Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.16. 14:08

Pedig elég világosan megmondták.

Kuksi49 # 2018.10.16. 13:35

Kedves ObudaFan, drbjozsef, és lajcsó!
A hagyatéki tárgyalás előtt semmiképpen nem gondolhattam a lakás eladására, mert bizonytalan volt, hogy én öröklöm-e a bátyám fél lakásrészét, vagy a külföldön élő özvegye. Végül is én lettem az örökös, a sógornőm haszonélvezeti jogot kapott a fél lakásra.
Az még mindig nem világos, hogy hagyatéki tehernek számít-e a bátyám halála, és a hagyatéki tárgyalás közötti időszakban a fél lakással összefüggő felmerült költség.
Üdvözlettel: Kuksi49

drbjozsef # 2018.10.14. 08:24

(a később alatt nyilván azt is értem, hogy az örökösnek előbb bejegyzésre kell kerülnie)

lajcsó # 2018.10.13. 18:58

"(habár a vevőt csak később jegyezték volna be az ingatlannyilvántartásba)."
Ha nincs benyújtva a földhivatalba a hagyatékátadó végzés, akkor a vevő tulajdonjogát nem jegyezték volna be, még később sem.

drbjozsef # 2018.10.13. 14:57

Kuksi,

a hagyatéki tárgyalás csak egy deklaratív esemény, ahol hivatalossá teszik az örököst.
Az örökös az örökhagyó halalától örökös, ő viseli a költségeket, ő szedi a hasznokat, bizonyos korlátok között.

Ezeket a költségeket nem tudod sehol elszámolni. Viszont akár el is adhattad volna ezalatt az idő alatt az ingatlant, pont a fentiek miatt (habár a vevőt csak később jegyezték volna be az ingatlannyilvántartásba).

Kuksi49 # 2018.10.13. 13:42

Kedves ObudaFan!
Nagyon köszönöm a válaszát! Az öröklött ingatlannal kapcsolatban felmerült költségek nem számítanak hagyatéki tehernek? A bátyám halála és a hagyatéki tárgyalás között majdnem 1 év telt el. Azalatt kinek kellett volna fizetni a fél ingatlanra eső költséghányadot?
Előre is köszönettel: Kuksi49

ObudaFan # 2018.10.13. 09:24

Ezt félreértetted. Nem az illetékből, hanem csak annak az alapjából vonhatóak le és csak a hagyatéki terhek.

Kuksi49 # 2018.10.13. 09:15

Tisztelt Fórumozók!
Örökösödési illeték témájában szeretnék érdeklődni. A bátyám meghalt, a szüleinktől örökölt lakás fele tulajdonosa ő volt. A fél ingatlanrészt én örököltem, most küldte ki a NAV a befizetendő illetékről a határozatot. Abban azt írják, hogy a felmerült költségeket le lehet vonni a befizetendő összegből. A lakásban több, mint egy éve nem lakik senki, de egyes költségeket továbbra is fizetem (pld: közös ktg, biztosítás, fűtés átalány). Kérdésem: ezek olyan költségek, amiket le lehet vonni az illetékből? Ha igen, milyen időszakra vonatkozóan? A bátyám halála napjától a hagyatéki tárgyalás napjáig, ami szeptemberben volt? A lakást még nem tudtam eladni, így most is fizetem a költségeket.
Köszönettel: Kuksi49

drbjozsef # 2018.10.10. 06:37

Akkor gondolom pláne bele van írva az összes jogorvoslatra vonatkozó tudnivaló.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.10. 05:25

Az illetéket fizetési meghagyással vetik ki. Fellebbezni nem lehet vele szemben, de ellent lehet neki mondani. Az a kérdés, hogy az ellentmondás megáll-e, ha egyúttal bejelentik és igazolják az igényt a kedvezményre. Szerintem igen.

drbjozsef # 2018.10.09. 19:56

Lasd az elotted levo hozzaszolast.

Drew1983 # 2018.10.09. 16:16

Tisztelt szakértők!
Vásároltam egy lakást és most kaptam meg az illetékfizetési meghagyást a NAV-tól. Én jogosult lennék kedvezményre, mivel még 35 év alatt vagyok, ez az első ingatlan a nevemen és nem volt 15.000.000 Ft-nál több a vételár. Viszont ők a 4%-al számolták ki az illetéket. Így utólag mi a teendő. Kicsit utána olvastam és azt írták több helyen is, hogy előre kellett volna benyújtani valamilyen nyomtatványt, hogy jogosult vagyok kedvezményre. Ez az ügyvédem dolga lett volna? Ő felejthette el a dolgot? Azt írták, hogy lehet fellebbezni, de nem tudom annak sem a menetét. Hogyan működik a dolog... Sajnos nem vagyok jártas ilyen dolgokban.

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2018.09.06. 07:19

A határozat jogerőre emelkedéséig. Abban a határozatban nincs leírva, hogy hova és hogyan kell fellebbezni ellene?

Gingu # 2018.09.06. 07:09

Tisztelt Szakértők!

Férjemmel idén vásároltunk egy lakást, amire meg is kaptuk az illetékfizetési határozatot, de rosszul lett kiszámolva. A CSOK összegét nem vonták le a lakás értékéből. Az lenne a kérdésem, hogy hol , hogyan és meddig tudom ezt módosíttatni.

Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.09.06. 06:07

Összesen igen.

Gallard # 2018.09.05. 18:24

Tehát akkor haszonélvezet bejegyzésével és haszonélvezet bejegyzése nélkül egyaránt 4% illetéket kell fizetnem, ha jól értem.
Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.05. 14:14

De. Csak akkor te tehermentesen vásárolsz, tehát a tehermentes érték után fizeted az illetéket.

Gallard # 2018.09.05. 13:39

Köszönöm a gyors választ!
Egyébként,ha én ajándékba adom a haszonélvezeti jogot az egyenesági hozzátartozómnak, akkor az nem illetékmentes az ajándékozott számára?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.05. 09:56

Ketten együtt pont annyit fizettek, mint amennyit egyedül fizetnél a tehermentes ingatlan után.

Gallard # 2018.09.05. 09:53

Tisztelt Szakértők!

Ha vásárolok egy ingatlant és édesanyám nevére holtig tartó haszonélvezeti jogot jegyeztetek be az ingatlanra az adásvétel megkötésekor, akkor mennyivel kevesebb illetéket kell fizetnem be a tulajdonjog megszerzése után, illetve neki kell fizetnie illetéket a haszonélvezeti jog után?

Előre is köszönöm!

holicse # 2018.08.29. 13:55

Tisztelt hozzáértők!

2017-ben eladott családi ház után vásároltam egy másik, kis értékű családi házat, melyre nem kértem illetékmentességet (megfizettem), tervezve mellette egy másik, nagyobb értékű családi ház vásárlását is. Az élet mást hozott, nem lesz már vásárlás. (más felhasználása lesz a pénznek)

Napjainkban még nem telt el az egy év (az adásvételi szerződés kelte letelt, de a több ütemű kifizetés és birtokba adás időpontjához még nem...).
Kérdés, van lehetőség utólag élni az illeték mentességgel, azaz a már megfizetett illeték visszaigénylésére?

Független másik kérdés:
Amennyiben a családi ház bontásra kerül, majd üres építési telekként kerül értékesítésre, és az eladás így is hasznot realizál, akkor hogyan alakul a telek-eladás utáni adófizetés? Mi a mértékének számítási alapja, metodikája?

Köszönöm: h

drbjozsef # 2018.08.24. 10:19

A NAV bármibe beleköthet. Az élő műfenyőbe is.

Gallard # 2018.08.24. 09:57

Köszönöm a gyors választ!

Még annyi lenne, hogy ha külön utalással történik a kb. 1 millió Ft értékű ingóság kifizetése, akkor a NAV nem köthet bele a számlaadatok alapján, hogy mi alapján becsültük ennyire az értékét és miért nem vettük bele az ingatlan adásvételi szerződésbe?

Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.24. 06:16

Lehet - de felesleges külön szerződést írni.

Gallard # 2018.08.23. 20:07

Tisztelt Szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy berendezett lakás vásárlásakor lehet olyat csinálni, hogy az ingatlan adásvételi szerződésbe egy ingóságok értékével csökkentett alacsonyabb összeget írunk bele, mint a kialkudott ár, az ingóságokra pedig egy külön adásvételit írunk? Ezáltal kisebb lenne a fizetendő visszterhes vagyonátruházási illeték. Elvégre miért kellene visszterhes vagyonátruházási illetéket fiztetnem ágy, hűtő, szekrények stb után, ha az illeték ingatlanra vonatkozik.

Előre is köszönöm a választ!