becsületsértés?


Sherlock # 2014.08.10. 06:46

Szerintem a legtöbb ember szakmában dolgozik.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.08.10. 05:54

szakmában, mint például a kereskedelemben, vagy mezőgazdaságban?

meredisz123 # 2014.08.10. 03:46

Üdv!
A férjem pocskondiáz a Facebook oldalán.
"szakmában dolgozott"
Erre és más becsmérlő szavakra feljelenthetem becsületsértés miatt?
Köszönöm előre is a választ

Sherlock # 2014.08.08. 14:14

Nagyon a húszas éveid elején járhatsz. Amire meg minket kérsz, az fejben huszonegyezés.

Lena2014 # 2014.08.08. 14:00

Mondja már meg valaki, aki járatos a gyakorlati büntetőjogban, hogy most akkor mit tehetek? A könyv kiiktatása lehetetlen, már próbáltam más okból. Mit mondjak, tegyek, hogy ne ítéljenek el, ha esetleg valaki beperel?

Előre is köszönettel:Léna

Lena2014 # 2014.08.08. 13:44

Most ezt mire érted, hogy "ez a gyakorlat"?

Lena2014 # 2014.08.08. 13:43

Köszönöm, Sherlock.

Még valami ami talán fontos: aki "felismert" valakit, csupán a könyv alapján nem lehetett biztos benne, csak engem és az illetőt is közelről ismerve. Nagyon pontos leírás nincs (mint pl. a pákozdos példádban), itt-ott direkt ferdítés is van. Az relatív, mitől pontos a leírás. Azért annál több van, hogy a haja meg a szeme színe. Mondjuk benne van a foglalkozása,mert ez lényeges számomra, és a cselekményben se elhanyagolható. Meg hogy tanárom volt. Meg olyasmik hogy alkesz stb., amit kevesen tudnak. Ilyet nincs bárkinek joga leírni?? Eddig egyébként az olvasók 90%-a egyértelműen kitalált sztorinak vette.Nem hiszem el, hogy ne számítson mi igaz és mi nem. Mert ha beismerném hogy igaz, akkor sokan börtönbe kerülnének, előbb és több időre mint én, nekik több takargatnivalójuk van, én csak elszenvedő meg krónikás voltam. Ha meg fikció, akkor meg tökmindegy minden. Fantáziálni már csak lehet nem? Ilyen elven elítélhetnék mondjuk azt az írót, aki egyes szám első személyben leír egy gyilkosságot. mégse teszi senki. Akkor se gondolják, hogy ő tettes, ha az eset kísértetiesen hasonlít egy valóban megtörténtre.

Üdv.Léna

Sherlock # 2014.08.08. 13:34

Ez a gyakorlat.

Lena2014 # 2014.08.08. 13:33

Egy dolog, hogy jogilag mi a helyzet (érthetetlen és ijesztő...), de a gyakorlat szerintem mást mutat. Senki se akarja magát belekeverni, égetni, senkinek nem érdeke.
De mégis, mennyi reális okom van aggódni?
Nem vagyok egy Szepesi Niki, akinek a szextitkaira egy ország kíváncsi, és akinek partnerei szintén ismert személyek. Van pár "haragosom", meg exem, aki így árthat nekem elvileg. De vajon fog? Kétlem, legalábbis remélem.Nincs keresetem, hogy büntit fizessek, börtönbe se akarok kerülni,még nagyon fiatal vagyok (húszas éveim elején).

Üdv.Léna

Sherlock # 2014.08.08. 13:30

Az álnévnek túl sok jelentősége nincs; ha a Pákozd főterén található hentesről írsz, aki 2007 télen vált el a feleségétől, akkor hiába nevezed a könyvben Napóleonnak; az írói álnévnek meg azért nem lehet relevanciája, mert akkor mindenki szabadon mocskolódhatna büntetlenül pusztán azért mert nem saját néven ír.

Ha eljárást indítanak, azzal nem ismerik el hogy igazak az ott leírtak, csak annak megállapítását kérik, hogy az ott leírtak sértik a személyiségi jogaikat - a valóságot senkinek nem kell bizonyítania. Hibás a logikád.

Lena2014 # 2014.08.08. 13:04

Köszönöm a választ!
Nem értem miért nem számítanak, az álnév például direkt írói önvédelem céljából lett kitalálva...

No de ha ésszel belegondolok, senkinek se érdeke mélyebben firtatni a könyvben olvashatókat. Mindenkinek jobb hallgatni róluk, ha nem akarnak mondjuk botrányt az intézményben (iskola, egyház). És nem fog a felismert személy két kézzel hadonászni, hogy "igen én vagyok az!". Tagadná hogy ő az, ahogy én is hogy róla szól. És akkor már nincs miről tárgyalni.
Vagy nincs igazam? (egy jogász ismerősöm szerint is így van)

Üdv.Léna

ObudaFan # 2014.08.08. 08:06

Ezek nem számítanak.

Lena2014 # 2014.08.08. 07:10

Köszönöm szépen!
Hát az a helyzet, hogy azért kérdezem,mert valakik ráismertek valakire. Ám ha véletlenül át nem küldtem volna az egész anyagot, sose olvasták volna, kis példányszámú könyvről van szó, a szereplők többsége ismeretlen, átlagember. Az olvasók többnyire csak szakmabeliek, a szereplők nem, nincs közös halmaz.
Ha támadnak, védekezhetek azzal, hogy a könyv kiadói reklámjában a kategóriák között szerepel az, hogy "fikció"? Mert nem az, csak mégis, önvédelem...
Meg ugye, álnéven írtam. Számít ez? (Sokan tudják az igazi nevem, fényképem is nyilvános, ezen már nem tudok változtatni, se visszavonni a kereskedelemből a könyvet, 8 évre szóló szerződést kötöttem...)

Üdv.Léna

ObudaFan # 2014.08.04. 11:22

Attól, hogy ő magára ismerne, még nem feltétlenül, de ha mások is ráismernek, akkor az már lehet rágalmazás.

Lena2014 # 2014.07.29. 20:26

Írtam egy önéletrajzi könyvet, meg is jelentettem. Igaz történetek, velem megesett és általam elkövetett csúnya visszaélések. Viszont mindenki álnéven szerepel benne. Az nem írtam oda, hogy fikció, mert nem az. Most akkor én jogilag becsületsértést követek el? Büntethető lennék ha az egyik szereplő magára ismerne?