ingatlanadó fizetés


Lurekutya # 2016.09.18. 07:05

köszönöm a hozzászólást;
2014-ben az itt leírt ingatlanban szintén jártak az adóhivatal illetékügyi emberei "helyszíni szemlét" tartani. Természetesen beengedtem őket, mert hivatalos tértivevényes értesítést küldtek. Mindent rendben találtak és elfogadták az adás-vételiben szereplő összeget. De az önkormányzat embere csak telefonbeszélgetés során jelezte hogy ezt ők szeretnének felmérni. Várjam meg amíg hivatalosan kiértesítenek?
És a végén csak megjegyzésképpen, de nekem ez a ledöbbentő, hogy már ezen a szinten is mint egy falusi önkormányzat ez a fajta "zsebben kutakodás" és bizalmatlankodás van, hogy: "hiszem ha látom". De akkor mi francnak foglalkoztatnak engem bevallások készítésével. (bocsánat a hőbörgésemért)

drbjozsef # 2016.09.17. 20:55

Senki sem szeret, de néha kell.
A víz- és villanyóra leolvasót elvileg nem kell, legfeljebb ajánlott, legfeljebb kikapcsolják a szolgáltatást.

De van akit törvény szerint kell, ilyen a kéményseprő, a rendőr, vagy bárki hivatalos személy, akinek törvény szerinti oka van rá (pl. vészhelyzet esetén).

Nekem sok éve az illetékhivatal ugyanígy kijött felmérni, mert nem tetszett nekik az adásvételibe írt ár, ha jól rémlik, kicsit feljebb is húzták, de nem sokkal. Ha nem engedtem volna be, valószínűleg kikényszerítik bírósággal, ha nagyon be akarnak jönni.

Pontosabb jogszabályt nem tudok mondani. Azt mindenesetre megteheted, hogy ha kijön valaki, akkor jó alaposan megnézed az igazolványát, valamilyennek biztosan kell lenni náluk.

Lurekutya # 2016.09.17. 18:48

Kedves Rexor,
Tartanivalóm az nincs, mert a valós nm a bevallás alapja, de én valami pontosabb jogszabályi utalást vártam volna. Amúgy nem tudom ki hogy van vele, de én senki idegent sem szeretnék beengedni az otthonomba (úgy hogy ráadásul nem adtam okot) nézelődni, ezzel vissza lehet élni. Na mindegy is köszönöm a gyors választ.

Rexor # 2016.09.14. 10:30

Igen van hozzá joguk, de ha pontosan adtad meg a területet akkor mitől tartasz tulajdonképpen? Mondjuk ahhoz nem kell mérnöknek lenni, hogy valaki ezt ki tudja számolni :)

Lurekutya # 2016.09.14. 08:38

Tanácsot kérek,
Tanácstalan vagyok, mit is tegyek. Az Ökormányzat adóosztálya felmérni akar a házunkban!!!???
2014-ben őszén vett Balatoni ingatlan adóját az Önkormányzat a mai napig nem vetette ki. Igaz én is mulasztottam mert ezt meg kellet volna tennem rögvest 2014 évvégén, de 2015-ben értesítettek és pótoltam. Valós, tervek alapján számolt m2-ek alapján, de még magam le is ellenőriztem, tehát nagyon nagy tévedés nem lehet benne. Azután újra felszólítottak, hogy adjam be, és ekkor telefonáltam, hogy már beadtam a bevallást. Elkeverték, majd visszahívtak hogy megtalálták a bevallásom, DE (és ez érdekes) kérik hogy tegyem lehetővé, hogy maguk mérjék fel az ingatlant és az alapján vessék ki az adót. Utánakérdeztem és ilyet még senki sem hallott a környezetemben. Kivetett adó, bevallás alapján történik, és ha alapos indokuk van akkor ellenőrizhetnek. De mi az indokuk? Ez egy 100m2-es ház kívülről és nem 30m2-t vallottam be, hanem a valós belterületet.
Kérdésem: Joga van-e az Önkormányzat emberének a lakásomban "terepszemlézni", körülnézni, úgy hogy semmivel nem adtam okot, az ellenőrzésre? És ha igen milyen egzakt mérési módot fogadjak én el, ami alapján helytálló a felmérése. Ezek nem mérnökök, hanem adóosztály emberei.
(Talán még ide tartozik, hogy az általam adott bevallás alapján számolt adót befizettem, hogy ne egyszerre kellejen sokat fizetnem, de ez egyenlőre túlfizetésként mutatkozik az egyenlegemen)

Mindenféle segítséget előre is köszönök!

Atti82 # 2015.08.24. 16:59

Tisztelt Hölgyek / Urak!

Amennyiben vettem egy ingatlant 2013-ban 2M-ért és eladtam idén 3M-ért, és ugyancsak idén beruháztam egy nagyobb, újépítésű ingatlanra 5M-ért (egy része önerő, egy része építési hitel), ekkor is kell ingatlanadót fizetnem a 3M-2M (-további vételhez kapcsolható ktg-ek) jövedelemszerzésre?
Válaszukat előre is köszönöm

PPP123 # 2015.07.22. 03:35

Jó napot kívánok!
Szeretném megkérdezni, hogy ha az eladott ingatlanban 1/1 tulajdondi hányaddal voltam, eladási értéke 18 mill.
A vásárolt ingatlanban 1/2 tulajdoni hányadom van, vásárlás értéke 25 millió, akkor kell adót fizetnem?
(25mill / 2) - 18 mill =5,5 millió után?

Köszönettel

szataladar # 2015.07.17. 19:33

üdvözletem,

az alább beidézett kérdést meg tudná valaki válaszolni, mert nekem sem egyértelmű a lentiek alapján és hasonló volna a kérdésem.

"„A fő kérdés, hogy így, befektetés esetén is kell-e a 3 M különbözet után adózni”
Igen - de nem 3 millió után.

Tehát ha nem a jelen pl-beli 3 millió után, akkor mennyi után?"

Köszönettel:
Szathmáry Aladár

Grave7 # 2015.06.29. 21:48

OFF
@Kovács_Béla_Sándor: A 2013 elejétől 2014 feléig terjedő másfél évben emlékeim szerint 2-3 ilyen esettel találkoztam, de a konkrét banknevek nem maradtak meg, nem volt lényeges az én szempontomból. (Az egyik talán fundás volt, ha jól emlékszem, bár az nem sablon eset.)
Úgy gondolnám, már a nyertes licit előtt kell a bankkal egyeztetni, előzetes hitelbírálat, lehet több önerő szükséges, stb.

@Bori Bori: Ott van a végrehajtói becsérték (árverési kikiáltási ár), a bank így tudja, hogy végrehajtás esetén milyen áron lesz vevő az ingatlanra. Árverés esetén az adós közmű- és közököltség-tartozásai nem terhelik a vevőt, így azokról "0-ás igazolás" sem szükséges.
De ahogy előbb írtam, ez nem olyan eset, hogy "megnyertem az árverést, ideje körülnézni melyik bank ad kölcsönt".

Bori Bori # 2015.06.29. 08:11

(Bevétel - Szerzés összege, szerzés költségei, értékesítés költségei, értéknövelő beruházások) x 60% 2011. szerzés esetén = Adó alapja. Szja mindig 16%.
Feltéve, hogy lakóingatlanról beszélünk.

kriszpadi # 2015.06.28. 17:34

Köszönöm a válasz, bár nem egyértelmű:

Tehát ha nem a jelen pl-beli 3 millió után, akkor mennyi után?

Ráadásul úgy tudtam, ha az eladott ingatlanért kapott teljes összeget 1 évebn belül ingatlanba fektetem, akkor nem kell adózni.

Másik kérdésemmel arra céloztam, hogy vannak ilyen 1-2-...5 év után az ingatlan értékének x-y-z %-a. Ez mire vonatkozik?

.....

1. „A fő kérdés, hogy így, befektetés esetén is kell-e a 3 M különbözet után adózni”
Igen - de nem 3 millió után.

2. „2011 öröklés esetén mennyi %-ot?”
16%.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.28. 09:46

A fő kérdés, hogy így, befektetés esetén is kell-e a 3 M különbözet után adózni
Igen - de nem 3 millió után.

2011 öröklés esetén mennyi %-ot?
16%.

hogy a jelen pl.-beli 9M után mindenképpen kell az illetéket fizetni?
Nem "mindenképpen", hiszen vannak kedvezmények, de valószínű, hogy az titeket nem érint.

kriszpadi # 2015.06.28. 08:08

Egy éven belüli ingatlan eladás és vásárlás esetén hogy alakulnak az adók és illetékek fizetési kötelezettségei a következő esetben:

4 éve megörökölt ingatlan hagyatékiban megjelölt értéke 8M.
Ezt most 11M-ért lehetne eladni.
Egy éven belül ez be lenne fektetve egy 20M körüli ingatlanba.

A fő kérdés, hogy így, befektetés esetén is kell-e a 3 M különbözet után adózni, és ha igen, 2011 öröklés esetén mennyi %-ot?

Vétel esetén jól gondolom, hogy a jelen pl.-beli 9M után mindenképpen kell az illetéket fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.28. 07:28

És ha a bejegyzett tulajdoni arány 1/2-1/2, és nem ebben az arányban részesednek a vételárból, akkor ezt külön-külön kell kiszámolni. (Az aránytalan osztozással még azt is el lehet érni, hogy akkor is adózni kelljen, ha alapból nem kellene.)

Bori Bori # 2015.06.27. 21:08

(8M - 3,15M - szerzés költségei pl. ügyvédi díj, megfizetett illeték - számlával igazolt értéknövelő beruházások - értékesítés költségei pl. ingatlanközvetítői díj, energetikai tanúsítvány díja) x 90% = ez lesz az szja alapja. A személyi jövedelmadó 16%.
Hogy ez pontosan mennyi, kérdezz meg egy ismerős könyvelőt vagy olyat, aki érti, hogy ez nem ingatlanadó, hanem személyi jövedelemadó.

Bori Bori # 2015.06.27. 19:17

Azt azért megnézném, mikor a nem együttműködő adós nem engedi be a hitelező bank értékbecslőjét a lakásába. Vagy a bank bekéri a nullás közműigazolásokat. És ez csak 2 példa. Szóval elég rizikós bankhitelre alapozni egy árveréses ingatlannál.

Bori Bori # 2015.06.27. 18:54

A 13M tartalmazza a foglalót? Vagy 13M + 2M foglaló?

Tekla2621 # 2015.06.27. 14:58

Azt, hogy az ingatlan eladási árán hogyan osztozunk, és miért így, az a mi dolgunk.

A kérdés az ingatlanadó fizetési kötelezettségre irányult.

Tekla2621 # 2015.06.27. 14:48

T. Szakértők!

Csak hogy világos legyen!

A lakást ennyiért vettük, enyhén rossz állapotban volt, felújítottuk és ennyiért adtuk el/vették meg. Ingatlanost bízott meg anno az eladó, és mi is ingatlanoson keresztül adtuk el.

Nem "árveréses" lakás.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.27. 11:42

OFF
Mondj egy bankot, amelyik biztosan ad, érdekelne a dolog.
ON

Grave7 # 2015.06.27. 11:18

OFF
@Kovács_Béla_Sándor: Adnak, de persze banktól függ.
A lényeg a banki folyamatok jó ütemezése, hogy legkésőbb az árveréstől számított 60.napra átutalja a bank a vételár hátralévő részét a végrehajtó számlájára.

Tekla2621 # 2015.06.27. 08:04

Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.25. 18:11

(Bár arra nemigen adnak jelzálogkölcsönt.)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.25. 18:11

Ha csak úgy nem...

lajcsó # 2015.06.25. 16:53

"Csak kíváncsiságból: milyen ingatlannak ment fel az értéke két év alatt kétszeresére? (Ezt egyébként minden befektető szeretné tudni...)"
Pl. árverésen vették, nyomott áron.