szja örökölt ingatlan értékesítés után


nonolet # 2018.05.31. 14:32

A szerzés napja adás-vételnél az irat benyújtás napja lesz... vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.31. 13:58

Bocs drbjozsef, látom, már te is elmondtad. Riszpekt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.31. 13:57

A közjegyző azt mondta akkor fog végleges döntést hozni, amikor az örökösök kijelentik, hogy a vevő felé nincs több követelésük és a nevére kerül a lakás.
Na, ez hülyeség.
Ha a hagyaték megnyíltakor - az örökhagyó halála napján - az örökhagyó volt a bejegyzett tulajdonos, akkor a közjegyzőnek az ingatlant át kell adnia az örökösöknek.

Ildiko70 # 2018.05.31. 11:11

Köszönöm a választ!
Ha lezárul az ügy megírom, hátha másnak okulás lesz.

drbjozsef # 2018.05.31. 09:42

Ildiko,

lajcso hozzászólását is figyelembe véve, akkor a közjegyző pont ezzel fog kib*szni veletek.

Ha az ingatlan a halál időpontjában az elhunyt tulajdonában volt - nyilvántartás szerint, de ezek szerint a szerződés szerint is -, akkor a hagyatékban szerepelnie KELL az ingatlannak, és Ti azt öröklitek. Ekkor kellene 9%-ot fizetnetek.

Szerintem ilyen esetben nem is dönthet a közjegyző, nincs mit vizsgálnia, egyértelmű, hogy öröklitek az ingatlant, a szerződéses kötelemmel egyetemben.

Ha megvárja míg a vevő nevére kerül az ingatlan, és azt mondja, hogy akkor nincs ingatlan hagyaték, megkaptátok a pénzt, akkor 18% illetéket fogtok fizetni. De szerintem ezt nem teheti, mert a hagyaték megnyílta az elhunyt halálának a napja, az akkori állapot szerint örököltök. Nincs mire várni.

De én laikus vagyok, lehet, tévedek.

Ildiko70 # 2018.05.31. 09:32

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm a választ! Most van folyamatban az ügy, lehet, még a közjegyző sem tudja eldönteni, hogy tulajdonképpen lakást vagy pénzt örököltünk. Úgy tudom, az adásvételi szerződés úgy lett megkötve, hogy a vevő csak a teljes vételár átutalása után lesz tulajdonosként bejegyezve, de addig is lakhat az ingatlanban bérleti díj megfizetése nélkül. Most ügyvédnél vannak a papírok. A közjegyző azt mondta akkor fog végleges döntést hozni, amikor az örökösök kijelentik, hogy a vevő felé nincs több követelésük és a nevére kerül a lakás.

lajcsó # 2018.05.31. 08:33

"Mekkora az illeték százaléka (9 vagy 18)"
Ez szerintem attól függ, hogy mi a hagyaték tárgya: a lakástulajdon, vagy az örökhagyó pénzbeni követelése?

drbjozsef # 2018.05.31. 08:29

Ildiko,

Az 100% hogy az örökség elköltése lakáscélra nem számít. Már sima adásvételnél sincs ilyen szabály.
Az illeték mértéke, vagyishogy ingatlant, vagy ingóságot(pénzt) örököltök-e, az jó kérdés. Nem tudom, de hajlok arra, hogy sajnos inkább az utóbbi, és a magasabb illetéket kell fizetni. Az elhunyt tulajdonjog fenntartással adta el az ingatlant részletre, vagy már a vevő a bejegyzett tulajdonos? Ha utóbbi, akkor valószínűbb, hogy pénzt örököltök, 18% illetékkel.
Egyébként ebben a döntő minden bizonnyal az lesz, hogy a hagyatéki végzésben pontosan mi fog szerepelni, milyen jogcímen örököltök. De ha az ingatlan elidegenítése megtörtént, akkor az abból származó vételár részleteket öröklitek most, tehát pénzt.
Talán meg kellene kérdezni a közjegyzőt, ha még nem is lett lezárva a hagyaték, akkor is csak hozott már valami döntést/végzést, hogy mi a pontos hagyatékátadás.

Ildiko70 # 2018.05.31. 05:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A férjem és unokatestvérei örököltek az elhunyt unokatestvérük után. Az örökség pénzben érkezik, egy lakás vételára, amit több év alatt fizet ki a vevő. Ez még az örökhagyóval kötött megállapodás szerint történik.
Mekkora az illeték százaléka (9 vagy 18) és ez csökkenthető-e akkor ha az örökséget a saját lakásunk felújítására fordítjuk. Az elhunyt számláján lévő össze és az azóta kapott összeg is a vételárból származik, amit a vevő utalt, tehát bizonyítható. Mivel a teljes vételár még nem került kifizetésre ezért a hagyaték még nincs lezárva.
Segítségét köszönöm!

drbjozsef # 2018.05.22. 09:04

Gee17,

Minden bizonnyal kell adóznód, mert csak 2 éve szerezted.
Meg kell határozni a telekrész szerzéskori értékét, amit nehezít, hogy épület is van az ingatlanon, szóval nem csak a teljes telek nm és az eladandó aránya számít.
Ha az megvan, akkor az eladási ár és a szerzéskori érték különbözete után kell 15% adót fizetni. Ha a 2 éve azt jelentni, hogy 2016-ban örökölted, akkor ennek csak a 90%-a lesz az adó.

A vevődnek is kell majd feltehetőleg vagyonszerzési illetéket fizetnie, illetve, a szokásjog szerint általában a vevő fizet minden a telkek átalakításával járó költséget. Földmérő, telekátalakítások, bejegyezés.

drbjozsef # 2018.05.22. 08:33

erkanemeth,

Nem értem, mit nem értesz.
60/120-at eladtál 72M forintért.
Ezárt a 3/120 eladási értéke 3,6M.
A többi rész után nem kell adózni.
Örökölt rész eladásakor a szerzési értéknek - amivel csökkenthető az eladási ár - a hagyatéki végzésben szereplő érték számít. Ezt nem a közjegyző határozza meg, hanem az önkormányzat ad ki értékbizonyítványt erről a közjegyzőnek. Elvileg a hagyatéki jogerőssé válása előtt ezt lehetett volna vitatni, ha szerinted jelentősen eltér a valós értéktől.

Gee17 # 2018.05.19. 08:06

Kedves József!
Két éve örököltem egy családi házat, abból a telekből szeretnék eladni egy kis részt a szomszédnak, ezután kell valami adót vagy illetéket fizetnem, és a szomszédnak?
Köszööm

erkanemeth # 2018.05.16. 13:46

...valamint a 60/120 a 100 %, nem a 120/120. A teljes tulajdon a 60/120

erkanemeth # 2018.05.16. 13:39

Kedves József! Igen, igaz, nem haszonélvezet, hanem tulajdonjog volt.
A teljes tulajdon volt a 60/120, a másik fele az ikeré.A 2.1 m az irányadó az értéknél? Ezt a közjegyző mi alapján határozza meg? Nem a teljes épület értékéből vonódik le (amit nem tudunk, mert a szerzési érték ismeretlen, hiszen ezt a szüleim építették és soha nem volt értékelve.

drbjozsef # 2018.05.16. 13:24

3-3/120-ad rész szüleim haszonélvezeti joga

Azt nem örökölted, az biztos. Nem haszonélvezet lesz az.

Ha a 3/120-ad eszmei hányadot örökölted 2.1M értékben, és gondolom az ikerház feledet adtad csak el (60/120) 72M forintért, akkor a 3/120-ra eső bevételed 3.6M forint.
A (3.6M-2.1M) adóalapnak a 90%-a után kell 15% adót fizetned, 202.500.- forintot. Ha jól tévedek.

drbjozsef # 2018.05.16. 13:17

wers
off
délelőtt. Azt hittem, innentől lesz, de ez a fórummotor visszamenőleg berakta mindenhova. No nem mintha baj lenne.

erkanemeth # 2018.05.16. 12:44

Üdvözlöm! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz tanácsért:

  1. 1977-ben Édasapám az én nevemre vásárol egy ingatlant (54/120, ikerház fele)
  2. 3-3/120-ad rész szüleim haszonélvezeti joga
  3. 2012-ben édesapám halála után megörököltem a 3/120 -ad részt
  4. 2015-ben édesanyám halála után megörököltem a maradék 3/120-ad részt (a hagyatéki végzésben ennek forgalmi értéke 2.100.000 Ft
  5. 2017-ben eladtam az ingatlant 72 m Ft-ért.

Kérdésem: mennyit kell adózni ez után a 3/120-ad rész után?
Válaszát előre is köszönöm.

wers # 2018.05.16. 11:55

Off
Most olvasom a lábjegyzezedet drbjozsef :))
Mikor követted el?
On

drbjozsef # 2018.05.16. 11:45

Ha a hagyatéki végzésben szereplő értéknél olcsóbban adta el, akkor nem keletkezett adóköteles jövedelme, nem kell adót fizetni, és nem is kell semmit beírni az adóbevallásban. Ha csak emiatt kellene csinálni, akkor nem is kell beadni adóbevallást.

bezareg # 2018.05.16. 11:36

Tisztelt Tanácsadók!
Kérem Önöket, hogy segítsenek egy 65 éves diplomás, de adóügyekben teljes mértékben járatlan özvegy asszonynak! Az elhunyt férjem után örököltem 1/2 házrészt, -mivel gyermekeink lemondtak az öröklési jogukról - így a férjemmel addig közös tulajdonunkban levő lakás másik 50%-a is a nevemre került. Férjem elhalálozásának éve 2015. Hagyatéki végzés jogerőre emelkedésének éve: 2016. 2017.-ben a lakást értékesítettem, de a hagyatéki végzésben szereplő értéken alul. Kell-e adóznom? Mivel hajléktalan nem akartam lenni,ezért vettem egy másik lakást - drágábban, mint ahogy eladtam a sajátomat - befizettem a vagyonosodási adót utána. Ez jelent valamit adózás szempontjából???? Kérem sürgős válaszukat, mivel közeledik az adóbevallások beadásának határideje!!!!

drbjozsef # 2018.05.15. 12:55

elrontotta a képletemet : különbözet szorozva 0.6 szorozva 0.15

drbjozsef # 2018.05.15. 12:54

Szerintem, hozzánemértő laikus paraszt szerint, a 2014-ben szerzett 50% után a hagyatéki szerinti értékkel kell számolni ((21.9/2 - 12.9/2)0.60.15), a (feltételezem) tavaly örökölt rész után pedig az akkori hagyatéki végzésben szereplő érték lesz az irányadó (kellene benne lennie), ugyanezzel a képlettel, csak a 0.6 szorzás nélkül. Ha a tavalyi érték a 21.9 körül volt, akkor az után nem kell majd sokat fizetni.

Kowy107 # 2018.05.15. 11:55

Üdvözletem!

Édesanyám után örököltem egy lakóingatlant 2014-ben (édesapám holtig tartó haszonélvezeti jogával), melyet emiatt a hagyatéki leltárban 12.9MFt-ban határoztunk meg. Édesapám halála után az ingatlant 21.9MFt-ért értékesítettem 2017-ben, így szja-t kell fizetnem.
Kérdésem, hogy az adófizetésnél figyelembe vehetem-e a haszonélvezeti jogot (azaz számolhatok-e az ingatlan "valós" értékével, ami haszonélvezet nélkül kb. 16MFt), vagy a rögzített értéket kell levonnom az eladási árból?

Tisztelettel, Gábor

drbjozsef # 2018.05.02. 12:08

lazarro,

nővéremmel fejenként 1,97 millió forintot kaptunk

vs.

Többért adtuk el az ingatlant,mint amennyi a hagyatéki végzésben szerepelt

Ez a kettő együtt nem lehet igaz. Mi szerepel pontosan az adásvételi szerződésben. A vevő javára mondott le a haszonélvezetről édesanyátok, és ő fizette ezt ki neki, Ti pedig a szerződés szerint kaptatok 1,97milliót fejenként, vagy édesanyátok a Ti javatokra mondott le a haszonélvezetről, ti kifizettétek ezt neki, a vevő pedig nektek utalta a teljes, 9.5 milliós vételárat?

drbjozsef # 2018.05.02. 11:03

2 x 4,25 = 8,5
Haszonélvezet nélkül nézve drágább a 9,5M eladás.