ingatlan vásárlás utáni illetékfizetés


emarg # 2019.02.05. 10:26

Köszönöm!

Üdv.: Emarg

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.05. 09:53

4%-ot

emarg # 2019.02.05. 09:44

Tisztelt Fórumozók!
Telephely létesítés céljából vásárolunk meg egy termelésből kivont, kb. 2 ha területen fekvő, árammal ellátott épületet
4 millió Ft-ért. Nem adóalany sem a vevő, sem az eladó.
Kérdésem, hogy mennyi illetéket kell a vétel után fizetnünk.
A választ előre is köszönöm!

Üdv.: Emarg

drbjozsef # 2019.01.22. 12:17

A vásárlásohoz nem.

Minősíttesd át a tulajdonossal, és úgy vedd meg.

csacsa3 # 2019.01.22. 11:56

Szeretnék vásárolni egy lakóövezeti belterületi telket, melyen egy "nyaralóház" van.
Tul. lapon: "kivett udvar, gazdasági épület".

Ha jól értem az itt leírtakat, erre nem lehet igénybe venni az illetékmentességet, még akkor sem , ha 4 éven belül átépítem és lakóházzá átminősítem.

drbjozsef # 2018.09.11. 09:44

Így van, ha a tulajdonos kéri meg a bontásit, és elbontja az épületet, akkor építési telekként értékesítheti.
Viszont a kérdező már megvette júliusban az ingatlant, neki már ki kell fizetnie az illetéket.

umfrider # 2018.09.11. 08:01

Úgy tudom, hogy ebben az esetben érdemes addig lebontatni az ingatlant, míg az eladó tulajdonában van, majd az átminősítést követően névre írni. Így lehet kikerülni az illetéket.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.09. 10:05

Nincs. (Már nincs.)

Jeszter # 2018.08.09. 09:56

Kedves Szakértők!
Júliusban vásároltunk egy “kivett lakóház, udvar” megnevezésű ingatlant. A területen lévő házat legkésőbb szeptemberben lebontjuk, majd építési telekké nyilváníttatjuk, hogy jövőre építhessünk rá.
Kérdésem lenne, hogy ebben az esetben, van arra lehetőség, hogy a vásárláshoz kapcsolódó illetéket ne fizessük meg, mivel az építési telek vásárlása illetékmentes?
Még nem kaptunk semmilyen értésítest az illetékmkiszabásáról.
A választ előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.07.23. 05:40

Akkor átminősül, de ha már a Tied, akkor már nem építési telekként vásároltad meg.
Ha még az eladóval megcsináltatod, és úgy veszed meg, esetleg. De manapság már nemigen minősítik át egykönnyen, ráadásul a költsége összevethető az illeték összegével, azt hiszem.

LelkesK # 2018.07.22. 21:04

És ha átminősítettem?

drbjozsef # 2018.07.22. 18:47

Építési telek =/= zártkert vagy zártkerti övezet telke.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.22. 16:12

Ugyan.

LelkesK # 2018.07.22. 12:24

Én olyan zártkert esetén, ami tulajdoni lap szerint üres, de van rajta a valóságban egy kastély amire van fennmaradási engedély az önkormányzatnál?

Ez se járható kiskapú?

SaireyVMK # 2018.07.21. 14:07

Dehogy. Sima -üres- telekről van szó.Ház nélkül.És a telekvétel utáni illetéket nem kell csak megfizetned-ha vállalod hogy 4(vagy 5?) éven belül felépítesz rá egy az elvárásoknak megfelelő lakóingatlant és azt be is jegyzik. Ha kapásból lakóingatlant veszel akkor már erről a kedvezményről sem beszélhetünk.(legyen bármilyen romos is,ha az van bejegyezve,hogy ott áll egy lakóingatlan vagy bármilyen épület akkor már nem telek a minősítése.A tulajdoni lapon is valami olyasmit fogsz látni,hogy telek ,ha üres telekről van szó. Legalábbis gondolom.) Maximum akkor lehet róla szó,ha a tulaj-akitől megveszed- vállalja hogy lebontja és átminősítteti a földhivatalban telekre. Utána már megveheted az üres telket azzal,hogy nem kell illetéket fizetned. Persze ez egy macerás kiskapu.

Amúgy meg elvileg van pótlék,ha megszeged vagy túllépsz a határidőn és nem készül el az épület. (Legalábbis szerintem késedelmi kamatot mindenképpen felszámolnak,ha bírságot nem is,de pontos adatokat nem tudok :) )

LelkesK # 2018.07.21. 11:56

"Ha telket veszel, akkor nyilatkozhatsz, hogy 4 éven belül lakóingatlant építesz rá, ekkor felfüggesztik az illetéket"

Ha veszek egy házat s azt mondom lebontom és új házat építek a helyére akkor 4 évre felfüggesztik az illetéket?
S ha mégse történik meg akkor mindennemű pótlék nélül kell kifizetni?

SaireyVMK # 2018.07.21. 10:54

A lényeg,hogy amire te gondolsz az így nem működik. Lakás eladásból fakadó illeték kedvezmény csak másik LAKÓINGATLAN vételénél vehető igényben. Tehát teleknél NEM! Még akkor sem ha utána építkezel rá.(Legalábbis szerintem).
Az egyetlen kivitelezhető megoldás az az,ha építtetővel végezteted el a munkát és akkor lényegében az építkezés befejezésekor már valóban LAKÓINGATLANT vásárolsz. Nem telket.És akkor lehet illetékkedvezményed a vétel-eladási ár különbözetére. Persze bele kell kalkulálni az időt is.Ha most eladod és az új épület megszerzésének(végső átvétel) ideje több ,mint a törvényben erre lehetőségként kapott idő,akkor szintén lecsúszol a illeték kedvezményről.

Amit drbubó mesél az az ,ha valóban csak telket veszel és akkor (csak a telekre) lesz egy külön illetékmentességi lehetőséged az eladásoktól függetlenül.De ez teljesen más kategória.

drbjozsef # 2018.07.20. 04:40

A beépíthetőségnek nincs köze sem az adózáshoz, sem az illetékhez. Elvileg az önkormányzatok honlapján fent van a helyi építési szabályzatuk, abban meg lehet nézni. Bár ez övezetenként, telek besorolásonként is változhat, úgyhogy konkrét helyrajzi számmal mehetsz csak biztosra.

Az, hogy kevesebbért veszel nem számít : adózásban azért, mert már évek óta nem kapcsolódik össze a kettő (nincs másik lakás vásárlási kedvezmény), ha kell adózni, akkor kell, akkor is, ha drágább lakást vennél. Illetéknél meg jobb is lenne, de ha telket veszel, akkor ott megint nem számít.

lopakodó # 2018.07.19. 12:22

igen, és kevesebbért veszek mint eladtam ( bár után építkezek)- ez adózási problémát nem vet fel ?

lopakodó # 2018.07.19. 12:19

Értem, tehát az , hogy egy telek pl. 3 %-ban vagy 10 %-ban beépíthető, sem adót, sem illetéket nem befolyásol sehogy !
A beépíthetőséget az adott önkori építési osztályá
n tudják megmondani ?

drbjozsef # 2018.07.19. 12:10

Ha a lakásodat 5 évnél régebben szerezted, nem kell adózni. Ha az elmúlt 5 éven belül szerezted, akkor kell adózni, sávosan csökken, de nem számít, hogy mire költöd utána a pénzedet.

Ha telket veszel, akkor nyilatkozhatsz, hogy 4 éven belül lakóingatlant építesz rá, ekkor felfüggesztik az illetéket. Ha ez jogerős használatbavételi engedéllyel megtörténik, akkor törlik az illetéket. Ha kicsúszol a határidőből, ki kell fizetni a telek illetékét utólag. A házépítésre nincs illeték.

Számlákat, szerződéseket érdemes elrakni, ha később eladnád, szükség lehet rájuk, mert az eladásnál levonható a bekerülés költsége.

Telek beépíthetősége egy teljesen más kérdés. Ahogy a telek övezeti besorolása is, nem mindegy hova mit és mekkorát építhetsz, de ez településeken különböző, érdemes körüljárni az adott település építéshatóságánál kérdezve.

lopakodó # 2018.07.19. 11:51

Kedves Mindenki ! Azt szeretném kérdezni, hogy ha eladom a lakásomat pl. 22 M Ft-ért, és még az idén veszek telket pl. 10 M Ft-ért, a fennmaradó összegből pedig kis házat építek rá - még az idén elkezdem, a vásárlás miatt kell-e adóznom, illetéket fizetnem ?
A telekáron felüli 12 M Ft-ot milyen számlával tudom lefedni ? Pl. építőanyag számla, tereprendezés munka költsége, áram-víz bevezetés költsége , stb ?
Mire kell még figyelnem ? Régebbi cikkekben olvastam, hogy figyelembe kell venni a telek beépíthetőséget is, ez így van ?
köszönöm!!!

drbjozsef # 2018.07.19. 08:46

Egyébként egyik határidőt sme lehet sehogy sem hosszabbítani, ha eltelt, eltelt. Bele kell férni.

genti93 # 2018.07.19. 08:40

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2018.07.18. 17:20