Adójóváírás, családi adókedvezmény


Beabee75 # 2012.05.14. 11:31

Tisztelt Fórumozók,

gyakorlati tanácsot szeretnék kérni az adóbevallás elkészítéséhez, sajnos a leírásban nem találok választ a kérdésemre.
A munkáltató által kiadott igazoláson a 16. sorban a figyelembe vett családi kedvezmény összege 1.756.000 Ft, az adózónak 3 gyermeke van, ő 1 gyermek után kívánja igénybe venni a kedvezményt. Hivatalosan az adózó jövedelme nem éri el a 2.750.000 Ft-ot (szuperbruttósítva), így elvileg adójóváírást is igénybe vehet, a munkáltatói igazoláson a 24. sorban 12 jogosult hónap, de csak 23 ezer Ft körüli összeg szerepel, véleményem szerint 12*12.100 Ft lenne az adójóváírás összege.
Az adójóváírás esetén nem tudom, hol kell/lehet ezt az összeget beírni, melyik sorba?
Illetve a családi adókedvezmény esetén hogyan lehet igénybe venni a fennmaradó kedvezményt? Az adózótól a 2011-es évben összesen 130 ezer Ft adóelőleget vontak le.
Azt hiszem, hogy a munkáltató egyik esetben sem számolta jól a családi adókedvezményt és az adójóváírást, hogyan lehet ezt korrigálni?

Előre is köszönöm a segítséget,

üdv.:
Beabee75

Zizzz # 2012.05.14. 12:52

A munkáltatói igazoláson három tétel szent és sérthetetlen: a bér, az adójóváírásra jogosító hónapok száma, és a levont előleg.
Töltsd ki úgy, hogy a családi kedvezményt 1 gyerek után állítod be, és inkább a teljes adójóváírást veszed figyelembe.

Beabee75 # 2012.05.14. 12:57

Rendben, köszönöm, ez így teljesen jól működik! :)

További szép napot!

Beabee75

plastmet # 2012.05.14. 19:32

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni a családi adókedvezmény érvényesítésével kapcsolatban: 3 saját gyereket nevelünk
legidősebb 23 éves egyetemista, középső 20 éves egyetemista, legkisebb 7 éves óvodás. 2011-ben a három eltartott gyerek figyelembevételével 2 jogosult után kaptuk a családi pótlékot 2x16000Ft-ot 2011. júliusáig. Középső lányunk érettségije után már csak a legkisebb lányunk után kaptuk az egy gyerek után járó normál családi pótlékot 12300FT, mivel nem jelentettük az államkincstár felé az iskolázottsági változásokat. Azt szeretném kérdezni, hogy a családi adókedvezményt milyen mértékben érvényesíthetjük?
A három eltartott gyerek figyelembe vételével az első hat hónapban 6x2x206250Ft + 6x206250Ft adóalap csökkentés figyelembevételével, vagy 6x2x206250Ft + 6x 62500Ft.

Üdv: plastmet

frenzcy # 2012.05.15. 09:08

Sziasztok,
Témába vágó kérdés :)

Tegyük fel, hogy egy magányszemélynek az év első felében munkaviszonya volt, az év második felében álláskeresési járadékot kapott.

Az év első felében a jövedelme után érvényesiti az adójóváirást, havonta 12100 ft-ot. (többet is tudna, de a jóváirás mértéke maximalizálva van)

Utána viszont, (az álláskeresési járadék alacsony összege miatt) az adójóváirás szintje nem éri el a maximális mértéket, legyen például 9000 ft.

Ilyenkor a kettő kiegésziti egymást, ergo mind a tizenkét hónapra levonhatja a 12100 ft-ot?
Vagy az év első felében 12100, a második felében 9000 a jóváirás mértéke?

Köszi a segitséget,
Feri

lajcsó # 2012.05.15. 10:10

A kifizetők által kiadott igazolásokon szerepel, hogy hány havi adójóváírásra vagy jogosult.

Nikowaci # 2013.01.21. 09:24

Kedves Jogi Fórum!
Érdeklődnék, hogy milyen arányban tudnánk a férjemmel megosztani a családi adókedvezményt. Mennyi összeg kérhető havonta, vagy jobban járunk, ha következő évben egy összegben igényeljük vissza?
Bruttó bérem: 183700ft
Férjem bruttó bére: 113500ft
Én gyeden vagyok 2013.02.08-ig.
Mire számíthatunk ha utána gyesre illetve táppénzre mennék?
Második gyermekünk 2013.08.21. körül érkezik.
Válaszát előre is köszönöm!

Szilvi4gy # 2013.01.25. 08:56

Sziasztok!,

Családi adókedvezmény megosztásával kapcsolatban kérek segítséget.
4 gyermek után vagyok jogosult adókedvezményre, 3 gyermek a jelenlegi kapcsolatomból, 1 az előző házasságomból.
Megosztható-e a kedvezmény 1 gyermekre a volt férjemmel is és a másik 3 gyermekre a jelenlegi férjemmel is?
Vagyis jogosult-e a volt férjem a gyermek után járó kedvezmény igénybevételére ha én azt nem tudom kihasználni? A gyermek gondviselője én vagyok, azaz elvileg nálam van elhelyezve, de van láthatása; nem tudom ez közös felügyeletnek számít-e.
Segítségeteket köszönöm.

weszli1979 # 2013.02.25. 13:52

Tisztelt szakértők!
Jelenleg élettársi kapcsolatban élek a párommal,van egy közös, és általam két hozott gyermek a családban.Én most gyeden vagyok a közös gyermekünkkel,igy nem tudom,ill.csak részben érvényesiteni a cs.k.
Kérdésem a következő lenne:

1. ha házastársam lenne a párom,akkor igénybe vehetné-e ő is a gyermekeimre a kedvezményt?
2.az igénylésnek az is feltétele hogy ő kapja a családi pótlékot?

kodika1 # 2013.03.02. 20:40

Tisztelt Jogi Fórum!

A családi kedvezmény megosztásának egyik feltétele a közös háztartás. Mivel tudom igazolni azt, hogy az élettársammal közös háztartásban élek? Melyik törvény mondja ki a közös háztartás fogalmát, mit kel alatta érteni?


1234

eseme # 2013.03.04. 16:00

2013 januárjában aláírtam, nyilatkoztam a családi kedvezmény igénybevételéről. Sem januárban, sem februárban nem kaptam meg. A munkahelyemen azt mondták, hogy valószínű nem érkezett be a levél a MÁK-hoz, közalkalmazott vagyok. Telefonon elérhetetlenek!
Számomra létkérdés a havonta kapott kedvezmény. Lesz-e mód arra, hogy az elmaradt adókedvezményt megkapjam? Természetesen nem 2014-ben! Nem keresek annyit, hogy a következő fizetésemnél vegyék figyelembe.
Mit tehetek, ha nem én hibáztam! Kérhetek-e jogorvoslatot!
Kérem sürgősen válaszoljanak, mit tehetek!
Nagyon köszönöm!

Szaszi67 # 2013.03.13. 19:09

Tisztelt Szakértők!
3 gyermek után kapok családi pótlékot (2012-ben is egész évben). Férjem 2012 augusztusban elhunyt. Eddig minden évben megosztottuk a családi kedvezményt.
Most ezt hogyan tudom megtenni?

Szaszi67 # 2013.03.16. 17:13

Köszönöm. Hagyatéki most volt, azt is tudom, hogy az övét az apeh csinálja meg az örökösök kérelmére. Csak a helyi kirendeltségen a hölgy a megosztással kapcsolatban nem tudott segíteni.

macs # 2013.03.27. 13:29

Jó napot!
Szeretnék segítséget kérni. Van két szép gyermekünk, aki után tavaly igénybe vettük a családi kedvezményt. Májusban (15-én) betöltöttem a 91 napos terhességet a harmadik babával, de sajnos júliusban (19-én) 21 hetesen elvetéltem. (erről van orvosi igazolásom) Akkor nem vettük igénybe utána az adókedvezményt. Közben sajnos súlyos betegséget is diagnosztizáltak nálam, minden pénzem a kezelésekre megy el. Utólag van jogom a terhességre az SZJA bevallásnál visszaigényelni az előleget, mintha az alatt az idő alatt 3 kedvezményezett lett volna? Ha igen mely hónapokra? Május, június, július? Tudom, hogy ez nagyon "csúnya" anyagias dolog, de sajnos nem állok úgy pénzügyileg, a két egészséges törpével a családban, hogy kihagyjam a lehetőséget, ha van rá mód, hogy visszaigényeljem... Előre is nagyon hálásan köszönöm a tanácsot!

Rexor # 2013.03.27. 14:08

Kedves Macs,

Sajnos csak a terhesség 3. hónapjától jár az adókedvezmény. Mivel ha jól értem értem a 91. napig állt fenn a terhesség, így 1 hónapra tudod érvényesíteni a plusz kedvezményt.

macs # 2013.03.27. 21:40

Kedves Rexor,

Lehet nem írtam le elég jól, de 21 hétig voltam terhes a vetélés előtt. Azaz májusban voltam 3 hónapos (91. napos), júniusban 4 hós várandós és júliusban 5 hónap + 1 hét után vetéltem el. Akkor jár júliusig? vagy csak júniusig?
Köszi

reménykedő # 2013.03.29. 16:17

Kedves Szakértők!

2005-óta állok munkaviszonyban a jelenlegi munkahelyemen, a bruttó munkabérem 108100.- Ft.
Gyermektelen egyedülállóként jogosult vagyok-e bármilyen adójóváírásra???
A válaszokat előre is köszönöm.

macs # 2013.04.02. 13:24

Besszerita! Nagyon szépen köszönöm a választ!

Betty3 # 2013.04.04. 08:02

Tisztelt Fórum!
Olyan kérdésem lenne hogy tavalyi évben nem nagyon volt jövedelmem, kb 200.000 Ft munkanélküli járadék. Ez után kell e adóznom, illetve mennyi az az összeg ami után adóbevallást kell készíteni? Viszont ha nem kell akkor így igénybe tudom venni a családi adókedvezményt és a súlyos fogyatékossági kedvezményt?
Köszönöm a választ!

Betty3 # 2013.04.04. 10:28

Köszönöm szépen! Így már sikerült. :)

Liacska666 # 2013.04.11. 16:36

Jó napot mindenkinek'
Szeretném megtudni, hogy fogyatékos, cukorbeteg gyermekem után jár-e nekem adókedvezmény.

Taxi 9700 # 2013.04.15. 00:35

Rokkantsági ellátás mellett dolgozom. A munkaadóm az adóbevalláshoz szükséges igazoláson 45000 Ft adókedvezményt igazolt súlyos fogyatékosság címen. Ez az összeg nem felel meg a törvényben foglaltaknak (havi 4650 ft legfeljebb 55800 ft) ezért a gép kidobja, hogy hibás a bevallás. Ráadásul orvosi igazolásom sincs a súlyos fogyatékosságról. Bár korábbi zárójelentéseken fel van tüntetve az ide tartózó betegség kódja, de úgy tudom ez nem elég igazolás.
Mit lehet most tenni, mert semmi kedvem esetleg visszafizetni azt az adókedvezményt aminek se tudója se látója nem volta.

Taxi 9700 # 2013.04.17. 16:33

Kedves besszerrita ! Köszönöm a segítséget, már meg is van az orvosi igazolás, így a görbék kiegyenesedtek. (-:

maresz75 # 2013.04.24. 19:40

Tisztelt fórumozók!

Családi adókedvezmény jóváírásával szeretnék tanácsot kérni az alábbi eset kapcsán.
A családi adókedvezményt az édesanya igényelte 2012-ben. 2012. július közepéig volt SZJA köteles jövedelme, mivel lebetegedett és csak táppénzt kapott. Így ezen időszakra (tehát 6,5 hónapra) jóváírta az adókedvezményt a munkáltatója. Decemberben az édesanya meghalt.
2012-es évben a férjnek is volt folyamatos munkaviszonya, tehát SZJA köteles jövedelme.
A családi adókedvezményt nem osztották meg.

A kérdésem az lenne, hogy a férj jogosult e (tehát jóvá írhatja e) a fennmaradt 5,5 hónapra járó családi adókedvezményt. Ha igen akkor az SZJA bevallásnál szereplő Családi adókedvezmény Nyilatkozatnál mint igénylőt kell a férjet feltüntetni, vagy a megosztásról szóló rovatot kell e kitölteni.

U.i.: Voltam a NAV-nál ez ügyben érdembeli választ nem tudtak adni. Azt mondták, hogy a megosztásról kellene nyilatkoznia utólagosan az édesanyának, hogy a férje vegye igénybe a kedvezményt. De így már hogyan ha közben meghalt?

bheni10 # 2013.05.01. 20:17

Kedves besszerrita!
A problémám a következő lenne.2012 januárjában nem tudtam érvényesíteni a családi adókedvezményemet, majd csak februártól és a munkahelyemen azt a tanácsot kaptam, hogy majd az adóbevallásomban érvényesíthetem.
Most szeretném ezt megtenni de nem tudom, hogy hol és mit kell kitölteni.Ebben szeretném a segítségedet kérni.
Előre is köszönöm.