szja örökölt ingatlan értékesítés után


drbjozsef # 2018.04.12. 06:31

Soha nem is kellett bevallani ingatlan eladást ha nem volt belőle jövedelem. Meg még sok más önálló tevékenységből származó bevételt sem, ha nincs jövedelem így adófizetési kötelezettség.

De hogy ne csak "nav véleménye" típusú magvas, tényszerű, és alapos indoklást írjak :

1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról
...
11. §
...
Nem kell bevallani azt a bevételt,
...

  1. amely ingatlan átruházásából, a vagyoni értékű jog gyakorlásának átengedéséből, e jogról való lemondásból származik, ha abból jövedelem nem keletkezik;
drbjozsef # 2018.04.12. 06:24

Tényleg? Miért?

wers # 2018.04.12. 06:15

Khmmmm....
A nav nem ezen a véleményen van.

drbjozsef # 2018.04.12. 06:09

Ha nincs adófizetési kötelezettség, akkor bevallási sincsen, nem kell semmit beírnia az adóbevallásába.

wers # 2018.04.12. 05:29

Annyit esetleg, hogy a 2017 évi adóbevallásban az értékesítést fel kell tüntetni, de fizetned nem kell, mint már KBS írta.

Mungdal # 2018.04.12. 04:59

Temészetesen az. Földhivatalnál be van jegyeztetve, illetve át van íratva minden. A sok dolog alatt remélem ezeket értetted, remélem nem kerültre el a figyelmemet semmi. Először és , bízom benne, utoljára adtam el házat, ezért a hozzá nem értés.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.11. 18:21

Van számos teendőd, de adót és illetéket nem kell fizetned. (Feltéve, hogy a megvásárolt ingatlan is lakó~.)

Mungdal # 2018.04.11. 17:37

Üdv mindenkinek!
Olyan kérdéssel fordulnék önhöz, önökhöz, hogy van-e nekem teendőm egy 2011-ben egyenes ági öröklés jogán megszerzett családiház, 2017-es, pontosabban, 2017.07. havi eladásával ill. a megszerzett összeg , szinte azonnali (2017.09) befektetésével egy másik ingatlanba. A saját tulajdonban lévőt, 5m ft adtam el és 3,7m-ért vettem a jelenlegit. Kell e valamelyik után adót fizetnem, vagy esetleg a külömbözet után ?
Válaszokat elöre is köszönöm!

bezareg # 2018.03.26. 16:18

Hol keressem?

bezareg # 2018.03.26. 16:17

Kerestem a válaszukat, de nem találom!!!!!

agi40 # 2018.03.25. 15:52

Köszönöm a válaszokat !

SaireyVMK # 2018.03.25. 14:41

Szja(-15%- eladó fizeti) nem (csak a különbözet lesz az adó alapja ,ha drágábban adja el).
Illeték(vevő fizeti) igen (a szerzett érték ,vagy a vásárlási ár alapján,attól függ melyik a nagyobb ,annak a teljes összegéből számított 4% lesz a vagyonszerzési illeték)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.25. 08:35

Nem.

agi40 # 2018.03.25. 06:51

Ha az egyik testvér eladja a másik testvérnek az örökölt részét, akkor a teljes összeg szja köteles?

agi40 # 2018.03.25. 06:51

Ha az egyik testvér eladja a másik testvérnek az örökölt részét, akkor a teljes összeg szja köteles?

SaireyVMK # 2018.03.24. 20:16

Az örökhagyóval való egyenesági rokonság miatt illetéket sem kell fizetniük. Csak a hagyatéki eljárás díját és a földhivatali bejegyzést+ az egyéb hagyatéki eljárással kapcsolatos költségek kellett(gondolom már meg lett fizetve). Meg az esetleges tartozások jöhetnek majd szóba(az örökség erejéig),már ha van tartozás.Ha nincs az a jobbik eset.

SZJA pedig ahogy KBS is írta,csak az eladás után van.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.24. 17:49

Ha el se adták, mi a csudáért kellene adózniuk?

agi40 # 2018.03.24. 17:30

Tisztelt Szakértők !

Párom halálát követően,az ő részét /egy ingatlan 1/2 része/ három gyermeke örökölte. Van -e személyi jövedelemadó szempontjából teendője az örökösöknek,kell-e adózniuk a saját 1/6-od részük után. Nevükön van,nem adták el.

Köszönöm a választ előre is.

SaireyVMK # 2018.03.24. 15:43

Ma is tanultam valamit.

drbjozsef # 2018.03.24. 13:55

Bocs, fordítva írtam : ő mond le a te javadra a lakásról, akkor neki kell valami más tárgyat a hagyatékból örökölnie.

De mondjátok a közjegyzőnek mit akartok, és tudni fogja hogyan csinálja.

drbjozsef # 2018.03.24. 13:54

hacka,

A hagyatéki tárgyaláson az örökösök a hagyaték felosztására tetszőleges megállapodást köthetek, néhány korlátozás között , ezt hívják osztályos egyezségnek : csak a hagyatékra terjedhet ki (nem lehet saját vagyonból megváltani), csak az örökösök között lehet, és ami nektek fontos, minden örökösnek részesednie kell a hagyatékból.

Tehát nem lesz sem ajándékozás, sem visszterhes vétel, a szerzés jogcíme öröklés marad. Annyi a teendőtök, hogy a közjegyző előtt megegyeztek, hogy az ingatlan teljes egészében a testvéredé legyen, viszont a fentiek miatt fontos, hogy valamilyen hagyaték neked is jusson - ez lehet készpénz, vagy bármilyen ingóság. Legalább valami szerepeljen még a hagyatéki leltárban, amit Te kaphatsz meg, és akkor nincs semmi külön fizetendő (ha egyeneságról örököltetek, akkor nincs illeték sem). Legalább egy doboz gyufát örökölj te is.

SaireyVMK # 2018.03.24. 11:31

Ha a lemondás ingyen történik, akkor a jogcím az átadott részre ajándékozás lesz.Az átvevőt terheli az öröklési illeték,de úgy,mintha közvetlenül az elhunyttól örökölte volna(egyenesági rokonoknál illetékmentes)

Ha a lemondás visszterhesen (például pénzért) történik,akkor a jogcím adás-vétel a kapott rész után, az átadó öröklési illetéket(egyenesági rokontól való öröklésnél illetékmentes), az átvevőt visszterhes vagyonátruházási illeték terheli.

Nyugdíj lényegtelen a témában.

hacka # 2018.03.24. 10:47

T. Ügyvéd Úr!

Örököltünk a testvéremmel közösen egy lakást 2017-ben. Most a hagyatéki tárgyaláson a testvérem majd lemond a javamra a közjegyző előtt.Én megtartom a lakást.Érdekelne,hogy neki vagy nekem ilyenkor van-e valamilyen bejelentési ill. fizetési kötelezettsége? Ill. az adóhatóság felé kell-e nyilatkoznunk? Mind a ketten nyugdíjasok vagyunk.
Várnám szíves válaszát.
Üdvözlettel
Hacka

Noncsusz # 2018.03.24. 09:58

Köszönöm a választ!

Nem a paragrafus jelek látványa nyugtat meg, csak elbizonytalanodtam mi számít szerzés időpontjának és ebbén a kérdésben volt szükségem megerősítésre.

drbjozsef # 2018.03.23. 19:27

(De nem neked, neki.) :)