-ig még újépítésű kedvezmény is van. Hogy kell kiszámolni ezeket az ő esetében? A CSOK-ot a teljes összegből vonják le (29 M Ft) vagy az illeték alapból? ha nem fele-fele, akkor a csokot is 80-20% arányban számítják? És 15-30 M ár között csökkenthető 15 M FT-tal az illetékalap, akkor ezt is 80-20 arányban kell nézni? Egyáltalán nem tiszta nekem, hogy milyen sorrendben kell ezeket számítani, először levonják a csokot vagy a 15 milliót vagy hogy van ez?
Üdvözlettel,
Zoltán

drbjozsef # 2019.01.25. 06:35

Beata,

A hivatal úgy számolt, hogy a 15M fölötti rész után 4% illeték. Ez (4.5M x 0,04)=180.000 forint, vagyis 1/2-1/2 tulajdoni hányadnál fejenként 90.000. forint.

Az első lakásos kedvezmény valóban nem jár, de feltehetőleg nem számoltak a CSOK-kal, pedig szerintem azzal kellene :

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
...
21.§(1) Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatásban részesül, ennek összegét a lakástulajdon forgalmi értékből le kell vonni.
...
26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:
...

  1. a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben az új lakás forgalmi értéke vagy a 21. § (1) bekezdés szerinti csökkentett értéke nem haladja meg a 30 millió forintot és a vagyonszerző másik lakástulajdon eladását nem igazolja, akkor a megállapított illetékből nem kell megfizetni azt az összeget, amely akkor járna, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió forint lenne.

Ez alapján szerintem levonandó a CSOK is, tehát ((4.5M-2.6M)x0,04) az illeték, vagyis fejenként 38.000. forint.

A meghagyásban benne van azt hiszem, hogy hogyan lehet fellebbezni ellene. Szerintem tegyétek meg a fentieken leírva.

A.Beata # 2019.01.24. 20:47

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretném a segítségét kérni illetékfizetés kiszámolásával kapcsolatban.
Adásvételi: 2017.06.22. Vételár 19,5 millió Forint.
Én 35 év alatti, első tulajdonos vagyok, férjemnek már volt ingatlan a nevén. 2,6 millió Forint CSOK-ot vettünk igénybe. Az ingatlant vállalkozótól vásároltuk, első tulajdonosai vagyunk 50-50%-ban.

A NAV kiküldte nekünk a határozatot, mi szerint 90-90 ezer Forintot kell fizetnünk, de szerintem nem jól számolták, és hiába voltam az ügyfélszolgálaton, nem tudtak segíteni a kiszámolásában. Azt tudom, hogy az első lakás tulajdonosi adókedvezményből kiestem a vételár miatt. Az interneten mindenhol azt írják, hogy vállalkozótól vásárolt új ingatlan 15 millió Forintig illetékmentes, és csak az a fölötti rész után kell fizetni, de abból is levonva a CSOK összegét.
NAV-ban nem tudtunk dűlőre jutni, de szeretném megérteni, hogy jött ki ez az összeg.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdv: A. Beáta

labf # 2019.01.22. 16:45

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2019.01.21. 12:45

Igen.

Férjed nem fizet (mert kevesebbért veszi a tulajdonrészét. Bár vannak értelmezések, hogy ha csak 1/2 részt vesz, akkor az eladott lakás árának csak 1/2-ét lehet beszámítani, de szerintem az téves).

Te 1.154.000.- forintot fizetsz (a CSOK fele vonható csak le a te részedből).

A kedvezmény nem játszik, az egész ingatlan értékének kellene 30 millió alatt lennie.

labf # 2019.01.21. 11:42

Tisztelt Szakértő!

Férjemmel vásároltunk egy 59 000 000 Ft értékű új építésű -vállalkozó által épített- házat, melynek 50-50%-ban lettünk tulajdonosai.
Az előző házunk a 1/1 arányban a férjem nevén van, melyet most adtunk el 42 000 000 Ft-ért.
Az új ház vásárlásánál igénybe vesszük a két gyermekre járó vissza nem térítendő állami támogatást (CSOK) 2 600 000 Ft értékben.
Szeretném megkérdezni, hogy jól számoltam és értelmeztem az illetéktörvényt, ha a rám eső illeték durván 1 000 000 Ft, a férjem viszont nem kell, hogy fizessen?
Illetve a 15 000 000 Ft-ra járó illetékkezdvezmény vonatkozhat ránk az új ház miatt?
Köszönettel:
B.F.

drbjozsef # 2019.01.18. 06:46

zitac77,

Én ezt találtam a 30. információs füzetben :

A papír alapú kérelmet – az eljárás gyorsítása érdekében – célszerű az adó- és vámigazgatóságokon rendszeresített nyomtatvány teljes körű kitöltésével benyújtani a hatósághoz. A nyomtatványok megtalálhatóak a NAV internetes honlapján (www.nav.gov.hu) a „Letöltések" → „Adatlapok, igazolások, meghatalmazás-minták" → „Adatlapok fizetési könnyítésre és/vagy mérséklésre irányuló kérelmek elbírálásához" menüpontban.
Lehetőség van a fizetési kedvezményre irányuló kérelem elektronikus úton történő előterjesztésére is. (Az elektronikus ügyintézés feltétele, hogy az adózó, illetőleg az adózó képviselője a vonatkozó jogszabályok szerint ügyfélkapus jogosultsággal rendelkezzen. Az
elektronikus kérelem benyújtásának részleteiről a www.nav.gov.hu „Letöltések” → „Nyomtatványkitöltő programok” menüben található részletes tájékoztatás).

Próbálj keresgélni az utóbbiban. Szerintem ugyanazt a nevet kell keresd.

Nem vagyok biztos benne, de szerintem az ÁNYK fog kelleni, és talán ez :

http://nav.gov.hu/…k/fam01.html

Telepíteni kell mindkettőt (ha adóbevallást adtál már be elektronikusan, akkor az ÁNYK megvan, csak a nyomtatvány kell az ÁNYK-n belül telepíteni), és az ÁNYK-n keresztül lehet beküldeni az ügyfélkapuba.

zitac77 # 2019.01.17. 19:57

Tisztelt Szakértők!

Rendkívül tájékozatlan és gyakorlatlan vagyok, valószínű többek számára banális kérdésem lesz:

Szeptemberben lakást vásároltam, és most megkaptam a tulajdonjog megszerzése után fizetendő illetékfizetési meghagyást. Szeretnék részletfizetési kérelmet beadni, de órák óta keringek az ügyfélkapun keresztül a nav felületeken, de sehol sem találok egy dokumentumot, amit le/kitölthetnék.

Hogyan lenne a legegyszerűbb és leggyorsabb beadnom az ingatlan illetékfizetésére vonatkozó részletfizetési kérelmet a hatóságnak?

Nagyon köszönöm előre is a válaszokat!

ritus184 # 2019.01.16. 21:34

Kedves drbjozsef, köszönöm a választ, sajnos ez nem jó hír, de legalább már tájékozott vagyok.