Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


Norcsy # 2018.03.06. 11:26

Kedves drbjozsef!

Akkor jól értelmezem, hogy ha a férjem 18 éves kora előtt vette a házat és szintén 18 éves kora előtt lett bejegyezve a szülei haszonélvezeti joga, akkor igénybe veheti a házunra az illeték kedvezményt?
Ezt eredetileg tudják a NAV-nál, vagy majd jeleznünk kell?

Norcsy

drbjozsef # 2018.03.06. 06:46

Norcsy,

járhat neki a kedvezmény, ha stimmel a haszonélvezettel terhlelt lakására az alábbi :

1990. évi XCIII. törvény
az illetékekről
...
26. §
...
(6) Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.
...
(9) A (6) és (15) bekezdés alkalmazásában első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el. Nem minősül első lakástulajdont szerzőnek az, aki a (6) vagy (15) bekezdés szerinti kedvezményt az illetékkötelezettség keletkezését megelőzően igénybe vette. A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek fennállásáról a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia.

SaireyVMK # 2018.03.05. 17:40

Nem az első ingatlana, , tehát nem jár neki. Körülményektől függetlenül sem.
Felteszem az elsőre már egyszer kapott kedvezményes illetékfizetést. Viszont ha elad ingatlant a vételt követő 1 éven belül (vagy a vételt megelőző 3 éven belül), akkor az eladott ingatlan értéke levonhato a vásárolt ingatlan tulajdoni hányadára számolt értékéből és az alapján akár 0 is lehet az illeték.

Norcsy # 2018.03.02. 14:59

Üdvözlöm!
A férjemmel most vásárolunk házat. Mindketten 35 év alattiak vagyunk. Nekem első házam.
A férjemnek van egy másik háza, azonban az haszonélvezeti joggal terhelt. Ilyen esetben járhat neki is az illeték kedvezmény?

Tisztelettel: M.Nóra

drbjozsef # 2018.02.27. 12:43

SracG.

Illetéktörvény, "másik lakástulajdon".

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

21.§(2)b

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.27. 10:13

Nincs.

SracG. # 2018.02.27. 09:35

Üdv!

Olyan kérdésem lenne, hogy 2017ben eladtam a lakásomat most viszont 2018ban nem lakáscélú(üzlet/iroda) vásárlási szándékom van. Ebben az esetben is van illetékmentességem ha olcsóbban vásárolok vagy csak ha lakást vásárolok. Valamint itt is él a 3 év? Hol találok erre valami jogszabályt?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.06. 10:12

Természetesen ügyvéd készíti, de szeretek több forrásból előre tájékozódni.
Mi ügyvédek meg nem szeretjük, ha a hátunk mögött ellenőriz az ügyfél. Olyat bízzon meg, akiben megbízik.

Rexor # 2018.02.06. 08:05

Nem kell illetéket fizetni, hiszen olcsóbban veszed mint amiért eladtad.

eprecs # 2018.02.06. 07:59

Köszönöm a választ!
Természetesen ügyvéd készíti, de szeretek több forrásból előre tájékozódni.

lajcsó # 2018.02.06. 07:07

Célszerű már most belefoglalni a szerződésbe, mert így legalább a B400-as adatlapon is meg lehet jelölni a kedvezményt!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.06. 06:16

Nem ügyvéd készíti a szerződést?

eprecs # 2018.02.05. 22:47

Kedves forumozók!
Tavaly augusztusban adtuk el a lakásunkat 18M-ftért és idén áprilisban veszünk 16M ftért házat. A szerződésbe bele kell írnunk hogy cserét pótló illeték kedvezményzt szeretnénk igénybe venni? Vagy ezt csak a NAV felé kell majd jeleznünk? Ebben az esetben a 2M ft után kell illetéket fizetnünk?

ObudaFan # 2018.01.04. 11:40

Lehet pedig, hogy igaza lesz Petika127-nek, mert csak annyit mond a törvény, hogy ez 2018. jan. 1-én lép hatályba, akkor pedig miért ne vonatkozna a most kötött szerződésekre is.

drbjozsef # 2018.01.04. 07:01

A három év 2018.január 1-étől hatályos új szabály. Ahogy az adózásnál a hatálybalépés utáni szerződéseknél már egyéb ingatlanra is "visszamenőleg" számított az 5 év (15 helyett), feltételezem, hogy itt is így van : ha tavaly még nem vettetek lakást csak most fogtok majd, akkor érvényesíthető a 3 éven belül eladott lakásokra is az illetékkedvezmény.

Legalábbis nem találtam a hatálybalépésre semmi más rendelkezést.

Petike127 # 2018.01.03. 20:02

Köszönöm a választ!

Én úgy tudom, ha 3 éven belül adta el, akkor levonható:

"Magánszemély vagyonszerző esetén az illeték alapja lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon- terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének különbözete."

Vagy nem jól értelmezem?

Köszönöm!

Péter

ObudaFan # 2018.01.03. 07:31

Ha a vásárolt ingatlan értéke 15m alatti, akkor érvényesíthető a kedvezmény.
2015-ben eladott ingatlan ára már nem vonható le.

Petike127 # 2018.01.02. 18:23

Jó estét!

Feleségemmel lakóingatlan vásárlását tervezzük.
Feleségem 32 éves, szülei válásakor édesapja ráíratta az akkori ingatlanjuk 1/6 részét. Ezt az ingatlant 2015. októberében eladták.
Mivel feleségemnek nem volt 50%-os tulajdonrésze ingatlanban, jól értjük, hogy akkor neki a vásárolni kívánt lakóház első tulajdona lenne, így jogosult a 2%-os illetékkedvezményre?
A forgalmi értékéből levonható lenne illetékszámításkor az eladott ingatlan 1/6 része?

Köszönöm!
Péter

pinterati # 2017.12.12. 19:43

Szép estét!

2017 márciusában adásvételi szerződést kötöttünk egy családi ház megvételére. A ház maga 2014 decemberében készült el, meg is kapta a használatbavételi engedélyt stb., de a tulajdoni lapon az ingatlan „kivett beépítetlen terület” megnevezéssel szerepelt. Ez zavart minket, így ki is kötöttük a szerződésben, hogy az eladók kötelezettsége a birtokbaadásig ezt kijavítani a földhivatalnál és gondoskodni a megfelelő megnevezés bejegyzéséről (ez az adásvételi szerződés megkötését követően néhány héten belül meg is történt). Továbbá a szerződésben szintén kiemeltük, hogy cserét pótló vétel iránti kedvezményt szeretnénk kérni a visszterhes vagyonsátruházási illeték meghatározásakor, mivel a lakásunkat értékesíteni fogjuk egy éven belül (ez meg is történt 3 hónappal később).

2017 augusztusában a NAV levélben kért minket, hogy igazoljuk, hogy a megszerzett ingatlan a szerzés időpontjában már elérte a szerkezetkész állapotot, illetve hogy a felépítmények ingatlan-nyilvántartásban való feltüntetése érdekében a kérelmet mikor nyújtottuk be a földhivatalhoz. Ezt a levelet elmulasztottuk időben megválaszolni, így októberben helyszíni szemlét tartottak nálunk. Akkor a NAV képviselője nem kért semmilyen szerkezetkész állapot időbeli elérését igazoló iratot, nem is említette, hogy gond lehet, de december elején a meghatározott illetéknél sajnálatos módon azt tapasztaltuk, hogy az eladott lakásunk értéke nem került levonásra a megvásárolt ingatlan értékéből és a teljes vételár után kell megfizetnünk az illetéket. Az indoklás: a visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség a szerződés megkötése napján keletkezik, az aznapi ingatlan-nyilvántartás szerint pedig a megvásárolt ház nem felel meg a lakástulajdon fogalmának, így nem teljesülnek a cserét pótló vétel iránti kedvezmény igénybevételének feltételei.

Kérdésünk, hogy tudunk-e valamit tenni annak érdekében, hogy mégis beszámítsák az eladott lakásunk értékét és a kettő különbözete alapján állapítsák meg az illetéket? Nem igazán korrekt, hogy egy olyan tényező miatt, amelyről nem tehetünk és amelynek korrigálását kifejezetten kértük az adásvételi szerződésben elessünk ettől a kedvezménytől és úgymond minket büntessenek, holott a tulajdonjogunk tényleges megszerzésekor már helyesen szerepelt az ingatlan az ingatlan-nyilvántartásban és dokumentumokkal tudjuk igazolni, hogy elérte a szerkezetkész állapotot már évekkel ezelőtt. Ha nincs is megoldás a fentiekre, van-e esetleg más módja, hogy bármilyen kedvezményt érvényesítsünk a lakásunk eladása miatt?

Köszönöm.

drbjozsef # 2017.12.04. 13:02

Az illetéktörvényben ennyi van :

"21. §134 (1)135 Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatásban részesül, ennek összegét a lakástulajdon forgalmi értékből le kell vonni."

Definíciós rész nincs.

A CSOK törvényben meg ez :

"1. § A gyermekvállalás és gyermeknevelés támogatása, a családok új lakáshoz jutásának elősegítése és az új lakások építésének ösztönzése érdekében az e rendeletben meghatározott feltételekkel Magyarország területén új lakás építéséhez vagy vásárlásához az alábbi lakáscélú állami támogatások vehetők igénybe:

  1. vissza nem térítendő állami támogatás (a továbbiakban: családi otthonteremtési kedvezmény);"

De ez nyilván csak erre a rendeletre vonatkozik.

Az LTP törvényben pedig egészen konkrétan semmi nincs, ami "vissza nem térítendő állami támogatás"ról szólna.

Szóval nem tudom, mi lehet a hivatalos álláspont.

konjab # 2017.12.04. 12:47

Köszönöm szépen.

lajcsó # 2017.12.04. 12:40

Az általad megjelölt összegek pontatlanok, de nem ez a lényeg.
A CSOK összegével biztosan csökken a forgalmi érték.
Mintha a lakáskassza megtakarításról is ezt olvastam volna, de ebben nem vagyok biztos.
A többi egyezik.

konjab # 2017.12.04. 09:26

Szép napot.Azt szeretném kérdezni hogy Mi a feleségemmel vettünk 1 ingatlant 9.500000ft-ért 50-50% vagyunk tulajdonosok.A feleségem 35 év alatti és első lakásvásárlása Nekem már volt a nevemen ingatlan és 35 is elmúltam.Ezek szerint Én úgy gondolom hogy a feleségemnek kell illetékként fizetni 2%-ot Nekem pedig 4%-ot.Azt szeretném kérdezni hogy felvettük a Csókot 2 gyermekre ami 1.400000 ft volt illetve a feleségemnek volt fundamenta lakásmegtakarítása is 1.000000 ft volt hogy az illetékszámításnál fizetni kell-e a csók összege után illetve a fundamenta megtakarítás után?

Nanny # 2017.12.03. 18:24

Igen érdekes, de majd kiderül,hogy lesz,hátha figyelembe vették mégis nem tudom..Elolvastam amit utánam írt a Zoltán02 hasonló nagyon a két történet igen..

drbjozsef # 2017.12.03. 11:32

Akkor jó, előbb-utóbb Te is meg fogod kapni a sajátodat, és akkor ezek szerint figyelembe vették a kedvezményt.

Ez azért fura, mert Zoltán02 esetén pont az volt a kedvezmény elutasításának indoka, ha jól értem, hogy a frogalmi érték számít a kedvezmény igénybevehetőségénél, és a CSOK csak az illetékalapnál számít.

Hát, érdekes ez így - vagy valamit elnézek.