gépjárműadó tartozás


gerbera317 # 2018.08.02. 09:02

Gépjárműnek nincs adótartzása, ezért a kérdés eleve nem igaz.
A gépjármű tulajdonosának lehet adótartozása, ami miatt pedig bármely vagyontárgya végrehajtás alá vonható. Akár egy (látszólag) másik járműve is.

ius latratus # 2018.08.02. 09:00

... s, hogy kerek legyen, meg helyes:
Az önkormányzat csak kezdeményezi mindezt, majd a Kormányhivatal vonja ki.

ius latratus # 2018.08.02. 08:57

A te adótartozásod az oka.

nikgabor # 2018.08.02. 06:53

jó napot kivánok . a kérdésem a következő lenne . van e joga az Önkormányzatnak kivonnia a foggalomból a gépjárművemet , egy másik gépjárművem adótartozása miatt , a válaszát előre is köszönöm . üdv. nikgabor

Maci Laci # 2017.05.17. 08:07

Gerbera, teljesen érthető volt,az utolsó momdatod miatt reagáltam úgy.
Részemről béke, további szép mapot!

gerbera317 # 2017.05.17. 07:37

Maci Laci,
Sajnálom, hogy nem tudtam érthető módon hozzászólni a bánatodhoz. Drukkolok neked, hogy nálamnál már csak értelmesebb emberekkel legyen dolgod.

Maci Laci # 2017.05.17. 06:28

Szomorú örökös, mielőtt itt megkérdeztem volna, bementem az önkormányzat adóosztályán megkérdezni. Hiába is jelentettem volna be náluk, az okmányiroda jelenti le nekik a változást,csak az alapján dolgozhatnak.
Utána felhívtam a 1818-at, na azt nem kellett volna. :-D
Nem tudott a hölgy konkrétan mit mondani, javasolta a helyi adóosztályt, ök csak átalános tájékoztatással tudnak szolgálni.

Szomorú örökös # 2017.05.17. 03:06

Mielőtt még tovább agyalnátok rajta, tájékoztatásul elmondanám, hogy nálunk a gépjárműadó fizetés már nem éves szinten működik. Hiába volt január elsejét a te tulajdonodban a gépjármű, ha január közepén eladod, akkor határozatban törlik a január 15-e utáni adófizetési kötelezettséged - nyilván onnan kezdve az új tulaj fizeti - és neked csakis az új járműre írják elő, de azt is csak a vásárlás időpontjától. Lehet máshol másként van, de nálunk így működik már jó pár éve. Persze ehhez az is kell, hogy az illető bemenjen és lejelentse az eladást-vásárlást.

nonolet # 2017.05.16. 22:13

pl. elköltözik/odaköltözik?

Azaz illetékes adóhatóságot vált...

Vadsuhanc # 2017.05.16. 20:16

Azért az " adóalany körülményeiben történt változás " fogalmának magyarázata számomra így indokolás nélkül marad.

Mit jelent ez a törvénybe foglalt mondat ?

Vadsuhanc # 2017.05.16. 20:08

Kedves drbjozsef!

Kicsit hirtelen és gyorsan válaszoltam. Igazad van, de a bejelentés után ( ezért javasoltam az adóhatósághoz történt bejelentést ) Már nem lehet vita az adóra kötelezhető személy vonatkozásában.

Még egyszer elnézést.

Vadsuhanc # 2017.05.16. 20:01

Kedves drbjozsef!

Komolyan írtad, hogy .."az eladas nincs kihatassal az adokotelezettsegre. ?

Eladom a lakásom életem végéig én fizetem a kommunális adót ?

Eladom a kocsin életem végéig én fizetem a gépjárműadót ?

Komolyan ?

Vadsuhanc # 2017.05.16. 19:55

Indokok felsorolása a a törvényhely ellenében vagy magyarázat miért nem valós a törvény szerinti megállapítás ?

Szívesen és köszönettel veszem a részletes magyarázatot.

Maci Laci # 2017.05.16. 17:12

Hahaha,kedves Gerbera!
Ha te árulsz egy autót, jön egy vevő, aki egyből megveszi, majd nem adod oda, vagy manipulálsz az adás-vételivel?
Azért mert december 30-a van? Így már könnyen vagy okos!
Örülj neki, hogy olyan okmányirida van nálatok, itt a sorszámmal több órát kell ücsörögni, ami nekem nem fér bele. Ezért foglaltam időpontot. Igen, a levélről, e-mailről nem tudtam, ezért viszont nem érzem magam hülyének.
Pacsi!

drbjozsef # 2017.05.16. 15:59

Vadsuhanc,

Az eladas nincs kihatassal az adokotelezettsegre. Eladas elott is kell fizetni utana adot, az eladas utan is. A kotelezett szemelye valtozik az elott levo pontok alapjan (kov. ev jan1-tol), de maga az adokotelezettseg nem.

Ha leadod a bontoba az autot, na az valtoztat az adokotelezettsegen.

nonolet # 2017.05.16. 15:49

Az eladás szerintem ...

  • se nem adóalany körülmény változás
  • se nem a járműben beállt változás

...és ezért nem játszik.

Pláne!, hogy a tulajdonjog változásra van spéci szabály.
A spéci szabály pedig mindig erősebb az általánosnál.

Vadsuhanc # 2017.05.16. 13:04

Tisztelt gerbera317

Az általam idézett törvényhely miért nem állja meg a helyét?

..."Ugyanezen törvény 4.§. (1) bekezdése pedig azt írja, hogy:

..." Az adóalany körülményeiben, illetve a gépjárműben beállott olyan változást, amely az adókötelezettségre is kihatással van, e változásra okot adó körülmény bekövetkezésének időpontját követő hónap első napjától kell figyelembe venni. "....

Itt nem írja elő a bejelentési kötelezettség elmulasztásának joghatását.

A többivel teljesen egyetértek!

gerbera317 # 2017.05.16. 12:57

Itt a szabály:
1991. évi LXXXII. törvény a gépjárműadóról
2. § (1) Az adó alanya - a (2)-(4), illetve a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - az a személy, aki/amely a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény alapján vezetett járműnyilvántartásban az év első napján üzemben tartóként, ennek hiányában tulajdonosként szerepel.

(4) Amennyiben a gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az átruházó korábbi tulajdonos a külön jogszabály alapján - de legkésőbb az átruházás évének utolsó napjától számított 15 napon belül - bejelentette, akkor a bejelentési kötelezettség megnyíltát (szerződés megkötésének időpontját) követő év első napjától nem minősül adóalanynak.

Az a gond, hogy az átruházás évének utolsó napjától számított 15 napon belül nem jelentetted be az átruházást, ezért az új évben is te minősülsz adóalanynak. És - szerintem - nem hivatkozhatsz arra, hogy csak január végére kaptál időpontot az okmányirodába, mert azért van a kockás papír, a toll, a boríték, a posta, meg a tértivevény, hogy használatukkal elegánsan megkerüld velük a közigazgatás ügyfélfogadási rendjének hiányosságait.
(Egyébként, nem tudom hol lakhatsz. Én, ha minálunk bemegyek az okmányiordára, húzok egy sorszámot, és legkésőbb fél óra múlva sorra is kerülök.)
A tanulság pedig: Ha jót akarsz, ne karácsony és szilveszter között add el az autódat, vagy ha mégis, hát legyen meg hozzá az eszed is.

Vadsuhanc # 2017.05.16. 11:57

Megindokolnád miért? Szerintem az első szakasza a törvénynek általános. Nincs benne olyan meghatározás, hogy ez csak a forgalomból történő kivonás esetén hatályos.

Maci Laci # 2017.05.16. 11:49

Tehát, ha valaki januárban eladja az autóját, (közben a kedves vevő nem íratja át, mert, ha igen, akkor már január elsején az ő nevén lenne) annak van kb 1 éve, hogy bejelentse. Nekem, a december 30-án eladott autóra lett volna 15 napom. Szuper. :/
A 4. & a forgalomból való kivonásra vonatkozik, ott van a hónap első napjátóli fizetés.

Vadsuhanc # 2017.05.16. 11:06

Tisztelt nonolet!

Szeretném a negyedik bekezdést figyelmedbe ajánlani, amely nem írja elő kógens szabályként, hogy mennyi a bejelentésre rendelkezésre álló idő.

Természetesen lehet, hogy én tévedek.

nonolet # 2017.05.16. 09:12

Szóval, ez esetben a Dec. 30.-i eladás és
aztán a csak Jan. 15. után sikerült bejelentés
az már szívás ...

Vadsuhanc # 2017.05.16. 08:14

Kedves Maci Laci!

Nem akarlak félrevezetni, de azért nézz utána mert az 1991. évi LXXXII. törvény 2.§ (4) bekezdése azt írja..

" Amennyiben a gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az átruházó korábbi tulajdonos (a továbbiakban: átruházó) a külön jogszabály alapján - de legkésőbb az átruházás évének utolsó napjától számított 15 napon belül - bejelentette, akkor a bejelentési kötelezettség megnyíltát (szerződés megkötésének időpontját) követő év első napjától nem minősül adóalanynak "

Ugyanezen törvény 4.§. (1) bekezdése pedig azt írja, hogy:

..." Az adóalany körülményeiben, illetve a gépjárműben beállott olyan változást, amely az adókötelezettségre is kihatással van, e változásra okot adó körülmény bekövetkezésének időpontját követő hónap első napjától kell figyelembe venni. "....

Véleményem szerint ettől az időponttól kezdve a korábbi tulajdonostól tulajdonjogot szerző felet ( vevőt ) kell az adó alanyának tekinteni.

Mint írtam nem akarlak félrevezetni én mindig bejelentem az Önkormányzathoz lehetőleg pár napon belül, mert így igazolhatóan az adót megállapító hatóság értesítve lett a változásról.

Maci Laci # 2017.05.16. 07:18

Köszönöm! A jármű eladásának bejelentése megtörtént, mint írtam.
Azt nem tudtam, hogy e-mailben vagy levélben is működik a dolog.
Az viszont biztos, hogy nem jár vissza a tavalyi 1 nap. Eladásnál nincs ilyen, csak forgalomból való kivonásnál. Ott se naponként számolják, ha jól emlékszem havi felbontás van. Eladásnál nem bontják fel az 1 évet.

nonolet # 2017.05.15. 22:20

http://kormanyablak.hu/…5/OKMIR00064

Mint látod, ha olvastál volna, okosabb lettél volna... Simán postán vagy akár emilben is beküldhetted volna.
A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentését a változástól számított nyolc napon belül a tulajdonátruházó a tulajdonjog változásáról készült teljes bizonyító erejű magánokirat vagy annak másolata,
  • postai vagy
  • elektronikus úton történő megküldésével,

illetve benyújtásával teljesíti.

A közlekedési igazgatási hatóság a teljes bizonyító erejű magánokirat, illetve annak másolata alapján a bejelentés tényét és időpontját a nyilvántartásba 3 napon belül bejegyzi.

Mi a következménye, ha
nem jelentem be eladóként a jármű eladását?

Amennyiben
az új tulajdonos (vevő) a bejelentési kötelezettségét elmulasztja,
vagy nem teljesíti és az eladás bejelentése sem történt meg,

a nyilvántartás szerinti tulajdonost (eladót) terheli

  • a gépjárműadó fizetési kötelezettség,
  • továbbá a járművel kapcsolatos egyéb

(pl.: autópálya használati díj, parkolási díj, pótdíj,

  • közigazgatási bírság kiszabására irányuló) eljárásokat az eladóval szemben fogják megindítani.
  • * -

Szerintem az átírás után visszakapod majd az idei gjm. adót. Sőt elvben 1 napot még tavalyról is...