szja örökölt ingatlan értékesítés után


M.Györgyi # 2019.02.05. 11:09

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesapám meghalt 5 éve és édesanyám pedig tavaly decemberben. A lakást szeretnénk értékesíteni a hagyaték megtörténte után. Úgy tudom, hogy a Polgármesteri Hivataltól kijönnek és felértékelik a lakást, amit a hagyatékot levezető jegyzőhöz megküldenek. Ha mi nem fogadjuk el a felértékelt lakásárát,mivel alábecsülték,akkor mi megtesszük a fellebbezést és viszünk egy ingatlan iroda által kiadott hivatalos érték becslést, amit esetleg elfogadnak. Az eladási érték és az ing. ir. által "hivatalosan kiadott" becsült összegnél többért adjuk el, akkor a különbözet után kell szja. fizetni. Kérdésem: Mivel az édesapám 5 éve meghalt és akkor a lakás felét már megörököltük most az egész lakás értéke vagy csak a fele képezi az adó összegét. Válaszát előre is köszönöm. M.Györgyi

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.26. 11:07

Nincs jövedelem, nincs mit bevallani. (Elég ám a kbs. Bőven.)

szabzol # 2019.01.26. 11:03

Tisztelt Kbs-ügyvéd!
Egy öröklés utáni ingatlan eladással kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni.
Az ingatlant egyenes ági öröklés útján kaptam 2018-ban illeték mentesen. A hagyatékban 6 264 000 forintra alapították meg az értékét. 2018-ban eladtam 6 200 000 forintért.
Mivel nyugdíjas vagyok eleve nem csinálok adóbevallást és a NAV sem készít a számomra.

  • Szeretném megtudni hogy nekem ezért kell adó bevallást készítenem?
  • Kérnem kell a NAV-tól hogy ezek alapján készítse el?
  • Melyik nyomtatvány kitöltésével kell ezt kérnem a NAV-tól?
  • Vagy nekem kell kitöltenem és beadnom?
  • Melyik nyomtatvány kitöltésével kell beadnom a NAV-hoz?

Várom válaszukat!
Tisztelettel: Szabó Zoltánné

drbjozsef # 2019.01.23. 10:26

Oldalági öröklés esetén öröklési illetéket kell fizetni. Az eladasnál ezért a szerzés értékének az öröklési illeték alapja számít majd.

(Ez minden valószínűség szerint egybe fog esni a hagyatéki leltári értékkel, de nem 100%, mert egyiket az önkormányzat, másikat a NAV állapítja meg, de ritka, hogy az egyik hivatal ne fogadná el a másik értékelését)

Sz.Endre # 2019.01.23. 10:08

Tisztelt Kbs-ügyvéd!

Köszönöm a választ, de az első részt nem teljesen értem.
Milyen módon számít az illetékkivetés alapjául vett érték.
A felette levő összeg után kell adózni eladásnál,
vagy az illetékkivetésnél megállapított összeg után.
(egyenesági öröklésről sok helyen írnak,
de oldalágiról nem találok információt.)

Köszönettel:
Szarka Endre

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.23. 09:56

Az illetékkivetés alapjául vett érték számít.

Az ún. cserepótló vétel kedvezménye az illetékre vonatkozik. (Arra is feltételekkel.)

Sz.Endre # 2019.01.23. 09:35

Tisztelt Kbs-ügyvéd!

Hárman öröklünk oldal ágon egy kb. 30 millió forint értékű ingatlant. A kérdésem az hogy eladás esetén az adó mértékét befolyásolja-e a hagyatéki eljárás során megállapított érték, vagy oldalági öröklés esetén ennek nincs jelentősége.
Másik kérdésem ha új ingatlant is vásárolok, akkor ez csak az illetékben hoz változást, vagy az eladás adóját is befolyásolja?

Köszönettel: Szarka Endre

drbjozsef # 2019.01.09. 05:36

Ha a hagyatéki végzés szerinti érték a 30M, akkor igen.

btorok # 2019.01.08. 17:07

Köszönöm megoldódott! Lentebb olvastam...

(22,5/3-15/3)x0,15=375.000 (2018-ban szereztük a tulajdont és 2019-ben adjuk el.)

És édesanyámnak nem kell adóznia. (ha minden igaz)

btorok # 2019.01.08. 16:59

Tisztelt Kbs-ügyvéd!

Egy konkrét pédára szeretnék rákérdezni.
Szüleimnek van egy háza. Édesanyámé az 1/2-e és édesapámé volt az 1/2-e. Édesapám után örököltünk 3 testváremmel egyenlő érszben.
Az értékbecslő 30M Ft ra becsülte fel, de mi a közeljövőben 45M Ft fogjuk értékesíteni. A ház 10 éves. Tehát édesanyám kap 22,5M (ő nem örökölt maradt övé a fele) és mi testvérek fejenként 7,5M. Mennyi adót kell majd fizetnünk?

Előre is köszönöm a választ.

kataraider # 2019.01.07. 15:45

drbjozsef

Nagyon szépen köszönöm a választ , ez egyedül nem ment volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.06. 17:49

(Nem én voltam :) )

Piskóta # 2019.01.06. 17:13

Tisztelt Kbs-ügyvéd!

Köszönjük a megerősítést! Amennyiben jogorvoslat kellene majd keresni fogjuk önöket!

Üdv: István

drbjozsef # 2019.01.06. 16:56

Nem hiszem, hogy tehet többet.
Derítse ki a bankban mi ez, és mi alapján inkasszóztak (ha tényleg az történt), és aztán derítse ki a NAV-nál, ha tényleg ők voltak, hogy miért.
Aztán ha ez megvan, jöhet a többi, esetleges jogorvoslat, etc.

Piskóta # 2019.01.06. 16:24

Tisztelt KBS-ügyvéd!

Köszönöm, hogy foglalkozik a problémával!
Most értem el a szomszédot és pontosítottam vele a
kapott sms-eket.
terhelés 01.04.-200Ft egyenleg: 0Ft. Nav
majd aznap jóváírás munkahelyről 90.000Ft egyenleg -970.000Ft

Holnap személyesen a bankban próbálja kérni a felvehető legnagyobb összeget.Amennyiben kap valamit ott kp felvétel díjjal kell majd számolnia!? Majd a NAV ügyfélszolgálatán fog érdeklődni a letiltásig tartó körülményekről.
Amennyiben javaslata lenne várjuk tisztelt véleményét.
Köszönettel:István

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.06. 11:16

Elvileg pénztárban fel tudja venni.

De mi az összeg? Kilencszázhetven forint vagy kilenszázhetvenezer? És mi az, hogy a nav a feladó? A nav-tól kap értesítést a bankszámla-egyenlegéről?

Piskóta # 2019.01.06. 11:09

Tisztelt Fórumozók!

Egy közeli ismerősöm részére kérném banki szolgáltatáshoz
értő hozzászólásotokat.

Az ismerősöm sajnos értelmi fogyatékos aki egyedül neveli
gyermekét, tehát még annyira sem ért a banki jogszabályokhoz mint egy átlag ember.

Fel szerette volna venni folyószámlájáról a fizetést, de meglepetésére nem, hogy azt nem kapta meg, de a"felhasználható folyószámla egyenlege" -970.000Huf szerepelt az sms-ben kapott üzenetében. Feladó NAV.

Elmondása szerint előzetesen semmilyen tartozásáról nem értesítették!

Kérdésem: ilyen esetben mit tud tenni, hogy juthat a minimálisan folyószámlán kötelezően hagyandó összeghez
hozzájusson?

Szakértő válaszokat előre is köszönöm!
üdv:István

drbjozsef # 2019.01.06. 10:43

Azért számold végig, nem-e hibáztam bele valahol.

drbjozsef # 2019.01.06. 10:41

katarider,

Tehát.

Szereztél 2016 februárban 1/3 részt, 16/3 millió értékben, örökléssel. 2018-ban eladtad 27,6/3 millió értékben. Ez után fizetned kell ((27,6/3-16/3) x 0,9 x 0,15) forint adót. (A különbözet szorozva 0,9 mert eltelt két év, és 15% az adókulcs). Vagyis 522.000.- forintot.

Szereztél 1/6 részt ajándékozással. Felteszem, az "öröklés után" 2016-ot jelent még, akkor a fizetendő (27,6/6 x 0,9 x 0,25 x 0,15). (Mert tulajdonrészre eső eladási ár 25% után kell 15% adót fizetni, nem számít, hogy Ti mennyiben állapítottátok meg az értékét). Vagyis 155.250.- forintot.
Ha ezt nem 2016-ban szerezted, hanem később, akkor a 0,9 szorzót ki kell venni, és több lesz kicsit az adó.

Végül szereztél 2017-ben 1/2 részt vásárlással a testvéredtől 7.5millió forintért. A fizetendő adó : ((27,6/2-7,5) x 0,15), vagyis 945.000.- forint.

Mindösszesen tehát 1.622.250.- SZJA-t kell fizessél (majd 2019 májusig).

Ha voltak számlával igazolható, a szerzéssel vagy az eladással kapcsolatos kiadásaid (ügyvéd, hirdetés, ingatlanos), illetve a testvéredtől vásárláskor fizettél illetéket (a többi esetben ugye nem), akkor azokat a megfelelő helyen levonhatod még a legbelső zárójeleken belül, a szorzások előtt, mint további költségek, ezzel csökkenthető még az adó.

kataraider # 2019.01.05. 19:27

Tisztelt Fórum tagok!

Édesanyám 2016 februárban elhunyt , így örököltünk a testvéremmel egy ingatlant. Az ingatlan 2/3 része volt édesanyámé és 1/3 része édesapámé.A hagyatékon a házat az édesapám részével tehát teljes egészében 16 millió forintra értékelték. Ez után Édesapám elajándékozta nekem és a testvéremnek az 1/3 részét fejenként 2,5 millió forint lett meghatározva. Így én és a testvérem 1/2-1/2 részben lettünk tulajdonosok .Ezek után én 2017 Szeptemberében megvásároltam a testvéremtől az 1/2 részét 7,5 millió forintért. Most 2018 Novemberben eladtam ezt a házat 27,6 millió ft-ért .

Mi alapján kell számolnom az Szja-t ?

A 16 m és a 27,6 millió különbségét vegyem figyelembe?

A 7,5 milliót elszámolhatom mint kiadás , hogy abból szereztem?

Sajnos ebben nagyon elvesztem , segítségüket előre is köszönöm.

drbjozsef # 2018.12.09. 13:32

Massat,

2017 óta egy tekintet alá esik adózás szempontjából minden ingatlan, megszűnt a lakásingatlanok kiemelt szerepe. A szerzést követő 5. évtől nem kell adót fizetni, akár idén is eladhatja, és nem lesz adófizetési kötelezettség, és az adóbevallásban bevallani sem kell semmit. Csak az adásvételit eltenni.

Massat # 2018.12.09. 12:21

Tisztelt Szakértő Úr!

2013-ban örököltem pár hektár GIP-1 jelű ipari területet.
Szeretném megkérdezni, hogy eladás esetén kell szja-t fizetnem, vagy itt is adómentes 5 év után!

Köszönettel

Alexa30 # 2018.11.13. 20:45

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat

drbjozsef # 2018.11.13. 09:48

Alexa,

ADÓ-t akkor kell fizetni, ha valamilyen jövedelmed van. Amíg megtartod a lakást nem kell, pont ha eladod majd, akkor kell esetleg.
Most illetéket kellene fizetned a szerzés miatt, de mivel édesanyádtól egyenes ágon örököltél, illetékmentesen örökölsz.

Ha eladod, és veszel utána másikat, akkor a másik illetékalapját tudod esetleg csökkenteni az eladott lakás eladási árával, az beszámítható. De az adófizetéshez már nincs köze, hogy lakáscélra költöd a lakáseladásból származó jövedelmed.

Az, hogy most magasra értékelték az ingatlant a hagyatéki végzésben, az pont jó neked. Mert ha eladod, akkor az eladási ár és a szerzési ár (itt, öröklésnél, ez a megállapított érték) különbözete után kell csak adót fizetned, márpedig neked jó, ha minél többet vonhatsz majd le az eladási árból. Ha 5 éven belül eladod, sávosan csökken a fizetendő adó alapja (100%, 100%, 90%, 60%, 30%), az öröklés utáni 5. évtől nem kell adót fizetned. Aminek amúgy 15% az adókulcsa.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.13. 09:22

Nem, és attól függ.