Ingatlanrész ajándékozása és illetékek


wert # 2002.09.07. 17:00

Köszi

Kovács Jozsi # 2002.08.31. 18:10

wert írta - 2002.08.31 19:05
Köszönöm a válaszokat.Ezt a  kötelesrész dolgot nem nagyon értem, kifejtenétek bővebben mit is jelent?

Köszi :wert

Gyakorlatilag  az előző házasságból származó gyermeket megillető minimumrészesedés.Bizonyos esetekben a leszármazót a kötelesrészből ki lehet tagadni pl.büncselekményt követett el az örökhagyó irányába,erkölcstelen életmódot folytat stb... PTK 663§ (1)


bausan

wert # 2002.08.31. 17:05

Köszönöm a válaszokat.Ezt a  kötelesrész dolgot nem nagyon értem, kifejtenétek bővebben mit is jelent?

Köszi :wert

Két Lotti # 2002.08.27. 09:56

Ha ki van lőve a végrendelet, akkor tényleg nem sok megoldás van. Mindegyiket érdemes végigszámolni, és a legolcsóbb vagy egyéb okból legkedvezőbbet választani.  Előre mondom, ingyen megoldás nem lesz.

1. Lehet fiktív adásvételt kötni.  Ilyenkor a vevő a 16 éves gyerek.  Hátrány: a szerződés érvényességéhez gyámhatósági engedély kell.  Illeték: 4 millióig 2%, felette 6%. Hátrány: aki elad, és nem fekteti lakásba a pénzt, a nyereség 20%-a után szja-t fizet.  Előny: ilyen esetben az örökség tárgya a készpénz, ami meg eltűnt, elköltötték stb.  Tehát a kötelesrészre jogosult lánynak nincs örökrésze, amit örökölhetne.  Hátrány: azért ilyenkor a kigolyózott örökös a kötelesrésze miatt perelni szokott...

Illetékfizetésre haladékot adnak a gyerek 18 éves koráig általában. Utána egy összegben kell megfizetni.

2. Ajándékozás.  Illeték: 5% gyerek esetében.  De az elajándékozott ingatlanrész hozzászámít a kötelesrész alapjához, ha 15 éven belül kerül sor az öröklésre.  Mérlegeld...

3. Ha tényleg olyan gazfickó az előző házassából származó gyerek, akkor esetleg ki lehet tagadni.  De ennek nyomós oka kell hogy legyen, és mindenképp végrendeletet kell írni.

A kötelesrészt szerintem nem nagyon lehet megspórólni, ami ugye a fele annak, mit egyébként örökölne.

Az illeték alapja mindig a tényleges forgalmi érték, ma már nem érdemes nagyon kevésre venni a szerződésben a vételárat, mert 10-15% felett már szemet szúr, és akkor az illetékhivatal kijön és szemléz.

Remélem, sikerült segíteni.

üdv.

Két Lotti


Ügyvéd - Társasági szakjogász

Kovács Jozsi # 2002.08.26. 22:00

Amúgy mi a helyzet az előző házasságból származó gyermek kötelesrészével?


bausan

wert # 2002.08.26. 16:54

Sziasztok!

Ismét kérném a segíségeteket.Van egy ingatlan ami a férj -feleség nevén van.

A férjnek az előző házasságából született egy gyereke.

A férj át szretné iratni az ő részét a kiskorú (16 éves) mostani házasságából született gyerekére.Igen ,tudom hülyén hangzik azért ,hogy az előző házasságábó született lánya ne örökölhessen a házból.Hogy miért abba most nem szeretnék belemenni,de nyomós oka van rá.

Nos a lényeg,hogy milyen címen történhet ez? ( ajándékozás stb..)Melyik a legolcsóbb megoldás?

Mennyi illetéket kell ilyenkor fizetni?

Ki fizeti,mivel a fiu kiskoru,még tanul?

AZ illetékhivatal mi alpján számol illetéket?

Köszönom a válaszokat :wert

Ja, mielőtt írnátok a végrendelet nem jó megoldás egyéb okok miatt.