SZJA kérdés


tilkotam # 2021.05.17. 14:23

Tisztelt Jogifórum!

SZJA bevalláshoz szeretnék segítséget kérni.

Családi adókedvezményt visszaigénylését szeretném igénybe venni, de 2020-as bevallás 28-37 sorain nem tudok kiigazodni, a beírandó összegeket sehogy sem fogadja el illetve nem tudom, hogy melyik sorba mi a helyes összeg (tavaly lényegesen egyszerűbb volt...)

Egy gyermek után, egyedül venném igénybe.
Az eltartottnál meg vannak adva az adatok, illetve az összes hónap bejelölve.
Tudtommal álláskeresési járadék után is lehet igényelni, így a teljes évre (mind a 12 hónapra) visszaigényelném.

A összegek sehogy sem jönnek ki, a jövedelmem alapján jogosult vagyok a havi 10.000 ft visszaigénylésére.

Köszönöm

drbjozsef # 2021.05.17. 11:07

Így látatlanban nem tudom mi lehet a hiba.

Én 3 gyerek után kértem vissza pénzt, az a blokk fel sem merült. Az eSZJA oldalon olyan blokk, amiben nem töltök ki adatot, be sem került. Amit pluszban bele kellett tennem, az is nekem kellett külön kikeresnem.

Olyan, hogy "magától" bekerül nem is hallottam még. Pláne ez férfiként, ugye.

horvathhorvath # 2021.05.17. 10:39

Gondolom, hogy más a 4 gyerek után járó kedvezmény, ezért szeretném az eSZJA felületen azt a blokkot kivenni, mert azt gondolom pont ez zavar be a bevallásomba.
" "A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményének alapját képező, összevont adóalapba tartozó jövedelmek összege"

A kérdés, hogy belefutottam-e egy szoftveres vagy más HIBÁ-ba, vagy valahol olyan adatot adtam meg, ami miatt a rendszer úgy gondolja, hogy kötelező nekem azt a blokkot kitölteni (ami pluszban baromság férfiként...)

A NETÁK és/vagy Családikedvezmény blokkban vettem fel 2 gyereket, mind a kettőt 1-es (családikedvezmény) kóddal.

Lehet-e valahol valami más probléma?

// 2 gyerek van (egész évben).
A NAV-tól hibásan kaptuk meg a gyerekekre vonatkozó részek kitöltését, mert valahol nem lett valami jól lejelentve, ezt szeretnénk javítani. (pl 11 hónapnyi magzat szerepelt a megkapottban, miközben már megszületett)

drbjozsef # 2021.05.16. 19:34

A két (három, egy) gyerekre járó családi kedvezmény teljesen más, mint a 4 vagy több gyereket nevelő anya adómentessége.

Tulajdonképpen te 4 gyerek után akartál családi kedvezményt érvényesíteni úgy, hogy 2 után év közbeni adóelőlegnél, de másik kettőnél meg nem? Vagy hány gyerek van?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.16. 14:59

Pardon?

horvathhorvath # 2021.05.16. 13:44

Kedves szakértők!

Lehet valamit az ellen tenni, hogy az eSZja rendszer ne tegye vissza a "A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményének alapját képező, összevont adóalapba tartozó jövedelmek összege" blokkot?

A fő problémám az, hogy a rendszer nem vonja le az adóalapból azt, hogy 2 gyerekre az év közben igénybevettem kedvezményt, amit ebbe a sorba tüntettem fel: "29. Az Ön által az adóelőleg megállapításánál jogszerűen érvényesített családi járulékkedvezmény összege"

Esetleg ezt máshol kéne jelölni, vagy az a probléma, hogy a rendszer berakja nekem a 4gyerekes jövedelmes blokkot és onnantól mondjuk nem nézi ezt a mezőt?

ÜDvözlettel,
János

drbjozsef # 2020.04.12. 11:12

(a másik lakás vásárlása kedvezménye pedig már sok éve nincsen, nem számít, mire költöd a pénzt a lakáseladásból)

drbjozsef # 2020.04.12. 11:10

vasgabor88,

Ezek szerintem sem elszámolható tételek. Kifejezetten a szerzéssel vagy az elidegenítéssel _közvetlenül_ kapcsolatos költségek számolhatóak el. Ezek csak közvetve költségek.

(egyébként a CSOK-ot miért fizettétek vissza? Át lehet(ett volna?) vinni az új ingatlanra minden további nélkül.)

gerbera317 # 2020.04.12. 10:29

Az adó alapja a vételár-különbség, a mértéke pedig az időmúláshoz igazodó szorzó. Az nem vehető figyelembe, hogy mennyibe került ténylegesen a vételár előteremtése. Ha számítana, soha senki nem fizetne adót az értékesítés után.

vasgabor88 # 2020.04.12. 09:41

Tisztelt Szakértők.

Tavaly 2019 augusztusában eladtunk (Feleségemmel 1/2 tulajdonrésszel)egy ingatlant 18 500 000 ft értékben amely után SZJA-t kell fizetnünk. 2018 márciusában 15 500 000 ért (14 900 000 hitel + 600 000 ft CSOK mint önerő + ingalan bevonásával) jutottunk hozzá az ingatlanhoz. 3 000 000 ft jövedelem keletkezett az adás vételből kifolyólag aminek 100% után elvileg 15 % -ot azaz 450 000 et kellene befizetni. Ezt szeretném valamaelyest csökkenteni.

Amiben nem vagyok biztos, hogy "átruházással kapcsolatos kiadások" címén az általam az adás vételi előszerződéssel egyidőben kapott foglalóból önként az Államkincstár részére visszafizetett 600 000 ft CSOK, valamint a hitelintézet részére a végleges adás-vételit követően megfizetett végtörlesztés + egyéb költségek ami 250 000 forint volt? Ezek a terhelési és elidegenítési tilaolom valamint a jelzálog törlésiéhez voltak szükségesek, hogy átruházható legyen az ingatlana vevő részére. Ha ezek ilyen módón levonhatóak a 3 000 000 ft-ból akkor adófizetés szempontjából kedvezőbb jövedelem 2 150 000 jönne ki kevesebb fizetendő SZJA-val.(322 500 ft)

Amennyiben ez a 2 tétel elszámolható ezeket Nekem be kell nyújtanom valamilyen módon a NAV számára vagy elegendő ha a számlákat és az egyéb ezt igazoló dokumentumokat otthon megőrzöm?

Illetőleg kapcsolódhat e a 2019 es jövedelem bevallásához egy ezt követő ingatlan vásárlása ami 2019 decemberében történt magasabb vételárért? Az ebbe befizetett maradék jövedelem tekintetében ami önerőként szolgált az új ingatlan vásárlásakor.

Köszönettel.

alexandrabenko # 2019.03.26. 14:06

Kedves Szakértők!

Az alábbi kérdésben kérném segítségeteket:

2018-ban a levont adóelőlegem 211.343 Ft volt.

2 gyerek (ebből az egyik magzat) után június-szeptember között igénybe vettem családi adókedvezményt, összesen 140.000 Ft összegben, ebből 12.034 Ft a családi járulékkedvezményből lett érvényesítve (sajnos figyelmetlen voltam és elfelejtettem beikszelni, hogy abból ne érvényesítsék).
Jogosult vagyok személyi adókedvezményre súlyos fogyatékosság miatt, viszont abból év közben nem tudtam az egészet érvényesíteni, csak 64.804 Ft-ot a 82.800-ból.

A személyi adókedvezményből tehát 17.996 Ft járt volna még.
Ha a 18SZJA nyomtatványban kitöltök mindent, akkor csak 11.276 Ft-ot igényelhetek vissza.

A családi kedvezmény levezetése jelenleg így néz ki: Keretösszeg: 1.966.730 Családi járulékkedvezmény általam: 12.034
  • > 80.267
Élettárssal igénybe vehető: 1.886.463 Általam ebből érvényesíteni kívánt: 853.093 Jövedelem adója: 200.067 Levont adóelőleg: 211.343

Meg lehet valahogy oldani, hogy a teljes különbözetet megkapjam az adókedvezményemből? Élettársamnak több adója keletkezett tavaly. Meg lehet pl. úgy oldani, hogy a családi adókedvezményből én visszafizetek valamennyit, ő pedig megigényli? Vagy mindenképp maximum ennyi jár vissza?

Előre is köszönöm a választ!

drbjozsef # 2019.03.25. 08:11

Leírtam mitől függ, leírtam, mi kellene hozzá.
Te nem válaszoltál azokra.

De ha így kérdezed: SZJA-t a jövedelem után kell fizetni.

BEMA69 # 2019.03.25. 07:37

Akkor most miután kell szj-at fizetni?

drbjozsef # 2019.03.25. 06:41

Hát szívesen.

BEMA69 # 2019.03.25. 04:53

Az van leirva,hogy az eladásból ki mennyi pénzt kap,mert sokan vannak, van aki többet,van aki kevesebbet.köszönöm

BEMA69 # 2019.03.25. 04:51

5 éven belül adták el,tavaly halt meg a szülő.Köszönöm

drbjozsef # 2019.03.24. 11:12

"5 évnél korábban szereztétek" = az eladás előtt 5 éven belül

drbjozsef # 2019.03.24. 11:11

BEMA69,

Öröklésnél meg van adva ki mennyi pénzt kap? Hogy jön ide akkor ingatlan? Elég zajos ez a dolog, fuss neki mégegyszer érthetően. Ki, mikor, milyen jogcímen szerezte, mikor adta el.

Adózni kell lakástulajdonrész eladása után, ha azt 5 évnél korábban szereztétek, általában a szerzés értéke és az eladási ár különbsége után, de minden jogcímnél máshogy kell ezt kiszámolni.

BEMA69 # 2019.03.24. 04:27

Tisztelt Cím! Azt szeretném megkérdezni,ha az öröklésnél megvan adva,hogy ki mennyi összeget kap a ház eladásából,akkor az után kell-e adózni,vagy az értékbecslés és a ház eladása közti összeg különbözete után részarányosan.Köszönettel

trance75 # 2019.03.20. 09:05

Tisztelt szakértők!

Elmúlt évben csak EHO köteles egyéb jövedelmem volt. Az is év közben keletkezett, év elején még nem is tudtam,hogy lesz ilyen jövedelmem. (Bitcoin nyereség, Kripto-valuták közötti tőzsde ügylet stb...) Kérdésem arra vonatkozik: mivel munkanélküli voltam,fizettem a kötelező eü. szolgáltatási járulékot, a befizetett eü. járulék, bele számít-e, a jövedelem után fizetendő eü. hozzájárulási járulékba? (Faramuci helyzet, jövedelem után be kell fizetni 19.5 % EHO-t, de amit befizettem eü. járulék, az akkor már ott van a költségvetésben. Másnak sem kell a jövedelem után befizetett mellett, pluszban még fizetnie kötelezően is eü. járulékot,de lehet,rosszul gondolom.) A bevallás elkészítésekor szembesültem, hogy nem kezeli a ÁNYK. program automatikusan. Akárhova írom,nem stimmel. Az adószámlám hátralékot mutat. Akkor most az előírtnál (19,5%) jóval több járulékot kell befizetnem? (86000 ft,az éves eü. járulék,ami ugye be lett fizetve,havi lebontásban. Hozzáteszem,még nem ellenőrizték a bevallást,csak az adószámlán szerepel. Maga a jövedelem adója még nincs felvezetve. )

Köszönöm,és elnézést,ha nem teljesen témába vág,a 15 % szja az rendben,az egyértelmű.

rigoz # 2019.03.09. 17:58

Tisztelt totika69!

Önnek kell beküldenie a sajátján, mint törvényes képviselőnek és ezt a tényt az elektronikus űrlapon fel kell tüntetni (a főlapon).

Bár furcsállom, hogyan van a kiskorú gyermekének Ügyfélkapu-regisztrációja, tudtommal azt csak nagykorú igényelhet...

Viszont a kellemetlenségek elkerülése végett - beadványt visszautasítja befogadás nélkül az informatikai rendszer, így az nem érkezik meg az illetékes igazgatósághoz sem, azaz olyan, mintha nem csinált volna semmit -, célszerű lenne a vonatkozó okiratmásolatokkal (elsősorban születési anyakönyvi kivonat) csatoltan az EGYKE nyomtatványon bejelenteni Önnek a törvényes képviseletet, az arra való jogosultságot és miután a bejelentés tudomásulvételéről és egyúttal a képviseleti joghoz tartozó nyilvántartásba vételi azonosítóról szóló visszaigazolást megkapta, azután lenne tanácsos beadni a bevallást.

Ennek az ügyintézési határideje legfeljebb 30 nap, de inkább pár nap, esetleg 1-1,5 hét.

totika69 # 2019.03.09. 14:08

Tisztelt szakértők.

Kérlek segítsetek. Lányom a nyáron diák munkán volt. Csinált ügyfélkaput. De mivel nincs még 18 éves. Nem tudom neki azon beküldeni az adóbevallását. Hogy oldjam meg ezt elektronikusan? beküldtem, de azt írta nincs jogosultsága.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.12. 22:04

Ha magad fizeted az adót, akkor azt a tárgyévet követő májusban kell.

Kisnorbi31 # 2019.02.12. 21:49

Tisztelt Szakértők!

Önkéntes nyugdíjpénztárból felvett tőke rész után milyen határidővel kell befizetni az szja-t?Az EHO automatikusan levonásra került,azzal gondolom nincs további teendő.
Köszi!

drbjozsef # 2018.12.04. 15:24

Ha nincs jövedelmed az ingatlan értékesítésből, akkor bevallani sem kell. Csak rakd el az adásvételit és a számlát is.

Ugyanakkor az a "kiülő" építése szerintem eléggé határeset mint értéknövelő beruházás. Egy zártkertben a kiülő mint értéknövelő... hát nem tudom. Mondjuk az is igaz, hogy nem a rendszeres karbantartás kategória.

Lehet, inkább adóznék, 60.000.- Ft után, 2015-ös szerzéssel 5400 Ft adót kellene fizetned.
Nincs számlád ügyvédtől a vásárlás vagy eladás okiratának szerződéséhez? Fizettél illetéket amikor szerezted? Nincs számlád ingatlaközvetítőhöz, vagy hirdetéshez? Ezek mind levonhatók lennének.