Vatera "adócsalás" - mire számítsak?


alegna9005 # 2014.03.17. 20:35

Sziasztok!

Számomra - és sajnos a tapasztalat alapján a NAV ügyintézői számára sem világos továbbra sem,- hogy internetes kereskedelem esetén, ami nyilván nyereség elérésére irányul elegendő -e adószámmal, vagy egyéni vállalkozóként kell a tevékenységet megkezdeni?!
Több forrás szerint a rendszeresség fogalmát már akár két eladás kimeríti, ami már igényli az egyéni vállalkozói kiváltását.
Mit tanácsoltok?

Köszönöm előre is.

Mici87 # 2014.02.18. 16:16

Szia!
Hol olvastad,hogy eltörölték a 600.000 ft-os határt? A Kúria a 2012.01.01 elötti ügyekben hozott döntést arról,hogy mikor üzletszerű az értékesítés.

alegna9005 # 2014.02.18. 13:04

Sziasztok!

Hasonló kérdéssel fordulok hozzátok. Gyakran látható különböző közösségi oldalakon a vaterához hasonló ingóság értékesíte.
Tudható, hogy a termékek teljesen újak, rendelésre érkeznek különbözö külföldi rendelős oldalakról nyilván haszonszerzési céllal. Számlát nem kaphatnak az adott termékről.
Abban az esetben, ha a jövedelmük nem éri el az éves 600e ft korlátot, hogyan lehet legalizálni a kereskedést?
Illetve a Kúria döntésével a 600e Ft-os korlátot eltörölték, hogyan lehet akkor ezt a fajta kereskedelmet szabályosan?
Hasonló kereskedelemben gondolkodnék, több helyen érdeklődtem, gyűjtöm az információkat, sajnos mindenhol más olvasható, nem egységes!
Köszönöm válaszotokat!

nandy # 2014.02.17. 23:56

Szja. tv. 58. §
(7) Nem kell megfizetni az ingó vagyontárgyak átruházásából az év során együttesen származó jövedelem adójának a 32 ezer forintot meg nem haladó részét.

(9) Az (1)-(8) bekezdésben foglalt rendelkezésektől függetlenül nem kell a jövedelmet megállapítani az ingó vagyontárgyak átruházására tekintettel megszerzett bevételből - ide nem értve, ha a bevételt a magánszemély egyéni vállalkozóként szerzi meg -, ha a bevétel az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot.

----------
Tehát egyrészt: ha az adóévben a 600.000 forintot nem haladja meg a bevétel, nem kell tenni semmit. Ha meghaladja, akkor bevallási kötelezettség van. Ha a bevétel mínusz kiadás alapján számolt fizetendő adó nem éri el a 32.000 forintot, akkor azt nem kell megfizetni.------------
De a kérdező számára mindenképpen necces az egész, mivel ő még egyéni vállalkozó is emellett, és nyilván nem jelentette be, hogy az ingóértékesítést magánszemélyként folytatja. Tehát nála egy revizió azt állapítaná meg, hogy nem adott számlát, nem vallotta be, pedig egyéni vállalkozóként erre köteles lett volna, függetlenül a fent idézett jogszabályhelyektől.

Megjegyzem, olyan meg végképp nincs, hogy egyes ingóságokat magánszemélyként, mást meg vállalkozóként ad el% Utólag szinte lehetetlen bizonyítani, hogy melyik volt a magán ingósága, és melyik a vállalkozásban lévő, különös tekintettel arra, hogy az egyéni vállalkozó vagyona nem különül el élesen a magánvagyonától.

nandy # 2014.02.17. 23:50

synister, te érdelmezed nagyon rosszul!

Nem adódnak össze az értékhatárok. A 600.000 forintos korlát azért lett berakva a törvénybe, hogy egy kicsit egyértelműbb legyen az adózó és a revizor számára is, milyen összegtől kell "gyanakodni" az üzletszerűségre. Régebben sok esetben valóban nehéz volt egyértelműen és bizonyíthatóan meghatározni az üzletszerűséget, ezzel az összeggel egyértelműsítették.

200.000 forintot nem említ a törvény, helyette azt mondja, hogy a bevételből levonható a megszerzésre fordított összeg, vagy a bevétel 75%-a. De nem kell megfizetni ennek a 32.000 forintot meghaladó részét.
Ha a 75%-os költséghányaddal és a 16%-os szja-kulccsal számolunk, úgy viszont 800.000 forint BEVÉTEL jön ki, de ez lehet eltérő is, ha a magánszemély tételes költségelszámolást alkalmaz, ami több a bevétel 75%-nál.
Ezt viszont be is kell vallani!

Mici87 # 2014.02.17. 16:54

Igen világos.
Ha nem kell belőle sem adóznom,sem semmit fizetnem, akkor miért kell bevallani?
Merthogy én úgy tudom,hogy az ingó értékesítésből a bevétel az összevont adóalapba tartozik, ami ugye adóköteles.
Ezt itt írja:
"Tekintettel arra, hogy az üzletszerű ingóértékesítésből származó jövedelem, mint önálló tevékenységből származó jövedelem az összevont adóalapba tartozik, az után 27 százalékos mértékű ehót is kell a magánszemélynek fizetnie. "

Itt pedig az áll,hogy nem kell bevallani,mert nem keletkezik adóköteles jövedelme.

"Nagyon fontos tudni, hogy nem kell bevallani azt a bevételt, amely ingó vagyontárgy átruházásából származik, és az éves összege nem haladja meg a 600 ezer forintot. Ha viszont a bevétel több mint 600 ezer forint, akkor a teljes összeg adóköteles. Ez abban az esetben is így van, ha az értékesítés gazdasági tevékenységnek minősül - hívja fel a figyelmet az adóhatóság.

További kedvező szabályozás a magánszemélyek számára, hogy nem kell megfizetni az adót, ha az ingó értékesítésből származó - a korábban említett szabályok szerint megállapított - jövedelme nem haladja meg a 200 ezer forintot. Ha számlák hiányában 25 százalékos jövedelmet feltételezünk, akkor ez valójában azt jelenti, hogy 800 ezer forint bevételig nem kell adózni. Nem alkalmazható viszont ez a szabály akkor, ha az értékesítés gazdasági tevékenységnek minősül - figyelmeztet a NAV.

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha például egy kismama értékesíti az interneten a gyermeke kinőtt ruháit, játékait, az ebből, valamint más ingó vagyontárgyak eladásából származó összes bevétele nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem keletkezik adóköteles jövedelme"

synister (törölt felhasználó) # 2014.02.17. 16:38

Mici87

Nem. Az adómentes értékhatárok összeadódnak.

Van egyszer 200ezer Ft-ig egy értékhatár, amikor sem bevallás, sem adófizetés nem terhel.

Azon felül van 600ezer Ft-ig egy értékhatár, amikor bevallás terhel, de mivel a 600ezer Ft 25%-a a jövedelem, így nincs adófizetési kötelezettség.

A két összeg így 800ezer Ft-ig biztosít adómentességet.

Így világos?

Mici87 # 2014.02.17. 16:29

"Az üzletszerű ingóértékesítésből származó jövedelem után az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell az adót megfizetni, ugyanakkor az adó alapjául szolgáló jövedelmet az Szja-tv. 58. §-a, vagyis a nem üzletszerű ingóértékesítésnél leírt szabályok szerint kell kiszámítani. Így az értékesített vagyontárgy megszerzésére, értékének növelésére fordított kiadások abban az esetben is levonhatók a bevételből, ha azok az értékesítés adóévét megelőzően merültek fel. Továbbá az a szabály is alkalmazható, mely szerint nem keletkezik adókötelezettség (nem kell jövedelmet megállapítani), ha a bevétel összege az adóévben nem haladja meg a 600 ezer forintot."

A nem kell jövedelmet megállapítani akkor azt jelenti,hogy be kell vallanom, de nem kell utána fizetnem?

Mici87 # 2014.02.17. 16:28

synister.
Ezt nem értem, bocsi...
Akkor be kell vallanom az adóbevallásban, de nem kell utána fizetnem semmit?

synister (törölt felhasználó) # 2014.02.17. 15:46

Mici87

Nem egészen értelmezed jól a jogszabályt.

200ezerig nincs bevallási és adófizetési kötelezettség, 600ezerig pedig nincs adófizetési kötelezettség

Mivel különadózó jövedelemről van szó, ezért a két érték együtt alkalmazandó (magyarul 800ezer Ft-ig adómentes), de csak 600ezer Ft-ig kell bevallani, a maradék 200ezret nem, de arról nem is kell ellenőrzésnél számot adni.

Üdv

synister

Mici87 # 2014.02.17. 11:53

kovi8484
Köszönöm, már annyi mindent elolvastam ezzel kapcsolatban, hogy már zsong a fejem.
Remélem jól értelmezem a szabályt akkor, ha úgy gondolom,hogy évi 600.000 ft-os bevételig ( forgalom) nem kell adóbevallásban feltüntetni, sem adószámot kiváltani, mindegy, üzletszerű e, avagy sem.

kovi8484 # 2014.02.17. 11:27

Tisztelt Mici87

A Magyar Nemzet Online (MNO)
Link: http://mno.hu/…kell-1136636

és a HVG online
Link: http://hvg.hu/…azokra_a_NAV

oldalak korábban már publikálták az általam írt cikkeket, amelyek behatóbban foglalkoznak a témával.

Olvasd el, hátha segítségedre lehet!


Mérlegképes könyvelés
Pénzügyi és számviteli ügyintézés
www.kerelmek-beadvanyok.hu

Mici87 # 2014.02.17. 10:28

Obudafan, köszönöm a választ.

ObudaFan # 2014.02.17. 09:08

Mici87

Érvényes a 600 000 Ft-os bevételi határ.

Mici87 # 2014.02.17. 09:03

ngab82 milyen határt említettél?
Mert egyenlőre számomra nem tisztázott teljes mértékben,hogy az üzletszerűségből fakadóan is érvényes e a 600.000 ft-os bevételi határ.
Tegnap nagyon sokat olvasgattam ebben a témában, és ezeket találtam:

http://ado.hu/…tcikkek-utan

"Az üzletszerű ingóértékesítésből származó jövedelem után az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell az adót megfizetni, ugyanakkor az adó alapjául szolgáló jövedelmet az Szja-tv. 58. §-a, vagyis a nem üzletszerű ingóértékesítésnél leírt szabályok szerint kell kiszámítani. Így az értékesített vagyontárgy megszerzésére, értékének növelésére fordított kiadások abban az esetben is levonhatók a bevételből, ha azok az értékesítés adóévét megelőzően merültek fel. Továbbá az a szabály is alkalmazható, mely szerint nem keletkezik adókötelezettség (nem kell jövedelmet megállapítani), ha a bevétel összege az adóévben nem haladja meg a 600 ezer forintot"

Rexor # 2014.02.17. 08:18

Az szja egy dolog, de emelett 27% egészségügyi hozzájárulást is kellene fizetned. Nehéz okosságot mondani, de ekkora volumennél én javasolnám, hogy tedd be a jövedelmet a bevallásodba és az ehot/ szjat-t fizesd meg minél hamarabb. Nem kötelező a próbavásárlás, ez csak egy (elég hatékony) eszköz.

ngab82 # 2014.02.16. 22:52

Ma számoltam ki, hogy 2013-ban a vaterán kb. 2,5 millió forint értékben árultam a vaterán... Sajnos év közben nem tűnt fel, hogy ennyivel túllépem a határt. Ebben volt olyan, ami saját, általam használt dolgom volt, és olyan is, amit direkt azért vettem, hogy haszonnal eladjam.

Emellett egyéni vállalkozóként is működöm, egy bizonyos tárgykört értékesítek, részben az interneten is, ezekről adtam számlát is. Tehát a valós forgalmam a vaterán kb. 3 millió forint volt, ebből kb. 500.000 forint értékben adtam számlát. Ebben vannak olyan tételek is, hogy pl. kétszer lecseréltem a laptopomat, és a régit eladtam a vaterán 100-200 ezer forintért.

A kérdésem az, hogy mit lehet még tenni, hogy mentsem a helyzetet? Eléggé kétségbeestem, most hogy utánaolvastam a dolgoknak. Tudom, hogy hamarabb kellett volna.

Olyat lehet esetleg csinálni, hogy az adóbevallásomban a vállalkozói jövedelmem mellett bevallom, hogy volt 2,5 millió forint bevételem ingó értékesítésből magánszemélyként, és befizetem utána az SZJA-t?

Nem kaptam még semmilyen ellenőrzést, csak elkezdtem nagyon félni tőle.

Egyébként nincs sok értékelésem, kb. 100-150 tranzakcióm volt összesen. Ha mostantól mindenről adok számlát, akkor is számíthatok egy ellenőrzésre? Vagy a NAV minden esetben próbavásárlással kezdi az ellenőrzést? (ilyenem még hálistennek nem volt)

Előre is köszönöm a válaszokat!