Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

szja örökölt ingatlan értékesítés után

Szisz85 # e-mail 2017.12.29. 10:43

NAgyon szépen köszönöm a segítséget. :)

drbjozsef # e-mail 2017.12.29. 10:15

Nem számít a KATA-s bevételbe, mert önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít az ingatlan eladásából származó jövedelem.

De nálatok még ez sincsen, ugyanis a szerzést követő öt éven túl adtátok el, ezért az adóalap nulla, nincs jövedelem az eladásból.

Nem kell semmilyen jövedelemadót fizetni a lakás eladása után, de még az adóbevallásba sem kell beírni róla semmit. Egyszerűen tegyétek el az adásvételi szerződést, és kész.

Szisz85 # e-mail 2017.12.29. 09:47

Üdvözlöm, Sziasztok

Szeretném megkérdezni, hogy a párom Örökölt egy lakás 2012 ban,( ekkor az értéke 4.500. ezer volt) és most sikerült eladni 2017-ben, (nem költöttünk rá semmit - ügyvédi dij az eladáskor az új vevőt terhelte) katás vállalkozó ezt most bele kell írni az adóbevallásba és kell e utána adót fizetni (3.200 ezer az eladás ára) De ez ugye nem számít be a Katás bevételbe?

Köszönöm a segítségüket

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.12.21. 09:37

Félreértések elkerülése végett: "a nem számít" itt úgy értendő, hogy nem lehet levonni.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef # e-mail 2017.12.21. 09:05

Én laikus vagyok, nem jogász, de szerintem a kifizetett jelzáloghitel nem számít se az illetékszámításnál, se az eladás utáni szja fizetésnél.
Édesanyád része után nem kell adózni (mert 5 évnél régebben szereztétek). Édesapátok része után kell 15% adót fizetni a jövedelemből, ami az eladási ár (tulajdonrész arányos része) és a hagyatéki végzésben szereplő érték (tulajdonrész arányos része) különbözete.

Bumbuli # e-mail 2017.12.20. 12:56

Tisztelt Fórumozók!

abban szeretnék segítséget kérni(természetesen fogok személyesen illetékeshez is fordulni),hogy édesanyám 10 éve elhunyt.Ekkor a testvéremmel megörököltem a lakás felét,a másik fele az édesapámé volt.Idén ő is elhunyt és ekkor eladtuk az ingatlant.Volt rajta jelzáloghitel is amit kifizettük a vételárból.Mely összeg után kell nekünk szja-t fizetnünk és mekkora ennek a mértéke?Köszönöm előre is a válaszokat!

drbjozsef # e-mail 2017.11.09. 07:07

EVE,

az anyai rész után nem kell adózni, jól érted.
Az apai rész után kell. Feltételezem 50% tulajdonrészt örökölt most, ez világos a 2.5M fele miatt, ahogy írod.

Sajnos nincs semmilyen más csökkentő tényező. Az 1,25millió után fizetnie kell 15% adót, vagyis 187.500.- forintot.
Ezt nem lehet csökkenteni semmivel, se az ajándékozással, se a temetési költségekkel.

Ha a gyermekeinek ajándékozott pénzt, az után nem kell illetéket fizetni, mert egyenesági rokonok, de érdemes róla papírt írni. Ha egyforma összeget adott nekik, akkor sok vita nem lehet, de ha különbözőt, akkor az az esetleges, későbbi halálakor vitára adhat okot az öröklésnél.

Érdemes papírt írni róla.

EVE_17 # e-mail 2017.11.09. 05:44

Tisztelt Fórumozók!

Egy ismerősöm szülei meghaltak , és megörökölte a házat. A történetet bonyolítja az, hogy az édesanyja 29 éve halt meg akkor, az édesapja pedig most. A hagyatéki leltárban 6 millió szerepel az ingatlan felbecsült értékeként, és pár hónapra rá ugyanabban az évben el is tudta adni 8,5 millióért. Én ugy értelmezem , hogy csak az apai rész utan kell adózni, tehát a 2,5 millió fele utan. Na már most hogyan lehetne ezt csökkenteni , esetleg a temetési költséggel nem lehet (mindenről van számla), emellett pedig ebből a penzbol ajándékozott 4 milliót a gyermekeinek ... arrrol írjanak ajándékozási szerződést ? Hogy tudnám az adót a minimálisra csökkenteni? Előre is köszönöm a segítőkész válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.28. 08:33

Ugyanannyira értékelték az ingatlant 2017-ben, mint 2008-ban? Na ne...

www.kbs-ugyved.hu

P.Senga87 # e-mail 2017.10.27. 22:39

Köszönöm a gyors segítséget. Tehát az nem keletkeztet szja fizetési kötelezettséget , hogy az ingatlan egy részét csak ez évben örököltem és ugye ez évben szeretném értékesíteni az egész ingatlant. A lényeg ,h az eladási ár kevesebb, mint az ingatlan teljes becsült értéke.

drbjozsef # e-mail 2017.10.27. 22:22

Nem kell.

Ha 13 milliónál kevesebbért adod el, nem keletkezik adóköteles jövedelmed, se bevallani, se adóznod nem kell utána. Csak tedd el az adásvételi szerőzdést, és kész.

P.Senga87 # e-mail 2017.10.27. 22:11

Tisztelt Fórumozók!

2008-ban megörököltem egy ingatlan 8/13 ad részét,2017-ben a maradék 5/13-od. Az ingatlant összesen 13 millió forintra értékelték (2017-ben örökölt részt 5, a 2008-ban örökölt részt 8-ra). 2017-ben szeretném eladni 11 millióért? Kell a 2017-ben örökölt hányad után szjt-at fizetnem ?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.25. 12:00
grte12 # e-mail 2017.10.25. 11:54

ennek van feltétele? vagy bárki kérheti ezt?

lajcsó # e-mail 2017.10.25. 11:48

Földhivatalban regisztrált földművesnek kell lenned! (Alapfeltétel)

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

grte12 # e-mail 2017.10.25. 11:07

Milyen feltételeknek kell megfelelnem ha szeretnék vásárolni földet kb 1,5 ha -t, azon a településen ahol állandó lakhelyem van (1,5éve)?

grte12 # e-mail 2017.10.24. 14:08

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.10.24. 12:37

Nem kell adót fizetned.

www.kbs-ugyved.hu

grte12 # e-mail 2017.10.24. 11:52

A következő kérdésem lenne: öröklés során szerzett fökdemet szeretném eladni, mennyi a szja mértéke? A földet több mint 10 éve örököltem. Eladási ár 1m Ft. Köszönöm.

Humble # e-mail 2017.09.22. 21:49

Köszönöm mindenkinek

drbjozsef # e-mail 2017.09.22. 17:40

Igen.

A hozzájáruló nyilatkozatot írd alá, és kerüljön letétbe, de azt, hogy a teljes összeget átvetted, ráérsz akkor is aláírni, ha ténylegesen meg is történik.

Humble # e-mail 2017.09.22. 16:00

ezt pedig addig nem tehetik meg, amíg a teljes vételárat át nem vettem azzal ellenben hogy a hozzájáruló nyilatkozatban ezt előzetesen aláírom, hiszen addig nem adják át a tulajdonjog átruházáshoz szükséges papírokat, beleértve nyilatkozatot. Jól értelmezem? Nagyon Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.09.22. 13:43

A személyi jövedelemadó szempontjából az ingatlan átruházásából származó jövedelem megszerzésének időpontja az a nap, amelyen a szerződést a földhivatalba benyújtották.

www.kbs-ugyved.hu

Humble # e-mail 2017.09.22. 13:26

köszönöm, viszont a nyilatkozat szerint ezáltal még az idei évben veszem át az összeget és így adóznom kell utána. Vagy rosszul gondolnom? január 1.-vel lennék az 5. évben, amikor már ugye nem kellene SZJA-t fizetnem semmilyen formában

ObudaFan # e-mail 2017.09.22. 13:20

A finanszírozó bankook szoktak ilyesmit megkövetelni. De szerintem azt, hogy átvetted, nem kell aláírni, a hozzájáruló nyilatkozat viszont a vevő és a bank szempontjából letétbe helyezve erős biztosíték és az még önmagában nem sérti semmilyen jogodat, érdekedet.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://biroigyakorlat.blog.hu/