Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


Nanny # 2017.12.02. 20:08

Az utóbbit.Valószínű hogy az ügyvédünk aki írta az adásvételit már csatolta ezt az adatlapot amit már előző hozzászólásoknál is látok,hogy részesüljünk kedvezményben nem tudom hétfőre kaptunk időpontot tőle akkor kiderül.De engem is érdekel ez az egész milyen alapon hogy jön ki a végösszeg ezért írtam a fórumra.Köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2017.12.02. 18:45

Nanny,

mire szabták ki végülis a 4% illetéket? A 16millió mínusz CSOK FELE után, vagy a 16millió mínusz CSOK NEGYEDE után?

Előbbi a férjed tulajdonrésze után fizetendő normál illeték, utóbbi lenne, ha figyelembe veszik az első lakáshoz jutási kedvezményt is.

drbjozsef # 2017.12.02. 18:42

Amúgy Nanny, nem pontosan tudom mire és hogyan vezette le a NAV, hogy alámegy a 15 milliónak, de ha jól értem az előző hozzászólsodat, hogy a párodnak az 50%-ára 4% illetéket szabott ki, abból az következik, hogy az első lakáshoz jutási kedvezményt - ugyanúgy, ahogy Zoltan02-éknél az új lakásos kedvezményt - NEM vették figyelembe. Csak azt vezetik le, hogy miért alacsonyabb az illetékalap, de a kedvezmény nem jár, mert a lakás forgalmi értéke magasabb 15 milliónál. Minden valószínűség szerint előbb-utóbb Te is fogsz kapni egy határozatot a fizetendő illetékről, amiben ugyanúgy 4%-ot kell majd fizetned, nem a felét.

drbjozsef # 2017.12.02. 18:39

Tényleg? Ne mondd már. Jó hely ez a NAV.

Olvasod ezt, Zoltan02?

Nanny # 2017.12.02. 12:32

Köszönöm válaszát.16 millió volt a vételár teljesen de levezette a levélben a nav hogy mivel csok-ot vettünk fel rá azt levonja a végösszegből...így alá megy a 15 milliónak.(egyébként részben felújítandó maga a ház).
Üdv.

drbjozsef # 2017.12.02. 12:04

Nanny,

a vásárolt ingatlnotok forgalmi értéke 15 millió forint alatt van?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.02. 10:17

Nem valószínű.

Nanny # 2017.12.02. 07:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Még az előző hozzászólásomhoz annyit fűznék hogy nem lehet,hogy mivel jogosultak vagyunk a csökkentett illeték fizetésre az ingatlan után így 2-2%os illetéket kell fizetnünk a tulajdonrészünk után,hogy a nav egyben küldte ki a férjem nevére a 4%-os illetékfizetési meghagyást részünkre és hogy ezért nem kaptam én külön a fizetési meghagyást csak a férjem?Mert megemlíti a küldött levélben,hogy "feleségével együttesen szerzett ingtlant". Válaszát előre is köszönöm.

lajcsó # 2017.12.01. 19:30

A NAV-nak igaza van. Sajnos ki kell fizetni az illetéket. Esetleg lehet kérni részletfizetési kedvezményt.

drbjozsef # 2017.12.01. 19:03

Aham, így már világos. Sajnos nem vagyok ügyvéd, és majd kijavítanak a szakemberek, de akkor sajnos én tévedtem az előbb, és mégis a NAV-nak van igaza. Vagy lehet.

Az illetékalap kiszámításakor le lehet vonni a CSOK összegét (1990. évi XCIII. törvény 21. §), ez így van.

De az illetékkedvezmény kifejezetten forgalmi értéket ír (26. § f.pont), nem azzal csökkentett értéket. Tehát a kedvezmény nem jár, de az illetéket csak a csökkentett alap után kell megfizetni.

De mondom, laikus vagyok, nem jogász.

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Zoltan02 # 2017.12.01. 17:22

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm gyors válaszát.
A NAV az alábbi indoklást írta" Adózó illetékkedvezményére irányuló nyilatkozatát mellőztem tekintettel arra, hogy az EGÉSZ ingatlan forgalmi értéke a 15 Mft-ot meghaladja, ezért a kedvezmény figyelembe vételére nincs lehetőség".
Mit tehetünk ezután?

Köszönöm.
Üdvözlettel: Zoltán

drbjozsef # 2017.12.01. 17:07

Tehát tudnak a kedvezményről, csak azt írták, hogy nem jár nektek? Mivel indokolták?
Szerintem is járnia kellene.

Zoltan02 # 2017.12.01. 16:42

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az éven vásároltuk meg feleségemmel első házunkat(mind kettőnknek ez az első ház tulajdona).50%-50%-ban vagyunk tulajdonosok.Mind a ketten 35 év alattiak vagyunk. Az ingatlan vételára:15,7MFt valamint lakásvásárláshoz CSOK-ot is igénybe vettünk(1,43MFt). Nekünk azt mondták hogy a vételárból a CSOK-ot lekell vonni és így a ingatlan vételára 15 Mft alatti ezért az ingatlanszerzési illeték mértéke 2%.
A mai napon a NAV-tól kaptunk levelet hogy nem vagyunk jogosultak a kedvezményre és 4%-os illetéket kell fizetni.
A kérdésem az lenne hogy jogos a NAV által kiszabott 4%-os illeték???

Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: Zoltán

lajcsó # 2017.12.01. 11:03

Küldeni fogják, bár többnyire egyszerre szokták postázni.
De érdeklődhetsz is, hátha hiba került a gépezetbe.
Büntetni nem fognak.

Nanny # 2017.12.01. 10:50

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem illeték megfizetésével kapcsolatos lenne.Az éven vásároltuk meg férjemmel első házunkat(mind kettőnknek ez az első ház tulajdona).50%-50%-ban vagyunk tulajdonosok.Mind a ketten 35 év alattiak vagyunk.A férjemnek megjött a nav-tól az illetékfizetési felszólítás az ingatlan 50%-ról de nekem nem.A kérdésem a következő lenne nekem is fogják majd küldeni az én részemet vagy itt nekünk kell jelezni hogy csak egyikünk kapott ilyen fizetési meghagyást?Azért kérdezem mert nem szeretném ha későbbiekben bármi büntetést kiküldenének részemre esetleg.

Válaszát nagyon köszönöm!Üdvözettel:Nagy Noémi

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.30. 19:11

Semennyit. Ha jól csinálják.

Zsolti1977 # 2017.11.30. 17:30

Tisztelt Fórumozók,

Szeretnék kérdezni:

  • adott egy 1/2-ed 1/2-ed tulajdonú lakás
  • forgalmi értéke jelenleg 24M (11M hitel)
  • elváltak a tulajdonosok 7 éve,de NEM írtak vagyonmegosztást akkor
  • az egyik fél nem tart igényt a lakásra, de szeretne kiszállni a tulajdonból (a másik fél fizette folyamatosan a törlesztőrészleteket),a bank kiengedni,csak kell vagyonmegosztási papír
  • a másik fél átvenné a tulajdont

Kérdés: mennyi illetéket fog fizetni aki átveszi?
Esetleg mit lehet figyelembe venni illeték csökkentésnél(ha van ilyen lehetőség)

Köszönöm szépen a segítséget

Zsolti1977 # 2017.11.30. 17:30

Tisztelt Fórumozók,

Szeretnék kérdezni:

  • adott egy 1/2-ed 1/2-ed tulajdonú lakás
  • forgalmi értéke jelenleg 24M (11M hitel)
  • elváltak a tulajdonosok 7 éve,de NEM írtak vagyonmegosztást akkor
  • az egyik fél nem tart igényt a lakásra, de szeretne kiszállni a tulajdonból (a másik fél fizette folyamatosan a törlesztőrészleteket),a bank kiengedni,csak kell vagyonmegosztási papír
  • a másik fél átvenné a tulajdont

Kérdés: mennyi illetéket fog fizetni aki átveszi?
Esetleg mit lehet figyelembe venni illeték csökkentésnél(ha van ilyen lehetőség)

Köszönöm szépen a segítséget

lajcsó # 2017.11.25. 08:30

”Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz vissza nem térítendő, lakáscélú állami támogatásban részesül, ennek összegét a lakástulajdon forgalmi értékből le kell vonni.” (Illetéktörvény 21. § (1) bek.)
A két kedvezmény nem zárja ki egymást. (A B400-as Adatlap sem jelez hibát ebben az ilyen esetben.)

Klau_ # 2017.11.24. 20:04

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérdésem illetékkel kapcsolatos lenne. Amennyiben 10+10 csokkal újépítésu lakást vásárolunk 30 millió forint értékig, jól tudom, hogy csak a 15 millió forint feletti összeg (tehát újabb 15 millió forint) szerinti illetéket kell megfizetnünk a férjemmel? Illetve ha jelenleg van egy lakásunk, amit eladunk (tegyük fel 10 millióért), az csökkentheti az illeték mértékét? Úgy tudom van egy ilyen szabály is, hogy a két ingatlan árából származö különbség illeték köteles, de nem tudom, hogy ebben az ezetben mindkét kedvezményt igénybe tudjuk Hogyan kalkulálhatunk?
Válaszát nagyon köszönöm!

drbjozsef # 2017.11.20. 15:30

Természetesen az utóbbitól, a határozattól, sőt, az abban megjelölt fizetési határidőtől (mondjuk 15 vagy 30 nap kézhezvételtől)

beamen # 2017.11.20. 14:54

Tisztelt Dr. Szücs Lajos!

Azért merült fel bennem, hogy mi keressük őket mert nem tudom, hogy mikortól ketyeg a késedelmi kamat. Az általuk küldött fizetési meghagyástól vagy az eredeti vételi dátumtól?

Köszönettel:
Anhar László

lajcsó # 2017.11.20. 13:57

"Nekünk kell kérni, hogy fizessünk vagy várjuk meg a hatóság jelentkezését?"
Jogi szempontból bármelyik megoldás szóba jöhet. Legjobb azonban megvárni a fizetési meghagyást a pontos összeg érdekében!

A telek értelemszerűen nem számít lakásnak.

"Nála akár ez a telek, akár a jövőbeni ház első vásárlásnak számít?"
Ha nem is vásárlásnak, de mindenképpen első lakástulajdonnak/tulajdoni hányadnak számít.

beamen # 2017.11.20. 11:23

Tiszteletem!

Tanácsot szeretnék kérni az alábbi eset kapcsán:

Feleségemmel 50-50%-os tulajdoni hányadban tavaly (2016) év elején vettünk egy telket, amire vállaltuk, hogy 4 éven belül építkezünk, így az illetéket felfüggesztették. Úgy alakult, hogy még ez év őszén el adtuk a telket azonos áron, mint vettük. Az eladásról a papírokat leadtuk az illetékes szerveknél.

Eltelt több, mint 1 év, azóta sem kaptunk semmilyen értesítést vagy csekket, hogy a felfüggesztett illetéket fizessük be. Mi ilyenkor a teendő? Nekünk kell kérni, hogy fizessünk vagy várjuk meg a hatóság jelentkezését?

35 év alattiként az első lakástulajdon esetén kérhető az illeték felének elengedése. Esetemben a telek ennek számít, ha nem volt még a nevemen korábban semmi, vagy ez csak ténylegesen lakóingatlanokra vonatkozik?
Kérdezem ezt azért, mert szeretnénk pár éven belül házat venni, ami nagyobb értékű lesz a tervek szerint, ezáltal az illetékkedvezmény is nagyobb lenne. (ezt így nem kérnénk a teleknél, már ha egyáltalán utólag lenne erre lehetőség)
Ezzel kapcsolatos még, hogy a feleségem nevén van egy albetétesített lakrész, amit nem vásárolt, a szülei íratták a nevére mikor még kiskorú volt. Nála akár ez a telek, akár a jövőbeni ház első vásárlásnak számít?

Előre is köszönöm szépen válaszát:

Anhar László

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.10. 11:09

Az a benyújtás, amelynek eredményeképp a tulajdonjogot bejegyzik.